Emma

Emma https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/861/bmid_emma-ALV-861.png 4 1524 197

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Daranus , Rozmluvy

Emma , 1815

Anniee
15.05.2021 4 z 5

Austenová je láska. Miluju, jak se celou knihu v nic neděje a zároveň se všechno vyvíjí. Všechny ty vztahy, osudy, osobnosti. Třeba taková Emma mi na začátku lezla hodně na nervy, ale postupně jsem si ji zamilovala. Na Pýchu a předsudek to sice pořád nemá, ale za mě lepší než Rozum a cit.

Lucy2211
09.05.2021 5 z 5

Jane Austenová je jedna z nejznámějších spisovatelek na světě a dodnes má mnoho fanoušků, mezi které se hrdě řadím i já. Je to má vůbec nejoblíbenější autorka a Emma je má nejoblíbenější hrdinka. Když se vysloví jméno této autorky, asi si mnozí z nás vybaví jako první její nejvíc úspěšné romány - Pýchu a předsudek a Rozum a cit, ale já osobně si vždy vybavím jako první její román Emma.
Ke všem knihám Jane Austenové se každoročně vracím a nejinak tomu bude i letos.
Kdybych měla poskládat svůj pomyslný žebříček TOP tří knih Jane Austenové, byly by to tyto:
1) Rozum a cit
2) Emma
3) Pýcha a předsudek

Emma se mi četla ze všech knih nejsnadněji, její hrdiny jsem si zamilovala - obzvláště pana Knightleyho. Celá atmosféra příběhu nádherně vykresluje aristokratickou společnost, milostné vztahy i příjemné venkovské prostředí. Pokud hledáte knihu, u které si odpočinete a máte rádi romantiku, tato kniha je pro vás jako stvořená. Moc doporučuji.

ElleNora
01.05.2021 5 z 5

Kniha mě velice příjemně překvapila. Přečetla jsem v angličtině, na což můžu být hrdá, a zároveň jsem se tak nepotýkala se špatnými překlady.
Několikrát jsem byla překvapena nesčetnými oznámeními, jež všechny nebylo možné předvídat. Pro postavy byl výsledek tím nejlepším, co se mohlo stát.
Se zaujetím jsem sledovala růst Emmy po celou dobu. A přestože je Emma často za své chování kritizována, já jsem byla schopná si ji oblíbit pro její nefalšovanost, lásku k otci a snahu své chyby napravit.

Ronny97
16.04.2021 3 z 5

Třetí kniha, kterou jsem od autorky četla. Bavit mě, narozdíl od prvních dvou, začala až od posledních 100 stran. Strašně mi vadila paní Eltonová a Harrietino ,,jézusmankote’’. Dočetla jsem jen proto, že jsem chtěla vědět, jak celý příběh dopadne. Přijde mi, že všechny autorčiny knihy jsou stále o tom samém...

SumýšIrena
06.04.2021 odpad!

Dočetla jsem jenom díky Čtenářské výzvě. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická a postupem času mi začalo být úplně jedno, jak to dopadne...

LucyT
04.04.2021 4 z 5

Moje úplně první kniha od Jane Austenové a nezklamala! Prvních 100 stran jsem musela přelouskat, neboť to nebyl můj šálek čaje, ale poté jsem se do toho tak moc zažrala, že jsem nemohla přestat a knihu za tři dny dočetla. Emma mi zprvu přišla jako nesympatická osoba, ale postupem času se měnila k lepšímu. A ten konec jsem popravdě vůbec nečekala, ale mile mě překvapil. Za mě rozhodně doporučuji!

Jara.v
04.03.2021 5 z 5

Jane Austenová mě prostě baví. Další kniha, kterou jsem přečetla s nadšením. Příběh se trochu chvílemi táhne a jedna postava mi lezla na nervy, ale celkově mě to pobavilo a určitě si přečtu další příběh od skvělé Autstenové.

JanaDor
11.02.2021 5 z 5

Předně musím pochválit obálku z nakladatelství Slovart. Je absolutně úžasná a já jsem zjistila, že Slovart vydalo již dvě knihy od této autorky a připravuje další. A co je nejlepší, všechny mají obálky v ladícím duchu a v knihovně vedle sebe budou knihy vypadat krásně. Mám veliké nutkání si všechny tyto výtisky koupit. Nejspíš si tu radost udělám.
Nejen obálka, ale i překlad je výborný. Autorka umí skvěle vystihnout a popsat charaktery postav. Jejich myšlenky, dojmy a chování. Až mě to překvapilo. Vůbec si nepamatuju, že Austinová má postavy tak perfektně propracované a vykreslené. Proto obdivuji i překlad Kateřiny Hilské, který je lehký a přirozený vzhledem k tomu, že autorka žila v letech 1775 – 1817. Což si myslím, že je určitě náročné překládat knihy z té doby.
Mě se kniha moc líbila a velmi dobře se mi četla. Doporučuji.

pip11
22.01.2021 4 z 5

Klasický příběh, který se mi ze začátku mírně táhl, ale po seznámení se s postavami to bylo příjemné. Kniha je v pomalejším tempu a důkladně propracovaná. Je to dobrý příběh, ale asi nesedne každému kvůli své ‚monotónnosti‘.

lost.in.books
05.01.2021 4 z 5

Hodnocení: protože mě 2 již přečtené knihy od Jane Austenové velice příjemně překvapily ,tak jsem se rozhodla přečíst i další kousek z autorčiných děl.
Emma mě neodradila ani svou tloušťkou, co se stran týče ,tak měla přes 500 stran. Na knihu jsem neměla tolik času ,tak jsem jí přečetla až za týden .
Za mě to byla nejslabší kniha od Jane Austenové, ale přesto jí nemohu považovat za špatnou nebo nepovedenou,pár věcí mi na ní ale vadilo.
Opět musím vyzdvihnout velice inteligentní postavy , které v autorčiných románech zbožňuji narozdíl od těch naivních ,které se též v některých knihách vyskytují. V této knize jsem si nejvíce oblíbila Emmu, Jane a pana Knightleyho .
Velice se mi líbila postupná vývoj hlavní postavy- Emmy ,která se ke postupem děje měnila k lepšímu . A naopak mi hrozně vadila postava paní Eltonové,která na mě působila strašně arogantním dojmem a měla jsem chuť ji přerazit.
Některé pasáže mi přišly až moc zdlouhavé a zbytečné-moc zdlouhavých pasáží s návštěvami. Na můj vkus se dlouho nic nedělo a chvílemi mě kniha přiváděla do menší čtecí krize,ale druhá polovina knihy mě již ze čtecí krize dostala a byla o poznání akčnější a občas přišly i nějaké zvraty.
Kniha byla opět plná skvělých myšlenek, které nabádají čtenáře k zamyšlení a moc se mi líbily.
Opět jsem měla chaos v postavách jako u skoro každého historického románu.
Jinak nebyla kniha jako celek vůbec špatná a pokud máte rádi klasiky ,tak jí určitě zkuste.

laura
21.10.2020 5 z 5

Hravé, úsměvné, skvělé. Mě se to líbilo. Chvíle, kdy Emma ještě netuší - a kdy tušit začíná. Kdy konečně ví... A pak ten okamžik, kdy neví, co s tím :)

Ta odvěká hra mezi mužem a ženou. Tak stejná a přitom vždycky nová.

Nevinnost, krása, čistota. Možná troška naivity, ale dá se odpustit. Vtipné dialogy, oba mě moc bavili. Tohle se zkrátka povedlo. Lepší než Rozum a cit, ostatní prominou ;)

Nel-ly
15.09.2020 5 z 5

Ne každý je fanda Emmy. Já třeba měla Emmu vždy velmi ráda a vracela jsem se k ní častěji než k Pýše a předsudku. Vždy mě čtení bavilo. A bavila mě Emma... která je tak nedokonalá, jak jen může. Za mě skvělá, jednoduchá a milá dobová komedie.

RipaRiba
06.09.2020 3 z 5

Hezké dobové nenáročné čtení...i když z toho jemnocitu mi šla místy hlava kolem :).

lencin
26.08.2020 4 z 5

Ženský román. Velmi vtipné a na svou dobu rozhodně moderní čtení. Příběh z anglického venkova.
(2006)

SBH
24.07.2020 2 z 5

Austenová je moje oblíbená autorka, ovšem Emma se mi nelíbí. Příliš upovídané, a zároveň ty nejdůležitější pasáže chybí - promluvy slečny Batesové jsou zachyceny všechny, závěrečná řeč pana Knightleyho nikoli a podobně. Miluju šťastné konce, ale tady bylo těch výhodných náhod přespříliš. U této knihy mi chyběly popisy - vlastně nevím, jak Emma vypadala, kromě toho, že byla krásná. A charaktery? První třetinu knihy jsem Emmu nenáviděla. Pak si mě získala svou otevřeností a schopností sebekritiky. Zato Jane Fairfaxová a Frank Churchill zabrali místa totálních padouchů, o paní Eltonové nemluvě. Pan Knightleymu chyběly šarm a charisma, jenom poučoval a radil a byl ze všech nejlepší.
Bylo to vtipné, ale nutila jsem se do čtení, což se mi u Austenové nestává. Takže i mistr tesař...

MaggieR
21.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Zo začiatku som si nemohla ku knihe nájsť cestu. Emma mi prišla sebecká a hlúpa. Štvalo ma čo urobila Heriet keď mohla byť šťastná a vydať sa za pána Martina. Ale v druhej polovici mi došlo že tá kniha je o tom ako sa nám Emma pred očami zmení. Ku koncu som dúfala že sa oženi s pánom K. a dychtivo som čítala každú stranku. Treba si k tomu nájsť cestu. Nie je to ako zvyšne austinovky.

šneki
21.07.2020 5 z 5

Zábavnější než Pýcha a předsudek, stále tam jsou ale trochu hluchá místa. 4,5* čteno v aj.

knihomolka27
10.07.2020 2 z 5

Ze všech Austenovek nejslabší. Emma mi hodně krát lezla svým chováním na nervy. Ale musím přiznat, že nejnovější film z roku 2020 si mě získal.

Každopádně sama autorka napsala: ,, Děsí mě pomyšlení, že čtenáři kterým se nejvíc líbí Pýcha a předsudek, by mohli usoudit, že Emma postrádá vtip, a že ti, jimž se zamlouvá Mansfieldské panství, v Emmě postrádají zdravý rozum. J.A 11.prosince 1815 v dopise

Cress
27.06.2020 4 z 5

Bylo to skvělé. Nenechte se odradit tloušťkou knihy, protože příběh stojí za to. Emma je na začátku rozmazlená, přehnaně sebevědomá holka. Ale to mi nevadilo, naopak mě její “přešlapy“ v knize bavily. Kniha je napsaná s dávkou humoru a čte se velmi dobře, ale sem tam se objevují nějaké nudnější pasáže. Celková atmosféra je moc příjemná, nikdo nikam nespěchá a vy máte hned chuť strávit odpoledne stejně jako postavy v knize. Romantická linie v této knize je jedna z mých nejoblíbenějších vůbec.
No a pan Knightley… nad ním bych se mohla rozplývat dobré tři hodiny a nebylo by to dost (ale Darcy pořád vede).

MayaBu
10.05.2020 3 z 5

Je mi to opravdu líto, ale s Emmou jsme si nesedly. Četla jsem o jejích perepetiích dlouho, protože prvních asi sto stran a posledních dvacet bylo neskutečně pomalých. Navíc jsem touto autorkou už značně rozmazlená, takže jsem měla vysoká očekávání.

Emma mi byla dosti nesympatická a to taky ničemu nepřidalo. Většina hrdinek v autorčiných knihách má nějakou chybu/chyby, které jim komplikují život a které jsou alespoň z části vyváženy nějakým povahovým rysem, díky kterému je prostě stejně máte jako čtenář rádi, ale Emma je přehnaně sebevědomá až arogantní osoba chovající se k ostatním všelijak (a stejně ji považují za dokonalou), v podstatě od začátku do konce. Monology "vtipné" slečny Batesové jsem už občas měla tendence přeskakovat a ani příběh slečny Fairfaxové mi dech nevyrazil.

Chápu, co v tomto díle měla Austenová v úmyslu kritizovat a z čeho si utahovat, ale na rozdíl od Pýchy a předsudku nebo Anny Elliotové mi tu chybělo víc oblíbitelnějších postav (paní Westonová a pan Knightley to nezachránili) a silnější vedlejší dějové linky. Láme mi srdce, že nějakou knihu Jane Austenové hodnotím slabými 3*...