Diamantová holubice

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rebelka Emily Tempestová se od puberty toulala po celém světě – studovala, cestovala, pracovala…, a nikde doopravdy nezakotvila a nenašla klid. Proto se vrací do Měsíčního údolí, australské osady, kde kdysi strávila dětství. I když je její otec běloch, cítí se součástí domorodého světa své matky a vnímá skutečnost magickým pohledem těch, jimž tato země odedávna patřila. Krátce po jejím příjezdu do tábora je zavražděn dávný přítel a kmenový vůdce Lincoln a viník je okamžitě k mání: podivín Blakie, až příliš horlivý ochránce tradic a strážce posvátných míst. Podle všeho je Lincolnova smrt rituální vraždou, trestem za porušení kmenových zákonů, a policie z blízkého městečka hodlá případ uzavřít. Emily však brzy začne pochybovat a zjišťuje, že skutečný motiv k vraždě je docela jiný. Autor tak rozehrává napínavý detektivní příběh se svéráznou hrdinkou, jejíž ženský pohled na svět dodává celému příběhu neobyčejný rozměr. Příběh plný záhad a podivných náhod nabízí zasvěcený vhled do života domorodců s jejich rituály, posvátnými místy a sněním uprostřed pouštní krajiny australského vnitrozemí. V kontrastu s jejich tradicemi stojí ubíjející a prázdný kolotoč života malého, „civilizovaného“ města. Hrdinové jsou vylíčeni s mimořádnou barvitostí a tvoří pestrý kolorit dokonale vystihující život v tomto zapadlém koutu země. Nad to vše vyniká autorův styl plný břitkého humoru a živých dialogů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326790/big_diamantova-holubice-10O-326790.jpg 3.731
Série:

Emily Tempestová 1.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Jota
Originální název:

Diamond Dove, 2006


více info...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Diamantová holubice

Alma-Nacida
28.10.2021

Prostředek se trochu táhl, čekala jsem, že nejspíš bude všechno jinak... Takže tím moc překvapená nejsem, i když mihnuvší se postava jako pachatel mě nenapadla. Užila jsem si prostředí, ale jinak spíš průměr.

broskev28
10.07.2020

Skvělé čtení - a my šťastlivci jsme si ho pořídili v Levných knihách v den, kdy byla sleva 50 % (ano, čtete správně - koncem května bylo potřeba konečně rozjet prodej a tady to pochopili velmi rychle, poklona!).
Jenže správně by se tahle úžasná kniha neměla v prodejnách tohoto typu vůbec objevit; mezi záplavou detektivních a thrillerových příběhů dnešní doby je to nečekaný a pečlivě vybroušený exotický solitér. Jestli vás neposadí na zadek nepřikrášlované prostředí australského maloměsta a problémové soužití Australanů "všech barev", tak to s přehledem zvládne netypická hrdinka a její původ i slovník.
Čtivost - alespoň pro mě - umocňuje ich forma příběhu; Emily Tempestová se s popisem svých zážitků nemaže, jako ostatně s celým svým dosavadním životem. Nenudila jsem se ani chvilku, právě naopak, a myslím, že velkou zásluhu na kvalitách téhle knihy má také překladatelka Jaroslava Novotná. Pravda, kurs multikulturální komunikace se moc nepovedl, ale takový přebrept jsem našla pouze jediný.
A tak jen doufám, že se dočkáme i dalších knih s touto velmi svéráznou domorodou vyšetřovatelkou.

"Jeho otec byl honák a opilec a matka, když zrovna nebyli na cestě s dobytkem nebo nechovala mimino, uklízela v místní hospodě. Jeho původ se příliš nelišil od mého. Hlavní rozdíl byl ovšem v barvě kůže našich matek, ale i v tomto případě jsem se musela zamyslet nad tím, že černý a bílý odpad má často víc společného, než bych si chtěla připustit."


Radek99
30.01.2020

Svým způsobem taková australská domorodá variace amerických noir detektivek, které proslavil především Raymond Chandler, psáno pohledem ze dna společnosti, všichni jsou zkorumpovaní, všichni, včetně hlavního hrdiny - v tomto případě hrdinky, holdují dennodenně alkoholu, všude panuje morální bahno a zákony se ignorují, jen domorodá civilní mutace Philipa Marlowa je schopna poplivanému právu a spravedlnosti zjednat nápravu... Tomu odpovídá i forma, autorův jazyk, záliba v drsnějších přirovnáních, lineární způsob vypravování, ich-forma, jízlivé, ironické i lakonické glosování hlavní hrdinky...autor prostě píše v intencích té staré drsné detektivní školy... Co oceňuji, je, vedle exotických australských lokací a pokusu o popis aboridžinské duše, především plastičnost a obraznost celého příběhu, fungoval (by) skvěle jako filmový scénář...

Marekh
09.03.2018

Celkově se mi kniha líbila. Australská příroda, zvyky, rituály. Emily navštěvuje také se svou kamarádkou místa, kde si hrály, když byly malé. Tyto vzpomínky na staré časy se mi líbily.

Závěr knihy byl napínavý, akční, odhalil jsem vraha.

Careza
24.01.2018

Vydařená kniha potěšila jsem se drsně a opravdově psané.

soukroma
25.11.2017

Miluji knihy od protinožců, takže jsem skočila s radostí i po téhle novince. Skoro mě ale zpočátku odradila depresivním líčením bezútěšného života černých v Severním Teritoriu, ostatně i ti ne-černí (ne nutně běloši, např. i jeden "zelenoch" by se našel) byli povětšinou stejně děsní, degenerovaní nebo prostě ubití místním prostředím ("černý a bílý odpad"). Ale postupně se začal příběh vyvíjet a přicházela jsem na chuť hlavní hrdince, která tam byla i nebyla doma. Její nadhled a přitom dostatečné porozumění situaci a zejména její smysl pro humor, až sarkasmus, mi velice zpříjemnil obraz současného života tam v neskonalé pustině, kde není nic až na pár stanic a domorodých komunit. A pokud jsem si knihu dlouho "užívala" hlavně jako "postřehy odjinud", závěrečná část se v žádném případě nenechala zahanbit jako detektivka a thriller dohromady a dostala se mi až na dřeň, jak slibuje anotace.

alzbeta4340
18.04.2017

Detektivku z mimořádně zajímavého prostředí australské buše s netypickou hlavní hrdinkou sráží z pozice vynikajícího čtenářského zážitku kostrbatý autorský styl. Místy to bylo tak zdlouhavé, že jsem se musela přemlouvat, abych ve čtení pokračovala. Přitom závěr byl akční, a pachatele jsem neodhalila, autor mě dokonale zmátl. Takže nakonec čtení nelituji, jen mám pocit, že kniha mohla být ještě daleko lepší.

Sirius
11.04.2017

po všech severských detektivkách je tahle knížka jako zjevení, protože se odehrává v Austrálii. Hyland zvládl její atmosféru (hlavně tu odvrácenou stranu) vylíčit naprosto parádně a v tomhle prostředí by asi nechtěl žít nikdo. Naštěstí si ale stvořil dostatečně silnou a tvrdou hrdinku, která má dost odžito a s ničím se nemaže. Je to ten druh detektiva, co se tak trochu motá neschopný policii do práce a přitom se stará o vlastní bytí, protože pátračství není jejím chlebem. Největší problém románu je tak její první půlka, kdy autor představuje prostředí, postavy a pomalu startuje pátrání, který se rozjede pořádně až zhruba od 150 strany, kdy to začne fakt příjemně svištět.

1