Debutantka

Debutantka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434891/bmid_debutantka-hd9-434891.jpg 4 188 67

Emily a komorník série

Pátek, 4. října 1929. Slavnostní otevření Barrandovských teras je společenskou událostí sezóny. K tanci a poslechu hraje orchestr R. A. Dvorského, bratři Havlové, Václav Mária a Miloš, vítají přátele a prominentní hosty. Bouřlivá dvacátá léta vrcholí a zlatá mládež si je patřičně užívá. Když je večírek v nejlepším, třeskne na parketu výstřel. Noviny tento incident druhý den ráno vylíčí jako „Krvavý valčík“. Do řešení případu se krom policie pustí poněkud nevšední dvojice vyšetřovatelů. Emily Vavřincová, jediná dcera bohatého pražského podnikatele, a Edgar Hollander, nový komorník rodiny, kterého Emily vydává za slavného detektiva ze Scotland Yardu. Co na tom, že Edgar neumí ani slovo anglicky – hlavní je, že výsledky Emilyna pátrání bere policie konečně vážně. Stopy vedou až k americké prohibici, na které se rozhodl vydělat i Čech přezdívaný „Gatsby“… Atmosféra první republiky ožívá v příběhu vášně, osudové lásky, velkých snů a kamarádství na život a na smrt.... celý text

simona8022
08.01.2022 2 z 5

Mám tuhle dobu ráda, ale nějak mi celá kniha neseděla. Jako by autor studoval dobové reálie jen kvůli knize (vím že ne, ale přišlo mi to tak) a za každou cenu se snažil do knihy nacpat všechna v tu dobu profláklá místa, veřejně známé osoby a světové události, nicméně něco tomu prostě chybí. Možná mi vadil občasný závan naivity (hrdinky, komorníka, příběhu). S poslední větou jsem knihu odsoudila k pouhému přečtení a poslání dál. První republika jako seriál se mi líbila mnohem víc.

Klara1909
05.01.2022 1 z 5

Vůbec se mi nelíbila, strašně mě rušil způsob, jakým postavy mluvily, nepodařilo se mi přes to přenést

Jirikk
04.01.2022 5 z 5

Vyborně napsaná detektivka. Je vidět že autor knihy má dobu třicátych let skvělě zmáknutou a to i v nejmenších detailech.. včetně americké prohibice. Příběh byl dobře vymyšlený. Emily jako hrdinka byla sympatická. Skvěly je to odhalení v poslední větě. Velmi doporučuji jako audioknihu.

tutinka
03.01.2022

Naprosto skvělá kniha, prostě super,super,super!!!!

Katania
20.12.2021 5 z 5

Pěkná, klasická česká krimi. Nádherné prostředí a doma. Doporučuji!

Florindela
12.12.2021 5 z 5

Moc dobře napsaná kniha, zasazená do skutečných dobových událostí i tehdejší Prahy. Já jsem vraha v průběhu četby neodhadla, proto jsem na konci byla docela překvapená. A chci další díl!

Le Chat
11.12.2021 4 z 5

Příjemné oddechové čtení, kterému nechybí ani humor. Čtyři hvězdičky si určitě zaslouží. Myslím, že by tuto detektivku stálo za to zfilmovat. ;-)

klarence
02.12.2021 4 z 5

Za mne velmi milé oddechové čtení s lehkým humorem. Místy možná ne úplně uvěřitelné.
Nejvíc se mi líbila spolupráce Emily s komorníkem .. určitě pak půjdu do další.

Fidibus
22.11.2021 3 z 5

Hlavní hvězdou byl stejně komorník :-). Celkem pěkná detektivka, dobová atmosféra super, akorát těch vražd mi tam pak na Prahu přišlo nějak moc, no a to propojení s mafií... Ale jinak čtivé, místy velice úsměvné, třeba i Emilyn otec nebo nucení svatby. A stylově vše vysvětlí poslední věta knihy.
Těším se na další, snad bude komorník autorovi podstrojovat, ať je to brzy.

Jordanka9
16.11.2021 4 z 5

Velmi zajímavá a čtivá detektivka z konce 20.let. Prvotina autora Jana Gardnera známého scenáristy seriálů První republika, Vyprávěj ad. Příběh amatérských detektivů Emily a rodinného komornika vydávaného za slavného detektiva ze Scotland Yardu mě opravdu pobavil svým humorným nadhledem. V pozadí reálií slavnostního otevření Barrandovských teras bratří Havlových, kdy k tanci hraje orchestr R.A. Dvorského a burácí slavnostní ohňostroj, dojde k vraždě - stopy vedou až k americké prohibici. Čtivý, poučný vhled do historie konce 20.let První republiky.Těším se na avizovaný 2.díl série Emily a kamarádi. Za mne 4,5 ⭐

Fortuna7
06.11.2021 5 z 5

Tohle bylo fakt super! Skvělí hlavní hrdinové, super zápletka a humor s komorníkem fakt mega pecka, já se nemohla přestat smát. :-D Poslouchala jsem jako audioknihu a podání V. Fridricha mě taky strašně moc bavilo.
Oddechová a humorná detektivka, kterou s klidem doporučuju :-)
Doufám, že brzy budou další díly ;-)

ela1972
05.11.2021 5 z 5

Moc hezká česká detektivka. Krásné oddechové čtení z období 1. republiky.

katka.oo
16.10.2021 5 z 5

Audiokniha.
Ke knize jsem se dostala náhodou a musím říct, že jsem velice příjemně překvapena. Nejprve ale musím vyzdvihnout skvělé načtení panem V.Fridrichem, už za Psa baskervillského jsem mu tleskala a teď taky nemohu jinak, skvělé, nevím jestli by mě čtená papírová forma bavila tak moc jako poslech.
A teď ke knize, vtipná detektivka z 20. let, kdy dcera pana velkopodnikatele vyšetřuje s pomocí jejich nového komorníka, kterého vydává za detektiva, vraždu kamaráda, já jsem se bavila, mě se to líbilo a ráda si přečtu i pokračování pokud bude.

akinomV
13.10.2021 5 z 5

Sice jsem vraha odhadla ještě před vraždou, ale čtení jsem si i tak užila. Skvělé napsané, jen si nejsem jistá, zda se některé dnešní fráze používaly už takhle dávno. Každopádně knihu doporučuji!

josska
12.10.2021 5 z 5

Serial republika je muj hodně oblíbený,tak jsem byla zvědavá na knihu Debutantka,a je skvělá,oddychova detektivka,má zvraty,prostředí zlaté mladeže,pašování alkoholu,Emily i komorník mě bavily a moc se těším na další díly,,autor J.Gardner byl i na Světu knihy a bylo to zajímavé povídání,,,audiokniha ,,

Korsika
01.10.2021 3 z 5

Svižně a vtipně napsaná detektivka, ve které není nouze o podezřelé. Několikrát mě autor úspěšně svedl na falešnou stopu a na konci jsem se musela skoro praštit do čela, že jsem zapomněla na své úplně první podezření. Chvílemi jsem ale pochybovala o době, ve které se kniha odehrává a v druhé půli jsem si děj představovala spíš v kulisách 21. st. než v období První republiky. Hlavní hrdinka Emily a její sluha mě bavili, jen doufám, že v dalším díle dostane sluha/detektiv větší prostor.

ennlady
30.09.2021 4 z 5

Skvělé období první republiky! Učarovalo mi samo prostředí, známá jména, móda, chování zlaté mládeže i jejích rodičů. Příběh sám o sobě byl trošku zdlouhavý, ale čtivý, i když dosti předvídatelný. Líbily se mi mluvnické obraty a lehký vtip. Budu-li mít možnost, ráda si přečtu i další Gardnerovy knihy.

alzbeta4340
22.09.2021 3 z 5

Snad bych to autorovi ani nevyčítala, ale vůbec mi jeho kniha nesedla. Styl psaní se mi nelíbil, vyprávění se mi zdálo jakoby kostrbaté. Možná jsem měla zvolit formu audioknihy a bylo by to lepší. Případný další díl si určitě odpustím. O hvězdičku navíc dávám za pěknou obálku.

Zuzulinka
19.09.2021 5 z 5

Krásná kniha! Moc se mi líbila zápletka, celý děj a překvapivý závěr. Četla jsem jedním dechem. Doporučuji.

helenah
17.09.2021 5 z 5

Mám ráda knihy, jejichž autor dokáže navodit atmosféru, která vtáhne do příběhu a nepustí. V duchu jsem si k postavám přiřadila tváře, jako by se přede mnou odehrával napínavý prvorepublikový film. Byly to prima tři dny četby. Tři dny proto, že jsem si knihu šetřila,abych si tu atmosféru mohla vychutnávat déle. Doporučuji a moc se těším na další díl série