Debutantka

Debutantka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434891/bmid_debutantka-hd9-434891.jpg 4 188 67

Emily a komorník série

Pátek, 4. října 1929. Slavnostní otevření Barrandovských teras je společenskou událostí sezóny. K tanci a poslechu hraje orchestr R. A. Dvorského, bratři Havlové, Václav Mária a Miloš, vítají přátele a prominentní hosty. Bouřlivá dvacátá léta vrcholí a zlatá mládež si je patřičně užívá. Když je večírek v nejlepším, třeskne na parketu výstřel. Noviny tento incident druhý den ráno vylíčí jako „Krvavý valčík“. Do řešení případu se krom policie pustí poněkud nevšední dvojice vyšetřovatelů. Emily Vavřincová, jediná dcera bohatého pražského podnikatele, a Edgar Hollander, nový komorník rodiny, kterého Emily vydává za slavného detektiva ze Scotland Yardu. Co na tom, že Edgar neumí ani slovo anglicky – hlavní je, že výsledky Emilyna pátrání bere policie konečně vážně. Stopy vedou až k americké prohibici, na které se rozhodl vydělat i Čech přezdívaný „Gatsby“… Atmosféra první republiky ožívá v příběhu vášně, osudové lásky, velkých snů a kamarádství na život a na smrt.... celý text

yonda
05.01.2023 5 z 5

Tak tady jsem měla šťastnou ruku, když jsem knihu zařadila do seznamu pro Ježíška. Detektivní příběh, kde o dějové zvraty nebyla nouze a na pozadí toho všeho Praha ve 20. letech minulého století. Velmi sympatické bylo zakomponování reálných postav do celého příběhu. Těším se na autorovu další knihu.

mončičáček
27.12.2022 4 z 5

Moc příjemné překvapení ve výtečném podání Vasila Fridricha.. Uznávám, že proti Bryndzovi a dalším současným "králům detektivky" se tenhle prvorepublikový příběh může jevit jako pohádka, ale o překvapení, napětí a nečekané zvraty není nouze a od krutých krvavých scén i místy až nechutně odporných detailů si snad každý milovník detektivek rád na chvíli oddechne.. Asi nebude těžké přesvědčit mě k četbě případného pokračování :-)

snimcibdim
25.10.2022 4 z 5

Zdařilá prvorepubliková detektivní "pohádka". Pokud máte rádi filmy pro pamětníky a růžovými brýlemi nahlížené časy první republiky, je tohle oddechovka právě pro vás. Vydařilo se i jako audio v podání výtečného Vasila Fridricha.

.berenika.
25.10.2022 4 z 5

- začátek mě perfektně uvedl do prostředí i doby
- po zorientování se v postavách, je kniha svižná a čtivá
- za půlkou mě trochu potrápila - tisíc nových informací, z děje do děje, trochu zmatek
- postavy nakonec skvěle vykreslené, děj od 2/3 napínavý - nutně musíte vědět co se stalo!
- ve výsledku mě to ohromně bavilo!

mundim
08.10.2022

Do knihy jsem se začetla okamžitě. Popis otevření Barrandovských teras je zajímavý i celá společnost okolo. Příběh se mi líbil a budu se těšit na nový příběh s oběma "Sherloky".

tittanie
14.08.2022

Knížku jsem si chtěla dlouho půjčit, ale v knihovně byla pořád vypůjčená. Docela chápu proč. Kniha se mi líbila. Dobře se četla. A byla zasazená do mé oblíbené doby a do československého prostředí. Až když jsem dočetla tak jsem si na obálce přečetla, že autor je autor seriálu První republika.
I když byla kniha chvilkama zdlouhavá a mohla mít o sto stránek méně, ale těším se na další díl.

Isew
08.08.2022 4 z 5

Nalákalo mě atraktivní prostředí počátku třicátých let. Období němého filmu a novin, které vycházely ráno, v poledne i večer. Zlatá mládež a jejich problémy. Gatsby, vrátivší se jako boháč z Ameriky se stal hybatelem děje. Myslím, že potenciál komorníka by mohl být využit lépe. Na autenticitě by i přidalo, kdyby autor zapracoval na dobové mluvě. Některé novodobé termíny se do těch let příliš nehodily. Ale ve výsledku příjemné překvapení a určitě si počkám na další knihu ze série.

holkazaknihou
28.07.2022 4 z 5

Prekvapive dobre!

Knihu jsem si koupila a nemela nejaka prehnana ocekavani a ta ve finale naplnila.
Je to lehka detektivni oddychovka. Je ctiva, svizna, dobova a plna narazek na osoby, ktere v te dobe zily. Moc se mi to libilo..

cérka
16.06.2022 3 z 5

Audiokniha

Detektivní příběh z okruhu "zlaté mládeže" a období první republiky mě nalákal svou atmosférou a já se na něj velmi těšila. Nicméně pak už to šlo s tím nadšením poměrně z kopce. Emily a její komorník, jako hlavní vyšetřovatelé, byli od autora šlápnutím vedle. Jako vtip výborné a pokud by se vše vysvětlilo cca v půlce příběhu a vyšetřování se ujali skuteční policisté, mohla to být výborná detektivka. Takhle to byla spíš parodie.

raty
01.06.2022 5 z 5

Odlehčená detektivka z atraktivního prostředí staré Prahy konce 20. let.
Skupina kolem hlavní hrdinky Emily patří ke zlaté mládeži a užívá si života do slavnostního otevření Barrandovských teras, během kterého dojde ke zločinu. Emily se rozhodne vypátrat viníka za pomoci nového komorníka svého otce. Čtení mě moc bavilo a doufám, že právě komorník dostane v dalších dílech více prostoru.

ph2013
30.05.2022 2 z 5

Velké zklamání.

Petass
01.05.2022 2 z 5

Emily a její věrný "Saturnin" jsou fajn dvojka otravných amatérských detektivů. Prostředí mě bavilo, (komu by se první republika nelíbila), ale vůbec mi k němu neseděly dialogy. Takhle se tehdy nemluvilo. Nepřirozeně působily také sem tam "nenápadně" zmíněné "zajímavosti" dobových událostí, slavné osobnosti atd. Emily s komorníkem jsou jako lepidlo, které drží tenhle roztříštěný příběh pohromadě a mají s tím plné ruce práce. Benevolence policie a zmínka o Al Caponem jsou podle mě za hranou uvěřitelnosti. Na pláž, nebo pod stan dobrý, nic omračujícího nečekejte.

Nika.
12.04.2022 4 z 5

Příjemná oddechovka:)

Terka1975
22.03.2022 5 z 5

Detektivní román ze staré Prahy se sympatickou aktérkou všeho dění Emily a jejího akurátního komorníka, který si bravurně a s humorem sobě vlastním hraje na detektiva Scotland Yardu. Vlastně jen poslouchá a plní příkazy Emily. Nejdříve mi to přišlo bez šťávy, ale druhá polovina knihy byla už v jiném napětí. Souhlasím s tím, že je to trošku překombinované, ale až do poslední věty je na co se těšit. Dopouručuji k přečtení a nenechám si ujít další případ Emily a komorníka.

Avila
13.02.2022 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře a příběh mě moc bavil.... postava Emily i komorníka Edgar jsou skvěle vykreslené a též všechny ostatní účastníci příběhu. Období první republiky mě vždycky zajímalo a tato příjemná oddechová detektivka se mi perfektně trefila do vkusu a doufám že se můžeme těšit na další pokračování.

saez
07.02.2022 5 z 5

Možná bych měla pár drobných výtek, ale četlo se mi to dobře, bavila jsem se a co jsem od knihy očekávala, to splnila. Docela se těším na další díly.

Ulala
30.01.2022 4 z 5

Svižné a vtipné. Kromě toho moje oblíbená prvorepubliková atmosféra s řadou jmen, které známe z vyprávění. Vše to se spojilo v detektivku, která se dá číst. Jsem ráda, že autor pokračuje v této sérií a že se dočkáme dalšího šetření detektivních záhad slečnou Vavřincovou a komorníkem jejího otce.

Pepina19
21.01.2022 3 z 5

Nebylo to špatné, líbilo se mi vydávání komorníka za detektiva ze Scotland Yardu.
Místy mi to přišlo zdlouhavé a vraha Gatsbyho jsem odhadla celkem brzy

Toňula
15.01.2022 4 z 5

Příjemné překvapení v podobě čtivého příběh z doby, kterou mám ráda. Těším se na pokračování.

Sigurd_Lesandi
15.01.2022 5 z 5

Debutantka je svižná kniha, která na historickém pozadí rozvinula napínavý příběh s komediálními prvky.
Původně jsem neměl příliš velká očekávání, ale byl jsem překvapen. Jak hlavní, tak vedlejší postavy měli propracované charaktery, které se napříč příběhem neustále vyvíjely.
Emily byla dobrá hrdinka, která měla mozek a dokázala ho používat. Ona sama si prošla nejznatelnějším vývojem, kdy se pro ni ze začátku marná snaha o dopadení vraha mění v zarputilé odhodlání.
Historická doba je popsána skvěle. Nejenže vám autor představí osobnosti a zajímavé události, ale také dostanete podrobný a autentický náhled do tehdejšího myšlení lidí, což bylo obzvlášť osvěžující.
Konec byl z celého příběhu to nejlepší. Postupně vystupňovaný a s několika nečekanými zvraty, nad kterými mi padla čelist.
Autor skloubil dohromady dobré postavy a historickou dobu s napětím i komedií, což se ukázalo jako perfektní kombinace a díky svižnému psaní jsem ji měl poslechnutou téměř hned.