Zabiják

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44734/zabijak-44734.jpg 4 2027 283

Román Zabiják patří do cyklu dvaceti románů Rougon-Macquartové s podtitulem „přírodopisná a sociální studie jedné rodiny za druhého císařství.“ Jak už název díla napovídá, nejedná se zrovna o veselou četbu, s tou se však u Zoly setkat ani nelze. Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na hromádce s Lantierem, opilcem a budižkničemu, který z ní neustále tahá pracně vydělané peníze. Když od ní jednoho dne uteče kvůli jiné ženě, vyslyší Gervaisa dlouhotrvající prosby klempíře Coupeaua, spořádaného muže, který ji vroucně miluje, a uzavře s ním sňatek. K synům Lantiera tak brzy přibude ještě dcera Nana, jejíž jméno vám jistě není neznámé. Rodinná idylka však netrvá dlouho. Coupeauovi jdou ruce od práce, začne se opíjet a Gervaisa, která si mezitím otevřela vlastní podnikání, musí sama živit celou domácnost. Přestože se snaží, seč jí síly stačí, sousedé se od ní postupně odvracejí, na dluh už jí nikdo nic nedá a práce také ubývá. Zoufalá Gervaisa si velmi cení přátelství kováře Goujeta, který ji tajně miluje a jednoho dne jí navrhne, aby se přestala trápit a utekla s ním někam daleko. Bláhová Gervaisa tehdy odmítne…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

L'Asommoir , 1876

bdolezalka
16.01.2022 4 z 5

Smutný příběh o tom, jak alkohol dokáže ničit životy a jak lidé, kteří mu propadnou, ničí nejen svoje životy ale i životy lidí kolem. V knize je ukázáno mnoho podob alkoholu, jedněm přináší obživu, druzí ho konzumují jen příležitostně při společenských událostech, další jsou sice pěkní "ožungři", ale stále jsou schopni fungovat a chodit do práce, až po tu krajnost, kdy člověk alkoholu zcela propadne a nechá se jím zabít. Kniha byla poměrně dost popisná, což je vzhledem k době jejího napsání naprosto normální. Pan Zola dokáže popisovat velmi barvitě a skvěle vystihnout ducha situace a celé doby. Občas jsem se musela i smát jeho černému humoru, například alkoholický třas v ruce "jeho ruka tančila čardáš" atd. Hlavní hrdinka mi byla sympatická a celou dobu jsem jí fandila a doufala, že se dokáže sebrat. Nicméně nedokázala jsem cítit nad jejím osudem lítost, stále jsem měla pocit, že se celou knihou nese názor, že každý je svého štěstí strůjcem a je jen na něm, jak naloží s kartami, který mu život rozdává.

Janek
12.01.2022 5 z 5

Naturalismus par excellence. Brrr, až čtenáři zůstává špína za nehty a sucho v ústech.

Felsenberg
07.01.2022 4 z 5

Geniálně popsaný pád a rozklad jedné ženy i pařížské společnosti 19. století. Jak to dopadne, když se rádi podíváte sklence na dno. Chlast už zničil tolik lidí. A všude přítomná bída. Jak my se máme krásně. Já Gervaise říkal, ať zůstane s kovářem...

ondra295
07.12.2021 5 z 5

Asi nejsmutnější je se dostat v knize do fáze, kde Gervaisa dosáhne na svůj vrchol a pak už jen sledovat postupný pád jak její, tak celé její rodiny. Alkohol nezabíjí hned, ale systematicky a spodina francouzské společnosti ukazuje, že každý, kdo si s ním začne, je takřka nenávratně ztracen. Je to depresivní četba, plná syrové reality - při určitě parafrázi bohužel aktuální i dnes. Kromě alkoholu je tu i zajímavá kritika pokrytecké společnosti, která s vámi vychází dobře, dokud jste úspěšní, ale obrátí se k vám zády, jakmile své postavení ztratíte.

Ilia
16.09.2021 5 z 5

Knihu jsem si vybrala k maturitní četbě. Trochu jsem se bála rozsahu knihy, rozhodně ale nelituji, že jsem se do ní pustila. Četla se skoro sama a dokázala mě vtáhnout do děje. Rozhodně jsem nečetla naposledy. Doporučuji knihu všem, skvěle vyobrazuje špatné lidské vlastnosti, alkohol jako zabiják lidských snů i životů a osobnost mladinké Gervaisy, kterou naprosto změní její okolí.

anna2378
02.09.2021 5 z 5

Moje první dočtená kniha od Zoly a nejspíš ne poslední.
Výborný naturalistický příběh hlavní postavy Gervaisy, kterou jsem v průběhu děje jak milovala tak nenáviděla.
Nejvíce na mě zapůsobila postava malé dívenky od sousedů, která se starala o své dva mladší sourozence, a do toho jejich otec. To ve mně emoce jen hrály.
Jsem zvědavá na pokračování v podobě Nany, jestli podělila vše zlé, co je v této knize popsáno.
Asi od poloviny je zřejmé, kdo je tím pravým zabíjákem. Knihu rozhodně neodkládejte!

martunka
21.08.2021 5 z 5

Zola opět nezklamal! Krásný a silný příběh...

Laura99
06.08.2021 5 z 5

Četla jsem ji někdy v mládí poprvé a stále se k ní vracím. Málo knih čtu dvakrát a více, ale tato mě vždy přitáhne.

Munchkin451
27.07.2021 3 z 5

Smutný a silný příběh.

Bukina
17.07.2021 3 z 5

Před 100 lety i za 100 let. Pořád bude alkohol jedním z největších zabijáků lidské důstojnosti.

n.ezn.amy
25.05.2021 5 z 5

Gervaise se spolu s dětmi přestěhuje do Paříže a zde začne pracovat jako pradlena. Začne žít s klempířem Coupeauem a otevře si vlastní prádelnu. Začne se jí dařit a život začíná být díky tomu skvělý, ovšem život je sinusoida a když Coupeau spadne ze střechy, začíná pomalý úpadek celé jejich rodiny, ale hlavně obou hlavních hrdinů. Kniha se dobře četla, reálný popis jak se z úspěšného člověka postupně stane notorický pijan a troska a jak se dá z vrcholu spadnout až na úplné dno

LisaBella
22.05.2021 3 z 5

Za přečtení Emile Zola zcela určitě stojí. Má osobitý styl, který není zrovna nejjednodušší, jsou pasáže, kdy čtenář přeskakuje řádky, protože tuší, že se na nich nic zajímavého nedočte. Ale jsou pasáže, které jsou (dle mého názoru) přílišně zkrácené, stručné - odbyté. Gervaisin život je chvílemi tak klasický, že byste si řekli, proč o ní psal. Ale komplexní pohled na celou knihu je jasný vzkaz. Přečtěte si ji. !Spojler - když jsem dočítala poslední stránky a zavírala knihu, měla jsem v hlavě jedinou myšlenku: "Do *rdele, žádný dobrý konce nejsou..."

Saela
20.04.2021 5 z 5

Knihu jsem asi po 10 letech četla podruhé. Pamatuju si, kdy jsem ji četla na střední škole, kniha pro mě byla od začátku velice čtivá a já celou dobu čekala, kdy tedy dorazí ten vrah, který to tam zmasakruje. Až za půlkou knihy mi došlo, že asi nikdo takový nepřijde :D Konec byl tenkrát pro mě strhující, hlavně jak nenápadně ten "zabiják" dorazí...
Po druhé se mi kniha četla o něco hůř. Rychle jsem se začetla, pak jsem se chvíli musela přemlouvat do čtení a nakonec byl opět závěr strhující. Za sebe určitě doporučuji, a já se konečně vrhnu i na Nanu, kterou si chci přečíst už těch 10 let :)

capricorn__
19.04.2021 5 z 5

Skvělá knížka. Postavy jsou velice lidské a tím pádem i lehko zapamatovatelné, během knihy se mi názor na většinu z nich otočil snad desetkrát. Děj se mi kvůli uvěřitelnosti zaryl do paměti a myslím, že ho jen tak nezapomenu. (To je velice dobré.) Moc se mi líbí nadčasovost příběhu: kniha je sice z druhé poloviny 19. století, ale věřím, že by stačilo změnit jen pár nepatrných detailů a příběh by mohl být zasazen i do 21. století. Já - jako asi všichni, kdo mají v rodině alkoholika - byl během knihy neskutečně naštvaný a znechucený, což je dobře. O knize jsem nevěděl skoro nic, proto jsem netušil, co/kdo ten zabiják je, ale během čtení jsem rychle pochopil. Líbí se mi, že i ty nejtragičtější situace autor popíše velice nezaujatě, skoro jako nějakou zprávu do novin, nechá čtenáře, aby se sám rozhodl, co si o nich myslí. Jediné, co mi vadilo, byly dlouhé kapitoly, ale to je jen drobnost. Rozhodně doporučuju!

Janniska
16.04.2021

Naturalismus ve své celé kráse a syrovosti.Dobře čtivé,skvělý překlad Luďka Kárla.

vojtech7746
15.04.2021

Recenze-Zabiják
Naturalistický román, který patří do cyklu dvaceti románů Rougon Macquartové. Autorem je znamý francouzký spisovatel a jeden z předních představitelů naturalismu Émile Zola. Příběh odehrávající se ve Francii v 19. Století popisuje ničivý dopad alkoholu na uživatele a jeho okolí. Hlavní postavou je pradlena Gervaisa, která se snaží bojovat s démony svého manžela, jelikož už s jedním alkoholikem žila a ví, co za trápení to způsobuje . Bohužel je to běh na dlouhou trať a Gervaisa pomalu začíná docházet že to bude boj s větrnými mlýny. Nakonec se dostáva do problémů i ona sama.
Kniha na mě zapůsobila hlavně díky důkladnému popisu emocí u hlavních postav a postupné seznamovaní s postavami. Autor chtěl vytvořit pouto mezi čtenářem a postavami a vzbudit tak ve člověku, který tuto knihu čte lítost, soucit a strach o brzkou budoucnost hlavní postavy. Skvěle byl také vylíčen postupný dopad alkoholu na hlavní postavy. Hlavní hrdinové postupně ze střední třídy společnosti spadli až na samé dno, aniž by si toho čtenář zaujatý dějem všimnul. Při dočítaní posledních řádku jsem byl i já překvapený, kam až alkohol zavedl Gervaisu a obrátil jí život naruby.
Jedinou výtku s kterou se budu muset vypořádat já sám, je za mě až moc pochmurný konec. Na druhou stranu o tom naturalismus je a nemělo mě to překvapit
Shrnul bych to tím že kniha a poukázaní problémů s alkoholem je velice nadčasové, jelikož alkohol je mezi námi dodnes a spoustu lidí z nevinného laškování s ním ublížilo sobě, ale i svému okolí. Problémy a strasti by se měli určitě řešit jiným způsobem než tímto nebezpečným nápojem.

sarah7586
07.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Děj se odehrává v Paříži. S hlavní postavou Gervaisou procházíme postupnými změnami v jejím životě i v myšlenkách. První manžel byl opilec, druhý taktéž. Velkou roli zde hraje alkohol, kterému podlehne i ona. Z chudoby k bohatství a zase zpět k chudobě.
__
Musím říct, že na můj vkus jsou v knize dlouhé obsáhlé pasáže popisujíc vše. Avšak celkový dojem z knihy je příjemný a určitě stojí za přečtení.

petulepe
22.03.2021 5 z 5

Moje velmi oblíbená kniha z maturitní četby

apq
06.03.2021 4 z 5

Přestože je kniha trochu zdlouhavá anektre popisy jsou zcela zbytečné, celkový dojem stojí za to. Kniha mě moc zaujala.

Natyna3
07.02.2021 4 z 5

Opravdu čtivá klasika. Pokud váháte, zda se do její četby pouštět, tak jako jsem váhala já, vřele doporučuji. Hlavní hrdinka mi až nečekaně přilnula k srdci...

19. století Francie Paříž naturalismus alkoholismus

Émile Zola