Zabiják

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44734/zabijak-44734.jpg 4 2027 283

Román Zabiják patří do cyklu dvaceti románů Rougon-Macquartové s podtitulem „přírodopisná a sociální studie jedné rodiny za druhého císařství.“ Jak už název díla napovídá, nejedná se zrovna o veselou četbu, s tou se však u Zoly setkat ani nelze. Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na hromádce s Lantierem, opilcem a budižkničemu, který z ní neustále tahá pracně vydělané peníze. Když od ní jednoho dne uteče kvůli jiné ženě, vyslyší Gervaisa dlouhotrvající prosby klempíře Coupeaua, spořádaného muže, který ji vroucně miluje, a uzavře s ním sňatek. K synům Lantiera tak brzy přibude ještě dcera Nana, jejíž jméno vám jistě není neznámé. Rodinná idylka však netrvá dlouho. Coupeauovi jdou ruce od práce, začne se opíjet a Gervaisa, která si mezitím otevřela vlastní podnikání, musí sama živit celou domácnost. Přestože se snaží, seč jí síly stačí, sousedé se od ní postupně odvracejí, na dluh už jí nikdo nic nedá a práce také ubývá. Zoufalá Gervaisa si velmi cení přátelství kováře Goujeta, který ji tajně miluje a jednoho dne jí navrhne, aby se přestala trápit a utekla s ním někam daleko. Bláhová Gervaisa tehdy odmítne…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

L'Asommoir , 1876

martina.riz
13.01.2014 5 z 5

Gervaisa, má oblíbená hrdinka. Smutná kniha, alkohol je zabiják.

Domuly
05.01.2014 5 z 5

Od knihy jsem nic neočekávala a velice mě překvapila. Zola píše opravdu skvěle a okamžitě mě vtáhl do děje. Ani mi nepřišlo, že už 50 stránek popisuje naprosto nezajímavou hostinu. Výborně vykreslená doba a život nižší vrstvy v Paříži. Celou dobu jsem Gervaise držela palce. Je až neuvěřitelné do jaké bídy a hladu vás dostane alkohol.

ladyfromskye
30.12.2013 3 z 5

Že je to velmi dobré dílo, které stále někdy plní svůj účel, to nepopírám. Že by si to měl každý alespoň jednou přečíst, to také nepopírám. Naopak, v protialkoholových léčebnách by to měli lékaři svým pacientům servírovat ke snídani, k obědu, k večeři i k oběma svačinám a navrch ještě jako "pohádku" na dobrou noc. Ale co se týče mě, Zola a další jeho knihy si na mě počkají pěkných pár let, jestli se k nim budu mít tu odvahu vůbec kdy vrátit.

sBety
29.12.2013

Často na ni vzpomínám...

fan_tomas
21.11.2013 3 z 5

Noo, ta tedy dopadla.....spadla až na samé dno, i když tam byla šance se z toho dna vyhrabat...

Lenka Žofka
18.11.2013 5 z 5

je jedno na čem, ale závislost je sviňa proradná!

Rousse
12.10.2013 5 z 5

Četla jsem kdysi dávno v prváku na gymplu a dodnes si pamatuju, jak silně na mě Zabiják zapůsobil, dodnes si pamatuju děj, co se tam dělo a jak na mě ta chudinská Paříž dýchla až k nám na Slovácko. To určitě o něčem svědčí.

Pivka1
25.09.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četla jsem ji už jako mladá a ráda se k ní vracím i teď. Trošku ponurá, ale děj úžasný. Čtenáře donutí zamyslet se nad tehdejšími problémy, které ale nezmizely ani v dnešní době.

joni
22.09.2013 5 z 5

Taky mě knížka hned ze začátku moc nechtyla, ale čím déle jjsem ji četla, tím více mě mně oslovovala :-). Drsný příběh. Určitě si od Zoly přečtu i něco dalšího :-)

AjťačkaTýnka
29.08.2013 5 z 5

Knížečku jsem četla na základě povinné četby. Ze začátku mě moc nebavila, časem si však získala mé plné sympatie díky úžasnému příběhu a naturalistickému stylu psaní.

Lady S.
21.08.2013 4 z 5

Kniha mě ze začátku moc nebavila a nutila jsem se do čtení, ale musím přiznat, že po jejím přečtení jsem ji nedokázala pustit z hlavy. Myslím, že kniha ovlivnila můj celkový pohled na alkohol. Tuto knihu by měl povinně každý přečíst.

kerstyn
05.08.2013 5 z 5

Pecka! Tahle kniha mě nečekaně strhla do svého děje. Četla jsem jedním dechem (při některých scénách až se zatajeným). Až mi bylo líto, že kniha končí!

miawallacova
29.07.2013 5 z 5

Absolutní špička. Opravdu skvělá kniha, ke které se ráda vracím a často nad ní přemýšlím. Daleko lepší než toliko opěvovaná Nana. Kniha o životě, o marnotratnosti, šancích, prohrách, alkoholu... Detailní pasáže mi tentokrát nevadily, ba naopak dávají knize ten správný šmrnc

JeKa
19.07.2013 5 z 5

Mám Zolu ráda a věru nevím, co mám vychválit dřív, zda bravurně propracované kulisy dělnické Paříže, naprosto brutálně naturalistické scény (za nejsilnější považuji ty s malou týranou holčičkou) či realismus/naturalismus svých vlastní tezí překračující symbolické scény (např. souboj při výrobě nýtů, destilační přístroj, hrobník apod.)...Rozhodně stojí za přečtení!

Daniela19
10.07.2013 5 z 5

Skvělá kniha s občasným mrazením v zádech, příběh zajímavý a poutavý. Četlo se mi to vážně skvěle a rozhodně se k této knize ještě několikrát vrátím. :-)

Veru99
28.06.2013 4 z 5

Bravůrně napsaná, čtivá kniha se zdrcujícím příběhem. Když otevřete svoje srdce postavám, získají si vás tak, že už se neubráníte a spolu s nimi skončíte šíleným, nepředstavitelným koncem. Popisy nejsou vůbec dlouhé, naopak, jsou příjemné, příběh je napínavý a hlavně, děsivě pravdivý a poučný i v dnešní době.
Opravdu se vyplatí se vtírat těm, kteří nás zradí? Opravdu se lidé nemění? A samozřejmě, věčná otázka, věřit mužům? :P

Thanyss
19.06.2013 5 z 5

Nemohu popsat své pocity jinek než jako uchvácení. Zabiják se mi nesmazatelně vryl do paměti. Obdivuji autora za jeho neuvěřitelný talent vypravěčství a skvělého popisu, které způsobují, že tu knihu nečtete, ale žijete. Ve svém důsledku mrazivý příběh podávající svědectví o plíživých, ale devastujících účincích alkoholu, který lidem postupně bere sny, důstojnost a nakonec i život.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Je to velmi silné naturalistické dílo. Chápu,že pro mnoho lidí nebylo tím pravým ořechovým číst o tom,co zažívají. Že chtěli v knihách utopit svůj smutek a bavit,když skutečný život je tak hrozný. Pro nás tohle dílo,které představuje věci v jejich skutečném světle, je velmi poučné. Během příběhu můžeme sledovat,že člověk když se snaží dokáže své sny splnit,ale musí pak o ně pečovat,jinak se rozplynou. A že chlast je opravdovým démonem lidstva.
Během ústřední dějové linie,týkající se Gervaisina života, máme ještě tu čest sledovat další,méně významné osudy jejich sousedů,rodiny a bývalého manžela a ke konci knihy i osud její dcery Nany,na které navazuje v dalším díle.
Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Mám ráda,stejně jako u filmů,když se nic nepřikrašluje a vše je popisované tak,jako to skutečně bylo,když se jedná o něco,co se stalo. Zola si s tímhle dílem velice vyhrál a pokud máte pevné nervy,doporučuji.

budíček
08.06.2013 4 z 5

Dodnes mám z této knihy zakořeněný takový ponurý pocit a přitom paradoxně se mi četlo toto dílko docela dobře (i když je to už nějaký čas, co jsem Zabijáka četla). Dodnes si také pamatuju na tu atmosféru prádelny, i na to jak jsem toho příživníka Lantiera i ty další záporné postavy nesnášela a jak mi Gervaisa připadala naivní tou svou neustálou vírou, že se přece jen vše v dobré obrátí (tou naivitou myslím její vírů v ty příživníky, co se o ně starala, a co na ni kašlali) a přitom se propadala až na dno. A přitom to s ní nevypadalo až tak hrozně, když byla schopná se o sebe postarat po Lantierově odchodu… Další poznatek, co mi utkvěl v hlavě, jak autor dokázal vystihnout, jak alkohol dokáže udělat z člověka trosku (i ten jeho popis deliria). Konec mě zasáhl asi nejvíc, dodnes mám tu scénu uloženou v hlavě i když na druhou stranu pro hlavní hrdinku znamenal nejspíš vysvobození… (za přečtení stojí, a ten nemizící pocit ponurosti, co mě provázel při četbě, přetrval až dodnes ).

Clairka
14.05.2013 4 z 5

Ze začátku se četla hodně špatně, ale jelikož sem si jí vybrala k maturitě nezbývalo mi než se s ní prokousat. Ke konci už sem občas přemýšlela jak je tohle možný to co se v knize děje... Ale hodnotim jako skvělou knihu, to co s vámi udělá nadměrné pití alkoholu je opravdu drsné. Nebudu se zlobit, když si jí vytáhnu u maturity :)

19. století Francie Paříž naturalismus alkoholismus

Émile Zola