Zabiják

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126609/zabijak-126609.jpg 4 2027 283

Nejznámější román z cyklu Rougon-Macquartové - "biologické a společenské historie jedné rodiny za Druhého císařství" zavádí do staré pařížské uličky, v níž živoří drobní živnostníci, prodavači, pradleny a dělníci. Zde serozvíjípříběh mladého manželského páru, který si usilovně buduje živnost a jehož šťastné soužití končí, když muž pod vlivem bezútěšného prostředí propadne alkoholu-zabijáku. Dílo označované jako román sociálního zoufalství.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

L'Asommoir , 1876

Neala
06.01.2023 4 z 5

K této knize jsem se dostala poprvé skrze maturitní četbu na střední a posléze jsem zjistila, že to je jedna z nejoblíbenějších knížek mojí mamky. :D Pamatovala jsem si, že se mi to celkem líbilo už kdysi a teď po letech jsem se rozhoupala si jí konečně pořídit a dát tomu repete. Knížka se krásně čte a i přesto, že tam je mnoho pasáží, které jsou rozhodně zbytečně natahované, tak to záhadným způsobem nijak extra nevadí. Postavy jsou skvělé, buď jsem k nim cítila opravdový odpor anebo soucit. A tak pomalu sledujeme/čteme nezastavitelný úpadek do špíny, bídy a alkoholu. A i přesto, že si za to mohou hlavní aktéři sami, tak mě to za ně stejně bolelo.

sabina5156
26.12.2022 4 z 5

Zabijákem je alkohol - no samozřejmě. Když Émile Zola napsal "Zabijáka", alkohol byl jediným útočištěm od nuzné reality 19. století, to je nutné říct. Pakliže člověk měl málo motivace proč pokračovat - obzvláště pak někdo s povahou Coupeau, ruka byla v rukávě a na jaterní cirhózu bylo zaděláno. Žena trpí a muž chlastá, jasný motiv. V dnešní době se o problémech s alkoholem mluví. Vycházejí rozhovory s adiktology a lidé se v podstatě za svou závislost stydí. Této osvětě jistě svým přičiněním pomohl i Zola, jelikož do té doby nebylo obvyklé, že to někdo bral vážně. Kniha je dobře napsaná, srozumitelným jazykem. V povinné četbě bych ji také nahrazovat nechtěla ale stavět ji dnes na pomyslný literární piedestal je nesmysl.

roso.mak
17.12.2022 3 z 5

Gervaisa je mladá, krásná a ochotná makat. A chvíli to vypadá skvěle. A pak její muž začne pravidelně propijet výplatu. A ona, místo aby ho jednou udusila polštářem, když je z chlastu napůl v bezvědomí, nechá to být. Chlapi chlastaji, tak co. A skončí špatně.

Bylo by to skvělé čtení, jen kdyby se vynechaly vsechny ty zbytečné pasáže. Treba veškeré popisy oslav a co se na nich jedlo. Proč musí 25 stran zabrat, jak někdo jí husu?

lada3781
18.11.2022 5 z 5

Ukázka tvrdé reality. Povinně přečíst každému..

TaJeMa
04.11.2022 3 z 5

Po mnoha letech jsem sáhla po knize, kterou jsem kdysi četla a považovala jsem ji za nádhernou.
Bohužel jsem nyní knihu na straně 280 odložila. Pamatuju si ji samozřejmě i po těch letech, vím, jak se bude děj ubírat dál, že kniha graduje. Ale už to nebylo ono. Některé pasáže o ničem se odehrávaly na mnoho stránkách ( chystání slavnostního oběda), byla jsem nucena i přeskakovat, abych zjistila, že po dvaceti stránkách se jedl krocan, po dalších dvaceti otvírali víno....
Omlouvám se snad i sama sobě, že jsem toto velké dílo nedočetla.

Crimble
24.10.2022 4 z 5

Je užitečné si občas přečíst, jak se žilo ještě před několika málo desítkami let. Lidé by pak možná méně hořekovali nad dnešní strašnou dobou. Zola skvělý, postupný osobnostní rozklad a životní pád hlavních postav je krutě přesný. Těch písmenek a stránek je snad až zbytečně moc.
(Důrazně varuji před vydáním nakl. Omega, 2013. Chyby na každé stránce, přebývající čárky, špatně umístěné uvozovky, překlepy atd. Velmi špatná korektorská a editorská práce.)

Hakate
04.09.2022 3 z 5

Klasika a povinná četba.
Vcelku čtivý román, mohl by být kratší, místy až moc zdlouhavý a nudný.

jprst
29.08.2022 5 z 5

Povinná předmaturitní četba, kterou jsem před více než padesáti lety sice absolvoval, ale i docela pochopitelně vzhledem k tehdejšímu svému věku i odflákl. A teprve ve věku značně dospělém jsem ji dokázal přečíst se zaujetím a pochopením.

_Knihomolka_
28.08.2022 3 z 5

Po delší době jsem se opět pustila do povinné četby. I když jsem Zabijáka tedy četla více z nutnosti než z vlastní vůle (věřím ale, že bych se k němu časem stejně dobrovolně dostala), určitě to je kniha, která by neměla být nikým opomenuta. Je to totiž (jako drtivá většina knižních klasik) krásné nadčasové dílo, které skrz postupné vykreslování tehdejší situace jedné z mnoha rodin, jež upadla do chudoby kvůli alkoholu, s sebou nese nejedno poučení a nutnost zamyslet se nad sebou a naší nynější společností.

kristyna.havlov
29.07.2022 4 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem sice dlouho četla, ale stálo to za to. Taková literární klasika že středoškolských let a já ji přečetla až teď. Strhávám jednu hvězdičku na dlouhé popisování, ale v době naturalismu to tak bylo.

Romalu
22.07.2022 5 z 5

O této knize se učí na střední a myslím, že v tomto věku mladý člověk ještě nemůže naplno pochytit děj a myšlenky knihy. Čtu ji až teď po spoustě letech a zařazuji si ji do sbírky svých nejoblíbenějších knih.

Hyaenodon
04.07.2022 5 z 5

Po 21 letech znovu přečteno a stejně působivé, jako tenkrát. Lantiera bych osobně označil za archetypálního politika - jenom kecá a vyžírá. :)

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Klasika

Ivaksa
14.03.2022 2 z 5

Trochu moc stránek na tak prostý děj.

SirChico
03.03.2022 5 z 5

No, co tak říct o Zabijákovi. Asi jsme o něm už všichni učili ve škole a nějaký masochistický učitel určitě teď nutí náctiletá dítka, aby to přečetli a interpretovali. Já jsem z toho na škole četl jenom úryvky, a tak jsem se v rámci sebevzdělávání rozhodl Zabijáka přečíst teď. A rozhodně to není žádná odpočinková četba.

Kniha sleduje asi dvacetiletý úpadek Gervaisy. Hned v úvodu je ponechána na pospas osudu svým přítelem/snoubencem - Lantiriem a musí se sama a bez peněz protlouct životem. Protože je to ale zkušená pradlena a nebojí se práce nakonec si nežije docela špatně. Pořádně se vdá, muž je pracovitý a mají se dobře. To všechno změní jeden pád se střechy a z Coupeau se stane jenom darmožrout co na práci ani nesáhne a všechny těžce vydřené peníze projí a prochlastá. Gervaisa to stejně pořád zvládá, ale nakonec se přidá i druhej vyžírka - Lantier se vrátí. Gervaise to začne být tak nějak všechno jedno a jak na to všichni serou tak postupně i upadá jejich život. Až se na konec nestarají o nic jiného než jenom o to mít nějak ten žvanec a panáka. A po těch cirka dvaceti letech- Gervaisa chcípá v komůrce pod schody na balíku špinavé slámy, kompletně promrzlá a vyhladovělá.

Tohle rozhodně není pozitivní kniha a vykreslení chudiny Paříže je absolutně brutální. Ženský a děcka se mlátí hlava nehlava, výplata se musí rychle propít něž se budou hlásit věřitelé nebo domácí a na jídlo zítra prostě nějak bude. Je tu všechno – pedofilie, umlácení děcek i žen k smrti a úplný úpadek soucitu a morálky, když jde do tuhého a doslova bojujete o přežití. Je to dobrá kniha? Rozhodně ano, ale z tohohle zážitku se budu léčit dlouho, nevím jestli na Zolu ještě někdy šáhnu. I když možná jeden nebo dva frťánky pomůžou, to bude pak jednomu veselo a zítra nějak bude.

Pikalenka
21.02.2022 5 z 5

Zabijáka bych zařadila do seznamu nejnáročnějších knih, které jsem kdy četla. A to nemyslím po stránce čtivosti, jelikož styl psaní Zoly je naprosto geniální! Ale temná atmosféra, chátrání lidí a zejména čistý naturalismus, který z knihy přímo crčí je opravdou zkouškou vaší psychické odolnosti. Nadruhou stranu jsem opravdu ráda, že jsem tuto klasiku mohla držet v ruce a přečíst!

natynka21
17.02.2022 5 z 5

Souhlasím se Zuzanou215, také se mi kniha moc líbila, ačkoliv tomu nikdo nevěřil :)

Zuzana215
06.02.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka z povinné četby pro čtenářský deník. Tenkrát mi nevěřili, že jsem ji opravdu četla ..četla a ne jednou :)

iva23
31.01.2022 5 z 5

Po letech znovu přečteno.. nádhera.

Yokolobuna
29.01.2022 4 z 5

Kniha, se kterou jsem se "mořil" od loňského května... což však s kvalitami díla nikterak nesouvisí. Zabiják je znepokojujícím exkurzem do světa pařížské chudiny, prakticky veškeré postavy se pomalu noří do stále hlubšího bahna zoufalství a zmaru (byť se rozhodně nedá říci, že si za něj často nemohou samy).

Zabiják neobsahuje žádné prvoplánově líbivé charaktery a ani na ty "kladné" nečeká nic dobrého. Zola téma rozpracoval na jasně daném prostoru části Paříže a i vzestup a pád hlavní hrdinky pradleny Gervaise je vlastně dost přízemní, ale o to více uvěřitelný.

Zolovy postavy se možná občas chovají v očích příslušníka řekněme střední třídy zdánlivě nesmyslně, musíme je však zařadit do kontextu doby. Navíc jsem se kvůli práci s některým současným figurkám v područí démona alkoholu setkal opakovaně osobně a mohu potvrdit, že v tomto prostředí jde zdravý rozum trochu stranou.

Naturalismus Émile Zoly tak působí nadčasově. Zabiják není příjemné ani oddechové čtení, není prvoplánové zábavný, ale zajímavý určitě. Šťastné konce lidských osudů by zde hledal jen úplný pošetilec. Vyspělejším čtenářům lze toto nastavené zrcadlo alkoholismu, alkoholikům a bídě samotné rozhodně doporučit.

Zkráceně? Klasika uměleckého směru naturalismus, která příliš nestárne. Zola v zabijákovi dláždí postavám cestu ze sklenek kořalky a ty se po ní postupně více než ochotně vydávají. Že na konci cesty čeká propast, ze které není návratu, snad nikoho nepřekvapí.

Hodnocení na DK v době přečtení: 87 %; Moje hodnocení: 80 % jako 1 768. hodnotící.

19. století Francie Paříž naturalismus alkoholismus

Émile Zola