Emil Běžec

Emil Běžec https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407280/bmid_emil-bezec-o7k-407280.jpg 4 188 57

Chcete vědět, jak žil člověk, který objevil to, pro co byl stvořen, a dělal to? Pokud ano, pak je pro vás odpovědí první ucelený životopis legendárního běžce Emila Zátopka. Vypráví o jeho dětství v početné rodině, o mládí v baťovském Zlíně, o době, kdy se u nás rodil běžecký sport, o respektovaných soupeřích i přátelích, o armádě a disciplíně, o manželství a také o politice. Ale především a stále o běhání. Kniha je připomenutím osudu člověka, kterému se jako jedinému atletovi v historii světového běžeckého sportu podařil zlatý hattrick na olympijských hrách v roce 1952. Je potvrzením toho, že pokud děláte cokoliv na sto procent, není možné, abyste neuspěli, i když zrovna nezískáte olympijské zlato. A pod zátopkovským heslem Nemůžeš? Přidej! je také inspirací k amatérskému běhání nás všech.... celý text

Hynais
26.04.2019 4 z 5

Vyslechl jsem audioknihu a je to super - protože je provázána i s Emilovými autentickými promluvami. Moc pěkně zpracováno, bez přehnané adorace tohoto výjimečného sportovce i člověka

marnazuza
03.03.2019 3 z 5

Když je celá kniha o jednom člověku, těžko se pak při hodnocení knihy odhlíží od hodnocení člověka. Text je bezesporu napsán čtivě a kniha je nápaditě zpracovaná. Nicméně jinak jsem v rozpacích. Zpočátku se zdá, že autor chce dopodrobna popsat vše, co se Zátopka týká a tak si detailně čteme o režimu Baťových závodů a dalších dobových běžcích. S postupem kapitol je ale životopis stručnější a stručnější, že by nevycházelo číslování stránek? Nebo autor nechtěl legendu příliš kritizovat? V tom případě to klidně celé šlo pojmout odlehčeněji a místo omílaného "Emil byl skvělý vypravěč a srandista" mohl zařadit nějaké z těch jeho vyprávění. Prý tisíckrát opakoval své zážitky ze slavných olympijských běhů, my se je ale nedozvíme. Chybí tomu emoce. A místy se našlapuje velmi opatrně po špičkách. Dalo se to celé prodat líp, nicméně za přečtení to stojí.

xxtom
16.02.2019 5 z 5

Moc hezká kniha, dozvěděl jsem se hodně nového ze života pana Zátopka. A audio kniha načtená panem Trojanem je famózní.

Emily82
12.01.2019 4 z 5

Z knihy jsem byla nadšená, byla čtivá a neotrele číslování tomu dodalo smrnc. Pan Kosatík je skvělý spisovatel.

E_Lan
08.12.2018 5 z 5

Krásný příběh zpočátku jednoduše se vyjadřujícího muže, jehož hloubka spolu s knihou postupně vyvíjela. Posloucháno jako audiokniha, fantasticky namluvená panem Trojanem. Pro mne jako amatérského ale přeci jen pravidelného běžce pak snad ještě jedna * navíc za souznění duše:-)

momo01
17.11.2018 3 z 5

[audiokniha] Po přečtení předchozích komentářů na DK byla audiopodoba této knihy určitě šťastnou volbou. Knihu čte skvělý Ivan Trojan a součástí jsou záznamy z reportáží, Zátopkův zpěv slováckých písní a záznamy z jeho rozhovorů, kde komentuje své výsledky. To všechno oživuje autorův suchý popisný styl. Jestli nějaký člověk motivuje k tomu, jít si za svým snem, tak je to Zátopek. „Zátopek nemá žádný evidentní běžecký talent, jehož podstata by se nedala pochopit. Všech svých úspěchů dosáhl tréninkem." O to víc je škoda, že autor příběh Zátopka dostatečně nevytěžil, ve všech tématech klouzal tak nějak po povrchu. Někde jsem četla, že Kosatík se spíše zúčastnil, než by zvítězil. A je to tak.

Lenka4
20.01.2018 2 z 5

Autor běžící v Emilových stopách se snažil zachytit vše, co týká sportovní dráhy atleta. Na širší ohlédnutí po dalších aspektech jeho života mu už nestačil dech(nebo zdroje). Přitom různé zmínky v textu naznačují, že by bylo možné přinést mnohem plastičtější a barevnější portrét. Zajímavé jsou informace o poměrech u firmy Baťa ve Zlíně. Hodně rozpačitě vyznívá závěr knihy věnovaný poměru Emila Zátopka k politice.

Paobratil
15.11.2017 4 z 5

"Nelétaj jako blázen po polu, Emilu!"

Jana283
06.03.2017 3 z 5

Pro mne čtenářsky slabší zážitek. Můj pocit plně vystihla hanča34.

pavlinda
31.01.2017 3 z 5

I když dám jen tři hvězdy,za přečtení stojí.

Vesmich
21.01.2017 4 z 5

V záplavě Zátopkovského knižního šílenství, které loni vypuklo, byl Emil běžec jeden z prvních. Knížka je graficky krásně udělaná a autor se pokusil vykročit trochu jinou cestou, než je u model obvyklé a povedlo se mu ukázat Zátopka jako člověka, kterého formovala doba, ve ktere žil a kterou také on pomáhal spoluformovat. Nicméně mi přišlo, že se autor trochu sám lekl toho, kterým směrem se jeho kniha ubírá a nakonec ubral. Škoda.

Vlaštovka0
13.12.2016 5 z 5

Skvělá knížka!

hanča34
18.11.2016 3 z 5

Za mně taky trochu zklamání, byla jsem zahlcena výkony, časy, nějak se mi z toho Emil člověk vytratil. Poctivý přístup pana Kosatíka byl tady trochu na škodu a ubral z čtivosti této knihy. Ale určitě to myslel dobře.

Sméťa11
11.11.2016 5 z 5

Výborné pojetí, vtáhlo mne to do knihy. Obdivuhodné výkony"pana běžce", kdy v teplákovce a keckách lámal svěťáky na počkání. Jednou by si zasloužili toto téma zfilmovat.......ikdyž, kdo tak rychle u nás běhá, že

Sparkling
29.10.2016 2 z 5

Myslím, že autor nevyužil potenciál, který Emil Zátopek jistě představuje (a který by podle mě mohl posloužit jako podklad pro mnohem lepší knihu). Celé se mi to zdálo takové suché, přitom se o Zátopkovi všude píše, jaký byl srandista a vypravěč, tak proč to nebrat trochu hravěji a zapomenout na nekonečné letopočty a historické údaje? Chápu, že to od Zátopkova příběhu oddělit nejde, ale přece jen bych to trochu upozadila oproti nějakým autentickým výpovědím a historkám.

mot33
24.05.2016 3 z 5

Nic moc autor zbytečně roztahává knihu a zabíha do věcí a lidí kteří tam nemají co dělat.Jinak tak průměr až místama pod průměr.

AndyG
02.02.2016

Příjemně čtivé, nabité informacemi. Nahlédnete nejen do běžecké, ale i do společensko politické roviny světového šampiona, který dodnes nebyl překonán. Při čtení dostanete nejen chuť obout boty a vyběhnout, ale taky mít sílu a disciplínu k dosažení všech vytyčených cílů.