Emil Běžec

Emil Běžec https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407280/bmid_emil-bezec-o7k-407280.jpg 4 188 57

Chcete vědět, jak žil člověk, který objevil to, pro co byl stvořen, a dělal to? Pokud ano, pak je pro vás odpovědí první ucelený životopis legendárního běžce Emila Zátopka. Vypráví o jeho dětství v početné rodině, o mládí v baťovském Zlíně, o době, kdy se u nás rodil běžecký sport, o respektovaných soupeřích i přátelích, o armádě a disciplíně, o manželství a také o politice. Ale především a stále o běhání. Kniha je připomenutím osudu člověka, kterému se jako jedinému atletovi v historii světového běžeckého sportu podařil zlatý hattrick na olympijských hrách v roce 1952. Je potvrzením toho, že pokud děláte cokoliv na sto procent, není možné, abyste neuspěli, i když zrovna nezískáte olympijské zlato. A pod zátopkovským heslem Nemůžeš? Přidej! je také inspirací k amatérskému běhání nás všech.... celý text

konicekbily
26.11.2023 3 z 5

Emil Zátopek je a zůstane jedou z největších sportovních postav - nejen u nás, ale celosvětově! Ovlivnil přístup mé generace ke sportu - nejen k atletice. O jeho životě jsem si sám střádal informace. Osobně jsem se s ním bohužel nesetkal, jeho vyprávění jsem zažil pouze z rozhlasu anebo z televize a také z vyprávění mých kamarádů o setkání s ním - z let 1965 - ještě z dob jeho plné slávy v tehdejším režimu a z roku 1971, kdy byl "odklizen". Sám jsem byl v roce 1979 na stadionu v Helsinkách, kde získal tři zlaté medaile na OH v roce 1952 a vyslechl si poutavé vyprávění správce stadionu o tom, jaké to bylo při závodech na 5000m, 10000m a maratonu. Od mých přátel "šefců" ze Zlína jsem získal informace, jak to bylo se sportem za Protektorátu "U Bati". Mám za to, že autor se snažil více popisovat prostředí, ve kterém se Zátopek pohyboval, než samotné sportovní dění.

lenka9250
21.11.2023 5 z 5

Skvěle napsaná a jako audio zpracovaná (a velmi ku prospěchu celkové atmosféry) knížka o osobnosti, o které už tak na 100% přesvědčená nejsem. Každopádně z pohledu sportovce - hoby běžce skvelá mitivace a úvahy o běhu.

Rihatama
10.10.2023 4 z 5

Běžecký řeholník. Geniální shrnutí všeho, co Emila Zátopka představovalo. Toto lapidární označení povahy a osobnosti nejznámějšího československého běžce EZ se jeví přiléhavé nejen pro samotného EZ, ale i jeho život. Klobouk dolů před Pavlem Kosatíkem, že se pustil do tohoto životopisné úkolu. Protože život EZ není poutavý nebo příliš dobrodružný. Je především o síle ducha a vytrvalosti. O běhání. O běžci, který na běh trénuje tím, že běhá, běhá a běhá. Běžecký řeholník a v 50. letech nejlepší vytrvalostní běžec světa. Je ale jinak nesmírně zajímavé nahlédnout do duše takové osobnosti našich sportovních dějin. Nečekejte převratný životopis naplněný skandály nebo zvraty. Spíše jen samým odříkáním.

Doba, kdy začal naplno běhat, byla těžká. Nebylo maso ani většina dalších potravin. Ale EZ přece běhal. A dokonce i vystudoval s vyznamenáním. Baťa byla jeho značka. Než si EZ pod svou značku znárodnil režim. EZ sám však coby člověk z chudých poměrů novému uspořádání po válce věřil a proti tomu, že se stal Tváří režimu, štábním kapitánem Zátopkem, vlastně nic nenamítal. Pořád to ale byl duší i tělem sportovec, který po léta nenašel ve vytrvalostních bezích konkurenta. A který se, ve chvíli snah o očividnou nespravedlnost, dokázal režimu postavit. Protože on se nechtěl primárně zalíbit režimu, ale udělat radost svými úspěchy Čechoslovákům. I když v tomto svém posledním běhu nakonec nevytrval. S Danou Zátopkovou - oba narození ve stejný den - vytvořil EZ pozoruhodný pár, který pro Československo v 50. letech získal ve sportovním světě nebývalé renomé.

Rilian
16.08.2023 2 z 5

Knize jsem dal možná až příliš nízké hodnocení, přestože je velice čtivá a audiokniha povedená. Zároveň četba donutí k zamyšlení nad postavením Emila Zátopka coby skutečné celebrity v socialistickém Československu nebo tehdy rodících se metodách tréninku vrcholových sportovců.
Nicméně i přes tyto klady mě kniha zklamala, protože autor (ačkoliv není historik) nedokázal oddělit osobu Zátopka sportovce, kterou můžeme pouze a jedině obdivovat, a Zátopka člověka, jehož sportovní kariéru podporoval totalitní komunistický režim. Nelze dle mého názoru přejít Zátopkův článek o Miladě Horákové tvrzením, že se text neslučuje se Zátopkovou dobrosrdečnou povahou. Při četbě mi došlo, že Zátopek měl ve svém mimosportovním životě několik okamžiků, kdy projevil velikou odvahu a zároveň období, kdy své činy snaživě odvolával. Přijde mi, že se ve vypjatých chvílích pro něco nadchnul, ale postupně svoji odvahu ztratil.
Česká literatura i kinematografie má stále problém představit osoby, jejichž život nelze jednoznačně označit za negativní či pozitivní. Důkazem toho může být poslední film o Františku Kriegelovi. Lidově řečeno, velicí lidé bývají ve svém životě někdy padouchy a někdy zase hrdiny.

Kiu
05.07.2023 3 z 5

Poslechla jsem si jako audio, díky tomu měla knih příjemný spád a dobové nahrávky přidávaly šmrnc...Musím přiznat, že klasická knižní verze by nebyla takto záživnou.

palka452
23.06.2023 5 z 5

Na radiotéce jsem slyšela již dvakrát, kniha se mi moc líbila..a ten Emilův zpěv

ZuzanaK.
12.10.2022 4 z 5

Posloucháno na ČRo a autentické nahrávky byly určitě přínos pro celé vyznění. Hlasy, atmosféra, všechno to posune příběh tohoto muže o kus dál. Povýší celé Kosatíkovo dílo. Jako i v jiných jeho knihách cítím snahu upozadit svůj obdiv k osobě, o kterou se zajímá a tím poukázat na skutečnou podstatu daného člověka s jeho nedostatky, bolestmi, pochybami, názory, výstřednostmi, příklady a touto celistvostí ukázat celou osobnost bádaného člověka, tedy plastického člověka žijícího a tedy tvořeného dobou, kterou sám pomáhá tvořit, ať už se mu to líbí, chce, umí ... a nebo ne.

yellowbanna
09.10.2022 4 z 5

Doplnění dalších úhlů pohledu na velmi osobitého sportovce. Pavel Kosatík je zárukou zajímavého a chytlavého zpracování...no a Ivan Trojan by mohl načíst telefonní seznam a poslouchala bych stejně fascinovaně :)

Hledam94
04.10.2022 5 z 5

Výborné, i kniha, i rozhlasové zpracování. Jak už bylo zmíněno níže, oceňuji hlavně nečernobílý pohled na Emila.

icewind
26.09.2022 4 z 5

Poslouchal jsem jako audio, resp. četbu na pokračování v podání Ivana Trojana, doplněnou autentickými nahrávkami největších závodů včetně několika pasáží vyprávění samotného Emila. Ale jak už bylo několikrát zmíněno, zhusta tyhle nahrávky nekorespondovaly časově s tím kdy se zrovna děj příběhu odehrával, několikrát jsem znejistěl jestli jsem náhodou neusnul a něco mi neuniklo :) Jinak sportovní část zná snad skoro každý a přesto si myslím, že znovu se vrátit do atmosféry zejména olympiády v Helsinkách má prostě svoje kouzlo a moc příjemně z toho mrazí i s takovým odstupem času....bohužel Emilova etapa života po r. 1968 na mě působí strašně smutně, stejně jako v knize Dnes trochu umřeme, je mi to líto jak s takovým člověkem a se spoustou dalších lidí režim zametl.

janina66
09.06.2022 5 z 5

Skvěle napsaný průběh celého života Emila Z. Od puberty, poté hlavně jako vítěze běhů, jeho konec sportovní. Já sama jsem chodila na sportovní školu ( 2.stupeň ZŠ). Dříve jsme se pravidelně účastnili jako třída závodu Běh Vyšehradem. Když jsem tam vyhrála jako cenu knihu, nechala jsem si ji tam podepsat Emilem Z., který byl hostem. Nádherná vzpomínka ho vidět na vlastní oči. Bylo to cca v roce 1979-80.

lukas9656
22.04.2022 5 z 5

Prakticky vše, co Kosatík napíše, má spád, je skvěle odzdrojované a zároveň čtivé. Z jeho knížky vystupuje Zátopek daleko plastičtěji než třeba z nejnovějšího filmu. Kosatík předkládá téměř psychologickou studii Zátopka, člověk vlastně až s jeho popisem tohoto výjimečného sportovce pořádně pochopí, v čem byl minulý režim tak odporný. Ohýbání páteří a mrzačení charakterů. Krásná kniha.

mirka0586
16.04.2022 5 z 5

Krásná

Burák
25.01.2022 4 z 5

Životopis Emila Zátopka jsem si chtěla přečíst ještě před shlédnutím dlouho očekávaného filmu Davida Ondříčka.
Film jsem dosud neviděla, takže nemám srovnání, ale tahle knížka se mi líbila moc. Nejsem moc zběhnutá v memoárech a Emilu Zátopkovi jsem věděla jen to, co je obvykle všeobecně známo, plus jsem v minulosti četla několik rozhovorů s jeho ženou Danou.

K objektivitě a úplnosti zpracování životopisu se tedy vyjádřit nemůžu, ale co se týče čtivosti a zajímavosti pro čtenáře - laiky, hodnotím tuhle knihu Pavla Kosatíka jako velmi povedenou.

Kromě velmi zajímavých pasáží popisující běžecký trénink a závodní strategii, jsem obzvlášť ráda za vysvětlení celého Baťova systému vzdělávání a kariérního postupu - poslední roky na to často v knihách narážím a tohle přiblížení mi dost pomohlo. Body má kniha i za velmi důstojný a citlivý popis posledních let Zátopkova života, na kterých bylo asi těžké najít cokoli kladného.

janka2000
09.12.2021 5 z 5

Příběh života Emila Zátopka není tak jednoduchý a ideální. Neměli s ženou děti, dělal pořádnou práci a nežil si v luxusu, jako by dnes za své úspěchy mohl. Měl ale něco, co většině z nás chybí. Vášeň. Miloval běh.
Kniha popisuje Zátopka podobně jako nejnovější film jako lidskou osobu, která má mnoho, co vyprávět a může nás inspirovat. Byl doopravdy výjimečný a zatím nikdo nedokázal v běhu tolik, co Emil.

ddkk
08.11.2021 4 z 5

Kosatíkovým životopisům nelze upřít především faktografickou správnost a mimořádnou snahu po objektivnosti, a naopak - naštěstí naprostou absenci domněnek a nepodložených spekulací. A to je dobře. Zátopkův život tak máme jako na dlani. Včetně některých jeho úletů, což však každý, kdo žil v době vlády jedné strany, velmi dobře chápe. Zátopek byl neopakovatelný běžecký talent, který se sám vypracoval, který netrpěl zbytečným sebepodceňováním, který se naučil několik cizích jazyků (ruku na srdce, kolik z jeho spoluobčanů mělo takovou vytrvalost a snahu?) a který se dokázal vyrovnat s lecčíms, co ho v té neblahé době potkalo. Klidně mohli i s manželkou z toho soctábora pláchnout a určitě by oba kdekoli uspěli...A stejně si to po 68. odskákal...

Kosatíkova kniha určitě stojí za přečtení. Jediné, co mi v ní chybělo, bylo trochu víc z Emilova a Danina soukromého života. Jací byli opravdu lidé z masa a kostí...

U mne za čtyři a doporučuji.

BarboraSalome
17.10.2021 5 z 5

Knihu jsem si přečetla až po shlédnutí filmu Zátopek, kde Emila Zátopka vynikajícím způsobem ztvárnil Václav Neužil. Kniha mi informace z filmu doplnila a jsem za to ráda. Kniha je psaná přesně, dost mi přibližuje komplexně Emila Zátopka. Díky za to.

Janek
26.09.2021 3 z 5

O Zátopkovi jsem téměř nic nevěděla, po Kosatíkově knize jsem sáhla až poté, co jsem viděla velmi pěkný film. Text životopisu sice je plný přesných informací (kdy, kde a jakého rekordu Zátopek dosáhl), ale zároveň je to text, který se velmi špatně čte. Pro mě nakonec nejzajímavější bylo zasazení Emilova života do politického kontextu. Zátopkovu vůli a radost z pohybu nelze než obdivovat, v osobním (a/politickém) životě, zdá se, zas až takový hrdina nebyl.

Pavla181
20.09.2021 3 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, která má skvělé zpracování! Musím ale přiznat, že mne mnohem více oslovila kniha Náš život pod pěti kruhy, kde svůj život vypráví sám Emil a Dana Zátopkovi.

Doubravka1975
08.09.2021 5 z 5

Super !!! Skvěle a čtivě sepsán životopis Emila Zátopka. Výjimečného běžce a muže.

Aby mohl člověk celý život vyhrávat, musí chtít něco jiného než vítězství nad ostatními. Běhat se dá tak, aby člověk utekl těm druhým, i aby unikl vlastnímu osudu. Člověk však může běžet i sám k sobě, hledat v běhu pochopení sebe sama. Emil to tak dělal....