Město Ember

Město Ember https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21679/mid_mesto-ember-9qi-21679.jpg 4 225 39

Knihy města Ember série

Pochmurné město Ember, ztracené uprostřed Neznámých území a obklopené neproniknutelnou tmou, čelí postupnému rozpadu. Jeho obrovské podzemní skladiště se zásobami potravin a předmětů denní potřeby se pomalu vyprazdňuje, a tak obyvatelé strádají. Největší hrozbou pro Embeřany, nad nimiž se klene temná obloha a jimž jediné světlo poskytují reflektory a žárovky napojené na dosluhující generátor, jsou stále častější výpadky elektrického proudu. Bojí se, že je tma co nevidět pohltí nadobro. Dvanáctiletá Lina Mayfleetová a její stejně starý spolužák Doon Harrow mezitím netrpělivě očekávají svůj velký okamžik: Den rozřazení, kdy si ze starostova sáčku vylosují první zaměstnání. Svobodomyslná Lina touží po práci, která by jí poskytla volnost, zatímco hloubavý Doon chce proniknout na místo, kde by mohl přispět k záchraně skomírajícího Emberu. Protože nepřízeň osudu může napravit jedině výměna vylosovaných papírků, bývalí kamarádi, které kdysi rozdělila malicherná hádka, se znovu sblíží. Když pak Lina objeví doma v komoře útržky dávného dokumentu, s Doonovou pomocí se ho pokusí vyluštit. Je to opravdu vzkaz od zakladatelů města, bájných Stavitelů, kteří v něm popisují cestu z temnoty? Pokud ano, co přesně v něm stálo předtím, než ho dostala do rukou – a hlavně do pusy – Linina sestřička Poppy? A proč se nikdo z dospělých, komu se chlapec a dívka se svým objevem svěří, nemíní těmito dohady zabývat? Lina s Doonem se nakonec pustí do hledání na vlastní pěst, ale výsledek jejich úsilí jim místo vděku spoluobčanů přinese jen vyhlídku na uvěznění v městské Cele. Zdá se, že jediným možným řešením je útěk… jenže co bude potom?... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo , Triton

The city of Ember , 2003

Princezna22
Princezna22
23.04.2023 4 z 5

Moc krásná kniha a příběh. Četlo se to samo. Za mě bych uvítala klidně více stránek. Jdu hned na dalsi díl a doufám, že se mi časem povede najít zbylé díly i když v jinam jazyce než v češtině..

Magrata15
Magrata15
19.01.2023 5 z 5

Viděla jsem film a tak jsem byla zvědavá i na knihu.
A nebylo to špatné. Napětí dobrodružství, tajemno.
Přestože je kniha určena pro děti a mládež, užijí si ji i dospělí.

Sauron
Sauron
04.06.2022 4 z 5

Skvělá kniha, mám takový styl rád. Film se mi moc líbil ale po přečtení knihy už takový názor nemám. Spoustu si toho tam vymysleli.

emilieselden
emilieselden
07.02.2020 5 z 5

Knížka mého dětství.

Gi-Gi
Gi-Gi
02.08.2019 3 z 5

Znala jsem z filmu, musím říci, že zdařile převedení.

Akženka
Akženka
28.04.2019 5 z 5

Po dlouhé době knížka, která byla pro mě hrozně čtivá. Jen málo se to u mě stává, že nemůžu přestat číst a těším se na pokračování. Má opravdu zajímavý příběh, hezké podání a rozhodně v ní není část, ve které bych se nudila. Teď se jen podívám na film, na který jsem hodně zvědavá.

LordSnape
LordSnape
07.10.2018 3 z 5

V rámci fantastiky pro mládež je Město Ember určitě z těch lepších knih. Autorka má dobře vymyšlený to, jak funguje celý její svět, rozdělení úkolů a do příběhu dosadila i sympatické hrdiny. Navíc je to prakticky i post-apo! Čtení mě bavilo, občas jsem se přistihl, že sleduji mapu města samotného i jeho popisy jsou fajn. Příběh dobře plyne a graduje, ukáže i praktiky politiků a těch "nahoře". Samotné tajemství ohledně založení světa také funguje dobře, jen je škoda, že na konci z toho všeho prakticky nic nezbyde, protože se děj následně posouvá kamsi na povrch to už mě nezajímá, takže o pokračování nemůže být řeč.

SknihouVrukách
SknihouVrukách
26.08.2018 4 z 5

Kniha bola dobrá, ale niečo mi tam chýbalo. Nápad autorka mala dobrý, ale úplne ho nevyužila a nápad by sa dal ešte viac využiť. Postavy boli celkom sympatické. Podľa mňa bola kniha celkom predvídateľná, dalo sa odhadnúť ako to skončí. Štýl autorky bol veľmi jednoduchý, vďaka ktorému aj to čítalo rýchlo. Zhrnutie: Bolo to fajn, páčilo sa mi to, ale nápad sa dá lepšie využiť. 3,5*/5*.

WallopX
WallopX
05.06.2018 5 z 5

Že byl natočen i film, jsem postřehla až za nějakou dobu. Na první pohled mě zaujala v knihovně... tak proč si ji nevzít :)
Přečtena byla celkem rychle, děj ubíhal a i formát a písmenka byla v pohodě ( jsem divná, ale písmenka u mě hrají roli, vždy když počítám, jak dlouho ji budu číst :) )
Taktéž menší oddychovka a už na stolní hromádce mě čeká druhý díl :)
docela se těším

tsal
tsal
01.06.2018 3 z 5

Natěšená z filmu jsem se vrhla na knihu a dočkala se spíše zklamání. Vyloženě tragické to není. Hrdinové jsou zajímaví, město fascinující, strach ze zhasínajících světel a vše obklopující temnoty funguje na jedničku. Jenže to není ani skvělé. Některé situace byly přitažené za vlasy, jiné se držely nemístně při zemi. Celá idea kolem založení města je totálně padlá na hlavu a tempo příběhu neustále kolísá mezi hluchými vycpávkami a náhodou odstartovanými sprinty. Spousta jiných knih pro děti 9 – 12 let dokáže zaujmout čtenáře a přitom po celou dobu dávat smysl. Ember ten smysl často postrádal.

jana3526
jana3526
16.08.2017 3 z 5

Slabší naivní a předvídatelná kniha. Moc nezaujala.

Makaja
Makaja
11.08.2017 3 z 5

Pro mě lehke zklamání, čekala jsem díky recenzím něco trochu víc. Myšlenka určitě dobrá, i když vlastně nic moc novatorskeho. Ani sloh autorky mi tentokrát moc neseděl. Četla jsem nedávno Dárce, srovnání se nabízí a bohužel Ember prohrává.

Veru1992
Veru1992
14.06.2017 5 z 5

Příběh si mě velice rychle získal a má představivost jela na plné obrátky. Prožívala jsem celý příběh společně s hlavními hrdiny a moc se mi líbil. Jestli jste viděli film a váháte, zda si i přesto knížku přečíst, tak rozhodně doporučuji přečíst. Mně osobně se líbila mnohem více než filmové zpracování. A další díl taktéž doporučuji i když už není tak poutavý jako první.

hellena1523
hellena1523
21.01.2017 3 z 5

Hezké, milé čtení. Kniha se snadno četla a propadnou příběhu nebylo nijak náročné. Některé motivy mi připomínaly Dárce (Lowri, L.), což pro mě bylo poměrně rušivé, protože Dárce mě nijak zvlášť nenadchl, ale to je můj subjektivní postoj. Moc se mi líbil popis prostředí na konci. Příjemná oddechovka.

e.llis
e.llis
05.12.2016 4 z 5

Do tohoto příběhu jsem se zamilovala. Ne tak jak to většina lidí říká dnes. Ale Doopravdy.

Asi se to nedá vyjádřit slovy, ale když jsem tu knihu četla, byla jsem zase malá holka a mamka mi sedíce na posteli četla příběh o holce, která se narodila nespoutaná. A klukovi, který se snažil všemu na světě dát význam. Ačkoliv svět je větší než tušil.

Naprosto celá kniha byla plná něčeho, co by jste mohli přiřadit ke kouzlu vánoc. Přesto to bylo jiné. Tak neuvěřitelně skutečné a přitom jako sen. A vy tu knihu dočtete a jste plní emocí. Avšak kdyby se mě v tu chvíli někdo zeptal, co mě tak nadchlo, otevřela bych pusu a nic by z ní nevyšlo. Jen bych na něho zírala a poté mu gestem naznačila, aby si ji taky přečetl.

alef
alef
18.10.2016 4 z 5

O prázdninách jsem tuto knížku na chvíli sebrala svému synovi, kterému jsem ji půjčila v knihovně, protože mám ráda dystopie, takže mě samozřejmě zaujala, ... a dobře jsem učinila, mně se to opravdu líbilo :-) ... byl to bezva dobrodružný příběh o stárnoucím městě plném špíny, hluboko v nitru Země, kde vše dosluhuje a zásoby se tenčí, a nikdo vlastně pořádně neví, co s tím, ... městě, kde si každý své povolání losuje, takže si nemůže být jistý, co ho v budoucnu čeká, a kde lidé žijí v nevědomosti, ... nakonec samozřejmě zjistíme, že naději mají, ale nevědí, jak ji naplnit ... a tak tu máme hlavní hrdiny, s čistou myslí a touhou, kteří pátrají po východisku, protože jejich situace samozřejmě není zcela bezvýchodná :-) ... bylo to bezva dobrodružství a pro mě příjemné odpočinkové čtení k vodě :-).

adelinka
adelinka
07.09.2016 5 z 5

Najprv ma prekvapilo, že sa púšťam do tohto žánru, zvlášť určenú pre mládež, ale táto prvá časť m úplne chytila a radšej ani neuvádzam hodiny, za ktoré som ju prečítala. V podzemnom meste žijú ľudia a vôbec netušia, že existuje aj iný svet......napínavé čítanie....

ThrisaManx
ThrisaManx
18.01.2016 5 z 5

Na knihu jsem narazila zcela náhodou někde v knihově. Líbila se mi. Příjemná, avšak film už tak vydařený nebyl. Na knihu prostě nemá nic.

Lucissia
Lucissia
10.01.2016 5 z 5

Knížku jsem dostala na Vánoce 2014, ještě o Vánocích ji přečetla, líbila se mi. Byla jsem navnaděná filmem a chtěla se dostat víc do hloubky, co se stalo za katastrofu a tak. Hned po přečtení jsem začala shánět další díly :-)

feex8
feex8
13.11.2015 3 z 5

Pekna kniha, pre mladsie rocniky. Mam rada tento typ knih, ktory nuti decka venovat sa aj niecomu inemu ako internetu. Je to taka rozbehovka, teda vhodna kniha na to, ako namotat napr. 12-13 rocne deti na citanie. Kniha sa cita lahko, rychlo ,dej ma spad. NIe je rozsiahla, ani narocna.

Objektivne lahko predvidatelny dej, kniha, na ktoru si o mesiac asi nespomeniem, ale je v nej krasne vykreslena atmosfera a sesterska laska k malej Poppy.
Pre decka velmi fajn.

Moje hodnotenie: 66%