Ema a ja

Román anglickej spisovateľky je vyrozprávaním vlastného životného príbehu. Príbehu dieťaťa, dievčaťa, neskôr ženy – slepej. Román sa začína zvláštnym detstvom malej Sheily, ktorá postupne stráca zrak a svet vníma akoby zatiahnutý hustou hmlou. Napriek tejto skutočnosti si Sheila nachádza miesto v spoločnosti, vďaka slepeckému psovi Eme. Ema čiastočne nahrádzala Sheile zrak a orientačný zmysel, no zároveň sa stala jej nerozlučnou priateľkou a družkou a pomáhala jej proti citovému odcudzeniu, otupenosti a zanevreniu na život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93301/ema-a-ja-93301.jpg 4.618
Literatura světová
Vydáno, Smena

Emma and I, 1978

Kniha Ema a ja

Han-nah

Životní příběh dívky Sheily, jiné dětské poznávání světa, když postupně ztrácí zrak až do dospělosti, kdy zůstane úplně slepá. Osamostatní se, začne i pracovat, dostane vodícího psa Emu. Ta ji částečně nahrazuje zrak, sdílí s ní každodenní radosti, starosti, je pro ni nepostradatelná přítelkyně, ochránkyně a pomocník v běžném životě. Podaří se, že po operaci se jí navrátí zrak a teď se zase Ema učí obyčejnému volnému psímu životu. Nám, kteří máme zrak to ani nepřijde, jaký je život bez něj.
Já si často opakuji větu: Dívám se a vidím - vidím a vnímám - vnímám a pociťuji - pociťuji a děkuji za to, že VIDÍM.

tetes
07.08.2018

Jedna z mála kníh (ako aj Hugovi Bedári, či Dostojevskeho zopár kníh), ktorá ma dokázala rozplakať. Jednoduchý príbeh o zložitom probléme, v ktorom je "riešiteľom" pes.

jluky
07.04.2016

Čítala som pred mnohými, mnohými rokmi a dodnes si pamätám, že som mala z knihy krásny pocit....

debe
26.09.2015

Četla jsem ji jako malá a doteď si na ní pamatuju, i na to, že jsem nerozuměla některým slovenským výrazům - hoci :-) a i po téměř třiceti letech vím, že kniha měla žlutý přebal. A že byla úžasná!

lentilki
21.08.2014

Krásná, pozitivně laděná kniha, no nejvíc mě dojímala úžasná Emma a vztah jí a její paní :-)

lusila
09.07.2013

Sheila je neskutočne silná žena. V knihe rozpráva príbeh o hľadaní práce, o nádeji na opätovné videnie, ukazuje na maličkosti, ktoré nám vidiacim nevadia. Po oslepnutí našla dokonca lásku. Po prečítaní mám lepší prehľad o každodenných bojoch ľudí bez zraku a úprimne ich obdivujem.

slepota

Autor knihy