Elusion

Elusion https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220420/bmid_elusion-elusion-Gmz-220420.jpg 4 181 39

Elusion série

1. díl

Chcete žít v bezproblémovém světě, kde se splní každé vaše přání? Chcete mít možnost vybrat si libovolné místo na Zemi či ve Vesmíru a v okamžiku se tam ocitnout? Chcete zapomenout na svůj reálný život a dělat si, cokoli jen chcete? V tom případě vítejte v Elusion – v dokonalém virtuálním světě. Regan byla vždy velkou zastánkyní Elusion, ještě aby ne – její otec tento nový svět naprogramoval a její nejlepší kamarád Patrick teď řídí firmu, která tuto snovou virtuální realitu vydává. Avšak od otcovy nečekané smrti do Elusion nevstoupila. Navíc se začínají šířit zvěsti, že celý program není tak bezpečný, jak tvrdí oficiální představitelé firmy. A tvrzení o návykovosti a nebezpečnosti přicházejí i z velmi důvěryhodných zdrojů – například od Joshe, absolventa vojenské akademie a skvělého programátora. Regan se pustí do osobního vyšetřování a postupně odhaluje spletitou síť lží a tajemství. A zjistí, že bude muset volit mezi láskou a věrností… a její rozhodnutí ovlivní životy milionů lidí. Fantastický příběh z blízké budoucnosti o svůdné povaze virtuálního světa, v němž můžete uskutečnit všechno, co chcete.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , CooBoo

Elusion , 2014

ZNellyZ
ZNellyZ
28.01.2023 4 z 5

Začátek mě nebavil a možná až po 100 stránkách mě kniha chytla a odhalení bylo naprosto super. Trochu mě mrzí, že druhý díl není přoložený, ale chápu, že to nebyl takový hit, aby do něj nakladatelství investovala. Sama jsem knihu koupila do 100 Kč,- a minimálně 4 roky ji měla doma a odhodlávala si ji přečíst.

Nelíísek
Nelíísek
04.09.2022 3 z 5

Ze začátku děj celkem odsýpal a dával smysl ale postupem v ději už nebyl absolutně žádný rozdíl mezi VR a realitou, celkem promarněná příležitost. zajímalo by mě pokračování ale toho se už asi v češtině nedočkáme.

Zruza
Zruza
05.06.2021 4 z 5

Já nevím, co lidem na téhle knížce vadí. Mě bavila a velmi mě mrzí, že druhý díl není přeložený.

Charmedka
Charmedka
25.09.2020 2 z 5

Kniha má docela slušný potenciál, který ale bohužel nebyl vůbec využit. Elusion mohlo být tak nádherné, ale autorka popisy jeho krásy docela odflákla, zas je ale pravda, že jeho temná stránka špatná nebyla, ta celkově byla asi nejlepší na knize.

Co se týče Regan, tak je nemastná, neslaná. Ač je statečná a dá se do pátrání, které je samozřejmě od začátku nebezpečné, tak mi zároveň přišla hrozně dětinská, snadno ovlivnitelná a vlastně měla jen se vším hroznou kliku.

Příběh má strašně pomalý rozjezd, celé to působí hrozně plitce, bez emocí a prostě za mě bohužel ne. Přesto mě mrzí, že další díl nikde, přece jen konec bych ráda znala.

vandalindakova
vandalindakova
30.12.2019 2 z 5

Téma příběhu je více než slibné. Podobné post-apo příběhy jsou často mým šálkem kávy. Jenže tady to bohužel skončilo u potenciálu, který se dále nerozvíjel. Naopak ho příběh čím dál více zabíjel. A hlavní hrdinka ještě více.

Pozitivní v knize ještě bylo zobrazení právě závislosti na nějaké té technice, aplikaci, což reálně zobrazuje závislosti dnešní doby na telefonech tabletech, počítačích atd.

Kniha naštěstí dobře odsýpala a byla celkem čtivá až na asi druhou třetinu knihy, kdy jsem měla menší krizi s tímto konkrétním příběhem. V této části jsem začala být celkem znuděná a musela jsem se nutit číst dál.
S hlavními postavami jsem postupem času měla velký problém. Všichni tři se chovali velmi nelogicky a jako třináctileté děti. Navzájem po sobě štěkali, dělali neskutečné blbosti. Patrik přitom skoro vedl firmu Elusion, a přitom se choval jako dítě, utíkal od problémů a nakonec byl i dosti agresivní. Hlavní hrdinka Ree byla ještě k tomu celkem hloupá, a nedocházely ji skutečnosti, které já chápala už o padesát stránek dříve.

Takže nakonec nebude překvapení, že jsem si oblíbila vedlejší hrdinku, kterou Ree neměla ráda a naopak.
Další věc, kterou musím zmínit, je předvídatelnost knihy. Tento příběh je silně předvídatelný. Již na začátku jsem si tak nějak myslela, jak to dopadne. No a tadááá, ono to tak fakt dopadlo. Takže jsem vlastně jen 250 stránek čekala, až se to tak semele.

DreamerX9
DreamerX9
26.06.2019 4 z 5

Kniha byla supr únik do jiného světa a představa budoucnosti, která se pro nás možná jednou stane realitou. Kniha nebyla složitá a dobře se četla

ainekarlickova
ainekarlickova
24.04.2019 3 z 5

Velmi zajímavá a poutavá knížka. Když mi ji moje sestra dala k narozeninám, doslova hladově jsem ji četla. Hrozně moc mě zaujala, ale když jsem v knížce postupovala dál v ději, už mi to tak parádní nepřipadalo. Některé scény byly dost zvláštní a ulítlé. Když jsem překročila přes polovinu, začala jsem vždycky po pár stánkách či odstavcích na pár vteřin vždy zaklapávat knížku a šrotovalo mi v hlavě, co se tam právě událo. Občas jsem si říkala "WTF?" nebo "To je divný", ale nedokázala jsem přestat číst. I přes ty zvláštní výkyvy v ději a nerozhodnou hlavní hrdinku byla kniha sakra dobrá. Trochu jiné, složitější čtení pro vytrvalejší čtenáře. Na sci-fi a coby-kdyby-v- budoucnosti moc nejsem, ale příběh se mi celkem líbil a nemůžu se dočkat pokračování. :-)

Barik05
Barik05
11.04.2019 4 z 5

Zajímavá zápletka a poutavý děj. Nápad skvělý, ale zpracování virtuálního světa mohlo být trochu propracovanější, ale to je jen taková drobnost. Kniha mě v knihkupectví zaujala na první pohled a rozhodně nelituji že jsem si ji koupila. Doporučuji a doufám že náš svět opravdu v blízké budoucnosti nebude vypadat tak jak ho autorka popisuje.

PerfectionistKa
PerfectionistKa
07.04.2019 3 z 5

Skvělý potenciál, bohužel však dost špatně využitý. Začátek knihy mě bavil asi nejvíc, Josh byl taky ta lepší stránka knihy. Za to Regan... neříkám, že jsem ji úplně nemohla vystát, to zas ne, ale nebyla to teda nijak dobře napsaná postava. Chápu, že postavy nemůžou být jen dobré a špatné, ale Regan si to všechno potřebovala trochu ujasnit, a to dříve.
Zbytek postav strašně podivný, viz Patrik, a celý závěr knihy byl pro mě jedno takové větší WTF :D
Škoda druhého dílu, docela mě zajímá jak to všechno dopadlo, a tak si asi jen přečtu anglicky nějakou podrobnější synopsi a budu spokojená.
Za cca první půlku knihy bych to viděla i na 4*, ale jako celek (hlavně ten konec, jasné nepřeložení pokračování + ty chyby v textu a stylistice, to už dneska nikdo neumí pořádnou korekci?) to jsou takové hodně, hodně slabé 3*.

aja6842
aja6842
24.03.2019 1 z 5

Kniha podle obalu i námětu vypadala zajímavě. Bohužel po přečtení, již tak zajímavá nebyla. Závěr byl velmi divný a příslib druhého dílu? Myslím u nás asi ani nehrozí. Tudíž kniha bez konce a bez celkového úspěchu. Kniha mě na první pohled nadchla, ale postupem stránek nadšení hodně rychle ubývalo až vyhaslo úplně. Kniha putovala z mé knihovny do dalších rukou, jelikož víckrát už ji číst nepotřebuji.

zuzuzajda
zuzuzajda
02.02.2019 3 z 5

Namet knihy je zajimavy, je to zase neco jineho. Zaverecna cast knihy mi ovsem prisla dost mimo a navic s nejvetsi pravdepodobnosti druha cast pribehu v Cesku asi nikdy nevyjde, coz taky neni idealni, kdyz se chcete dozvedet, jak vse dopadne. Chapu, prvni dil ceskemu nakladateli asi tolik nevydelal, tak se do druheho dilu nechysta, ale pro ctenare je to takovy lehky podraz.

Aivinka
Aivinka
23.10.2018 4 z 5

Musím uznat že postavy nejsou dost silné, ale příběh má velký potenciál. Trochu jsem zklamaná z hlavní postavy protože mi vůbec nepřirostla k srdci a na konci jsem si i přála aby ji Patrick už jednu vrazil aby se vzpamatovala.

B4LU
B4LU
29.09.2018 3 z 5

Měl jsem si v prvé řadě zjistit, že tahle kniha spíš než pod SF spadá pod Young adult. Moje chyba. Měl jsem přehnaná očekávání.
Anotaci navzdory tohle vůbec není nějaký technothriller, jak jsem si myslel. Elusion je spíš tak na pozadí toho všeho, a jelikož už po přečtení anotace víme, že je s ní problém, toto odhalení moc překvapivé není. Technická stránka celé věci je spíš humorná, neboť autorky mají zřejmě jen mlhavou představu o tom, co je to firewall a další pojmy, které napříč knihou používají. Hlavní důraz je kladen na školou povinné hlavní hrdiny, kde samozřejmě nechybí klasický milostný trojúhelník a typicky nesnesitelné pubertální chování.
Musím ale uznat, že se to četlo docela dobře, a bez problémů mi to ukrátilo dlouhou cestu vlakem. Za mě takový nenáročný průměr.

Kačkaknihomol
Kačkaknihomol
30.06.2018 2 z 5

Což o to, nápad dobrý, zpracování je dosti kostrbaté. Virtuální realita se nám představila již v mnoha podobách, ukazující na varování závislosti. Tohle téma kniha taky rozebírá, mnohem víc se ovšem věnuje firewallům (nebo jak se to sakra píše).

Já vám nevím, můj mozek ale prostě nedokázal s popisů autorek vydedukovat, jak vlastně fungují ty firewally. Nebo takhle, nějak jsem pochopila jejich smysl, ale nedokázala jsem si představit, že by mohly v nějaké té realitě existovat, a většinou jsem si je představovala jako nějaké ohromitánské věže. Do ještě většího zmatku mě uvrhly poslední kapitoly, to, jak se tam Regan s Joshem plazily tím tunelem, jak je napadaly příšery... Ehm, to fakt ne. Vysvětlení od táty bylo taky nic moc, nato, že se to v knize celou dobu řešilo, mi to jeho vysvětlení přišlo až podezřele jednoduchý.

Jak už psala Adele02, postavy byly vážně děsně WTF. Korunováno je to Regan, která svoje názory mění během minuty. Josh, Patrick, Josh, Patrick, Josh.... Jednu dobu vypadaly jako nějací vyšlechtění roboti, pak byly náhle děsně přecitlivělí. Nedokázala jsem se do nich vcítit, fakt už jsem místy doufala, že na ně spadne meteor, aby byl konečně pokoj.

Vcelku dobrý nápad nám autorky naservírovaly v rozpačité a divné podobě, k tomu ještě s mizerným překladem. Bohužel, za mě ne.

any333
any333
27.10.2017 5 z 5

Tak tohle bylo asi první čisté sci-fi, co jsem kdy četla. Autorky měly vážně skvěle vymyšlené fungování celého programu, takže si myslím, že kdyby se našel někdo šikovný, možná by i bylo uskutečnitelné Elusion vytvořit.
Jak už u mě bývá zvykem, opět jsem fandila tomu 'nesprávnému', čili Patrikovi, i když na konci mě taky, stejně jako Regan docela vypekl. Sice jen na chvíli, než se objevily nové souvislosti, ale i tak.
S Regan jsem se v žárlivosti na osvojování otcovy práce úplně viděla, taky nenávidím, když se můj výtvor přisuzuje někomu jinému. Celkově mi nevadila.
Hm, tahle kniha byla spíš taková oddechovější, sice se záhadou k vyřešení, ale i tak. Lehce se táhla, takže čtenář stačil z akce vydechnout, proto jsem zaznamenala nárůst napětí hlavně po tom, co se Regan rozplynula pláž. K druhému dílu se asi nedostanu, ale nápad je úžasný a hodně k zamyšlení. Myslím, že v nějaké vzdálenější budoucnosti taky budou existovat e-feťáci(pokud tedy už náznaky nejsou zřejmé teď).

Adele02
Adele02
16.09.2017 2 z 5

2,5*
E...hm. Mělo to ohromný potenciál, to nezapřu. Ale postavy byly tak strašně wtf, že jsem si chvíli říkala, ať je Patrick zabije všechny, nebo ať prostě spadne meteorit a bude vyřešeno - děj neskutečně předvídatelný, postavám se měnil charakter dle libosti a tolik věcí se nedořešilo a zamotalo tak, že se ani smysluplně vyřešit nedaly... Čte se to rychle, to taky neubírám. Do pokračování půjdu, už jen ze zvědavosti, jak se to vyřeší.
A o překladu radši nemluvím...

malinkamajinka
malinkamajinka
16.02.2017 5 z 5

Super kniha :) Sice je trošku víc scifi a fantasy, ale bavila mne ;) Bojím se ze by jsme mohli tak také skončit :D moc se těším na další díl :)

Nikoll2
Nikoll2
11.01.2017 4 z 5

Stejně jako u většiny knih (hlavně tedy Sci-fi), i u této obdivuji autorku a to, jak podrobně a skvěle dokáže svět v knize promyslet a popsat tak, aby se dal dobře pochopit a představit.
Elusion je první kniha o virtuální realitě, kterou jsem zatím přečetla a musím říci, že se mi vážně líbila. Neměla jsem problém se do ní začíst a postavy mi také ,,sedly''. Jen mi možná bylo chvílemi líto Patrika, ale s tím asi nic nenadělám. :D
Stejně jako se mi líbila, tak mne i trochu rozhodila. Když se totiž zamyslíme nad světem, který je v knize popsán, tak mne osobně přijde náhledem do možné budoucnosti.
Jinak Elusion určitě doporučuji a jen doufám, že mimo knihu podobné věci neuvidíme.

Roselunda 1928
Roselunda 1928
17.11.2016 4 z 5

Moc se mi líbila myšlenka nebezpečí virtuální reality, bohužel celý příběh zazdily postavy. Jediná zajímavá postava s nějakým charakterem byl Patrik, k Regan jsem si nevytvořila téměř žádný vztah a Joshe jsem nesnášela. I přes to ppříběh docela pěkně plynul, jen mi vadí ten přešpříliš otevřený konec, ale celkový dojem z knihy není špatný.

Mozkovna
Mozkovna
10.07.2016 5 z 5

Ze začátku mě to fakt vůbec nebavilo. Všechno to bylo takové v jedné lajně a ani jsem nechtěla vědět, jak to bude dál. Pak se ale všechno začalo zamotávat a já podlehla a stala se na Elusion závislá (jako pár lidí v knize :P). Regan mi zas tak strašná nepřišla, jak jsem si původně myslela, spíš mě mátl děj. Nevěděla jsem komu věřit, jestli Patrikovi nebo Joshovi. Popravdě ani jeden není teď můj favorit. Nelíbí se mi Patrikovo tajnůstkářské chování, ale zase Joshova otevřenost je mi dost podezřelá. S tím klukem tam 100% ještě něco bude.
Nicméně konec knihy byl poutavý a napínavý, i když musím přiznat, že jsem si pár věcí už dopředu myslela.
Těším se na další díl! Neví někdo kdy by tu měl být?