Elon Musk

Elon Musk https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254994/bmid_elon-musk-z0k-254994.jpg 5 655 127

Pokud v Silicon Valley hledali nový idol po Stevu Jobsovi, našli jej ve svérázném Elonu Muskovi. Je nazýván vizionářem, těžkým workoholikem, i novodobým Iron Manem. Ashley Vance, píšící pro Bloomberg Business Week, přináší ve své nové biografii vyvážený pohled na život tohoto podnikatelského titána. Strávil desítky hodin se samotným Elonem Muskem, s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i s protivníky a kritiky, aby vytvořil doposud nejobsáhlejší obraz inteligentního, odhodlaného muže na cestě za svými sny a vizemi. Kniha s názvem „Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti“ sestavuje mozaiku ze střípků dětství v Pretorii, prvních vydělaných milionů, party podivínů z PayPalu, aby nakonec převládly tři hlavní motivy: čistá energie, internet a vesmír. Elon Musk zahájil podnikání rozjezdem firmy Zip2, po jejímž prodeji získal dostatečné prostředky na tvorbu platebního systému X.com, později přejmenovaného na PayPal. I tuto společnost se mu podařilo s obrovským ziskem prodat a nic mu nebránilo začít se věnovat srdeční záležitosti – vesmíru. Projekt SpaceX měl za cíl levněji než státní firmy dopravit náklad na oběžnou dráhu, což se po několika letech vývoje opravdu podařilo – dokonce získal kontrakt s NASA. Obyčejnému člověku by asi vesmírný projekt bohatě stačil, ne však Elonu Muskovi. Myšlenka na čistou energii a čistou planetu jej přivedla k založení společností Tesla a Solar City. Populární automobil Tesla je dnes snem nejenom ekologů, ale všech, kdo milují dokonalý design a nové technologie. Společnosti Solar City se také daří, i přes pokles zájmu o solární energie. Kniha se samozřejmě věnuje také méně pozitivním okamžikům z Muskova osobního i pracovního života. Několik rozvodů, odvrácení krachu firmy jen několik hodin před oficiálním vyhlášením a poněkud kontroverzní vztah k zaměstnancům... i to je zapsáno v životním příběhu tohoto inspirativního podnikatele. Elon Musk tvrdí, že dříve či později budeme nuceni osídlovat vesmír a má v plánu přestěhovat se na Mars. Poté, co řidiči s nadšením jezdí v jeho automobilech na baterky, co jeho raketoplány přiváží náklady na Mezinárodní vesmírnou stanici, se tato vize nejeví až tak nereálnou.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Jan Melvil

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future , 2015

Foruss9005
02.07.2023 5 z 5

Výborná kniha o životě člověka, který posunul a stále posouvá (nejenom) vesmírný průmysl o obrovský kus kupředu. Kniha je čtivá, dobře strukturovaná a za mě i informačně hodnotná. Mohu vřele doporučit všem, kteří se zajímají buď o osobu Elona Muska nebo o moderní technologie/vesmír/inovace.

pablito
24.03.2023 4 z 5

Prostě biografie zajímavého člověka ...

MKrat
29.01.2023 5 z 5

je dobré si něco takového přečíst.. těžko ohodnotit.. spisovatel ale zamýšlel přibížit osobnost veřejnosti co nejvíce... Druhy ALBERT EINSTEIN ? Kdo ví...

Gweny
05.01.2023 5 z 5

"Dobré myšlenky jsou vždycky bláznivé, dokud se neuskuteční." (s. 335)

Elon je pro partnera něco jako superhrdina současnosti i budoucnosti. Nedávno jsem mu tuhle knihu koupila s vírou, že to bude po dlouhých letech něco, co přečte. Je velmi těžké ho něčím zaujmout. Tohle byla trefa do černého. Knihu přečetl za velmi krátkou dobu a pokaždé mi nadšeně vyprávěl, co ještě doteď o Elonovi nevěděl.
No, nedalo mi to a s nevelkými nadějemi jsem knihu po novém roce také otevřela. A světe div se, za 3 dny jsem ji zhltla jako malinu.
Měla jsem obavy z toho, že bude plná teorie, různých pojmů a pouček a bude pro mě těžké ji pochopit. Jenže to jsem se vážně spletla.
Knihu mohou číst naprosto všichni - ti, kteří už něco znají, i ti ostatní, pro něž je průmysl a vše kolem něj španělskou vesnicí.

Elon je vážně cvok. Ale je to cvok, který na úkor sebe sama vytvořil něco, čím se jen tak někdo chlubit nemůže. Ano, překvapily mě některá fakta a v určitém smyslu mi kniha otevřela oči a i přesto si myslím, že ten člověk nemůže být ze Země, nebo může, ale spíš to bude cestovatel v čase, a nebo je to prostě nějaký mimozemšťan, který se omylem vyskytl na Zemi a teď se snaží dostat zpět domů. Což ale vyvracejí podrobně popsané historky z Elonova dětství.

Co naplat. Elon dál nahlédnout do svého života i businessu jednomu člověku na zemi pro to, aby o něm napsal knihu - a svolil k tomu jen proto, aby měl nad obsahem knihy určitou kontrolu. To se dá pochopit. Nemůže potřebovat, aby mezi lid vyšlo něco dalšího, co ho bude očerňovat.

Já si čtení užila. Byly sice části knihy, které mě tak nebavily, ale pak zase příběh nabral spád a zaujal mnohem víc.

jes09
28.10.2022 5 z 5

Neskutečné! Tato kniha u mě vyhrála překvapení roku! (Vše ostatní je řečeno ve starších komentářích)

Gweny
07.10.2022 5 z 5

Nečetla jsem sama, koupila jsem ji partnerovi - a světe div se, od základní školy jeho první přečtená kniha, do které byl úplně ponořený a vždy pak zaujatě dohledával další a další informace o Elonovi, Tesle, Space X atd. Tím svým nadšením mě tak nakazil, že si snad tu knihu přečtu také. :)

VítekP.
28.03.2022 5 z 5

Nemohl jsem jinak, než dát 5 hvězdiček. Ty patří zaprvé autorovi, který dokázal za 2 roky sepsat takovýto informačně bohatý skvost. Muselo být nesmírně obtížné zpracovat Elonův dosavadní životní osud v celé jeho šíři.
Těch 5 hvězdiček nicméně patří i Elonovi samotnému za jeho houževnatost a za to, co všechno vytvořil. Tento svět by potřeboval více takových inspirativních lidí, jako Mr. Musk.

Clea3112
03.02.2022 4 z 5

Elon Musk má mnoho tváří - houževnatý snílek měnící nereálné sny v realitu, pracovitý dříč, neoblomný puntičkář, neutuchající organizátor a manažer, inovátor, hledač, pedant, sebestředný narcis, technology nerd, emocionálně omezený autista, jeden z nejbohatších lidí planety investující všechny své peníze pro blaho lidstva v budoucnosti, charismatická a fascinující osobnost, jež budí - ať chcete, nebo ne - respekt a uznání....... Záleží, z jakého úhlu na něj budete nahlížet a co budete chtít vidět. Podle toho ho budete zřejmě i hodnotit, obdivovat, či nesnášet. Kniha je velmi podrobná, čtivá a technicky založený čtenář si to opravdu užije.

deathmen
06.01.2022 4 z 5

velmi dobre napisana kniha o aktualnom fenomene. Nenudil som sa ani chvilu. Interpretacia je jedna z najlepsich ake som pocul. Jednu hviezdicku davam dole pretoze som mal vo viacerych pasazach pocit ako by bol autor “zamilovany” do Muska. Dost toho prikrasloval a idealizoval.

Fifth Element
29.10.2021 5 z 5

Nikdo nemůže vědět, na kolik je tato kniha pravdivá, to ví jen Elon sám, nicméně po přečtení jsem zvědavá na toho člověka mezi těmi ostatními, který toho tolik dokázal, prečkal a vybojoval, který má svou vizi a přesvědčení, kterým věří ne na 100, ale 200% a je ochoten pro blaho lidstva, potažmo planety, obětovat cokoli. Ráda bych věděla, jestli tohle je ta jeho skutečná pravda nebo jen, jak se někteří domnívají, zástěrka.
Když to shrnu. Můžu říct, že tento člověk, osoba, vizionář, je fascinující, i když někdy dosti dětinský a skutečně egocentrický v pravém slova smyslu..
Teď mě zajímá ještě pohled matky, Maye Musk :)

NarcisSamec
16.08.2021

Zajimavé počtení, Dozvěděl jsem se jak něco o jeho životě i to jak funguje vrcholový management v technologických firmách.

p0stm0derna
21.06.2021 3 z 5

Chtěl jsem také sršit obdivem k vizionáři. Ale jak to často bývá, stále jsem pod povrchem viděl to ublížené dítě toužící po pozornosti za každou cenu - dítě které si rádo hraje, jen když je pojeho. Většinou jsem optimista, ale úplně bych ve věci budoucnost lidstva nesázel na tento přístup. Buďme ale rádi, že Muskovi zatím imponuje být i ekologickým zachráncem....

T.Dino
03.04.2021 5 z 5

Velmi čtivá kniha a pro mě motivační bible. Po přečtení této knihy mám ještě větší chuť na sobě pracovat. Velké uznání patří i autorovi, protože poskládat všechny tyto věci dohromady muselo být ale velmi velmi obtížné.

Elon se může jevit jako excentrický člověk, který je někdy až nemilosrdný, ale bez těchto atributů by nedokázal takové věci. Je naprosto dechberoucí jeho neutuchající touha a ambice po proměně světa.

trudoš
28.02.2021 4 z 5

„Nejlepší mozky mé generace vymýšlejí, jak lidi přimět, aby klikali na reklamy. Je to na prd.“
Protože fandím každému, kdo posouvá naši budoucnost zas o kus dál, nemohl jsem osobnost Elona Muska minout. Obecně však nemám rád životopisy lidí, kteří ještě žijí, přijde mi to jako práce nedotažená do konce. A forma, jakou zvolil Ashlee Vance působí až příliš nadšeným dojmem. Při popisu amerického snu kterak chudý kluk vlastním přičiněním k bohatství přišel, obchází veškerá negativa s tím spojená. Na druhou stranu, autor se nebojí jít po podrobnostech, byť nepříjemných – ovšem v důsledku nic zásadního neodhaluje. Kniha každopádně mapuje Muskovu kariérní cestu detailně, od počátků až na vrchol, přičemž neopomíjí problémy s tím spojené. Vše ostatní je už ale takové letem světem, občas ne úplně dotažené do konce. Působí to trochu jako oslavná óda na Muskovy plány do budoucna, které jsou stejnou měrou úžasné, jako absurdní. Jenže pravdou je, že bez těchto snů bychom se nikdy nikam dál nepohnuli.

Epes
24.01.2021 5 z 5

Velmi důkladně zpracovaný životopis. Oceňuji, že autor si udržel od Muska kritický odstup a je schopen se podívat objektivně i na jeho osobnost. Ačkoli Musk dosáhl obdivuhodných výsledků, jen málo kdo by si chtěl projít tím, čím on, a mít jeho povahu.

DJstrojar
23.01.2021 5 z 5

Neskutečná kniha o neskutečném člověku. Vytrvalost, píle, vize a trošku toho štěstí dostalo Elona tam, kde se teď nachází.

Khaleesi-13
12.11.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audio a jsem naprosto unešená.

Moc doporučuji.

2032
10.11.2020 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala a bavila, především díky mé zálibě v technických a vesmírných tématech a obdivu Elona Muska. Kniha, dle mého zdařile popisuje jeho cestu k dnešní pozici a ukazuje jak je tento člověk výjimečný a jak jeho cesta nebyla jednoduchá.

jjanca
03.11.2020 5 z 5

Tak toto bolo niečo. Počúvala som audio verziu a bola veľmi kvalitne spracovaná. Nevedela som sa od nej odtrhnúť. Škoda, že kniha zachytáva len obdobie do r. 2015. Určite by som si prečítala aj "pokračovanie". Tiež nesúhlasím s tým, že kniha bola oslavou Muska. Elon je v nej vykreslený ako náročný zamestnávať a veľmi komplikovaná osobnosť. Napriek tomu si myslím, že ten chlap je génius. Žiť s ním síce nechcete, ale neskutočne mu fandíte. Snáď budeme má viac takýchto Elonov :)

anticlovek
13.10.2020 5 z 5

velmi zajímavá a dobře napsaná kniha. nesouhlasím s některými komentáři, že se jedná o "oslavu" Elona. velká část knihy se soustředí na nepříjemnou část jeho osobnosti, prostor mají i negativní komentáře různých jeho spolupracovníků atd... osobně to vnímám tak, že jsem opravdu rád, že lidstvo má svého Elona (a potřebovali bychom jich víc), nicméně zároveň jsem rád, že ho nemám v rodině/nemusím pro něj pracovat:)

životopisy, biografie vizionáři technologický rozvoj

Autorovy knížky

Ashlee Vance