Elon Musk

Pokud v Silicon Valley hledali nový idol po Stevu Jobsovi, našli jej ve svérázném Elonu Muskovi. Je nazýván vizionářem, těžkým workoholikem, i novodobým Iron Manem. Ashley Vance, píšící pro Bloomberg Business Week, přináší ve své nové biografii vyvážený pohled na život tohoto podnikatelského titána. Strávil desítky hodin se samotným Elonem Muskem, s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i s protivníky a kritiky, aby vytvořil doposud nejobsáhlejší obraz inteligentního, odhodlaného muže na cestě za svými sny a vizemi. Kniha s názvem „Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti“ sestavuje mozaiku ze střípků dětství v Pretorii, prvních vydělaných milionů, party podivínů z PayPalu, aby nakonec převládly tři hlavní motivy: čistá energie, internet a vesmír. Elon Musk zahájil podnikání rozjezdem firmy Zip2, po jejímž prodeji získal dostatečné prostředky na tvorbu platebního systému X.com, později přejmenovaného na PayPal. I tuto společnost se mu podařilo s obrovským ziskem prodat a nic mu nebránilo začít se věnovat srdeční záležitosti – vesmíru. Projekt SpaceX měl za cíl levněji než státní firmy dopravit náklad na oběžnou dráhu, což se po několika letech vývoje opravdu podařilo – dokonce získal kontrakt s NASA. Obyčejnému člověku by asi vesmírný projekt bohatě stačil, ne však Elonu Muskovi. Myšlenka na čistou energii a čistou planetu jej přivedla k založení společností Tesla a Solar City. Populární automobil Tesla je dnes snem nejenom ekologů, ale všech, kdo milují dokonalý design a nové technologie. Společnosti Solar City se také daří, i přes pokles zájmu o solární energie. Kniha se samozřejmě věnuje také méně pozitivním okamžikům z Muskova osobního i pracovního života. Několik rozvodů, odvrácení krachu firmy jen několik hodin před oficiálním vyhlášením a poněkud kontroverzní vztah k zaměstnancům... i to je zapsáno v životním příběhu tohoto inspirativního podnikatele. Elon Musk tvrdí, že dříve či později budeme nuceni osídlovat vesmír a má v plánu přestěhovat se na Mars. Poté, co řidiči s nadšením jezdí v jeho automobilech na baterky, co jeho raketoplány přiváží náklady na Mezinárodní vesmírnou stanici, se tato vize nejeví až tak nereálnou.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/254994/elon-musk-z0k-254994.jpg 4.6360

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future (2015)

Biografie a memoáry
Vydáno:, Jan Melvil
Počet stran:368
Překlad:Eva Nevrlá
Edice:Hvězdy
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-0-06-230123-9, 978-80-87270-73-8

PanKrabák
dnes

Jako fanoušek Tesly a SpaceX co sleduje každý start se moje hodnocení možná odvíjí víc od toho o kom ta kniha je než jak je napsaná. Ale když se pokusím zamyslet jen nad tím jak je napsaná tak mé hodnocení stejně nemůže být nižší protože se čte úplně sama.

mochr
03. prosince

Po přečtení máte chuť být jako on a změnit svět. Chtěl zpřístupnit elektroauta, řikali mu že to nejde, a on dokázal opak. Chtěl zlevnit lety do vesmíru, tím že nosné rakety budou použitelné vícekrát( návrat na přesné místo, zkontrolovat, doplnit palivo a znova). Řekli mu že to nejde, a k dnešnímu dni (3.12.2018) má několik úspěšných přistání, několik opakovaných startů a lítá i několikrát z měsíc. Chce osídlit Mars, říkají, že to nejde....

Koza3
29. listopadu

Biografické knihy mám tendenci hodnotit podle toho, jaké skutky jejich představitelé realizovali. Mám je škatulkovat do dobré nebo špatné krabičky? U Elona Muska je to stejné, celou knihu jsem nevěděl, zda je to ultra frajer, který nám otevře dveře budoucnosti nebo magor, který masochisticky drtí svoje zaměstnance. Pravda je tak trošku obojí. Tenhle člověk je naprosto jedinečný a nelze jej srovnávat s Billem Gatesem či Stevem Jobsem, protože fokus na jejich podnikání je odlišný a výsledek jakbysmet. Musk se snaží vytvořit hezkou budoucnost, řeší téma jako globální oteplování a kontinuitu lidského druhu. Jobs dal lidem drahý telefon a Gates widle. Nechci je nějak shazovat, ale pokud se za pár dekád ukáže, že Musk díky svým elektro Teslám a přepoužitelným SpaceX raketám změní naši budoucnost, nebudou tihle frajeři stát na stejné pozici v žebříčku, ale Musk jim bude říkat moje čuby. Má to svou daň, ne jen on, ale všichni jeho zaměstnanci pracují 80 hodin týdně a po pár letech je to vyflustne jak vymačkaný citrón. Tenhle život si však zvolili sami a dělají to v zájmu nás všech. Co se týče zpracování autorem, musím pochválit. Nebojí se kritiky, Musk do toho trošku mluvil, kdy můžeme číst pod čarou jeho úhel pohledu, ale jinak se jedná o autentické dílo, které se snaží kontrastovat obě stany mince. Důkazem je poslední kapitola, kdy je Musk konfrontován s názorem, že létání do kosmu v době, kdy děti v Africe nemají co žrát, není úplně filantropistické chování, ale může se jednat o čistý business. Tohle všechno je však na čtenáři, aby si sám vyvodil, do které škatulky chce Muska zařadit. Já ho mám však v několika krabicích a jsem moc moc zvědav, co nám následující roky ukáže.

Dejf_ano
25. listopadu

Kniha o vizionář, která rozhodně stojí za přečtení. Je plná zajímavých myšlenek a věcí k zamyšlení.

Tereszka
14. listopadu

Pokud ve vás kniha zanechá tak silné dojmy, že se vám několik nocí zdá o tom, že vyrábíte Teslu a rakety ve SpaceX a do toho na vás Elon křičí “makej viiiiiiiic” a vy se budíte s pocitem, “sakra já jsem prošvihla nějaký termín”?? V tom případě si můžete být jistí, že se jedná opravdu o silnou knihu s neuvěřiténým člověkem v ní.

Gedzita

Teda nečekala bych, že někdy budu dobrovolně hltat životopis amerického miliardáře, fandit vesmírnému programu a hledat si něco o elektromobilech... hle, všechno jest možné!!!

Affares

Popravdě moc na knihy o jednom člověku nejsem ale zde musím smeknout a udělat výjimku. Kniha je výborně napsaná, čtivá a pojednává o osobnosti a společnostech, které lidé znají po celém světě. Co je ovšem nejpodstatnější, odkrývá historii Muska, co jej formovalo a jaké kroky činil v životě, které jej dovedly tam, kde je nyní. Stejně tak popisuje zásadní problémy, které musel Musk a jako firmy řešit, jelikož téměř pořád jede tzv. all in. Byl bych moc rád, kdyby autor napsal pokračování např. po 10 letech a vřele doporučuji k přečtení.

Coudy_no1

zajímavá kniha, doporučuji. 5/5

meluzena

Elon Musk je bezesporu neobyčejný člověk. Nadprůměrně inteligentní, cílevědomý, s výjimečným technickým nadáním, obrazotvorností, fotografickou pamětí a téměř nadlidskou odolností vůči psychické zátěži. Nesnáší lajdáky a hlupáky, kteří (mu) brání v uskutečňování cíle nejvyššího, a sice záchrany lidstva.

"Možná jsem jako dítě moc četl komiksy," řekl Musk. "V komiksech jde skoro vždycky o to, že někdo zachraňuje svět. Připadalo mi přirozené, že by se měl člověk snažit svět zlepšit, protože opak nedává smysl."

Profesionálně napsaná kniha, která Muska ukazuje z různých úhlů pohledu. U každé kontroverzní záležitosti je předkládána Muskova verze, i verze protistrany (pokud byla ochotna autorovi poskytnout rozhovor), není to ani bulvár ani suchý výčet faktů ani odborné čtení.
Knížka má šmrnc a předkládá čtenáři velikánskou mozaiku, v níž je radost si číst.

danielpernik

Velmi čtivá biografie o né-li nejvýznamějším tech. vizionáři současnosti. Okolo Muska není žádný hype. Ten člověk si pozornost rozhodně zaslouží.

sackettboy

zaujímavý pohľad na zaujímavého človeka

shmaic

skvela kniha, jdu setrit na teslu

pravnik

Inspirativní kniha. Je skvělé číst o někom, kdo má vizi, umí měnit průmysl, vynalézat nové věci a posunovat naší civilizaci.

Layyen

Velmi zajímavej náhled na život , názory a vynálezy Elona...

chybinspirace

Výborná kniha o tak trochu cholerikovi, vizionáři, workoholikovi, milujícím otci a snílkovi, který nám toho ještě hodně ukáže.

Fox83

Zajímavé čtení o zajímavém člověku a věcí, které dokázal. Nicméně, když hodnotím knihu, tak jde spíše jen o popisnou, dokumentární knihu.

zuzana4587

Mé obavy, že kniha na mě bude příliš odborná, vystřídalo okamžité nadšení. Kniha se čte sama, že záživná a ne málokrát mi spadla brada z toho, co všechno Musk dokáže. Začala jsem mu fandit ještě 100× více než před přečtením. Vypravěčský styl autora je úžasný, drobnou výtku ale najdu - kniha mohla být doplněna více komentáři samotného Elona. To však na mém hodnocení 5* nic nemění a už teď šetřím na Teslu!

adam5955

Ctive, aktualni, velmi pusobive. Jsem dost zaujaty, nebot si myslim, ze Musk je opravdu genius, ale i kdybych nebyl, tu knihu bych cetl s chuti a zapalem. Velmi povedene!

xxtom

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl. Nejen, že je zajímavě a čtivě psaná, ale hlavně je o neskutečně zajímavém člověku. Pan Musk je opravdu někdo. Lidstvo by bylo už dávno dál mít víc takovýchto inovátorů. Klobouk dolů. Jedinou nevýhodou je, že kniha končí v roce 2015 a nepopisuje aktuální dění. Za to ale může čas a ne autor. Knihu určitě doporučuji k přečtení.

Burák

Nezajímám se o aerokosmický průmysl, neberou mě elektromobily a vůbec nerozumím solární energetice, což jsou přesně ty oblasti kde Elon Musk působí a kde svou činností mění historii. Navíc nečtu ani moc biografie a o vynálezcích už vůbec ne.

Ale protože se jeho jméno začíná poslední dobou už i v mém okolí skloňovat čím dál častěji, a já věděla jen to, že je Musk považován za vizionáře typu Steava Jobse nebo Billa Gatese, udělala jsem výjimku a když se mi kniha (navíc velmi dobře hodnocená) dostala do ruky, přečetla jsem si ji.

A dobře jsem udělala. Navzdory tomu, že většina knihy se zabývá věcmi, které jsou mi opravdu VELMI vzdálené, je to velmi srozumitelně a čtivě napsané. Navíc oceňuju objektivitu a autentičnost, kterou z knihy vnímám.

Určitě doporučuju k přečtení.

buchio

Prectena ceska i anglicka verze. Dokonale. Nejlepsi knizka poslednich let. Po Stevu Jobsovi dalsi velikan ktery meni svet a jeste od neho muzeme cekat spoustu revolucnich vynalezu.

Nomia

Skvělá biografie o geniálním podnikateli/vizionáři. Ukazuje Muska z obou jeho stránek, jak ty dobré vlastnosti, tak i ty špatné. Rozhodně to není ani příliš složité čtení, technologie se tam samozřejmě hojně vyskytují, ale vše je jasné a pochopitelné.
Jedná se o bezva intro pokud se chcete dozvědět něco blíže nejen o něm samotném, ale i o Tesle, SolarCity nebo o aerokosmickém průmyslu a SpaceX.
Velmi dobře napsané, akorát je z knihy cítit, že autor Muskovi značně straní a má k němu nepopiratelné sympatie. Nicméně kdo by je neměl...?

Tazz1

Ač nejsou biografie moje oblíbené téma, tuto jsem si přečetl. Zvláště teď poté co Musk odpálil své Tesla vozítko se Starmanem k Marsu. Četlo se to dobře a zajímavý pohled na tohoto vizionáře.

Ibram

Moc dobrá kniha, která Muska vykresluje jak v pozitivním světle vizionáře a muže, který se snaží lidstvo posunout dál, tak i v negativním světle despotického šéfa, který je svého zaměstnance schopný pomalu vyhodit za slovní spojení "to nejde".
Ukazuje fungování jeho společností, které v dnešní době už zaměstnávají tisíce lidí, a čtenář se dozví i pár technických detailů jeho raket a aut.

Jedna z nejlepších biografií co jsem četl. Svět potřebuje víc takových "bláznů".

Mia-13

Opravdu zajimavý životopis o zajimavé osobnosti. Neuvěřitelně zajimavý životní příběh již od dětství a stále nechápu, jak toho mohl tolik stihnout. Nahlédnutí to jedněch z nejzajimavějších firem součastnosti ale také i do Muskova osobního života, který dokáže pobavit, očividně 10 hodin týdně strávených se ženou stačí :)

iveta3689

Zajimave, hlavne kvuli samotnemu Muskovi.

pkweb.eu

Rozhodně zajímavý příběh. když to srovnám se životopisem S. Jobse, tak mi toto přišlo méně čtivé, ač jako osobnost Musk nezaostává.

kacenka72

Velmi čtivě psaný životopis o člověku, který mění svět... obsahuje jasné poselství, že je dobré pracovat na něčem, u čeho vidíte jasnou vizi, jejíž realizace má pozitivní dopad na vaše okolí (v jeho případě celé lidstvo). Pak i nereálné sny jdou splnit.
Asi bych pod Muskem nevydržela pracovat ani pár týdnů, ale jasný a konsistentní leadership obdivuji. 5* PS: otázka "Kolik času týdně potřebujete na vztah se ženou? Stačí 10 hodin?" mě vážně dostala :-)

Jindor

Oceňuji, že kromě životní příběhu Muska, můžeme vidět, jak se "dělají" vesmírné rakety.

amaenium

A tak zatímco mi ve sluchátkách hraje Space Oddity, přemýšlím o genialitě Elona Muska.
Jako hodně lidí, sama jsem o panu Muskovi dlouho nic nevěděla a sem tam někde slyšela jeho jméno a název Tesla. Postupně jsem se však dostala k této knize a nemohu snad ani slovy popsat (!) kolikrát mi při čtení projel mráz po zádech a byla jsem naprosto unešena.. jím! Naprosto jsem se zamilovala do myšlenky Tesly, jakožto aut budoucnosti (nebo - mohu si možná dovolit říct, že už i současnosti) a SpaceX? Konečně zde vidím nějaký krok ku předu co se týče osidlování a kolonizování nových planet! Znovuoživení kosmického programu!
Je to jako kdybyste měli svoji oblíbenou postavu ve své nejoblíbenější sci-fi knize, až na to, že tato postava je reálná a snaží se nejen o ekologičtější přístup k věci, ale také o náš rozvoj, kteří už ostatní dávno vzdali.