Princezna Alžběta

Princezna Alžběta https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94307/bmid_princezna-alzbeta-h0P-94307.jpg 5 265 58

Elizabeth I série

Malá Alžběta, dcera Jindřicha VIII., nejmocnějšího z anglických panovníků, je princezna předurčená k životu na výsluní moci a slávy a lidé se jí klanějí jako králově dědičce. To vše se ale rázem změní, když je její matka Anna Boleynová – Jindřichova velká láska – popravena za údajnou nevěru. Král holčičku vydědí, dá ji prohlásit za nemanželskou a ona je napříště nucena spoléhat jen na vlastní důvtip, aby v temných vírech doby plné intrik a náboženských svárů mezi katolictvím a nově zrozeným protestantismem vůbec přežila. Zvlášť po otcově smrti musí jako sirotek obratně proplouvat dravými proudy bezohledných mocenských bojů u tudorovského dvora. Je svědkem protestantské regentské vlády svého bratra, mladičkého Eduarda VI., i nelítostné katolické obnovy své starší sestry Marie Krvavé, za jejíž vlády se jako ikona protestantské strany na krátký čas dokonce ocitá uvězněna v Toweru, a ač se důsledně distancuje ode všech spiknutí, hrozí jí smrt. Jsou chvíle, kdy bojuje o holý život, a přelstít ty, kdo usilují o její zničení nebo ji chtějí využít pro své vlastní cíle, jí pomůže jen nevšední inteligence a mimořádné vzdělání. Z hloubavé, předčasně vyspělé dívenky, jejíž osud je plný tragických zvratů, se nakonec stává nejslavnější a nejoblíbenější anglická královna. Ale to už je jiný příběh. Čtivý román od populární historičky vypráví příběh Alžběty I., než se stala královnou… Alžběta je líčena jako inteligentní, moudrá, předčasně vyspělá a sympatická postava, která úspěšně přežije všechny úklady a životní zvraty. Příběh se důsledně drží historických skutečností a přesvědčivě zachycuje intimní detaily z jejího života.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historické romány
Vydáno: , BB art

The Lady Elizabeth , 2008

minek
21.09.2017

Velmi dobře popsané strasti princezny (později královny) Alžběty, především v době vlády její sestry "krvavé" Marie. Při přečtení ostatních knih autorky popisujících dobu tudorovců pak dává celkový obraz o této době, plné intrik a mocenských a náboženských bojů.

gigi77
22.08.2017 4 z 5

Mít tak Alžbětinu trpělivost a bystrý úsudek ...

Hodnotím 4-5. Další super kousek do této autorky.

Velice pěkně románově zpracované období princezny Alžběty, které se drží historických fakt. Kniha je plna příjemných dialogů a citů, které ve vás vzbudí živé představy. Už jen ten fakt, že se jedná o dceru Anny Boleyn a krále Jindřicha VIII je zárukou, že s Alžbětou se nudit nebudete. Alžběta se mi dostala pod kůži a nechce se mi opouštět.

Celý tento rok věnuji četbu Tudorovcům a jsem moc ráda, že jsem se pročetla k této úžasné historické postavě. Koho toto téma zajímá, tak přidávám vlastní názor k výběru knih. Ve spoustě pasáží se velmi podobá knize Dědictví od Susan Kay, která je také krásně psaná a mne osobně o malinko více vyhovuje stylem. Není zbytečně košatá a přitom je dost obsáhlá a popisuje i následující období, kdy je Alžběta královnou.

jakafe
16.07.2017 5 z 5

Tímto románem se pro mě Alison Weir stala jednou z mých nejoblíbenějších literátů. Před lety jsem si knihu koupila víceméně náhodou a okamžitě jsem se pro silnou osobnost Alžběty nadchla. Je zde vylíčena jako inteligentní, bystrá, ctnostná (ale přesto s lidskými poklesky), i jako marnivá po své matce Anně Boleynové a svéhlavá po otci Jindřichu VIII. Teď jsem četla Princeznu Alžbětu podruhé a opět to byl skvělý čtenářský zážitek, bylo až neskutečné "vyrůstat" po boku malé, žel již nemanželské, královské dcery, zažít s ní první milostné okouzlení a ve třetí části knihy, odehrávající se za doby fanatické vlády její sestry Marie, napětím víc a víc až nedýchat úměrně blížícímu se konci. Velkolepému konci, kdy jsem s Alžbětou mohla vnímat posvátnost okamžiku nástupu na trůn. Není nic, co bych tomuto propracovanému historickému románu vytkla a teď se jdu začíst do Královny Alžběty.

Ssojka42
08.07.2017 5 z 5

Jsem milovnice doby Tudorovců. Intriky, napětí, dynamika vztahů, trocha nadpřirozena, zkrátka emoce se střídaly. Alžbětu jsem si zamilovala už proto, že byla velmi sečtělá)) Za mě skvělé!!

orinka3
19.06.2017 5 z 5

Ač je její život zkoumán ze všech stran a z hodin dějepisu o ní víme hodně, pořád je co se dovídat. A když člověk k těm vědomostem přijde pomocí tak úžasné knihy, pak jsou nezapomenutelné. Kniha je výborně napsaná, čtivá, plná zvratů a nebezpečí. Budoucí královna Alžběta je od dětství předurčena k vládnutí a královské chování a rozhodování je jí vrozené. Možná bylo i dobré, že poznala kruté vězení na své kůži, protože jí později pomohlo ve spravedlivém posuzování prohřešků poddaných. Knihu i přes její počet stran s čistým svědomím doporučím každému, kdo se zajímá o historii a kvalitní stylistiku.

TinaFr
28.04.2017 5 z 5

Velmi dobrá kniha, oceňuji, že autorka si nevymýšlí a zakládá své knihy na skutečných faktech. Četla jsem od ní více knih, takhle se mi líbí možná nejvíce (o chloupek lepší je možná Kateřina Aragonská - Pravá královna). Četla jsem i knihu Královna Alžběta, která už se mi líbila méně.

hedvikasylar
23.03.2017 4 z 5

Moc pěkně napsaná kniha. I když jde o historický román, je velice čtivá a lehce jí proplouváte.
Navíc vychází ze skutečných faktů ze života Alžběty I.
Neubráním se srovnání s knihou Dědictví, taktéž o Alžbětě, a musím říct, že Dědictví ve mě zanechala hlubší stopu.
Ale Princezna Alžběta byla "lehčí " ke čtení, popisovala události jakoby s většího odstupu a tím pádem to člověk lépe "pobral".
Celkově výborná kniha, doporučuji.!

Blanchi
31.07.2016

Kniha je velmi poutavě psaná a poprvé jsem měla možnost detailně se seznámit s dětstvím královny Alžběty I. o kterém se nikdy příliš nepsalo. I když člověk ví, jak celý příběh dopadne, nejednou jsem se přistihla, že mladé princezně držím palce, aby ten "dvorský" boj ustála. Život jako na horské dráze musel být psychicky velmi náročný, proto se nedím, že se rozhodla, jak se rozhodla.

Kate338
11.07.2016 5 z 5

Nečekala jsem že mě kniha bude tak moc bavit. Knížka se opravdu dobře četla a líbilo se mi že autorka vypráví fakta která se většinou zakládají na pravdě. Alžbětu jsem si tady opravdu oblíbila a láká mě čtení dalších knih od této autorky!

carcassonna
22.05.2016 4 z 5

velmi dobrá a pútavá kniha ... obdivujem, že sa autorka držala historických faktov naozaj dôsledne, ale zároveň dokázala vymyslieť dialógy a charakter postáv tak, aby to do seba všetko zapadalo. Nebola som ochudobnená o históriu, ale ani o pôžitok z čítania. Určite si prečítam aj Královnu Alžbětu.

TheMelorry
04.05.2016 5 z 5

Další skvělá kniha od autorky. Moc krásně popsaný Alžbětin život před usednutím na anglický trůn.
Velice čtivě napsané. Přesto se kniha drží historicky doložených faktů. Budu si muset co nejdříve přečíst ostatní knihy od autorky a to zejména Královnu Alžbětu. Protože píše naprosto úžasně...

lapagerie
19.04.2016 5 z 5

Dobře a poutavě napsaný román o Alžbětině dětství a dospívání. Opírá se o historická fakta, trochu fabuluje,ale proč ne. Je to přece román. Ráda jsem si přečetla a chystám se i na Královnu Alžbětu.

Tom.Majka
17.04.2016 5 z 5

Krásná kniha,mám ráda tuto dobu,takže jsem četla jedním dechem.

Soofi
06.02.2016 5 z 5

Velmi dobře napsaný historický román, který navíc respektuje historická fakta natolik, že v knize zaznívají i dialogy zaznamenané v dobových pramenech. Rovněž se mi líbilo závěrečné "skládání účtů" - vyznání se z případů, kdy využila svobody dramatické licence. Zpočátku se mi nelíbil popis raného Alžbětina dětství se spoustou zdrobnělin (a chování naprosto neodpovídajícího jejímu tehdejšímu věku - přestože její předčasná vyspělost je všeobecně známá, zde mi přišla opravdu velmi nadnesená) související s přesvědčením, že (téměř) středověký historický román by měl v sobě nést i díl určité syrovosti a naturalismu. S postupným vyzráváním Alžběty dochází k posunu i v tomto směru.

LenkaKa
21.01.2016 5 z 5

Kniha je čtivá, moc se mi líbila. Historické romány mě zajímají, určitě si od autorky přečtu další knihy.

ElizabethK
14.01.2016 5 z 5

První kniha, kterou jsem od autorky četla - a velmi jsem si ji oblíbila. Je to opravdu mistrně napsaná kniha, která mě po pár stránkách zaujala a věděla jsem, že už ji z ruky nedám.

Helenicka
01.12.2015 5 z 5

Velice příjemné čtení na dlouhé večery. Jde poznat, že je autorka historičkou. Kdo miluje starou Anglii přijde si na své.

Bezantina
20.11.2015 4 z 5

Velmi dobře napsaný příběh o dětství a mládí Alžběty Tudorovny. Příjemné historické čtení bez zbytečných romantických blábolů. Těším se na pokračování - královna Alžběta :-)

akdar72
25.09.2015 5 z 5

Mám ráda historické romány. Kniha byla velmi poutavě a čtivě napsaná. Určitě si od Weirové přečtu další.

Anidlo
25.06.2015 5 z 5

Úžasný zážitek :) Pro milovníky doby Tudorovců rozhodně doporučuji, kniha je velmi čtivá a za celou dobu jsem se nestihla nudit :)