Eliza a její nestvůry

Eliza a její nestvůry https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416959/bmid_eliza-a-jeji-nestvury-SPF-416959.jpg 4 357 94

Eliza je stydlivá a trochu divná holka, ale na internetu se z ní stává anonymní tvůrkyně populárního komiksu Nestvůrné moře. Vůbec si neumí představit, že by se jí ve skutečném světě mohlo líbit tolik jako ve virtuálním. Tedy do chvíle, než do školy nastoupí fanoušek její tvorby Wallace. Rozumí si a Eliza začne přemýšlet, jestli by život offline nestál za zkoušku. Jenže pak vyjde její identita najevo a všechno, co vybudovala, se začne rozpadat.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Eliza and Her Monsters , 2017

NymphMaeve
23.01.2021 4 z 5

Po ovacích, které jsem na knihu slyšela i četla jsem se rozhodla, že jí rozhodně nemohu minout a tak jsem si jí pořídila, i když s velkým zpožděním. A pustila se do ní. Od začátku je docela i čtivá, milá a hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická tou svou uzavřeností a odlišností od postav z knih, které jsem v poslední době četla. Její charakter je tak originální - stydlivá teenagerka, která má svůj vlastní svět, kde je jí dobře, reálný moc nevnímá, cítí se nepochopená, ale ne opuštěná, má online přátele. Pak se objeví Wallace a k tomu jsem si časem sympatie musela najít, nebylo to tak jednoznačné. Zklamání bylo, že jsem se do asi do dvou třetin celkem nudila, nebylo tam moc akce, vývoj pomalý, místy až moc rozvleklé pocity, prostě takové nemastné neslané. Zachraňovaly to části komiksu Nestvůrné moře, úryvky z online komunikací a jiné grafické prvky. Poté však nastal zvrat v knize a já jí nemohla pustit z ruky, jen jsem musela číst dál, plakala jsem a potřebovala vědět, jak to skončí. Po tolika stránkách něčeho ne moc záživného autorka prokázala, jak neskutečně hluboce umí popsat pocity, myšlení a výbuchy emocí u Elizy a to mne samotnou svíralo, jako bych byla z části ona. Na Wallace jsem byla tak neskutečně naštvaná, že kdybych ho měla po ruce, jednu mu fláknu. Kdyby tam ta poslední třetina nebyla, dostala by ode mne kniha pouze 2 hvězdičky, takhle hodnotím 4 a jsem neskutečně ráda, že se příběh vyvinul takhle. Každopádně delší závěr nebo epilog by neuškodil, protože mi mnoho nedává smysl. Navíc větší zapojení příběhu Nestvůrného moře by také nebylo od věci, úryvky komiksu poté nemohou být čtenářem plně pochopeny.

Bebe2004
07.01.2021 5 z 5

Tuhle knížku jsem potřebovala. Moc se mi líbilo, že narozdíl od jiných hlavních postav nebyla Eliza dokonalá. Chvíli jsem Wallace nenáviděla za jeho sobeckost, ale jinak jsem měla všechny postavy moc ráda. Celá tahle knížka pro mě byla něčím, co jsem potřebovala číst a troufám si říct, že z ní budu ještě nějakou dobu čerpat.

Liduka
02.01.2021 4 z 5

Kniha se mi celkem líbila. SPOILER: Jen mi přišlo, že toho komiksu tam mohlo být více, takhle z toho člověk nevěděl skoro ani hlavu ani patu. Možná mohla autorka věnovat jednu kapitolu samotnému komiksu, aby se v něm čtenář trochu zorientoval. Tu poslední část komiksu jsem ani nepochopila - jestli se Amity vrátila z boje a Faren ji nesl nebo co to vlastně mělo znamenat. Podle mě to mohla autorka alespoň pár slovy vysvětlit. Také mě ke konci mrzelo, že se Wallace choval jako pěknej sobec.

Verunka926
20.12.2020 4 z 5

Knížka se mi líbila, především ten originální nápad s komiksem. Elizu jsem měla ráda a celý její příběh jsem zhltla během dvou dnů. Líbila se mi pomalejší romantická linka, protože Wallace jsem měla ráda také.

Kikina781
20.11.2020 4 z 5

Hledáte knihu, která vás nenechá v klidu spát a přečtete jí do jednoho-dvou dnů? Pak je toto pro vás to pravé... Tahle kniha je skvělá.. po pravdě se mi do ní ze začátku nechtělo, ale když jsem jí začala číst, tak jsem nemohla přestat... 1 hvězdu strhávám za ten rychlejší konec... Celou dobu byla kniha taková pomalejší (na můj vkus) a pak se mi zdál ten konec až moc rychlý.... Neuškodilo by 5-10 stránek navíc, že??????.... Jinak je kniha za mě hodnocena velmi dobře... Když se jí rozhodnete přečíst, tak nebudete litovat.

Kiwicatko
25.10.2020 5 z 5

Vsechno jsem to silne prozivala s Elizou. Tohle se mi stava jen u par mych oblibenych knizek.
Tahle se zapsala mezi ne!

Ajda300
17.10.2020 5 z 5

Ke knize jsem přistupovala jako k oddechovce, ale to tak rozhodně nebylo.

Příběh mě neskutečně zasáhl a jsem z něj naprosto emocionálně vyčerpaná. Hlavní hrdinka si mě neskutečným způsobem získala a fandila jsem jí po celou dobu. Když celá věc praskla, zabouchla jsem knihu a přála si, aby to samé mohla udělat i Eliza. Strašně jsem doufala, že celá věc nakonec dobře dopadne a že se nenechá tím komiksem a komunitou, kterou si vytvořila, úplně pohltit.
Příběh byl neskutečně silný, pro mě strašně blízký a dost mě znervózňoval.

Jsem pořád v tom módu, po dočtení úžasné knihy a mám chuť brečet, ječet, křičet, skákat a schoulit se na dně nějaké studně a už nikdy nevylézt. A to všechno dohromady.
Lituju, že tu není hodnocení jako dokonalost, protože tohle si to rozhodně zaslouží.

Adél784
01.09.2020 3 z 5

Příběh o osmnáctileté divce Elize, která anonymně píše velice populární komiks.
Originálne byly v knize zpracovany úryvky z komiksu. Příběh mě bavil, je zde i romantická linka. Od autorky jsem už četla Uvnitř me hlavy, ale ta mě bavila více.
Je to fajn oddechová kniha.
3,5/5

lenka608
28.08.2020 5 z 5

Každý kdo zažil šikanu ve škole, nebo touhu ztratit se v anonymitě na internetu bude s hlavní "hrdinkou" soucítit. Příběh sám o sobě nemá nijak komplikovaný děj, je to vcelku oddechové čtení na odpoledne u něhož si mozkové závity zrovna nezavaříte, ale dobře popisuje pocity, které Eliza má a její snahu se s nimi vypořádat či před nimi utéct. Jestli Vaše základní / střední škola nebyla zrovna na vlně popularity, budete mít pro Elizu víc než jen pochopení. Příjemné čtení, nic náročného, prostě oddechovka.

tadobra
26.08.2020 2 z 5

na knihu jsem se moc tesila, ale nakonec jsem nadsena nebyla. hlavni protagonistka mi byla neprijemna a stejne tak i druha hlavni postava.
kniha me nezasahla, mozna, kdybych ji cetla ve 12ti, tak bych to videla jinak.

VéjaTarabová
25.08.2020 5 z 5

Kniha do které jsem se po pár stránkách totálně zamilovala. Skvěle vystihuje dnešní dobu zábavným způsobem. Eliza a její rodina mi jsou hrozně sympatičtí, ale Wallace mi ze začátku přišel celkem ujetý xd.

Lea_41
15.08.2020 5 z 5

TO BYLO BOŽÍÍÍ!! Už jenom vzhled knihy mě dostal. Kombinace chatu, komixu a textu. Hustý.
Jsem introvert tak jsem se v Elize velmi viděla. Poslední dobou jsem neměla čas na čtení a tohle mi moc pomohlo. Doporučuji

Ella161
31.07.2020 5 z 5

Tohle je příběh, který si mě neskutečně získal. Eliza, holka co kreslí a píše komiksy, mi je tak sympatická a vlastně se v ní hodně vidím. Taky je to takový antisociál, uzavřená do sebe. Potřebuju klid a ticho. Mám s ní společného tolik. Taky občas píšu, což většina lidí neví, jelikož mám ráda tu anonymitu, jako tady. Jsem ráda, když můžu vyjádřit svůj názor na knihu, aniž by jste věděli kdo jsem, nebo jak vypadám. Soucítila jsem s ní, když se stalo to, co bylo jasné, že se stane.
Wallace je taktéž postava, která mi přirostla k srdci. Byl tichý, ale uvážlivý. Hodný i laskavý. Mohla bych mu vytknout jen to, jak se pak zachoval, když Eliza nechtěla dál psát svůj komiks. Přišlo mi sobecké to, co po ní chtěl. Však mu chtějí vydat něco, aniž by to on sám vymyslel. Proč se teda tak zlobil?
Kniha jako celek je něco originálního a neobyčejného. Děj plynul rychle. Krásně se četla a vím, že s k ní v budoucnu ještě vrátím. Moc doporučuji.

Sylvanas
24.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Tak první čtvrtina knihy mě moc nebavila, protože se tam dělo prakticky jedno a to samé pořád dokola - Eliza mluví o svém komiksu, Eliza kreslí komiks, Eliza projíždí fórum komiksu... Co se šedých stran v knize týče, nebylo by na škodu, kdyby jich tam bylo víc, když už se autorka rozhodla je tam dát. Z těch málo útržků jsem stejně moc nechápala, o co v tom komiksu vlastně jde, a přečetla jsem si to jen proto, že to tam bylo.
Když se později objevil Wallace, tak se to konečně rozjelo. Ale nebudu lhát... to, že spolu ze začátku „mluvili“ přes papír mě neskutečně vytáčelo a přišlo mi to totálně padlý na hlavu (hlavně když si to představím ve skutečném světě). Čím ale příběh pokračoval dál, tím byl lepší a lepší. Menší kritický bod nastal ještě ke konci při Elizině odhalení, kdy se Wallace vůči ní podle mě zachoval jako naprosto sobecký blbec, ale závěr knihy se mi vážně líbil.

Ewilka
01.07.2020 4 z 5

Autorčina první kniha Uvnitř mé hlavy se mi líbila o trošičku více, nicméně ani tato mě nezklamala. Kdo čeká příběh plný romantiky, bude nejspíš zklamaný, protože Eliza je hlavně o hlavní hrdince, jejích pocitech a myšlenkách, o chvílích strachu, úzkosti i odpovědnosti k něčemu, co jste stvořili. Těžko se to popisuje, kdo ale někdy něco podobného zažil, ten pochopí.

kikizubik
27.06.2020 4 z 5

Četlo se to samo a ty doprovodné ilustrace k tomu přidávali ještě něco víc. Netušila jsem, kam příběh bude spět, jelikož jsem moc recenzí nečetla, ale měla jsem jednu teorii, která se neuskutečnila. Nevadí...opravdový zvrat v knize byl dost dobrý sám o sobě...

AlyBookworm
04.06.2020 4 z 5

Tahle kniha mi leží v hlavě už téměř měsíc a i tak si pořád nejsem jistá svými pocity z ní. Hlavní postava vám nejspíše bude sympatická, protože je introvertka, která je uzavřená, nespolečenská a žije internetem - a to většina z nás knihomolů moc dobře zná. A to je podle mě ten hlavní důvod proč se kniha hodně líbí. Dokážeme se do Elizy vcítit. Mám prostě pocit, že i když je příběh silný a plný emocí, protkaný skvělými ukázkami z komiksu, pořád je to vystavěné na hlavní postavě, která má nějaké chování, do něhož se ovšem nedokáží všichni vcítit. A to je přesně kámen úrazu. Protože většina lidí (samozřejmě ne všichni), kteří si něčím takovým - ač sebemenším - neprošli, to nepochopí. (Dává to smysl?) Neuvidí pořádný důvod, proč by se snad někdo kvůli tomu mohl chtít zabít... Ten konec mě doopravdy dostal. Tak jo, asi to nemá úplně logiku, ale já doufám, že se v tom mém moři slov alespoň trochu vyznáte a Elize dáte šanci, protože za to fakt stojí. ❤

Fannibal180
04.06.2020 5 z 5

Kniha mě moc bavila. Čtení bylo rychlé a záživné. Nuda mě během čtení nikdy nezastihla. Do hlavní hrdinky Elizy není vůbec těžké se vžít a prožívat s ní její příběh.

Ria.
20.05.2020

Vzhledem k tomu, kolik chvály kniha dostala od booktuberů a bookstagramových účtů, jsem se nemohla dočkat, až si ji přečtu. Krásná obálka je bonus.
Bohužel jsem měla asi příliš vysoké očekávání.
Příběh byl nenáročný, na to, že má kniha přes 300 stran, se tam toho moc nedělo.
Mnohem radši bych si přečetla knihu/komiks, který Eliza píše.

verulik196
19.05.2020 4 z 5

Jednoduché, vtipné, milé čtení, které musí každého bavit.