Elita armády: Československá vojenská generalita 1918 – 1992

Elita armády: Československá vojenská generalita 1918 – 1992 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291929/bmid_elita-armady-ceskoslovenska-vojensk-y9I-291929.jpg 5 1 1

Autor prezentuje v publikácii stručné biografické profily vyše tisícky vojenských a civilných osobností, ktoré pôsobili s hodnosťou generála v československej armáde a formovali ju od jej vzniku po celé desaťročia jej existencie. Takmer všetky abecedne radené profily, ktoré prinášajú chronológiu vojenskej kariéry, sprevádzajú čierno-biele portrétové fotografie. Nosnej slovníkovej časti predchádza rozsiahla štúdia o výstavbe čs. armádnej generality v konkrétnych historických etapách spoločnej čs. štátnosti v kontexte dôležitých determinantov, sprievodných javov a súvislostí. Dopĺňajú ju početné prílohy pozostávajúce zo zoznamov a tabuliek poukazujúcich na kvalitatívnu štruktúru čs. generality z hľadiska konkrétneho historického obdobia, celkových počtov, vojenského pôvodu, národnostného, vekového a hodnostného zloženia či vzdelanostnej úrovne. Prílohy obsahujú tiež rôzne schematizmy, grafy a fotodokumentáciu archiválií, ktoré plasticky dokresľujú mnohé z naznačených skutočností. Publikácia je výsledkom dlhoročného bádania, zhromažďovania a spracovávania množstva archívnych dokumentov väčšinou vojenskej proveniencie, a šírkou svojho záberu je jediná v čs. vojenskej historiografii.... celý text

Ivan53
25.08.2022 5 z 5

O knihe som sa dozvedel vďaka výdatnému reklamnému ťaženiu. Na takýto druh knihy v slovenčine nie je čitateľ zvyknutý, a o to väčšmi je takýto vedecký počin milým prekvapením. Kniha sa týka prvej Československej republiky: venuje sa vojsku a okrajovo i politike (ktorá na vojsko vplývala) zo slovenského (!) hľadiska. Samozrejmosťou je zoznam všetkých čs. generálov spolu s opisom ich života a služby, ale tiež mnohé stránky prvorepublikového vojska, ktoré zostávali dlhodobo nerozoberané a prehliadané. Masaryk, a neskôr i Beneš, si pestovali kult osobnosti, a obaja „svojimi zásahmi do politiky výraznou mierou menili podstatu nimi ostentatívne deklarovanej demokracie v autokraciu.“ (strana 13) Takéto zriadenie, a tobôž to po februári 1948, neprialo nestrannému skúmaniu čs. vojska. Opisy jednotlivých generálov sa dajú čítať postupne, mnohé vynechať, no úvodné a záverečné strany by som odporúčal každému, kto sa zaujíma o predmetné obdobie.

Môj starký nebol z politických dôvodov 13 rokov povýšený, a tak sa do tejto knihy nedostal: do výslužby odchádzal ako plukovník. :)

20. století Československá armáda

Alex Maskalík
slovenská, 1976
2016  100%Vojenské dejiny Slovenska VII - 1968 - 1992
2012  100%Elita armády: Československá vojenská generalita 1918 – 1992
2007  100%V tieni červenej hviezdy : Prenikanie sovietizácie do slovenskej (československej) armády v rokoch 1944-1948
2008  %Február 1948 a Slovensko

Kniha Elita armády: Československá vojenská generalita 1918 – 1992 je v