Smrt má vůni inkoustu

Smrt má vůni inkoustu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353658/bmid_smrt-ma-vuni-inkoustu-tFW-353658.jpg 4 254 87

Eliáš Sattler série

SHERLOCK HOLMES MÁ BRILANTNÍ MOZEK. ELIÁŠ SATTLER NAVÍC DOKONALÝ ČICH… Praha počátku dvacátého století se může zdát poklidná a idylická, ale pod povrchem vřou ostré spory: mezi Čechy a Němci, bohatými a chudými, podporovateli a odpůrci zbrojení… Tehdy začnou významnému průmyslníkovi Albertu Richterovi chodit výhružné anonymní dopisy a v sázce se ocitne hned několik životů. Netradiční soukromý vyšetřovatel Eliáš Sattler má čich na zločin – a to doslova. Citlivý nos mu umožňuje zachytit i stopy, které jiným uniknou: závan osudného parfému, pot podezřelého na předmětu doličném, stopu sotva zaschlého inkoustu… Sattler se ujímá případu anonymních dopisů, ale zaplétá se do něj hlouběji, než by se mu líbilo. Skandál, smrt, zakázaná láska, série obvinění – podaří se mu spirálu zločinu zastavit?... celý text

Vestička
03.01.2024 3 z 5

nejdříve jsem ocenila, že mě autor ušetřil napětí, zda bude nebo nebude aspoň jeden homosexuál, a umístil ho do prvního odstavce. Takže pozorný čtenář hned ví, o co tu půjde. I když motiv jsem tedy neodhadla, i když pachatele ano. Příběh má napětí , a v určitých chvílích i atmosféru, občas se zdá, že i vyšetřovatel je sympaťák, ale ten patos, Ta rozvláčnost. Při čtení dopisů jsem se za Alberta styděla. Ano, žádný člověk by neměl dávat takto na odiv své city. Navíc za muže mluví činy, ne kecy na papíře. Připomínalo mi to, bůh ví proč, chaloupku strýčka toma. Ke konci se kniha zvrhla v cosi populárně naučného. Homosexualita je očividně to největší téma. Kdyby nebyla, všichni trpící by si ji musei vymyslet.

ashburton
02.09.2023 3 z 5

Asi to nebylo úplně špatné, ale ten styl psaní mi příliš nesedl. V sérii pokračovat nebudu, raději sáhnu po Sherlockovi s Johnem :-)
50 %

Galadwen
27.06.2023 5 z 5

Jak píší mnozí další komentátoři, i pro mne velmi příjemné překvapení od mně dosud úplně neznámého autora. Ať už je hlavní postava inspirovaná skutečným detektivem konce mocnářství (a ano, hledala jsem ho ze zvědavosti - marně - v naskenovaných pražských policejních přihláškách) nebo chytrá mystifikace inspirovaná Sherlockem Holmesem (včetně vlastního Watsona, podivínství a houslí), opravdu mě bavil jak výstřední Sattler s jeho speciální schopností, tak jeho klientka Adela, samotný příběh i uvěřitelná atmosféra doby těsně před začátkem první světové války.
Nabízí se srovnání s rakouskou detektivkou 1913: Případ podivné sebevraždy, a to v mnoha rovinách: jednak se oba případy odehrávají v úplně stejné době, tato kniha částečně a román 1913 zcela ve Vídni, jednak tu figuruje shodný důležitý motiv (podezřelá sebevražda i problém, pro který je Richter vydírán a který jsem odhalila takřka okamžitě), dějem se v obou knihách mihnou i skutečné historické osobnosti. V Křížkově románu je atmosféra konce monarchie proti 1913 méně hutná a prostředí ne tak podrobně popsané, ale na druhou stranu příběh podle mne lépe šlape, je čtivější a zápletka zajímavější a chytrá, řešení se rozhodně nenabízí samo.
Hodnotím v rámci žánru historické detektivky zaslouženými 5* a určitě si přečtu další díly.

hanzmb
26.05.2023 4 z 5

Příjemné překvapení. Tohle se mi líbilo mnohem víc než poslední knihy Vondrušky či Bauera. Jemně zatažená i společenská situace v popisu třenic mezi Čechy a Němci. Pachatel se sice nabízí někdy od poloviny knihy, ale jen decentně. Překvapil mě autor dopisů. Toho bych netypoval. Až se podaří lépe profilovat postavy vyšetřovatelů a jejich vztah, bude to na 5*.

astroweb
01.05.2023 5 z 5

Super milé překvapení současného autora historické detektivky. Inteligentní čtivá čeština, pohodové klidné čtení, spousta zajímavých historických reálií a překvapivý konec.

DaisySpring
06.02.2023 4 z 5

Opravdu příjemné čtení. Obzvlášť oceňuji dobové reálie. Těším se na další díl.

Kyri
27.09.2022 4 z 5

Knížka je zajímavá líčením dobové atmosféry. Hlavní hrdinové jsou dost inspirovaní Sherlockem holmesem, docela vtipné mi přijde, jak je to takový méně supermanovský odvar. Zpočátku je děj pomalý, později se to víc rozjede. Nejsou mi sympatické pochybnosti hlavního hrdiny, mám pocit, že tenhle typ osobnosti by měl být sebejistější. Ale jinak docela zdařilá knížka, zkusím další ze série.

AnetaKor
01.08.2022 2 z 5

No, špatně vykradeny Sherlock Holmes, včetně houslí...

mcabr
19.07.2022 5 z 5

Pěkné, zajímavý příběh. Mělo to spád.

Vera Silent
19.06.2022 5 z 5

Na zacatku jsem si rikala, ze ta inspirace Sherlockem Holmesem je trosku prehnana a nektere popisy Eliasovych zvyklosti se opakovaly. Ovsem od prvni tretiny - a zlomoveho okamziku - se to rozjelo a ja jsem knizku zhlta za par veceru.

Ocenuji i popis doby a (ne)souziti nemeckeho a ceskeho obyvatelstva Prahy. Urcite by se o tom dalo mnohe docist v mnohem nudnejsi literature faktu, ale proc se namahat, kdyz tady nam to autor krasne zpracoval do prijemne pozivatelne formy.

Hana62
03.03.2022 5 z 5

Za mě knížka má spád, zbytečně se nevyžívá v krutostech, nenásilně informuje o dobových reáliích, zvyklostech, mravech. Asi se časem vrátím k autorovi a něco dalšího si přečtu.

rilajaan
29.08.2021 3 z 5

Úplně to nebylo moje gusto a to mám ráda historii. Nemohla jsem se začíst.

Chesterton
19.08.2021 5 z 5

Ano! Aristokratický duch sálá z tohoto šerloka čmuchala - Durancie to vystihla přesně. Vilém Křížek je můj nový odpočinkový objev - pokud použijete k četbě nadhled a neberte vše nadmíru vážně :o)
Jeho styl líčení zašlých časů mě baví. Dobová atmosféra má přednost před detektivkou, která vše jen povýší o schůdek výš.
Dobře, že jsem četla prvně Strach za oponou, jejíž kouzlo mě chytlo nepatrně víc, ale ani tento příběh ze světa průmyslu starého dobrého mocnářství, okořeněný bolestně lechtivým tématem, vůbec nebyl marný. (a ano, milary, je to špetku rozvláčné:)
Beru detektivku co pohádku pro dospělého a nesnažím se příliš detektiva trumfnout. Nesmí nic jít úplně proti logice, chybět špetka poučení ze světa dobrých mravů a hlavně koření humoru. Čmuchal je tolik vtipný nápad, že odpustím skoro cokoli. Vskutku belle époque, ale zda bych měnila za současnost netuším, ještě, že to nejde :o)
5/5

Alma5
13.08.2021 5 z 5

Knihu jsem dostala už před delší dobou a je pro mně příjemným překvapením. Mám ráda tenhle typ detektivek, kde neteče krev proudem a kulky vzduchem nelétají, jako bonus s podivínským detektivem.

elenai
08.08.2021 4 z 5

Knihu jsem získala už před nějakou dobou, aniž bych si přečetla pořádně její anotaci. Teď jsem dostala chuť na trochu oddechovější četbu, tak jsem sáhla po tomto českém "Sherlockovi" s vybraným čichem. A jsem docela spokojená. Mám ráda období Belle epoque a hlavní hrdina je docela sympaťák, připomíná mi ovšem spíše Moffatova a Gatissova Sherlocka než toho literárního. Samotný detektivní případ je okořeněn řekněme pikantním vztahem, který se čtenářem pluje po celou dobu příběhu a je mu věnována také část autorova doslovu. Kniha je celá taková uhlazená, jakoby psaná podle šablony, já bych ovšem něco takového určitě nevytvořila a mileráda si přečtu také další díly o Eliáši Sattlerovi. ***1/2

petr8467
31.05.2021 2 z 5

Jednou stačilo.

Vesmich
19.04.2021 4 z 5

Belle époque přitahuje tím mocněji, čím zmatenější je naše vlastní prostředí, ve kterém to nějak klepeme. Pán si sedne v kavárně a přečte si všechny noviny, co jich jen je, aby si udělal přehled. I když cosi vyšetřuje, všechno v poklidném tempu. Jakmile je potřeba vyřídit cosi ve Vídni, v klidu se tam přesune. Žádná jazyková bariéra, všechno v rámci jedné monarchie. Je to takové idylické, ten náhled do období před válkou, než se změní všechno. Zajímavé téma, příjemné vyprávění, seděla mi i grafika. Detektivka to ani moc není, což zrovna mně nevadí.

kusma
17.04.2021 4 z 5

Pěkná, čtivá detektivka o českém Sherlockovi. Velmi se mi líbil popis Prahy a života v ní na začátku dvacátého století. Příběh pěkný, uvěřitelný. Věřím, že další díly budou ještě lepší, protože zápletka této byla přeci jen trochu jednodušší, což mi ale zas tak nevadilo. Celkově i s atmosférou za čtyři hvězdičky.
A ještě musím pochválit obálku, opravdu krásná.

mol378
05.04.2021 2 z 5

Do poloviny knihy ne a ne se začíst, neudrželo to moji pozornost a hraničilo to s nudou, ale až tak, že se mi asi dvakrát chtělo to zabalit. Udržel mě jenom duch starého mocnářství, Praha v době, která mě zajímá a kterou mám ráda. Od půlky už to šlo, ale nenadchlo. Nemusím mít za každou cenu akci, krev a šok, ale od detektivního příběhu očekávám napětí a aspoň trochu překvapení. Což se tady nekoná. Hvězdička za rakousko-uherské kavárny, druhá za snahu o odlišení od formátu thrilleru a pokus o klasickou detektivku.

Kerberos
31.03.2021 4 z 5

Dobře napsaná detektivka,tak pěkně postaru.Detektiv a jeho pomocník ala Sherlok Holmes,uvidíme jak bude autor pokračovat v dalších dílech.