Podzimní trůn

Podzimní trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314771/bmid_podzimni-trun-RFa-314771.jpg 5 55 17

Závěrečný díl úchvatné trilogie o nejmocnější panovnici středověku. Eleonora Akvitánská, jinak také Alienor, je dlouhý čas vězněná svým manželem Jindřichem. Z exilu ji vysvobodí až jeho smrt a Alienor coby královna vdova opět vládne Anglii. Rozkol, který zavládl mezi jejími syny ještě před královou smrtí, se však nechystá utišit. Když Alienor sama putuje přes Alpy, aby Richardovi přivedla nevěstu, jiný syn upadne do zajetí. A zatímco zuří boj o moc, královna musí obratnou diplomacií zajistit dobrý sňatek i pro svoje dcery.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Autumn Throne , 2016

Evkae36
20.11.2023 5 z 5

Krásné zakončení trilogie. Je neuvěřitelné, že se dožila tak vysokého věku ve kterém byla ještě funkční a vitální. Co mě ale zarazilo, že se autorka neustále zmiňuje o její šedé klisně, která musela mít snad už dobrých 50 let.
Jinak o této královně a ani o této době jsem v podstatě nic nevěděla, tak zase zapadl další střípek do skládačky francouzsko anglické historie.

petr_
13.12.2022 4 z 5

Musím obdivovat popis historických událostí v období Eleonory a Jindřicha, i když si nejsem jist, jestli autorka, nešla v tendencích nadržovat Richardovi, a Jana popisovat, jako intrikána, neboť co si budeme namlouvat, ale všichni jsme četli Waltera Scota a viděli pár filmů o Robinu Hoodovi, kde je Jan popisován jako ten zlý a špatný.
Je však dlužno uvést, že Richard byl bojovník, a svojí výpravou do Jeruzaléma a poté zajetím u císaře vlastně ruinoval anglické hospodářství a Jan se snažil pragmaticky, toto vše uvést do pořádku a neměl to vůbec jako král lehké.
Ale kniha je pěkná, čtivá a zajímavá.

Markett
12.11.2021 5 z 5

Poslední díl úžasné a akční trilogie o silné královně Eleonoře. A musím říct, že mě čtení moc bavilo. Nejenže jsem se dozvěděla něco dalšího o této královně, ale knížka byla neskutečně akční. Je zde krásně vidět, jak byla Eleonora po smrti svého manžela politicky zdatná a vládla jako správná královna. Bylo zde i hezky vidět, jak dokázala podpořit i své děti, hlavně svého oblíbeného Richarda.
Musím říct, že se mi moc líbilo, jak zde byla Alienor popisována jako silná žena až do posledního dechu, a že byla inspirací pro své vnučky. Velké trápení si užila se svým synem Janem.
Bylo nesmírně těžké číst pasáže, kde se Eleonora dozvídala o úmrtí svých dětí - muselo to být příšerné, protože kromě dvou přežila všechny.
Za sebe můžu říct, že tahle série je opravdu jedna z nejlepších, jaké jsem kdy četla. A věřím, že se k ní budu moc ráda vracet.

evask
15.06.2021 4 z 5

Poutavý historický román. V závěru jsem s dojetím četla o odchodu Alienor ze světa. Citlivě podané, kruh se uzavírá.

VendulaB
20.12.2020 5 z 5

Výborný historický román - skvělý závěr série. Eleanor konečně dostala prostor ukázat, co v ní je. Projevila se její síla a neúnavnost. Přestože je v knize popisována doba, kdy zcela dominovali muži, na příkladu Eleanořiných dětí vidíme, že to nakonec byly její dcery, které přenesly dynastii do dalších časů. Celá série je prostě výborná a stojí za přečtení.

Bebe2004
23.05.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, bavilo mě to číst a také si to dávat do souvislostí s hodinami dějepisu. Dostala jsem ji od kamarádky, ale ta mi nedopatřením koupila až tento 3. díl, což jsem zjistila až po přečtení. Je to ovšem jedním z důvodů, proč dávám 5 hvězdiček. Děj předešlých knih byl shrnut hned na začátku, takže jste neměli pocit, že je něco špatně.

fénix56
22.03.2020 5 z 5

Dočetla jsem poslední díl trilogie o Eleonoře Akvitánské, která překonala mé očekávání. Podrobně nás seznamuje s životem Eleonory (Alienor) od doby, kdy se stala dědičkou Akvitánie až do její smrti. Knížka vychází z historických faktů, popisuje osud nesmírně silné ženy, jakou Eleanor byla v době, kdy ženy byly brány jen jako nástroj k rození dětí. Ano, taky takto byla brána. S prvním manželem, francouzským králem Ludvíkem měla "jen" dvě dcery. Po rozvodu si vzala pozdějšího krále Jindřicha II., se kterým měla osm dětí. Ale vždy se snažila být jeho rovnocennou partnerkou, čímž narazila kosa na kámen. Kromě celoživotního soupeření s prchlivým panovníkem musela pochovat šest ze svých osmi dětí, které s ním měla. Včetně nejmilovanějšího Richarda.
Jediné, co mi na této trilogii malinko vadilo, byla konverzace v moderním duchu, představovala bych si trochu archaičtější mluvu na tu dobu. Ale je to jen detail, možná to bylo jen překladem.

smithynka
26.07.2019

Krásná trilogie. Eleonor Akvitánská byla silná žena a velká královna, ke které osud nebyl zrovna přátelský. Když se nad tím zamyslím, kolik žen by zvládlo to co ona a přitom se nezbláznila a dožila se tak úctyhodného věku jako Eleonor.

JmenujiSeZuzla
24.06.2019 5 z 5

Na poslední díl z trilogie o Eleonor Akvitánské jsem se extrémně těšila, jelikož všechny předchozí díly byly naprosto fantastické a mohla jsem všechny ohodnotit s čistým srdcem plným počtem hvězd. Bez těchto knih bych asi nikdy neměla ponětí o tom, že někdo takový v historii byl, a přitom to byla světově známá královna, která si toho prošla více než dost a přitom až do svého skonání byla stále dámou. I ve třetím díle bylo vidět, že je neustále politicky i sociálně aktivní, a ani v posledním díle neubylo na kvalitě příběhu. Nikdy nepřišla chvíle, kdy jsem si řekla ''nene to už je bez nápadu'' - je to pravděpodobně dané tím, že kapitoly probíhají s odstupem asi půl roku a to dodalo na akčnosti děje. To ale neubralo na málo popisných pasáží. Kniha si myslím je tak dobrá právě kvůli tomu, že od obou kritérií bylo vyvážené množství a byl vždy všude dostatek informací. Na druhou stranu kniha rozhodně není oddechová. Jde opravdu o sled informací seskupených do krásného příběhu (románu), na který je potřeba se soustředit.
Ani jsem nevěřila kolik lidí tato osoba dokáže přežít, bohužel však i včetně jejich vlastních dětí.
Velice oceňuji provedení knihy, kdy byly historické fakty náramně převedeny do knihy s lehkostí a bez jakéhokoli znaku toho, že by byly vidět upřednostňované teorie autorky a historičky. Až na závěr jsem si hezky početla další možnosti chápání života Eleonory, což se mi jako dodatek moc líbilo.
Pokud Vás bavil první díl, v sérii pokračujte. Všechny knihy jsou stejně výborné a já se ráda budu ke knihám vracet. Daly mi toho opravdu hodně.

petrulkaa
26.11.2018

Uf, mrzí mě, že není další díl. Všechny tři díly doporučuji. Bylo to opravdu krásné čtení.

katka134
11.05.2018 4 z 5

Opravdu skvěle napsaný román o veliké královně, která se dožila úctyhodného věku na tehdejší dobu. Přestože přišla o většinu svých dětí, neztratila chuť aktivně žít.

odpadlice
12.03.2018 5 z 5

Elizabeth Chadwicková opět nezklamala, já od ní knížky prostě "žeru" :)

bree
21.02.2018 5 z 5

Skvělá kniha, Chadwiková se výborně čte. Knihu nemůžete odložit. Krásný děj.

Silmarien
03.01.2018 4 z 5

Záverečný diel trilógie o Eleonóre Akvitánskej pokrýva približne poslednú tretinu jej života - od zajatia Henrichom na Salisbury až po smrť. V podstate román o starej žene, nič, čo by romantickú čitateľku mohlo zaujať, ale opak je pravdou. Síce Elizabeth Chadwick občas až príliš tlačila na pílu a snažila sa vydolovať z odkazov na minulosť, krásu a mladosť čo najviac, paradoxne toto spôsobilo, že som knihe ako takej ubrala jednu hviezdičku. Pretože Eleonóra bola práve v poslednej časti svojho života najaktívnejšou a politicky najvplyvnejšou napriek tomu, že už nebola ani francúzskou ani anglickou kráľovnou ale "len" kráľovnou matkou. Zorganizovať krajinu po smrti manžela, pripraviť korunováciu pre syna, reprezentovať kráľovskú moc počas jeho neprítomnosti, zorganizovať výkupné, prejsť cez Alpy v zime či cez pol Európy k cisárovi Svätej ríše rímskej, absolvovať cestu do Kastílie a zobrať na seba bremeno výberu budúcej francúzskej kráľovnej (čo sa neskôr vzhľadom na činnosť Blanky Kastílskej a Ľudovíta IX. ukázalo zásadným) a napokon v osemdesiatke zapríčiniť porážku vnuka vlastným synom... nie zlé na starú dámu.
Priateľská línia s William Marshallom tomu dodala nádych nostalgie, a tak hoci bez väčších dôkazov ich priateľstva v prameňoch, mi ani nevadila. Nekonečné "plácanie" sa v minulosti a odkazovanie na ňu s neustálym vzlykaním mi ale prišli trochu cez čiaru a nedôstojné.

orinka3
28.06.2017 5 z 5

Ani v posledním díle trilogie neztrácí příběh slavné královny dech. Uvědomuji si, kolik sil musela Eleonora Akvitánská mít, aby nepadla pod tak těžkými ranami, jaké jí její život připravil. Dokonalá královna, nikdy nemyslila na sebe, nemohla si dovolit rozmary a podlehnout citům. Kdysi se u nás uděloval titul Matka Hrdinka. Patřil ženám, které přivedly na svět 10 a více dětí. Už se nepoužívá, v současné konzumní době by lidé ani nechápali jeho význam. Královna Eleonora nám svým životem ukazuje, co pravé lidské hrdinství znamená. Nadlouho se mi vryje do paměti ona i celá její rodina.

alnahu
17.05.2017 5 z 5

Kniha Podzimní trůn popisuje posledních třicet let Alienořina života mezi jejím vězením na hradě Old Sarum, kam ji uvrhl její druhý manžel Jindřich II.a končí její smrtí. Jindřich chtěl jejich sňatek anulovat a chtěl, aby vstoupila do kláštera ,tím by získala svobodu, ona ale na toto nepřistoupila, na to byla příliš hrdá. Po smrti manžela vládla ještě patnáct let. Zemřela v opatství Fontevraud v dubnu 1204 při písni své milované vnučky Richenzy .Opravdu krásná trilogie ,při čtení jsem si přála, aby kniha ještě nekončila. Knihu doporučuji.

MartinaP1984
17.04.2017 5 z 5

Nejen tato kniha, ale celá trilogie je skvělá a doporučuji přečíst.