Elegantní vesmír

Kniha, která je bestsellerem už více než desetiletí, pojednává s greenovskou brilancí a průzračností o jedné z nejodvážnějších vědeckých teorií současnosti. Teorie strun je možná skutečně klíčem k jednotné teorii pole, jež Einsteinovi unikala více než třicet let. Teprve ona dává naději, že neprostupná zeď mezi obecnou teorií relativity – teorií velkého – a kvantovou mechanikou – teorií malého – bude konečně stržena. Ke sjednocení těchto dvou pilířů moderní fyziky dochází nyní v představě chvějících se mikroskopických smyček energie v samém srdci hmoty. „Nasazuje laťku, již lze těžko překonat.“ – The New York Times Book Review „Důležitá kniha... Myšlenky a aspirace strunové teorie představuje zřetelně a podmanivě.“ – Scientific American...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200017/elegantni-vesmir-GTI-200017.jpg 4.780
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy
Vydáno, Paseka

Elegant universe, 1999

Kniha Elegantní vesmír

mirRa_cze
24.10.2020

Úžasný náhled do světa pokročilé fyziky a teorie superstrun. Bohužel již 20 let starý, což je v tomto oboru docela hodně. Aktualizovat toto dílo a vydat ho znova by od Briana Greenea rozhodně nebyl hloupý nápad. :)
Obsahově je publikace opravdu hutná a jako nefyzik, ale člověk, který fyziku (alespoň na laické úrovni) má rád a obdivuje, jsem se dozvěděl opravu velké množství informací. Kniha je místy pro laika VELMI těžká, pokud tedy čtete "na pochopení", ne "na zapamatování".

Petanee
03.06.2020

Ouu jééé, tak tohle byla jízda..... by jeden nevěřil, že ti fyzici jsou vlastně taky nakonec jen věřící...

Marek.Sc
20.04.2020

Titul som si zadovážil ešte v roku 2002 z edície Kolumbus. V knihe je načrtnutá M-teória alebo tiež teória všetkého. Aj keď sú dnešné poznatky možno len o trošku ďalej, kniha má stále čo ponúknuť aj v novšom šate. Pre všetkých , ktorí majú radi populárno-vedeckého B. Greena a kto je hladný po nových vedomostiach, knižku odporúčam.

mararemes
10.07.2018

Hodně náročné čtení.

R.E.M.
27.06.2018

První výborná věc, které jsem si všimla, bylo zařazení slovníku fyzikálních pojmů. Doporučuji si jej projít a pojmy osvěžit, pokud nejste zrovna hvězda fyziky.

Elegantní vesmír je napsán s velkou snahou o srozumitelnost, takže zvídavý čtenář skutečně může nabýt dojmu, že chápe sdílené informace. Na druhou stranu, proč ne? Proč prostě nevzít v úvahu třeba sdělení, že známý vesmír je možná 11rozměrný, ačkoli naše smysly jsou schopné rozlišit pouze 3 prostorové dimenze. Je opravdu nutné se pokoušet matematicky vyjádřit teze a prakticky si ověřovat, zda rozumíme stoprocentně autorovým tvrzením nebo, např. u existence vícerozměrného vesmíru, zkoušet graficky znázornit zmíněný 11rozměrný vesmír? Jistě, pro pár šťastlivců políbených dámou jménem Fyzika to bude nejlepší způsob, ale u drtivé většiny normálních lidí by tyto snahy způsobily zoufalství provázené škubáním vlasů.
Takže čtenářova spokojenost s knihou bude ovlivněna nejen úrovní znalosti kvantové fyziky, teorie relativity apod., ale také jeho očekáváním.

Opravdu, první stovka stránek je perfektní.

Pokud vás zajímá, jest-li se mi takový vesmír líbí, odpovím, že tak na 80 %, stejně jako kniha :-).

Paulika
26.05.2015

Suprova kniha. Jedna z mych oblibenejsich. Uz jsem cetl dvakrat a stale v ni objevuji nove veci. I kdyby strunovka byla jen slepou ulickou v hledani tzv. teorie vseho, tak jeji pochopeni a dobrodruzsvi v jejim poznani a chapani stoji za to. Skvela rozcvicka pro sede bunky mozkove ;-)

tanuki
08.01.2015

Ke konci knihy si autor přihřívá vlastní polívku a nenápadně seznamuje se svým vlastním přínosem k výzkumu problematiky strun :o) Až na některá místa, kterým se asi nejde nikdy vyhnout, je kniha čitelná i pro laika. Jen by to chtělo trochu víc obrázků :o)

vitek.sk
10.09.2014

Asi nejlepší kniha na téma superstrunové teorie. Na úvod se dozvíte něco málo o teorii relativity a kvantové mechanice, poté ovšem přichází těžší pasáže, kdy už se pohroužíte zcela do nové teorie strun, která by mohla právě teorii relativity a kvantovou teorii sjednotit. Nemohu tedy knihu doporučit laikům, neboť ve finálních kapitolách už je pokročilá fyzika. I já jsem musel některé pasáže číst vícekrát, abych aspoň trochu pochopil oč jde.
Ovšem teorie strun je na světě už 35 let a v podstatě zatím ničeho významného nedosáhla, je v tuto chvíli naprosto nedokazatelná a zdá se, že může jít o slepou uličku. Vlastně by se měla nazývat hypotézou a ne teorií, důkazy chybí, připomíná spíše víru. Jak by řekl Wolfgang Pauli: "Dokonce to není ani špatně!" Hypotéza je to bezesporu krásná a zajímavá, ale bohužel v tuto chvíli taková pohádka. Proto, i když je kniha z fyzikálního hlediska skvělá dávám jen 80%.