Eleanor se má vážně skvěle

Eleanor se má vážně skvěle https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487434/bmid_eleanor-se-ma-vazne-skvele-ISV-487434.jpg 4 1411 421

Literární senzace pro všechny asociály Svérázné Eleanor je jedno, co si o ní kdo myslí. Vystudovala literaturu, ale pracuje jako účetní. Miluje křížovky, po Glasgow chodí s taškou na kolečkách a víkendy tráví se svou jedinou kamarádkou – vodkou. Když pozná Raymonda, má ho jen za otravného kolegu. Mnohem víc ji zajímá místní zpěvák, se kterým si plánuje budoucnost. Co na tom, že on o její existenci nemá ani ponětí. Eleanořině cestě za štěstím se budete smát, i když k smíchu vlastně není.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Kniha Zlín

Eleanor Oliphant Is Completely Fine , 2017

Jessica007
29.09.2019 5 z 5

Moc pěkná knížka, moc se mi líbila. Doufám, že teď už se Eleanor bude mít už jen a jen skvěle.

tess.de.veles
19.09.2019

Eleanor, je mi líto, ale po pár desítkách přečtených stran jsem tě odložila a už se k tobě nevrátila. Tak se nezlob !

anibeni
08.09.2019 5 z 5

Jedním slovem - skvělé !! Od první stránky se podivínská Eleanor pomaličku otevírá světu a vy spolu s ní ten svět objevujete.. Někdy se u toho smějete, jindy pláčete..

Domka901
29.08.2019 5 z 5

Naprostá pecka! Chvílemi jsem smála, až mi tekly slzy, chvílemi mi málem tekly slzy lítostí nad Eleanořiným osudem...Doporučuji! :)

Lenka_J
25.08.2019 5 z 5

S Eleanor to byla láska na první pohled. Už po prvních pár stránkách jsem si její podivínskou povahu naprosto zamilovala. Přesto postupem času, kdy se Eleanor začala více otevírat světu a ostatním lidem v okolí, mi začínala přirůstat k srdci snad ještě více. Myslím, že se jedná přesně o knížku a knižní postavu, která už navždy bude i mou součástí.

Fillipa
24.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha.

JP
20.08.2019 3 z 5

Je to jako instantní nudle pro ženy tohohle věku. Eleanor má sebevědomí Donalda Trumpa a stejně tak neomylnost jeho výroků - svým způsobem je loser jako mnoho z nás (ano, sestry!), ale odmítá to vidět a s ohledem k její nelehké minulosti tu máme starou dobrou hru na city (vůči které vyhraněný nejsem, jde spíš o to, jak moc nuceně je naservírovaná, jakým způsobem se brnká na strunu). Knihu by se slušelo nazvat spíš "Eleanor objevuje 21. století". Z téhle nesympatické škatulky se naše ústřední účetní postupem času samozřejmě vymaní, ale kniha vlastně nepřináší nic, krom standartní linky romantických komediích "oh, ten koho miluju je vlastně celou dobu přede mnou / oh, tahle zkušenost, moudrost byla celou dobu přede mnou" ale lidi to netrkne, dokud je tím nepraštíte do ksichtu. Anotace nezněla špatně, k tomu nálepka British Book Award, ale evidentně je dnes snadný oslnit. Takový to lehký čtení pro ženský k sušenkám a čaji, co postrádá to pravý "řezání do kytary". Většina knihy je naplněná odsuzováním současných společenských konvencí (údajnou) intelektuálkou (a obětí), která je sama jak z roku 1890 a čím víc se blížíte konci, tím víc se Eleanor blíží současnosti, její uvědomění si toho, že pravé ořechové není rocker s STD, ale geek z IT a že její hodnoty nejsou vždy ty nejsprávnější dosáhnou snesitelných až sympatických hranic. Jestliže si představíte 'Spolčení hlupců' jako pravou dominikánskou kávu, 'Eleanor se má vážně skvěle' je taková melta. Not great, not terrible.

Atuin
17.08.2019 5 z 5

Další kniha, kterou po přečtení okamžitě vracím na začátek a čtu znovu. Velice dobře vystavěný " příběh", který může klamat tělem pro ty kteří neradi objevují druhé dno. Velmi inteligentně napsané. Věrohodně, velmi věrohodně.
Člověk ani neví co by dříve z knihy citoval, aby své doporučení dosvědčil.

peitho.1
14.08.2019 5 z 5

Eleanor je velice svérázná postava, která se po událostech z dětství uzavřela do své bubliny práce-domov a vše ostatní šlo mimo ni, včetně společenských pravidel. My pak sledujeme její cestu, kdy se po seznámení s kolegou z práce a jedné společné události, začne znovu otevírat světu. Její cesta je dlouhá, místy krkolomná a plná úsměvných momentů.
Jde o velice citlivě a mile psanou knihu o jizvách, které si neseme nejen na těle, ale také na duši.

Greg25
11.08.2019 4 z 5

Eleanor je originální, jedinečná postava, taková na kterou jen tak nezapomenete. Kniha v podstatě představuje svět očima hrdinky a sleduje její vývoj, protože se autorka zřejmě bála, že by jí leckdo mohl osočit z nepřítomnosti děje, vložila do něj střípky minulosti pro napětí, co se kdysi stalo. Bohužel právě táhle část s malými náznaky na mě moc nefungovala, je příliš předvídatelná a na konci jsem čekala na výraznější pointu minulosti, než tam je. Což je pro hlavní část knihy - studii jedné originální postavy vlastně dobře, ale té druhé, mlhavé minulosti to moc neprospívá. Každopádně dobře napsaná kniha. 80%

eva9748
10.08.2019 5 z 5

Moc pěkná knížka.

GreenTee
26.07.2019

Kdy si můžete dovolit psát o naprosto všedních věcech, a přitom udržovat čtenáře napnutého a zaujatého? Když máte nevšední hlavní postavu. Eleanor jsem měla většinu knihy opravdu ráda, líbilo se mi, jak je svá a chová se podle vlastních pravidel, která v mnoha případech opravdu dávala smysl. Také mi ji bylo ve spoustě ohledů líto a o to dojemněji pak na mě působila závěrečná pasáž a kočka Glen mi připadala jako dar seslaný z nebes.
Eleanor se má vážně skvěle jsem během čtení označovala jako "lehké čtení o nelehkém tématu". Vážně jsem si u čtení odpočinula, zároveň jsem ale dostala kvalitní zážitek. Nejde tu o rozsáhlý děj ani zamotané vztahy, jde tu především o hlavní postavu, kterou sledujeme ve zlomovém okamžiku jejího života. Pokud se nebojíte podívat se pod slupku člověka, který se každý den znovu a znovu musí vyrovnávat s utrpením a vytvoří si během toho vlastní verzi života a světa, kniha vás nezklame.

Kaie
26.07.2019 5 z 5

Od začátku do konce se mi tato kniha četla skvěle, příběh vyprávěný z perspektivy Eleanor mě moc bavil a dokonce jsem se přistihla, jak si říkám, že někdy takový jednoduchý náhled na běžné věci kolem opravdu prospívá a je vlastně zdravý. Eleanor se opravdu nezabývá tím, aby na jednotlivé prožitky zavěsila girlandy, cinkrlátka a třpytky - je velmi přímá. Na konci mi bylo opravdu líto, že čas strávený s Eleanor už končí. Za poslední dobu jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

lee5747
25.07.2019 5 z 5

Jedním slovem - Úžasné! S Eleanor i přesto, že je tak odlišná, tak se do ní velmi jednoduše vžiji. Knížka pro mě držela napětí celou dobu, ještě teď čekám odkud vyskočí "maminka". Knížka byla čtivá a to, jak knížka dopadne jsem netušila ani jednou. Snad najdu víc takových skvostů. A doufám, že Eleanor už se bude mít jen a jen skvěle.

Hanin
13.07.2019 5 z 5

Doufám, že Eleanor už se bude mít vždycky jen skvěle. Že už nikdy nebude tak moc sama.
Posledních pár desítek stran jsem četla s knedlíkem v krku, i když už v polovině jsem tušila, co má Eleanor za sebou.
Úžasná knížka.

Pasadenka
25.06.2019 4 z 5

Přiznávám, nejdřív mě Eleanor hodně štvala. Byla arogantní, vše jí přišlo hloupé a byla naprostý „mimoň“. I když to mi nevadilo, jen to jak se v myšlenkách pořád do všech navážela. Pak, když se knížka konečně dostala k tomu, že začala vysvětlovat, cože to má Elie za problém a rozpukla hlavní zápletka, našla si ke mně cestu. Následně, když na sobě pracovala a začala bojovat se svými démony se z nás staly přátelé.

Chválím, jak autorka zvládla udržet napětí a mou zvědavost jen tím, že pořád tančila kolem tajemství, ze kterého sem tam něco utrousila ale jen tolik, aby mě navnadila na další drobek. Dokonale to v knížce fungovalo a bylo pro mě nemožné se odtrhnout, i když se nejedná o žádnou „detektivku“.

Celkově ve mně knížka zarezonovala hlavně kvůli tomu, jak se měnil můj vztah k hlavní hrdince. To se mi již dlouho nestalo. A přitom Eleanor pořád zůstala svá. :)

Eviku-miluna
20.06.2019 5 z 5

Bezvadná knížka, přečetla jsem ji velice rychle.. Začíná to dobrými dny, kdy se z Eleanor jako šedé myšky klube lvice salonů (z úst její matky, která jí telefonuje každou středu). Nato navazují špatné dny, kdy se Eleanor utápí ve vodce, válí se na podlaze ve svých zvratkách než ji navštíví kamarád Raymond. Eleanor začne docházet k terapeutce a vypadá to na šťastný happyend. O tom se však přesvědčte sami.. Za mě palec nahoru!

Danago
17.06.2019 5 z 5

Úžasná knížka, která se dotkla mého srdce. Příběh je napsaný velice přesvědčivě , citlivě ,se špetkou humoru i moudrosti. Eleanor i Raymond mi přirostli k srdci. Knížku jsem poslouchala jako audioknihu 2x po sobě, tak moc se mi líbila. Souhlasím, že příběh v sobě nese velké poselství. Neodmítej pomoc, pokud ti ji někdo nabízí. I maličkost může znamenat velkou změnu. A podej pomocnou ruku pokud to dokážeš. Jsou stále dobří lidé mezi námi a já věřím, že je jich většina.

Coco3
05.06.2019 5 z 5

Eleanor mě vážně bavila. Její "humor nehumor" mi byl dost blízký, i když šlo o vážné téma. Hvězdičku navíc dávám za pojmenování kočky Glen, po oblíbené vodce. Téma bylo smutné, ale Eleanor se s tím vypořádala skvěle. Přišlo mi i fajn to "poselství", zjištění nebo možná uvědomění, že i když je na tom člověk hodně blbě, je dost velká pravděpodobnost, že je někde někdo, kdo je schopný a ochotný nám podat pomocnou ruku, pokud ho necháme.

mirka71
30.05.2019 5 z 5

Tak tohle tedy byla bomba. Po dlouhé době něco, co mě opravdu bavilo. Eleanor Vás ze začátku neskutečně vytáčí, ačkoli se člověk dost často musí s jejími názory ztotožnit. Postupně se z vydrážděnosti přesouváte k pobavení, pak k soucitu a nakonec ke zlosti na její psychopatickou matku. Takovéhle ,,matky" dokáží své děti úplně odrovnat, nejen fyzicky, ale zejména psychicky. Měl by na ně být povolený odstřel.
Že je něco špatně a že Eleanor není jen citově plochá asociální osobnost mi došlo až někdy v polovině knížky a pak už jsem jen hltala další stránky, abych už už věděla, co v tom je.
Raymond naopak patří mezi postavy, které mi byly hned od začátku sympatické. Úplně normální chlap, žádný šampon, ale opora jak hora a selský rozum. Pro Eleanor obrovské štěstí, že se jí ve správné chvíli rozbil ten počítač….