Eleanor se má vážně skvěle

Eleanor se má vážně skvěle https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354644/bmid_eleanor-se-ma-vazne-skvele-0oF-354644.png 4 1412 421

Nikdy není pozdě změnit svůj život. Svérázná, asociální Eleanor Oliphantová všechno zvládá sama. Vystudovala klasickou literaturu, ale pracuje jako účetní a je jí úplně jedno, co si o ní ostatní myslí. Po Glasgow chodí v kožené vestě a s taškou na kolečkách. Nemá žádné kamarády a víkendy tráví s lahví vodky, aby vytěsnila vzpomínky na otřesné dětství. Když ale naváže nečekané přátelství s kolegou Raymondem, začne jí docházet, že takhle to dál nejde a že musí vystoupit ze své ulity.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plus

Eleanor Oliphant Is Completely Fine , 2017

x.capricorne
30.05.2019 5 z 5

Eleanor byla v dětství týraná psychicky i fyzicky. Její "matka" byla totální magor, zralý na celoživotní hospitalizaci. A Eleanor to samozřejmě poznamenalo. Je jí třicet, je inteligentní, přemýšlivá, sečtělá, vzdělaná, neskutečně svědomitá, ale v sociální oblasti naprosto nepoužitelná. Vede osamělý život bez přátel a kolegům se vyhýbá. Neumí si pořádně koupit oblečení, péče o tělo je pro ní velkou neznámou, nerozumí moc mezilidským vztahům, vtipům, sarkasmu...je to takovej těžkej svéráz. Ale já jsem si jí od začátku oblíbila a strašně jsem jí fandila. Chvílemi je její příběh úsměvný, ale převážně hodně smutný, zároveň je v něm velká síla a naděje. Já sem normálně komentáře k přečteným knihám nedávám, jsem na to líná. Ale tady jsem musela udělat výjimku. PĚT HVĚZDIČEK ZDALEKA NESTAČÍ....

stavinohova
29.05.2019 4 z 5

Tuto knihu jsem mela jako audioknihu do auta. Pribeh me ze zacatku desil, co to jako ma byt? Psychoanalyza psychotika? Al casem sympatie k Eleanor i s Reymondovi a vsem okolo.... jeste ze mamka uz neni ;))))

Dagmar58
28.05.2019 5 z 5

Moc hezky a čtivě napsaná knížka, která určitě stojí za přečtení. Eleanor, jejíž chování a názory jsou někdy nepochopitelné, si určitě získá každého čtenáře a nelze na ni jen tak zapomenout.

chamyl
28.05.2019 4 z 5

Každý bychom chtěli mít svého Raymonda!
Přesvědčivě podaný příběh, který sledujeme z hlavy hlavní hrdinky, a to s uvěřitelně zachycenou subjektivní realitou. Originálně a čtivě podané.
Jak rychle i my soudíme všechny Eleanory okolo nás?

Mialll
18.05.2019 5 z 5

Eleanor je moje nová oblíbená hrdinka!

bekule
13.05.2019 5 z 5

Přesně jako téměř všechny komentáře přede mnou. Ze začátku mě Eleanor lezla na nervy, bylo mně za ni velmi často trapně a říkala si, proč jsem si tu knihu o tak příšerné asociální bytosti vlastně půjčovala. No a najednou ani ne 24 hodin po začátku četby jsem zjistila že jsem téměř na konci a Eleanor mě úplně okouzlila. Tedy vlastně ještě víc než Eleanor hlavně jeden tuctový ajťák se srdcem na dlani. Kéž by každá nešťastná duše potkala svého Raymonda. Opravdu skvělá nezapomenutelná kniha................V/2016

iška
09.05.2019 5 z 5

Když jsem se pustila do čtení trochu jsem se lekla, že jsem sáhla po něčem, co mě nebude bavit. Ale každou další stránkou se mi Eleanor, která mi svou "akurátností" trochu připomínala "Kůstku" že seriálu Sběratelé kostí, dostávala více a více pod kůži. Mohu jen doporučit.

petaSk
05.05.2019 4 z 5

[audiokniha]
Ze začátku mi hlavní hrdinka lezla na nervy . Ale jak kniha postupovala, to, co mi připadalo humorné mě rozesmutňovalo (což byl dle mého autorčin záměr).
Co mi připadalo zvláštní je, čemu se i přes svůj handicap Eleanor diví: samoobsluha v McDonaldu, služby atd.. A které by se daly omluvit, kdyby Eleanor strávila 20 let na pustém ostrově.
Rychlost s jakou se začal měnit její život neměla daleko k pohádkovosti, ale pořád na hranici uvěřitelnosti. I přes své výhrady se mi kniha líbila.

Lotka
01.05.2019 4 z 5

Jak mi ta Eleanor ze začátku lezla na nervy...stejně tak později přirostla k srdci. I to je vlastně důkaz toho, jak je knížka super napsaná. Krásný čtivý příběh, kterým rozhodně není lacinou fraškou.

jana6164
27.04.2019 3 z 5

K asociální Eleanor jsem si poměrně rychle vytvořila blízký vztah. Byť mi některé pasáže přišly trochu zvláštní a více či méně naivní, podařilo se autorce zprostředkovat veškeré emoce tak lidsky a uvěřitelně, že si mě vcelku rychle omotala kolem prstu. Knížku jsem zhltla během jednoho odpoledne. Doznívat ve mně bude však mnohem déle...

Když v dětství nedostaneme dostatek lásky a přijetí, vyvažujeme a narovnáváme tohle pokroucení a zkřivení vlastního já někdy po celý život...

Jak by asi můj osud vypadal, kdybych byla od okamžiku početí bezpodmínečně milována a zdravě láskyplně vedena? Tuhle otázku si možná Eleanor s láhví vodky v ruce položila nesčetněkrát.

RADOST
27.04.2019 5 z 5

Eleanor je svá. Je pragmatická, přesná, suchopárná, nespolečenská, nepřístupná, nechápající a odsuzující jednání lidí ve svém okolí. Je divná, poznamenaná na tváři i na duši.
Co ji poznamenalo? A lze jí pomoci? Přečtěte si o tom, nebudete litovat.

Lavaender
24.04.2019 5 z 5

Ťažko opísať túto krásnu knihu. Eleanor mi úplne odpálila dekel. Len v dobrom zmysle slova. Hrdinka ma veľmi bavila nielen svojimi hláškami, ale aj pohľadom na svet. Jej príbeh ma chytil za srdiečko a aj keď som knihu čítala dávnejšie, stále ho pevné drží.

kiraa
21.04.2019 5 z 5

[audio] Ani za mák jsem netušila, do čeho jsem se to pustila. Na samém začátku jsem byla přesvědčena, že příběh se bude odvíjet ve stylu bláznivý Bridget Jones. Eleanor byla vtipná i šílená. Ale jen chvíli. Po pár kapitolách na mě začala padat bezmoc, smutek i lítost za její ztrápenou duši. Naprosto příšerně mě odbourávaly hovory Eleanor a její matky, až tak, že zarudlý oči jsem sváděla na kvetoucí břízky :) Petra Špalková hlasově naprosto dokonalá, doslova postavám vdechchla život.

LucušN.
15.04.2019 4 z 5

Zprvu mi byla Eleanor dost nesympatická. Naštěstí se sympatie k hlavní hrdince změnily. Zajímavý čtivý příběh o jedné mimoňce :).

Astonius
14.04.2019 5 z 5

Ta holka je trochu divná - na první pohled taková ta "jiná", ta, ze které si všichni ostatní dělají legraci a mají ji za blázna. Čtenář to pozná na prvních stranách knihy prostřednictvím sdělovaných informací a myšlenek hlavní hrdinky, když hodnotí reakce okolí a své názory a nutno říct, že se tím (spolu s ostatními jejími kolegy) také celkem baví. Zároveň je mu však jasné, že za vším něco bude, zřejmě nějaká velmi pohnutá minulost. A tato minulost je samozřejmě průběžně a velmi nenásilně poodkrývána. I když sledujeme její myšlenky, stejně Eleanor nezachází za určitou mez, pouze průběžně poodhalí o trochu víc a i když člověk už brzy tuší, co se stalo, úplnou pravdu se dozví v závěru. Bylo to velmi přitažlivé, nevšední a inteligentní čtení, které absolutně nemělo hluché místo a i když se ve skutečnosti nic mimořádného nedělo, musím říct, že mne to drželo v napětí - příběh mne neskutečně bavil, bylo to hlavně svou nepředvídatelností děje - vyloženě jsem se těšila, co dalšího Eleanor zažije, kam půjde a co ji kde čeká. A v úplném závěru je i jedno nečekané rozuzlení, které se nijak odhadnout nedá. Velmi doporučuji.

petrarka72
03.04.2019 4 z 5

Eleanor je nepochybně svéráz - a přestože kamarádky by z nás nebyly (máme, zdá se, příliš mnoho společného), její úpornost v boji s démony je inspirativní. Vtipně a napínavě napsáno, doporučuji rozvrhnout čtení tak, aby "Špatné dny" začaly se soumrakem...

Laza27
01.04.2019 5 z 5

Eleanor si nelze nezamilovat. Silný příběh bez zbytečného patosu.

Miretti
10.03.2019 5 z 5

Eleanor mi zůstala pod kůží i pár týdnů po přečtení. Ač primárně jsem očekávala knihu humornou (ne, že by tam humor nebyl), ale s přibývajícími stránkami se vynořovaly náznaky Eleanořina dětství , a to příjemné nebylo. Eleanor je žena svá a nesmírně silná, celou dobu jsem ji držela palce a díky skvělému stylu psaní jsem měla dojem, že můžu zvednout telefon a zavolat jí, pozvat ji na kafe a pohladit po duši. Stejně, jako ona pohladila tu mou:).

Marika Vanova
16.02.2019 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle a po dočtení tohoto příběhu už tomu mohu věřit.
Jak strašných věcí se dopouštějí rodiče na svých dětech. A jakou práci, pokud vůbec, to dá, se z toho vyhrabat. Doporučuji tuto knihu všem, kteří se chtějí seznámit s neobyčejně silnou dívkou Eleanor Oliphantovou.

Devorah
12.02.2019 5 z 5

Eleanor je mladá žena, která nerespektuje společenské konvence, nepřetvařuje se, vše říká narovinu, její smysl pro humor je nejenom typicky britský, ale i břitký, komentáře trefné, komunikační a sociální dovednosti na nule. V celé své podivnosti je Eleanor někdy až tragikomická a velmi velmi osamělá, což vzhledem k její minulosti není nic zvláštního.
Co musím vyzdvihnout je autorčin styl. Ten je neuvěřitelně čtivý, obohacený o prvky černého humoru, který krásně okoření tento hořkosladký román a příběh se pak spojí v jeden harmonický celek.

psychologické romány izolace osamělost společenské romány potlačované vzpomínky

Autorovy knížky

Gail Honeyman
skotská, 1972
2017  87%Eleanor se má vážně skvěle

Kniha Eleanor se má vážně skvěle je v

Přečtených1 833x