Elantris

Elantris https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19838/bmid_elantris-B1a-19838.jpg 4 419 82

Elantris bývalo výstavním městem s nádhernými paláci, jejichž vysoké věže zářily do daleka. Obyvateli tohoto města bývaly bytosti, o nichž se v sousedních městech věřilo, že jsou bohy. Krom fascinujícího vzhledu to byly i jejich magické schopnosti, pro něž je vyhledávali lidé z blízkého i dalekého okolí Arelonu. Vše bylo nádherné až do chvíle, kdy město zasáhl Reod – kletba, která zničila všechnu nádheru i kouzlo, pokryla město páchnoucím slizem a z jeho obyvatel udělala bytosti ani mrtvé ani živé… Čtenář je udržován v napětí až do samého závěru a teprve až v poslední kapitole dojde k očekávanému odkrytí tajemství proklatého města. Elantris je nádhernou fantasy pohádkou plnou napětí, záhad, duchovních hodnot a lásky. Přeložila Milena Poláčková.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

Elantris , 2005

Atuin
06.02.2022 5 z 5

Myslíte si že můžete mít od Sandrosana chvíli klid ( protože kdo by v si těch jeho sériích, které sebou různě souvisí i nesouvisí nechtěl dělat stále větší a větší zmatek), ale pak narazíte na jeho debut. Totiž debut. Zase takhle psát hned ze začátku umí jen pár vyvolených. No narazíte na něj a jste opět přesvědčeni že méně kak 5* dát nemůžete.

danny98d
05.02.2022 5 z 5

Shoduji se s vetsinou zdejsich ctenaru. Kniha je skvela, propracovana. Jediny minus je ten konec, ktery autor vzal docela hopem. Kazdopadne by bylo zajimave pokracovani.

TomTomis
24.10.2021 5 z 5

To byla jízda. Ke konci možná trochu uspěchaná, místy možná jsem všechno nepobral já. I tak vytvoření tohohle zajímavého světa zaujalo. Mám pocit, že Sanderson zatím všude vytváří zajímavé styly magie. Po Mistbornu- Finální říši a rozečteném Vyjednávači si říkám, že přece nejde vymýšlet pro každou knihu nový a nový magický svět a pravidla toho, jak co funguje. Uvidíme, jak mi Sanderson bude vyhovovat dál. Prozatím jsem spokojen. Autor s velkou fantazií.

KubaHanzelin
06.10.2021 4 z 5

Uf, naprosto nevím co k tomuto dílu napsat..
Mé první setkání s Brandonem Sandersonem na kterého jsem slyšel jen samou chválu a jelikož je Elantris samostatná kniha, byla to ideální volba a zároveň poslední část letošní boyfriend vs. girlfriend čtenářské výzvy:)
Musím pochválit neskutečně hezky vykreslený a promyšlený svět o kterém bych se určitě chtěl dozvědět víc, ale malý problém je právě v tom, jak píšu výše, Elantris má jen jednu knihu. A možná je to dobře, protože takto funguje jako taková dospělejší pohádka, pohádka, kde se toho vlastně moc neděje (a i když se to neskutečně příjemně čte) než se dostanete za cca půlku knihy, kde se události začnou hýbat.. a to nemluvím o posledních cca 100 stranách, kde padají hlavy a události nabírají takové otáčky, že pomalu nestíháte kdo vlastně umřel, kdo co řekl atd.
A to je jediná věc kterou bych Elantris vytknul, i když je kniha neskutečně čtivá, chvílema jsem si říkal, že se příběh moc nikam neposouvá.. a nakonec - BUM! AKCE ! SMRT! ZRADA!
Dávám tedy 4* a k panu Sandersonovi se někdy zase vrátím:)

Krišot
09.07.2021 4 z 5

Miluji žánr fantasy a vůbec mi nevadí, když se v něm opakují archetypy hrdinů co si pro konflikt nejdou daleko a meče co mají jména a draci, co jsou zlí a draci, co jsou hodní. Jenže tady není ani jedno. Násilí je tu poskrovnu, všechny meče se (ne)jmenují stejně a o dracích v Elantris ani nemluvě.
Tak jak to, že mě to tak bavilo? Celé dílo je vystavěno na parádní zápletce, postavy jsou komplexní a já si kousal nehty a netrpělivě čekal, jak tohle dopadne. Rozuzlení bylo uvěřitelné a dávalo mi smysl. Takže...nevadí, když tu není hmatatelný záporák, co se na něj hrdina třičtvrtě díla připravuje, tohle dílo mi rozšířilo obzory. Díky...

Tritvaetna
17.05.2021 4 z 5

Co musím hned ze začátku ocenit je originalita a propracovanost světa - tedy to, na čem stojí celý fantasy žánr. Čerla jsem jako první autorovu knihu, nemohu tedy srovnávat, ale sám auror na konci u “vypuštěných scén” zmiňuje, že si knihy předem plánuje a pak už vlastně píše podle scénáře - a kniha opravdu působí hodně naplánovaně, vypočítaně, trochu mi tam chyběly výraznější emoce (postavy působily trochu ploše), a taková ta spontání čtivost, trvalo mi se začíst. Pravda je, že rozhodně nemůžu tvrdit, že bych ke konci knihy nic neprožívala. Za tu až do očí bijící “naplánovanost” jsem nakonec strhla jednu hvězdičku, i když je možná vzhledem k celkově povedenému zbytku knihy trochu nefér. Ještě chci vypíchnout naprosto úžasné pojetí magie a té síly, především se mi potom líbila myšlenka, (SPOILER?) že je víc možností, jak ji ovládnout (KONEC SPOILERU).

Rudla333
11.04.2021 4 z 5

Přečteno za příjemný den venku na sluníčku, což možná ještě dodalo tomu, jak jsem si knihu užil.

Rozhodně se jedná o nepopulární názor, ale Elantris je moje zatím nejoblíbenější Sandersonova kniha. Velice zajímavý svět, poutavé myšlenky, fajn postavy a hlavně mě celkem dost bavil i děj.

Ano, byl opět hodně natahovaný, ale tak to u Sandersona prostě je - čím dál tím jasněji vidím, že knihy z Cosmeru se dost striktně drží jednoho vzorce, co pro ně platí, takže to prostě očekávám. Navíc, až tak mi ten táhlý střed nevadí, když kniha nakonec vyvrcholí a vše uzavře. V tom mají samostatné knihy výhodu proti sériím.

Každopádně, jsem navzdory táhlejšímu ději opravdu spokojen. Celou dobu jsem si říkal "Oh, to zní zajímavě", "Hm, jak se asi tohle stalo?" a dostal jsem uspokojivé odpovědi a dostal jsem i skvělé finále. A to mi stačí, když i všechny ostatní důležité aspekty byly alespoň dobré. 8/10.

kuroneko
03.04.2021 4 z 5

Jsem ráda, že jsem Elantris nečetla jako první autorovu knihu. Kniha byla pro mne ze začátku chaotická, nemohla jsem se pořádně začíst, což byl celkem nezvyk. Chvílemi jsem i uvažovala, že knihu odložím... avšak jak příběh plynul začala jsem chápat souvislosti a o to více jsem si oblíbila celý svět i postavy. Dokonce i Hrathenovu část vyprávění, i když tu jsem ze startu musela hodně přetrpět... celkově to bylo příjemné čtení a ke knize se určitě ráda vrátím.

Canney
21.03.2021 5 z 5

Z počátku mi chvilku trvalo než jsem se do Elantris začetla, ale jakmile se tak stalo tak jsem prostě jela. Je hodně politická knížka a díky tomu i proměrně pomalá (ale rozhodně ne nudná!).
Elantris byla městem bohů, ale potom přišel Reod a s ním se z Elantris stalo město mrtvých. Brandon Sanderson v Elantris vytvořil strašně zajímavý svět a postavy. Tahle kniha je totiž vyprávěna ze tří úhlů pohledu a máme tak možnost pořádně poznat nejen hlavní hrdiny ale i záporáka příběhu. Mé oblíbené postavy jsou Raoden a Galladon. Vývoj jejich přátelství byl pro mě velkým plusem.
Pokud Sanderson vydá pokračování této knihy, tak si ho rozhodně přečtu. Tento svět toho může spoustu nabídnout.

Deia
14.02.2021 5 z 5

Príbeh, ktorý sa rozvíja v knihe je naozaj úžasný. Knihu som už raz predtým čítala, ale aj tak ma jej príbeh aj teraz dokázal úplne pohltiť (je síce pravda, že dej som si už veľmi nepamätala). Oproti neskorším Sandersonovým dielam je tento príbeh síce jednoduchší, s menším množstvom postáv, ale aj tak skvelý. Je to koniec koncov (zatiaľ) samostatná kniha, nie súčasť rozsiahlej série. Postava Sarene ma veľmi bavila, takéto ženské charaktery mám veľmi rada – Sarene je rozumná, snažiaca sa všetko pochopiť a niečo aj zmeniť. Aj ostatné postavy boli veľmi zaujímavé, či už Raoden, Hrathen, Sarenin strýko alebo jej seon. Príbeh v knihe síce spočiatku plynie pomaly, ale dej je aj tak napínavý a posledná tretina knihy je skutočne akčná a nedá sa od nej odtrhnúť. Sanderson je proste génius.

Andi
17.01.2021 4 z 5

Jen jeden díl? Jako proč? Jo, aha. Proto jsem si tu fantasy přečetla. Dlouhé série nejsou nic moc pro mě. Moment. Ne, to není tenhle případ, pač je to jedna z těch knih, které chcete, abyste v onom světě i s postavami mohli zůstat déle. Jó, bylo tam pár blbostí, ale jako celek je to velmi promyšlená story, kterou si dokážu představit na plátně - spíš seriál. Děje se tam toho hodně, no a když ne více dílů, tak aspoň více stran.
Pokud jsou jeho další díla mnohem lepší, jak se tvrdí, rozhodně to vidím růžově. Určitě si od něj přečtu i něco dalšího.

Schary
10.01.2021 4 z 5

První kniha od autora. Těšila jsem se na parádní fantasy..., bohužel mě knížka trochu zklamala. Jak se tu už psalo, tak 40% knihy je o politice tohoto fantasy světa, 25% Elantris - město bohů a jeho záhady ,10% romantická zapletka a 20% náboženství...

bo_okista
12.09.2020 4 z 5

Než jsem se do Elantris pustila, slyšela jsem ze spousta stran nespočet rozličných názorů - přes Je to moje nejoblíbenější Sadersonova knihy a Není to jeho nejsilnější kniha, ale pořád skvělý až do Není to dobrý, kdo říká, že je to dobrý, lže. Je očividný, že to nemělo být součástí Kosmíru a bylo to přidáno až zpětně

Určitou část knihy jsem si dokonce myslela, že se budu řadit mezi lidi, pro které to bude jedna z nejoblíbenějších knih od Sandersona, nicméně jsem nakonec zakotvila v kempu "hej, bylo to solidní, ale ne Brando Sando v jeho nejlepší kondici".

Elantris toho nabízí skutečně spoustu. Od tradičně velice zajímavého magického systému, přes komplexní postavy, po zajímavý děj.
Pro mě osobně je největším plusem péče, jaká byla věnována postavám. Ty, z jejichž úhlu pohledu můžete příběh sledovat, jsou pak tři - Sarene, princezna, která přijíždí do Kae, města sousedícího s troskami Elantris, za vidinou předem dohodnuté politické svatby; její bývalý nastávající Raoden, prohlášený za mrtvého, poté, co ho postihla kletba/nemoc, kvůli které byl přesunut do Elantris; a nakonec Hrathen, vysoce postavený hodnostář, jehož úkolem je konvertovat obyvatele Kae a zabránit tak prolévání krve v nábožensky motivované válce.
Každá z postav si prochází vlastním konfliktem - Sarene bojuje o politickou moc ve městě, jemuž měla vládnout, Raoden se snaží vybudovat společnost z trosek Elantris a jejích prokletých obyvatel, Hrathen prochází krizí víry. A ačkoli by se mohlo zdát, že jsou jejich problémy izolované, Sanderson dělá, co Sanderson umí nejlíp - všechno propojuje do tapiserie osudů tak detailní, že když vás jako čtenáře konečně nechá udělat krok zpět, nestačíte se divit tomu, co všechno do ní stihl pojmout.

Kde za mě kniha za ostatními z autorových děl pokulhává, je konec, což mě překvapilo právě proto, že Sanderson je mezi svými čtenáři proslulý tím typickým "posledním aktem", kde se sejdou pečlivě kultivované části příběhu, aby děj nabral spád a nechal čtenáře i po dočtení sedět s otevřenou pusou. Tenhle konec si za mě zasloužil rozepsat, proškrtat a zpomalit, ale ani tak to nijak neubírá na faktu, že jsem si Elantris jako celej užila a rozhodně ji doporučuji.

Luigi1
03.06.2020 5 z 5

Dobře pojatý děj s postavami které mě zaujaly nejen popsaným zjevem ale i myšlenkami.Nic podle mě v této knize nebylo napsáno navíc,Škoda té krásy Města a okolí,které mě rozesmutnělo a konec byl pro mě šokující,že se musím s těmi postavami a knihou rozloučit.Doporučuji

KristynaL
19.01.2020 5 z 5

Opravdu poctivé fantasy, které rozhodně doporučuji. Skvěle se četlo a na závěr mi bylo líto, že se musím s postavami rozloučit.

antonin0999
21.10.2019 4 z 5

Kouzelná Elantris je krásná a jednoduchá. Předehra ke složitějším fantasy dílům. Princ a princezna. Politikaření i pohádkově zasněná atmosféra.
V knize je nenásilnou formou patrná kritika církví, rasismu i politických režimů. Na vrchol staví jednotlivce a jeho úmysly se společností. Sandersonův styl vyprávění i dialogů je založen na srozumitelnosti - možná i z toho důvodu jsou postavy lehce černobílé a někdy předvídatelnější než bychom čekali.

Ruzaaa
21.10.2019 5 z 5

Skvěle vytvořený svět, do kterého jsem se dostala celkem brzy. I přesto, že to byla moje první kniha od tohoto autora, rychle jsem pochopila, o co jde. Jde o originální dílo, které mne moc bavilo a nemohla jsem se odtrhnout. Určitě si budu chtít od Sandersona přečíst další příběhy. Co se týče politikaření - za mě to bylo velmi přehledné a líbilo se mi to, protože to zase tak často v klasické fantasy nenajdete. V poslední části knihy se osudy postav začnou proplétat a vám dojde i to, co vám předtím dojít nemuselo.
Velmi pěkně a detailně vymyšleno, doporučuji.

mitsucz
22.08.2019 4 z 5

Dobře vymyšlený svět i fungování magie, ale na můj vkus moc politiky.

Marsí5
20.08.2019 4 z 5

Moje první setkání s autorem (zvoleno do čtenářské výzvy) - a musím říct, že rozhodně nezklamal! ;-)
Knížka se čte velmi dobře, příběh je promyšlený, každá záhada má logické zdůvodnění, politické postoje a intriky jsou dobře vysvětlené (proč se někdo nějak chová a co z toho vyplývá), nechybí ani závěrečné napětí a nečekaný zvrat. Svět Elantris má autor pěkně promyšlený a není na škodu, že se čtenář dozvídá informace postupně. Všechno do sebe pěkně zapadá a v závěru se dozvíte všechno potřebné, aby byl obraz úplný :-)
Knížka se mi líbila, k autorovi se určitě ještě vrátím ;-)

Klepsi
08.08.2019 5 z 5

Elantris je zahalená tajemstvím a záhadami a právě to je to, co nutí čtenáře číst dál a dál a napjatě čekat, jak se to všechno vyvine a jak to dopadne s Raodenem a ostatními Elantriany. Není to vyloženě akční fantasy, ale má to svoje kouzlo, je to zajímavé, má to spád a dobře se to čte. Plus to má úžasně vykreslené postavy - třeba takového Galladona si prostě nejde neoblíbit :) Za mě pět hvězdiček, Sanderson asi nezklame.