Ekonomie dobra a zla

Ekonomie dobra a zla https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21925/ekonomie-dobra-a-zla-21925.jpg 4 499 108

Po stopách lidského tázání od Gilgameše po finanční krizi / Knižní debut Tomáše Sedláčka, lektora Karlovy univerzity, publicisty, někdejšího poradce ex-prezidenta Václava Havla, nyní ekonoma ČSOB a člena vládní rady NERV. Toto dílo dobře ilustruje, proč je Sedláček (*1977) jedním z nejznámějších a nejcitovanějších českých ekonomů současnosti. Stejně jako ve svých novinových článcích i televizních vystoupeních, i zde dokázal poutavě, čtivě a přitom navýsost erudovaně podat téma, které má nyní v souvislosti se světovou finanční krizí šanci zaujmout široké publikum. Kniha ukazuje, jak barvitě dokázali naši předkové přemýšlet o majetku, vlastním užitku, společenském blahu a všem ostatním, co s ekonomií souvisí. Autor v první části bere čtenáře na dobrodružnou pouť k počátkům civilizace a na příkladech starých Sumerů, Židů či antických myslitelů dokládá, jak inspirativní je sledovat proměny lidského tázání očima ekonoma. V Sedláčkově podání je ekonomie krásná věda, jejíž kořeny jdou mnohem hlouběji, než si moderní či postmoderní člověk dokáže představit. Autor pod heslem “vše se hodí” podniká zajímavé výlety do hájemství filosofie, etiky, politologie a religionistiky a ukazuje, kolik čerstvých a překvapivě relevantních myšlenek lze v dědictví starých civilizací najít. Díky vytříbené argumentaci, živému jazyku a schopnosti vybrat poutavý detail, Sedláček přesvědčivě vykračuje proti proudu a kacířsky nabourává stereotypy, s nimiž pracují jak ekonomové, tak běžní lidé v každodenním životě. Ne vždy totiž lidé považovali za svůj hlavní životní cíl „maximalizovat užitek“ tak jako dnes, což v době ekonomické krize stojí za to vědět. Poté, co autor představí nečekaně pestrou škálou pramenů od Eposu o Gilgamešovi přes Bibli a Komenského až po moderní ekonomy, přichází v druhé části s kritickou reflexí dnešní doby. Kniha vrcholí provokativní pasáží na téma, proč je věda (nejen ekonomická) nevědecká a nespolehlivá, a končí analýzou současné finanční krize jako příležitosti pro to, aby člověk znovuobjevil sám sebe i svůj vztah k věcem hmotným i duchovním. Ekonomie dobra a zla přichází na trh s krátkou přímluvou Václava Havla, podle něhož Sedláčkovy názory nemusí konvenovat všem, ale přesto (či právě proto) je na místě se z takového díla radovat. Ekonom Jan Švejnar pochválil Sedláčkovu prvotinu jako “osvěžující elixír” pro ekonomickou obec i širokou veřejnost. Jan Kraus, další z recenzentů uvedených na obálce, dodává: “Představuji si, že by takhle měly vypadat moderní učebnice. Jste li typem jako já, tedy žákem, který se nechce učit, ale přesto chce občas něco vědět, a trváte-li na tom, že se lze ledacos podstatného dozvědět poutavě a zajímavě, nikoli útrpným pročítáním odborných teorií, pak tato kniha je právě pro vás. Užijete si!” ... celý text

sarka45
19.11.2018 4 z 5

Posloucháno jako audioknihu. Myšlenky shromážděné v této knize nelze pojmout za jedno přečtení. Je tak nabitá informacemi, že jsem se v tom místy trochu ztrácela. Někdy až tak, že jsem chtěla přestat poslouchat, ale vždy přišla další zajímavá myšlenka, která mě zaujala, že jsem to nakonec dotáhla do zdárného konce. Bohužel nejsem tak vzdělaná, abych všemu porozuměla, některé výrazy jsem slyšela poprvé, ale určitě mi tato kniha byla přínosem, podnětem k zamyšlení.

Hrděbor
20.10.2018 5 z 5

Kniha pro mě byla velmi příjemným překvapením. Otevřel jsem ji v podstatě s nechutí, autora nemám v oblibě. Ovšem kniha je psaná spíše jako dějiny různých filosofických směrů a to je téma které mě velmi zajímá. Kniha by měla být povinnou četbou na ZŠ.

elcapitano
15.09.2018 3 z 5

Nejsem ekonom ani filosof, nicméně kniha je určená široké veřejnosti a tak myslím že je i pro mne.
Upřímně, formálně jsem čekal poněkud větší "jízdu", kniha mi přišla rozvleklá, spousta věcí se opakovala dokola (zvl. v začátku) a přišla mi tak nějak "obyčejně" napsaná. Musel jsem se do četby až trochu nutit.
Na druhou stranu obsahově mne to bavilo: historické paralely, odkazy od mytologie a filosofie na všechny strany až po moderní prameny a reálie.

jaroiva
11.07.2018 2 z 5

Podobně jako Descartův důkaz existence boha přesvědčí ty, kteří jsou už o Jeho existenci přesvědčeni a nepřesvědčí ty, kteří o jeho existenci pochybují, tato kniha potěší ekonomické nadšence a naopak ekonomické "odpůrce" asi nenadchne.
Sama nemám ráda ekonomické bláboly, ale protože Tomáš Sedláček je pro mě jediný současný ekonom, který hlásá vtipné a trefné myšlenky, rozhodla jsem se podívat na to, jak vidí ekonomii on.
Bohužel, ani jeho přednes mě nepřesvědčil o tom, že by ekonomie nebyla jen nezáživnou omáčkou, snažením se o vědecké uspořádání neuspořádatelného bez valného hmatatelného výsledku.
Oceňuji snahu o popularizaci této nudné disciplíny, ale jak se zdá, pro mě ani sebelepší zpracování nepřeváží nezáživnost samotného tématu. Moje matematická duše považuje i tuto knihu za nezáživnou omáčku bez výrazné nosné myšlenky. Oslovily mě jen krátké kousky, které se dotýkaly problematiky teorie her, která je zde však z tohoto ekonomického pohledu dostatečně zamlžena, aby nebyla tak jednoznačná, jak by si matematický čtenář přál.

giraffepoint
29.06.2018 5 z 5

Úžasně napsaná kniha! Tomáš Sedláček je velmi inteligentní spisovatel, který nepostrádá humor a nadhled. Jeho velmi úspěšné dílo nám představuje historickou mozaiku pohledů na ekonomii a ačkoliv se jedná o náročnou četbu, rozumět jí může každý. Sedláček k nám promlouvá živým a jasným jazykem, Jedná se o ekonomické dílo, jakýsi přehled stanovisek dob dávno minulých, jež jsou opředeny komentáři současného významného ekonoma.
Najdete tam spoustu myšlenek, s nimiž se jistě ztotožníte a možná vám to umožní lépe chápat současný svět. Čtivé, vtipné, chytré. Jednoznačně obdiv k Sedláčkově nadhledu.

pravnik
04.05.2018 5 z 5

Bezvadná knížka. Chytrá, založená na vtipných příkladech.

DanaSitta
04.05.2018 5 z 5

moc hezky podaná knížka. Líbí se mi optimismus se kterým autor popisuje jednotlivé případy. Přivítala bych trochu populárnější formu - někdy už je těch definic a dlouhých popisů až moc. Není to kniha k vodě, ale 100% se dá doporučit.

iz67
26.04.2018 5 z 5

Tohle je velice inspirativní čtení. A zdaleka nejen pro ekonomy ...

AdamCtenar
12.03.2018 1 z 5

Dvěma slovy: intelektuální onanie. Autor působí jako Všeználek, který se snaží dodat textu autority zbytečným používáním cizích slov. Časté opakování myšlenek. Čekal jsem více ekonomie.

tygřík2
07.03.2018 1 z 5

Ponejvíce třesky plesky zabalený hezky. Těch pár myšlenek se mezi tím balastem ztratí. Sorry, pane autore, zkuste to, prosím, znovu a lépe :-)

sarka4699
13.02.2018 2 z 5

Souhlasím s ostatními komentáři, autor má opravdu velký přehled a znalosti. Z mého pohledu však téměř ztráta času, jediná poměrně zajímavá část byla asi poslední kapitola, jinak se mi zdálo, že se stále opakují stejné názory a prostě pořád pořád dokola. Čekala jsem od této knihy více ekonomie a méně filozofie, dostalo se mi mraky filozofie a téměř žádná ekonomie.

petrarka72
07.02.2018 4 z 5

Náročné čtení, (plus mínus) srozumitelné pro ne-ekonomy, ale kladoucí vysoké nároky na obecný přehled a vyžadující neustálé dohledávání si nejen konkrétních informací o popisovaném, nýbrž také o kontextu. Osobně mě nejvíce bavily historické exkursy do jednotlivých myšlenkových systémů - a také zkoumání úlohy zla, viny, neřesti plus dalších temnějších etických pojmů v ekonomických teoriích. A pobavila poslední část - ta, v níž Sedláček vše předkládané relativizuje a upozorňuje na ošidný vztah mezi teorií a praxí.

Cicero
09.01.2018 5 z 5

Skvělá, obzory rozšiřující, kniha. Může jí číst jak laik, ovšem s jistou mírou orientace ve společenskovědních souvislostech (historií počínaje, etikou konče), tak i člověk z oboru. Myslím, že právě tomu, jak také Sedláček druhou částí své knihy sleduje, otevře jiný pohled na situaci současné ekonomie a náhledu na ni.

houbaaa
18.12.2017 3 z 5

Poměrně náročné čtení, které vám sem tam odhalí velice zajímavé myšlenky. Než se k nim však dostanete, musíte se prokousat i velkým množství laikovi ne přiliš srozumitelného textu a citací. Je dobře, že si i sami ekonomové uvědomují, že je s jejich viděním světa něco v nepořádku a těsím se na dobu, kdy naším ústředním zájmem nebude jen neustálý hospodářský růst a hromadění majetku a kdy uděláme tlustou čáru, abychom mohli začít znovu, lépe a lidsky.

Erik77
23.11.2017 4 z 5

Kniha, ktorá mi zmenila pohľad na ekonomiu ako vedný odbor. Vynikajúca prvá polovica, čítala sa super. Celkový dojem však trochu kazí druhá polovica kde som mal pocit že sa autor zamotáva do komplikovaných úvah. Ale inac velmi dobrá kniha

KubiiiCZek
26.08.2017 5 z 5

Na jednu stranu si člověk v mnoha směrech rozšíří obzory, na druhou se pak nemůže zbavit dojmu, že autor do jisté míry jen dává na odiv své nabité znalosti a vědomosti a neuvěřitelné kvantum přečtených knih. :)) (viz citace) I tak hodnotím knihu velice kladně. Člověk si u čtení moc neodpočine, musí se neustále soustředit a pomalu vstřebávat autorovy myšlenky. Rozhodně nestačí jedno přečtení, ale na to přečíst ji vícekrát potřebujete značnou dávku odvahy (a času). :))

Madluska
04.08.2017 4 z 5

Přiznám se - po prvním přečtení jsem všechno nevstřebala. Množství odkazů a citací je až omračující, ale fakt moc MOC se mi líbí ta představa ekonomie propojené s etikou a vlastně se všemi společenskými vědami (pokud tedy něco, co zkoumá společnost a živého člověka jednajícího mnohdy neracionálně, modelům navzdory, může být vědou - jak by možná podotkl sám autor). Sedláček obratně skáče z myšlenky na myšlenku a působí to nesmírně elegantně a promyšleně, dobře se to čte. Ale budu muset po Ekonomii sáhnout zřejmě ještě alespoň jednou.
P.S. Kouzlo nezamýšleného - knihu o ekonomické krizi jsem si zakládala lístečkem s Buddhovým citátem: "Ať byl včerejšek jakkoliv komplikovaný, můžeš dnes, teď hned, začít znovu." :-)

hanak_v_exilu
18.07.2017 3 z 5

Není to špatná kniha. Obsahuje hodně zajímavých myšlenek, ovšem jen menšina jich je o ekonomii. A jen malý zlomek z těch všech je prakticky použitelných. Spíše než pro ekonomy jde o knihu pro humanitně zaměřené lidi s ochotou dovědět se něco víc. I když, ne nadarmo se říká, že ekonomie má víc společného s filosofií, než s matematikou. Sám autor ji přirovnává k náboženství. A jakkoliv s ním ve spoustě věcí nesouhlasím, tohle trefil přesně.

Bustedka
12.07.2017 5 z 5

Vždycky mě fascinovala inteligence lidí. Jejich myšlenky. Každopádně kniha je těžká. Řekla bych velmi těžká na čtení. Je třeba na ní mít náladu a klid. Jsem vystudovaná ekonomka a i tak jsem občas knihu odkládala "na lepší časy". Autor používá hodně cizích slov, ale neznamená to, že musíte sedět u googlu a vše si vyhledávat. To, co autor chce říct, pochopíte i tak.
Fascinovala mě propracovanost knihy. Všechny možné a správné citace. Autor pokládá otázky, které by vás normálně ani nenapadly, ale jeho myšlenky se mi opravdu líbí.
Není to žádná učebnice ekonomie s grafy, ale spíš filozoficky pojaté vyprávění o nás. O tom, jak se chováme, proč se tak chováme. Jak to bylo dřív, jak to je dnes. Co chceme, z čeho máme strach.
Za mě ano

wuliting
27.05.2017 5 z 5

uz davno som necitala tak podnetnu a tak dokladne vyzdrojovanu knihu. vychutnavala som si kazdu kapitolu a v mnohom som si opravila svoj nazor na svet.