Ekonomické bubliny

Ekonomické bubliny https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407471/bmid_ekonomicke-bubliny-nBt-407471.jpg 5 74 16

Tato kniha je o bublinách. Poslední velká splaskla přesně před deseti lety, každý z nás ale zažil a zažívá ještě jednu mnohem větší. Tu, ve které žijeme nyní. Otázkou není jestli, ale kdy splaskne. A hlavně jak se na to připravit. Tato kniha popisuje příběhy největších ekonomických bublin od tulipánové horečky v Nizozemí, přes Velkou hospodářskou krizi až po poslední finanční krizi. Na pozadí těchto příběhů vysvětluje, jak ekonomové chápou, proč bubliny vznikají a co se děje, když prasknou.... celý text

Gimli
22.03.2024 4 z 5

Čtivý průvodce ekonomickými bublinami s identifikací příčin a poučeními, které z toho plynou. Rozhodně je Stroukalův text mnohem přístupnější než Skořepovy Ekonomické jednohubky, které jsem četl před o týden dřív.

Dejvid
17.08.2023 4 z 5

Pěkný exkurz do historie peněz, centrálních i komerčních bank... V některých případech mi ale vysvětlení příčin jednotlivých bublin přišlo trochu povrchní, tam, kde jsem čekal trochu více té hloubky se autor najednou přepnul svých 10+1 poučení a od historického příběhu se poněkud odchýlil... Na druhou stranu díky té povrchnosti zůstala kniha celkově čtivá a celkem srozumitelná.

karelpeter
30.07.2023 3 z 5

Exkurz do historie bublin. Slovo bublina je v knize použito tolikrát, že bublifuk je proti autorovi chabý břídil.

Štěpán88
11.06.2023 3 z 5

Dominik Stroukal je ekonom ke kterému vzhlížím! Výborně se poslouchá a obdivuji jeho schopnost WOW vysvětlení ekonomických často nudných pouček. V této knize jsem čekal od Dominika takových WOW momentů více a celkově jsem očekával čtivější dílo! Líbil se mi začátek knihy a její konec kde bylo Wow momentů nejvíce. Většina stránek bylo nudnější vykládání o historii bublin (dost také centrálních bank) které mě více nezaujalo.

ondra1995
29.09.2022 5 z 5

Dominik Stroukal se dobře poslouchá a nyní můžu říct, že i dobře čte.
Velmi čtivě a lidsky seznamuje čtenáře s fungováním peněz, centrálních bank a příčinami ekonomických krizí.
Obzvláště mě bavily kapitoly o tulipánové horečce a finanční krizi v roce 2008. Hodně dobrá jsou i závěrečná poučení.

Pasadenka
20.04.2022 4 z 5

Dominik umí psát. A to je fajn… :)

Od autora je to už moje třetí, nebo možná čtvrtá knížka a baví mě to. Umí témata popsat poutavě, obšírně a zároveň s tak akorát dávkou informací. :) 10 pravidel, která se jemně tahají celou knížkou je ve zvoleném rozsahu adekvátně vysvětleno. Historie peněžního systému osvětlena a budoucnost prozatím nejistá, stejně, jako vždy. :) Silné 4 hvězdičky!

Prince_of_book
17.01.2022 5 z 5

Další skvělá kniha z pera ekonoma Dominika Stroukala.

Kniha pojednává o ekonomických krizích a je snahou nás naučit něco nejen o nich, ale částečně i něco o ekonomických teoriích, nebo také o skvělých ekonomech a jejich myšlenkách. A dělá to vskutku čtivou a lehce stravitelnou formou. Při čtení této knihy dle mě nebylo hluché místo a bylo v ní spousta užitečných informací.

Kniha je navíc aktuální, takže zobrazuje i data z "COVID" krize zpočátku roku 2020.

Za sebe nemůžu jinak než hodnotit 10/10.

DriftBooks
27.12.2021 4 z 5

Asi vás nepřekvapí, že víme jen to, že nic nevíme. Víme jen to, že ekonomika je dlouhým příběhem chamtivých podvodů a stejně dlouhým příběhem poctivého úsilí o konečné a harmonické uspořádání peněžních toků a trhu. Pokud chcete něco vědět o ekonomice, je lépe si přečíst Černou labuť od Nassima Taleba.

Proč vznikají ekonomické bubliny, kdy praskají a co všechno to znamená – inu… co ekonom, to názor. Selský rozum říká, že když se moc krade, tak to nakonec většinou praskne. Nikoho nechytí, nikoho neodsoudí, zloději jsou napakovaní a další se napakují v rámci protikrizových opatření. Chudý člověk stále jen víc chudne. Prostě a jednoduše: lepší je být zdravý a bohatý, než nemocný a chudý, že. Pomohlo vám to?

mi-380
24.06.2021 5 z 5

Kamarád Václav, meteorolog, tvrdí: „Počasí známe přesně, ale jen to, co bylo včera, to ti dokážeme vysvětlit důkladně, horší je to s tím, co bude zítra.“ Nějak tak podobně je to i s ekonomy. Mají spousty teorií o tom, proč a jak dochází ke krizím, bublinám, recesi, devalvaci, inflaci, ale přesněji předpovědět kdy a jak tyto jevy nastanou, to nedokážou. Dominik Stroukal o tom ale umí hezky vyprávět a na konci vyvodí i několik praktických doporučení. Přečetl jsem od něho už třetí knihu (před touto Bitcoiny a Dark Web) a díky němu pochopil i pojmenování směru, ke kterému jsem už před pár lety (díky své narůstající skepsi k politikům a k roli státu a jeho hrozivě se rozrůstající armádě zaměstnanců) dospěl, vyznává jej i autor. Přidávám ho do oblíbených.
95 % (aktuálně 22 hodnocení s průměrem 86 %).
...
Jak říká Milton Friedman, není nic trvalejšího než dočasný vládní program.

Mystifica
28.05.2021 3 z 5

Čtivá knížka srozumitelná i pro laiky. Ačkoli jsem od ni čekala spíše popisy jednotlivých ekonomických bublin, nebyla jsem zklamaná. Knížka se z velké části zabývá historií centrálních bank a jejich vlivem na ekonomické bubliny a dále ukazateli, které mohou bubliny naznačovat - vše ve velmi jednoduché formě.

Zknihydohlavy
03.02.2021 4 z 5

Jak název napovídá, téma ekonomických bublin se prolíná skrz celou knihu a tvoří ústřední příběh, na který navazuje vše ostatní. Líbí se mi ale, že přesto, že téma ekonomických bublin představuje relativně úzce vymezenou oblast, záběr knihy je velmi široký a pojednává o celé řadě ekonomických reálií. Od (teorií) hospodářského cyklu, racionality jednání, inflace, monetární politiky, přes pojednání o ekonomických školách (keynesiánství, rakouská škola atd.), historické exkurzy (vznik centrálního bankovnictví), až po konkrétní výhledy, závěry a doporučení. Jednotlivé části jsou dobře poskládané a čtivě napsané, byť bych se obešel bez některých žurnalismů a možná až moc familiérního slohu, ale to je subjektivní otázka stylu.

Hlavní myšlenka, kterou autor v knize rozvíjí, je vliv (nových) peněz na hospodářský cyklus a nafukování bublin. Stroukal argumentuje, že nové peníze nafukují bubliny. Pokud roste poptávka, zpravidla roste i cena, a to nejdříve a nejrychleji tam, kam proudí nové peníze (viz Cantillonův efekt). Lze tak snadno vysvětlit, proč v posledních letech, prakticky od poslední krize v roce 2008, překotně rostou ceny akcií a nemovitostí.

Zásadní sdělení v knize je, že centrální banky a vlády po celém světě si zvykly řešit krize či splasknutí ekonomických bublin jejich dalším přifukováním. Tyto bubliny tak nenechají nikdy úplně splasknout, zcela v souladu s keynesiánskou filozofií permanentní kvazi-bubliny. Otázka je, zda to tak může pokračovat navždy.

Artim
07.07.2020 5 z 5

Konečně kniha, která nejede čistě v režimu určité školy, např. populární rakouské. Zároveň není čistě konspirační, není čistě negativně kritická, no zkrátka, zachovává si nadhled a více úhlů pohledu, což je skvělé.
Ano, autor si ji po sobě mohl přečíst, jelikož pravopisných chyb je tam jak maku, ale to jsem byl ochoten skousnout.
Pro mě je důležité, že jsem zase o něco více pochopil onen složitý mechanismus krizí a především peněz.
Hurá na další ekonomicky zaměřenou knihu!

suchomel
12.04.2020

Dobře a čtivě napsaná kniha s přesvědčivými argumenty. Překlepy tam sice jsou, ane není to tak hrozné.

Dejf_ano
27.03.2020 5 z 5

Velmi poucna kniha. Uz vidim ty nenavistne komentare a odsouzeni z rad ekonomu ????

DK_Ronie
02.01.2020 4 z 5

Dobre psane, hezky historicky prehled. Tech spousty chyb je opravdu skoda, kazi to dojem.

ales6264
18.10.2019 4 z 5

Velmi detailně rozepsané snad všechny krize počínaje Tulipánovou horečkou roku 1634. Tedy 3/4 knihy je historie, což už v polovině bylo dosti nudné, ovšem podstatné k pochopení současné situace. Nicméně asi nebylo nutné jít tak daleko do historie, s otazníkem pro mě je relevantnost tak starých dat a jejich vyhodnocení. Celkem dobře zpracované téma, ale celkový dojem silně podkopávala spousta překlepů.