Eklektik Bastard

Eklektik Bastard https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487762/bmid_eklektik-bastard-Tmq-487762.jpg 3 29 7

Sarkasticky laděné příběhy psané formou povídkového komiksu vycházejí ze života současných třicátníků žijících v Bratislavě. Společně, i když každý sám, prožívají internetovou dospělost, ačkoliv neměli internetové dětství. Autorka bujaře píše a čtenář se bujaře směje – dokud nezjistí, že tu jde o důležité věci. A potom… potom se směje dál. V této knize není třeba nic brát vážně – ani sám život! Eklektik Bastard s humorem vypráví o frustracích, seberealizaci, nadváze, stárnutí, práci v korporátech a single životě po třicítce. Osvobozující kniha, ve které zdánlivě neplatí žádná pravidla. Míchají se v ní žánry, témata, vědomá povrchnost s intuitivní hloubkou. Jediným pravidlem je tu styl. Ano, je to kniha nepřehlédnutelného stylu – literárního i životního. „Extrémně vtipná kniha, čtivá, na nic si nehraje, a to je dobře, strašně mě baví tento jazyk a styl humoru. Bavila jsem se od začátku do konce!“ – Martinus.sk „Eklektik Bastard je zatím nejlepší kniha Ivany Gibové a jedna z nejvtipnějších knih současné slovenské literatury.“ – litcentrum.sk... celý text

Zuzulet15
20.12.2022 2 z 5

Graficky nápadité, v podstate aj originálne svieže, obsahovo to ale bohužiaľ okolo mňa len tak prešumelo.. A neprišlo mi to ani vtipné ani ako generačná výpoveď.. Bude to asi podobná love and hate záležitosť ako Normal People v slovenskom merítku. Poviedky by sa mi proste skôr hodili do časopisu na pokračovanie..

Sorrow
19.08.2022 2 z 5

Hlavním důvodem, proč jsem po knize sáhla, byl fakt, že byla nominovaná na prestižní Anasoft Literu. Zajímalo mě, jak v podstatě oddychové čtení může být napsáno tak zajímavě, že si takovou nominaci zaslouží. Nebudu lhát, ze začátku jsem se s jednotlivými příběhy absolutně míjela, je ale jasné proč. Jsem sice skoro třicátník, žádný z problémů zmiňovaných v Eklektiku bastardovi se mě ale netýká - mám práci, kterou mám ráda, mám dlouholetého přítele, mám děti, mám dům - mám takový ten život, který "se očekává, že budete kolem té třicítky mít". Po polovině knihy jsem se ale zamyslela a uvědomila si, že je hrozně krátkozraké odsoudit ji jen proto, že mě se to netýká a nedokážu se s žádným mikropříběhem ztotožnit. Díky tomu jsem si pak zejména pasáže z práce v korporátu a nepříliš povedené cesty do Santiaga de Compostela hrozně užila a vlastně jsem se u nich pobavila. Objektivně je Eklektik bastard skvělá a vtipná oddechovka, kterou si užije zejména někdo, kdo se v některém z příběhů najde. Na můj vkus je možná až příliš vulgární a netrefila se mi do vkusu grafickým zpracováním, ráda ji ale dám do ruky svým bezdětným kámoškám, které od nevidím do nevidím pracují v obřích firmách a po večerech loví chlapy v baru.

Dani25
06.05.2022 4 z 5

Kniha ma pobavila, aj keď podľa mna je to “smiech cez slzy”. Autorka cez humor ukázala ťažké témy života.

netopýr088
27.12.2021

Mal som požičanú a nedočítal som, ak to mal byť punk, tak to bol na mňa príliš veľký punk. V grafickej úprave! V tej nie je ani kúštik typografie, text sa tlačí na okraj strany, až mám pocit, že z tej knihy niekto odrezal na trojreze hlavu a nohy, alebo chce príbeh vytiecť z väzby. Mierne to možno ospravedlniť šetrením papiera. Dokonca už takmer nezostalo miesto na pagíny. Zalomenie na vlajku pri absencii marga vyzerá akoby niekto ešte aj riadky poodstrihával. Vysádzať knihu bezpätkovým písmom je stáročiami nevykorenený hriech, číta sa to hrozne, na strane 23 mi začali slziť oči... je mi zle, a nie je to obsahom tejto knihy, tá grafika ma do príbehu ani nevpustila, mal som pocit, že mi ten text v ruke tancuje... v prípade, že je blok textu na stránke takto veľký, čítajúceho to vyťahuje z knihy von. Nie je nad to, keď dobrá kniha, čo tejto konkrétnej, priznávam, nemám právo upierať, je podporená dobrým spracovaním, čo je to, čo uprieť môžem. Grafik nerozumejúci zákonitostiam spôsobuje krivdu na spisovateľoch, ktorých takto ochudobňuje o čitateľov, ktorí majú radi okrem hodnoty textu, aj precízne prevedenie. Asi si ju kúpim, aby som mal ukážku toho, ako sa kniha nemá robiť!

kjší
25.12.2021 3 z 5

Kniha ma aj hluché mesta, ale keď sa nimi prekusete, z niektorých perál pôjdete do kolien. Úvod je zabitý (pre nevychodniarov: je to pozitívne myslene), cast o korporáte výborná, reportaz z camina do compostely človeku co to absolvoval veľmi veľa neda (akurat aj po rokoch poteší, že namiesto cez mainstreemove ultrakomercne a preľudnené Španielsko šiel portugalskou cestou). Paradox na zaver: pankáčsku knižku z "verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia" (štipendium included). To kde sme??

smazenaryba
26.10.2021 3 z 5

Chvíľami to hraničilo s pozérstvom, ale autorke sa nedá uprieť, že veľmi trefne a s vtipom charakterizovala životné stereotypy určitej, a asi celkom početnej, skupiny ľudí. Ako dielo súčasného autora o súčasnej dobe výstižné. Nelichotivé, ale úprimné a výstižné. Plus za skvelé spracovanie knihy a za plynulé prelínanie textu a ilustrácií. Kniha je obsahom aj spracovaním taký dobový artefakt.

erik385
01.01.2021 4 z 5

Dobre som sa zabával, takto by sa malo písať: nekorektne, výstižne a bez obalu...a zároveň vtipne! Autorka sa na nič nehrá, a každá veta má svoje opodstatnenie, talent jako prase!

Ivana Gibová
slovenská, 1985