Einsteinův mozek a jiné povídky

Einsteinův mozek a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2532/bmid_einsteinuv-mozek-a-jine-povidky-2wv-2532.jpg 4 79 11

Povídková sbírka, obsahuje mimo jiné povídky Einsteinův mozek, Blbec z Xeenemünde, Poslední cesta kapitána Nema, Vynález proti sobě a Ztracená tvář. Sestaveno ze sbírek Tarzanova smrt, Einsteinův mozek, Výprava opačným směrem.

fes
13.03.2023 2 z 5

Je mi líto, že musím českému klasikovi žánru zasvítit jen dvěma hvězdami, ale jsem holt náročnější. Vlastně i ty dvě uděluji jen ze sentimentu.

topipig
05.10.2020 2 z 5

Tahle sbírka Nesvadbových raných povídek mě vůbec nezasáhla. Samotný autorův styl psaní mi tady prostě nesedí. Povídky postrádají čtivost a kolikrát i nějakou ucházející pointu. Vesměs jsou podprůměrné, nemastné, neslané. Dokonce i vyhlášené tituly jako Tarzanova smrt, Blbec z Xeenemünde nebo Ztracená tvář nejsou kdoví co a lépe se povedlo je zfilmovat. Po přečtení doslovu Ondřeje Neffa, legendárního spisovatele české sci-fi se leccos vysvětluje. Zkusím dát Nesvadbovi ještě šanci a přečtu si něco z jeho pozdější tvorby. Snad si napraví reputaci. Každopádně je to můj individuální názor, někomu tahle kniha sedne mnohem více. Sto lidí, sto chutí.

Magrata15
17.11.2019 4 z 5

Několik sci-fi povídek, které nás varují, jak by mohla dopadnout naše budoucnost - všechny boužel končí špatně.
Tak snad se naši vědci poučí a nezničí nás naše vynálezy, objevy, cesty do kosmu, technika a naši roboti.

Pavelpi
25.08.2019 3 z 5

Některé povídky jsou lepší,jiné zase horší.Autor mi bohužel moc nesedí,takže jsem to četl více méně ze zvědavosti,ale je to pouze průměr.

Blafoun
15.06.2019 1 z 5

Asi jsem čekal víc. Přišlo mi to slabé, spousta omáčky, přímé řeči málo a tak nějak zanikala v myšlenkách vypravěče. Občas zajímavá myšlenka, ale jen tak nahozená a zase zaniklá aniž by byla rozebrána/vysvětlena. Takové ploché, už jsem se nemohl dočkat až do dočtu, prostě mě to nebavilo. Některé povídky byly trochu lepší, některé ztráta času.

ludek.n
16.01.2019 3 z 5

Nestor české vědecké fantastiky a jeho de facto kompletní sbírka raných povídek Einsteinův mozek představuje reprezentativní výběr toho nejlepšího, co se v daném ranku na přelomu padesátých a šedesátých let v české kotlině objevilo. Témata jsou různá. Najdeme tu lety do vesmíru (Poslední dobrodružství kpt.Nema, Anděl posledního soudu), mimozemšťany (Stella z třetí hvězdy), vědecké objevy v oblastech jako genetika (Chemický vzorec osudu, Poslední zbraň Třetí říše), biologie (Einsteinův mozek), psychologie (Vynález proti sobě, Římské vítězství) či chirurgie (Ztracená tvář), dále nesmrtelnost (Dryák), vzduchoplavectví (Pojednání o vzdušných korábech), vampyrismus (Upír Ltd.) a ještě pár dalších. Společné všem povídkám je určitý naléhavý společenský nebo morální problém, zkoumaný nikoli z pohledu jednotlivce, ale jak se odráží v celé moderní společnosti. Více než na vykreslení přesných charakterů jednajících postav se Nesvadba zaměřuje na sdělení myšlenkového poselství, které s sebou přinášejí. Zhuštěný dynamický styl hojně využívá krátké úsporné věty, které nepreferují emoce, ale důrazně se dovolávají rozumu. Pro mě nejzajímavější z této sbírky byly povídky Ztracená tvář, známá i z výborného filmového zpracování, a Anděl posledního soudu.

Janek
23.07.2018 4 z 5

Nebyl to úplně můj šálek čaje, zdá se mi, že senzační teze, filozofické poznámky a velmi příhodné postřehy o povaze lidí i světa se často skoro ztrácely v příliš velkém množství textu. Dočetla jsem a vůbec nelituji, dost mi pomohl doslov Ondřeje Neffa.

Kniga47
17.05.2017 5 z 5

V létě 1995 se naše rodina chystala po letech na další zahraniční dovolenou. Já s mamkou jsme se rozhodli pořádně se zásobit knížkami, co když bude hodně pršet a místo koupání se v moři či chození na výlety budeme zavření ve stanu. A co dělat smysluplnějšího při opalování než si číst. Už jsem měla své knížky vybrané, jenže mamka pořád stála u detektivek a přebírala a vybírala.. Nudila jsem se, strašně moc. Ani nevím proč jsem se natáhla pro jednu knížku ze sousedního regálku. Snad mě zaujal název, snad mi autor připoměl oblíbené knížky z dětství (knížky o strašidílkách), fakt už si to nepamatuju. Otevřela jsem ji a začla číst, hned po první povídce mi bylo jasné že ji beru. V té knížce jsem pak „ležela“ téměř celou dovolenou. Od „Vinnetoua“ a „Hochů od Bobří řeky“ si nepamatuji jinou knížku, která by mě tak chytla. Bylo to tak něco strašně odlišného od doporučené literatury ze školy ( i když i ta mě bavila), něco tak strašně odlišného od knížek co jsme měli doma… Bylo to, bylo to nepopsatelné… Byla to první sci-fi (pomineme-li J.Vernea), které jsem četla. Ta knížka se jmenovala „Einsteinův mozek“ a autorem byl Josef Nesvadba.

Rup
11.05.2015 2 z 5

Nemohu si pomoci, ale je to slabé, nedotažené a často velmi zřetelně poplatné tehdejší straně a vládě, ačkoli od začátku 60. let, kdy tyto povídky psal, již toho nebylo třeba. Že by to ovšem bylo z přesvědčení mi nepřipadá. Je tam pár dobrých nápadů, ale myšlenky vyznívají do prázdna, pointy jsou snadno předvídatelné a nepřekvapivé. Doporučit nemohu.

Eicherik
24.01.2015 2 z 5

Nejlepší povídka z této sbírky je pro mě Po stopách sněžného muže. Tato povídka byla pro mě i důvodem, proč jsem po této knize sáhl.

WEIL
11.08.2011

Některé povídky se mi líbí víc, jiné méně, některé skoro vůbec.