Einstein: Jeho život a vesmír

Einstein: Jeho život a vesmír https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392179/bmid_einstein-jeho-zivot-a-vesmir-r7j-392179.jpg 4 180 45

Vynikající dílo, které poprvé zpracovává Einsteinův život v celé jeho šíři, neboť Hebrejská univerzita v Jeruzalémě podle poslední vůle Einsteinovy nevlastní dcery uvolnila přes 3 000 stran nových dokumentů, především Einsteinových dopisů jeho první a druhé ženě a dětem. Autor měl možnost v knize uplatnit i další nové, dosud nezpracované materiály. Podrobně v knize líčí všechny (nejen tradičně "evropské", i "americké") etapy života tohoto velkého génia, jeho nekonformní rysy, vztah k filozofii, náboženství, ale i jeho vnitřní, jak vědecké, tak i osobní problémy. Doslov hodnotí jeho pražský pobyt a vliv jeho osobnosti a díla na naši vědu i kulturu (Čapek, Březina, Martinů, Šalda).... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Paseka

Einstein: His Life and Universe , 2007

DavidGreňa
25.10.2019 5 z 5

Vynikajúco napísaná kniha o jednom z veľkých mysliteľov ľudstva. Určite odporúčam.

mi-380
31.07.2019 5 z 5

Isaacsonův Einstein mi stále bloudí hlavou, nedá mi to a o něco se podělím:
… A opravdu se nevynořilo vůbec nic, co by nasvědčovalo domněnce, že Einstein ohrožuje bezpečnost Spojených států. Když si však dokumentaci v Einsteinově svazku přečteme, začnou se nám agenti FBI jevit jako policajti z grotesky, neschopní ověřit, zda byla Elsa Einsteinova první žena, zda Helen Dukasová za pobytu v Německu působila jako sovětská špionka a zda se Einstein zasadil o příjezd Klause Fuchse do Spojených států. (Ve všech třech případech je správná odpověď záporná.)
FBI také zkusila sledovat tip, podle kterého se Elsa jedné přítelkyni v Kalifornii svěřila, že mají s Einsteinem dítě jménem Albert Einstein mladší a to že je drženo v Sovětském svazu - zatímco Hans Albert Einstein už v té době působil jako profesor inženýrství na univerzitě v Berkeley a ani on, ani Eduard, který setrvával ve švýcarském sanatoriu, nikdy nenavštívili Rusko. (Pokud tato zvěst vůbec měla nějaký reálný základ, pak ten, že Elsina dcera Margot se vdala za Rusa, který se po rozvodu vrátil do rodné země. Tohoto zjištění se však FBI nikdy nedobrala.)
FBI na Einsteina shromažďovala informace už od výlevu paní Frothinghamové a jejích vlastenek z roku 1932. Teď začala veškeré materiály systematizovat v jediném, stále tlustším svazku. Mimo jiné obsahoval například udání jedné ženy z Berlína. Dotyčná dáma Einsteinovi poslala matematicky formulovaný plán, jak vyhrát v berlínské loterii, a když jí vědec neodpověděl, dospěla k názoru, že to je určitě komunista. V době Einsteinovy smrti už FBI nakupila 1 427 stran ve čtrnácti boxech. Ačkoli všechny nesly označení Důvěrné, žádné inkriminující informace v nich nenajdeme.
Zpětně viděno jsou na Einsteinově svazku u FBI nejpozoruhodnější nikoli všechny kuriozity a drby, které se agentům podařilo shromáždit, nýbrž fakt, že jedna důležitá informace dokonale schází. Einstein se - ač nevědomky - skutečně dostal do osobního kontaktu se sovětským špionem. A FBI o tom vůbec netušila.
Tím špionem byla Margarita Koněnkovová. Se svým mužem, už zmíněným ruským realistickým sochařem Sergejem Koněnkovem, bydlela v Greenwich Village. Dříve se věnovala advokacii, hovořila pěti jazyky, snadno si získávala mužské sympatie a sovětská tajná služba ji pověřila úkolem ovlivňovat americké vědce. S Einsteinem ji seznámila Margot a za války bývala v Princetonu častou návštěvnicí.
... I své ruské milence dal Einstein jasně najevo, že není jednoznačným příznivcem její vlasti. V jednom dopise napadá moskevské militaristické oslavy 1. máje: „Tyto přehnané doklady vlastenectví sleduji s obavami.“ Jakýkoli projev přepjatého nacionalismu a militarismu ho zneklidňoval už od chvíle, kdy jako chlapec pozoroval německé vojáky při pochodu - a sovětská přehlídka se od nich v ničem nelišila.

mi-380
25.07.2019 5 z 5

Nějak jsem se zasekl. Dva důvody:
1. Horké léto s dvěma týdny aktivní dovolené na Šumavě a na Vysočině, kde nebyl čas ani na spánek, natož na četbu.
2. Tahle Isaacsonova kniha, se kterou se doslova mazlím. Fyzika je můj obor, ale mám co dělat, abych tu všemu stačil, i když je to podáno populární formou. A pak ten úžasný životní příběh, který nás provází dějinami konce devatenáctého a dramatické první poloviny století dvacátého. To vše sepsáno s nadhledem, vtipně, přesně, čtivě.
100 % (zatím 81 hodnotících je na průměru 89 %).

„Pokud je něco opravdu nové, objeví to člověk jedině v mládí,“ posteskl si Einstein jednomu příteli poté, co dokončil své výzkumy k obecné relativitě a kosmologii. „Později se stane zkušenějším, slavnějším - a tupějším.“

P.S.
Přeháněl, po tomto prohlášení měl před sebou ještě spoustu významných objevů a teorií.

Lessana
10.06.2019 3 z 5

Nie zle sa čítajúci životopis Alberta Einsteina. Človek sa dozvie nielen čo-to z fyziky, ale aj veľa z Einsteinovho vnútorného sveta, súkromia, jeho rodinného i pracovného života, poodhalia sa jeho vzťahy založené na priateľskej i pracovnej báze atď. Avšak, nemôžem si pomôcť - z knihy až príliš cítiť (autor tlačí riadne na pílu, nedá sa to nevšimnúť), že jej úlohou je Einsteina ospevovať, vykresliť ho ako dokonalého fyzika, pričom každý, kto sa trošku povŕta v dejinách fyziky, zistí, že to bolo celkom, ale celkom inak...

lukas9608
28.04.2019 5 z 5

Další výborný životopis od Isaacsona. Přiznám se, že jsem ani netušil, jak měl Einstein zajímavý život.

Česneksmedem
13.03.2019 4 z 5

Někteří čtenáři asi budou potřebovat tlustou kůži, aby zvládli tento špalek pročíst. Místy je to totiž docela hutné.
SPOILER
V mládí měl několik přezdívek, z nichž ta následující může být pro některé jedince velkým povzbuzením říkali mu totiž der Depperte, tedy Natvrdlík. Trpěl echolálií, takže si některé věty opakoval neustále dokola. Po obdržení švýcarského občanství se dle předpisů přihlásil k vojenské službě. Dostal však razítko neschopen, a to i díky tomu, že se mu nadměrně potily nohy.
Docela jsem nechápal jeho nevztah k dceři Lieserl a později k synovi Hansi Albertovi. Zřejmě k tomu vedl jeho nonkonformní způsob myšlení a života.
V letech 1911-1912 a 1921 pobýval v Praze. Na sklonku života (zemřel v 76 letech) prohlásil: Tento život je krátký jako letmá návštěva v cizím domě. Byl zpopelněn a jeho popel (až na mozek) byl rozprášen u řeky Delaware. Jeho mozek tajně odebral patolog Thomas Harvey a postupně jeho plátky předával ke zkoumání.
Trpělivým a zvídavým čtenářům knihu doporučuji!

jaroiva
12.02.2019 5 z 5

Einstein, jak ho "známe" i neznáme.
V této knize ho poznáme nejen jako fyzika a génia, ale i jako chybujícího vědce, a také jako manžela, otce, milence, ... a především jako člověka.
Navíc je semtam uveden nějaký ten vtipný nebo poučný citát, nejen Einsteinův.
Kniha je moc pěkně sestavená, donutila mě k zamyšlení, i když některé příliš vědecké výklady mě až tak moc nebavily, pro lepší vysvětlení některých teorií raději sáhnu k populární formě ve stylu Stephena Hawkinga. Ovšem těžko napsat knihu o Einsteinovi a nezmínit se víc o obecné teorii relativity. Tu už ale prostě nechápu, ještě tak tu speciální. Proto jsem některé tyto pasáže vnímala jen hodně povrchně.
Naopak do částí knihy, týkajících se osobnostních a rodinných stránek Einsteinova života, jsem se velice ponořila.
I když je kniha dost obsáhlá a pojmout ji celou mi trvalo na můj standard hodně dlouho (bylo potřeba postupně vstřebat a dobře dávat pozor), musím celek hodnotit velice kladně. Vřele doporučuji. Dozvíte se, co jste se ve škole o Einsteinovi nenaučili.
Předpokládám, že si s chutí přečtu i další životopisy napsané W. Isaacsonem.

Pavlína79
24.12.2018 3 z 5

Úchvatný muž, zajímavý nejen jako fyzik, ale i jako člověk. Ukázka toho, že když má člověk ideály, tak pro jejich naplnění musí něco obětovat. Poutavě a chronologicky popsaný přirozeně se mísící pracovní a soukromý život.

DuchDoby
14.12.2018 5 z 5

Někdy jsem se v knize ztrácel, ale po druhém přečtení mi bliklo a mohl jsem jet dál. :-)
Precizně napsaná biogarfie. Einstein je pro mě srozumitelnější.

Mrejča
23.09.2018 4 z 5

AUDIOKNIHA. Einstein měl opravdu zajímavý život, zejména ten mladý. Přes náročnost kapitol věnujících se jeho práci jsem to doposlouchala celé a se zájmem.

elpablos
24.08.2018 4 z 5

Isaacson opět ukázal, jak hluboko dokáže propátrat historii dané osoby a vytáhnout jednotlivé střípky života.
Tento životopis je poměrně hutné čtení, chce to číst po částech, nechat v sobě některé části uzrát, plno odstavců se opakuje, resp. má stejnou myšlenku, jen jde více do hloubky, případně na danou problematiku nahlíží z jiného úhlu, jiné osoby.
Určitě bych knihu neshrnul jako Mievr, že: "Einstein je proště E=mc^2". Naopak tato kniha ukazuje, že Einstein byl v jádru prostý člověk, génius i blázen, trochu roztržitý, roztomilý jako dítě, někdy naopak zatvrzelý mrzout.
Ukazuje, že jakožto génius viděl něco, co ostatní přehlédli. Udělal díru do světa nejen teorií relativity ale i příspěvky k nenáviděné kvantové mechanice, fotoeletrickému jevu či vysvětlení Brownova pohybu částic.
Osobně se mi zejména líbilo, jak postupně přicházel na své myšlenky a rozhodně to nebylo tak, že objevem E=mc^2 vynalezl způsob jak vytvořit atomovou bombu. Naopak na tuto skutečnost ho (několikrát) upozornili jiní, které označoval za blázny.
Určitě bych knihu nedoporučil všem, ale ti, kteří se o Einsteina, osobnosti 20. století či fyziku zajímají, dostanou velice kvalitní materiál!

Tozbee
26.03.2018 5 z 5

Protože se kniha nedala téměř sehnat, poslouchal jsem ji ve vydařené audioverzi. Pomalu, dlouho a dvakrát. Ne že bych nerozuměl, ale proto, že tohle je skutečně Životopis s velkým Ž. Zpracováním i obsahem. Všechna čest autorovi. Popsané objevování (přírodních) zákonitostí našeho světa na pozadí dramatických dějinných zvratů považuji za napínavější a více vzrušující než většinu detektivek. (EDIT: Nakonec ještě koupeno 2. knižní vydání.)

„Pokud nedokážeme najít cestu k poctivé spolupráci a poctivým dohodám s Araby, pak jsme se z 2 000 let našeho utrpení vůbec nepoučili.“
Považujete se za Němce, anebo za Žida? „Člověk může být obojí. Nacionalismus je dětská nemoc: jsou to spalničky lidstva.“
Jak nacházíte nové myšlenky? „Svobodně čerpám ze své imaginace; po této stránce jsem umělcem. Imaginace je důležitější než poznatky. Poznatky jsou omezené. Imaginace obejme celý svět.“
„Moje zbožnost spočívá v pokorném obdivu k nekonečně nadřazenému duchu, který se odhaluje v tom málu, co o poznatelném světě dokážeme pochopit."

Rihatama
03.03.2018 5 z 5

"Bůh nehraje v kostky". V této jediné větě shrnul Einstein, nesmrtelný zejména pro svou teorii relativity, svůj takřka celoživotní postoj ke kvantové teorii. A nejen k ní. Ani vesmír se přece nemůže donekonečna rozpínat. Jak by to vypadalo, kdyby se nedalo věřit základním fyzikálním zákonům? Einstein, sám v mládí ne zrovna konvenčního vystupování a s gustem rozporující fyzikální teorie svých starších kolegů, moderní fyzice od určitého věku právě neholdoval. Současně byl také ale nesmírně lidský a Einsteinův životopis z pera Waltera Isaacsona jsem četla, jako se čtou detektivky. Nešlo jej odložit, aniž bych se netěšila, až se do něj znovu ponořím. Vlastně až díky Isaacsonovi jsem pochopila jednoduchost rozdílu mezi obecnou a speciální teorií relativity.

Zajímavé je, s jak ohromující vytrvalostí se Einstein snažil propočítat své teorie (mnoho let například věnoval neúspěšnému hledání jednotné teorie pole), stejně jako hloubka, s jakou se do teoretických fyzikálních problémů nořil. Více, než o fyzice, se ale dozvídáme o osobnosti Einsteina, o jeho přednostech i celé řadě slabostí, o jeho manželkách, dětech a cestách, které k nim nejednou obtížně hledal, nebo také nehledal, o jeho politické angažovanosti (byl mu dokonce nabídnut prezidentský úřad státu Izrael), o jeho ambivalentním vztahu k rodnému Německu a postojích k dramatickým dějinným událostem. Úžasně čtivou formou informačně - co do fyzikálních teorií tak života tohoto nositele Nobelovy ceny za objasnění fotoelektrického jevu (tedy nikoli za teorii relativity, jak by si jistě zasloužil) - nabité dílo.

Thomas1222
07.12.2017 5 z 5

Výborná kniha mohu jen doporučit.

Iv8
30.08.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a dozvěděla jsem se spoustu nových informací.

Faither
23.08.2017 4 z 5

Velice obsáhlá a podrobná kniha o životě tohoto velikána a do značné míry i výpověď o době a místech, ve kterých žil. První polovina na mě místy působila až depresivně, ale zajímavě. Zájemcům o názory Alberta Einsteina nebo fyziku lze jistě doporučit. (Audiokniha)

Vesmich
06.05.2017

Rozsáhlá biografie, ve které se autor drží klasického pojetí: narodil se- napsal - umřel. Způsob vyprávění je přitažlivý, zapálený, ovšem nikoliv nekritický. Einsteina má rád, ale nepůsobí to otravně a servilně. Postupně ho představí jako zvídavého chlapce, ze kterého se stane velký myslitel; jako mladíka nesnášejícího měšťáctví, ze kterého se vyklube nepříliš úspěšný manžel a nepříliš efektivní otec, jako kreativního rebela, který se stane pacifistou, zarputilého nepřítele prušáctví, který se dvakrát zřekne německého občanství. Světoběžník, nepřítel nacionalismu, svéráz. K tomu náramně zdařilé představení první poloviny dvacátého století, se všemi jeho zákrutami a prudkými zvraty. Čtenář z naší strany železného plotu jistě ocení popisy honu na komunisty v době studené války, včetně citací dopisů rozhořčeného pracujícího lidu.
Nádherný čtenářský zážitek, týden prožitý v mimořádné společnosti, po které se mi stýská už teď.

Mievr
02.03.2017 4 z 5

Einstein je prostě E=mc^2

tlllk
14.12.2016 4 z 5

Knihu som vnímal v troch rovinách , Vedeckej, kde sa autor snažil v zjednodušenej podobe podať základne princípy jeho diela, v Súkromnej kde priblížil je rodinný život a Politickej kde sa zameral hlavne na jeho úlohu v židovskej otázke. Ako celok to bolo celkom zaujímavé, i keď tej politiky tam bolo na môj vkus až moc. Aj keď mám za sebou štyri semestre fyziky na technike v tej vedeckej časti som sa občas strácal, takže plánujem sa ku knihe ešte vrátiť .

MKrat
11.11.2016 5 z 5

Poutavá, zajímavá, poučná kniha.. lze jen doporučit..

vědci fyzici Albert Einstein

Walter Isaacson