Einstein & Einstein

Einstein & Einstein https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322065/mid_einstein-einstein-vFo-322065.jpg 4 75 28

O Albertu Einsteinovi víme téměř vše. Nyní však přišel čas odhalit příběh nevšední ženy, která žila a pracovala po boku jednoho z největších fyziků historie. V roce 1896 přišla Mileva Marićová zvaná Mitza do Curychu. Jednadvacetiletá dívka z malého srbského městečka se zapsala ke studiu fyziky na prestižní Polytechnice v době, kdy vzdělávání žen bylo ještě naprostou výjimkou. Dívky se měly učit vést domácnost a nepronikat do hájemství mužů. A tak nebylo divu, že se Mitza na každém kroku setkávala s opovržením, ponižováním a nepřátelstvím. Všichni ale takoví nebyli. Jednoho ze spolužáků zaujala natolik, že se jí začal dokonce i dvořit. Jmenoval se Albert Einstein a nakonec ji přesvědčil, aby se stala jeho ženou. Tohle ale víme už z oficiálních životopisů. Dočteme se tam, že byla Einsteinovi oddanou ženou a příkladnou matkou tří dětí. Jakou roli sehrála Mitza v Einsteinově průkopnické práci, včetně slavné teorie relativity? Byla to snad dokonce ona, kdo položil matematický základ objevu? Celý vědecký svět už bezmála století vede na toto téma vášnivé debaty. Přímé důkazy neexistují, ale určitou indicií zůstává, že Einstein své první ženě věnoval celou finanční odměnu po převzetí Nobelovy ceny. Popusťme uzdu fantazii a objevme nečekaná zákoutí jejich vzájemného soužití. Začtěte se do příběhu ve stylu Pařížské manželky či Mrs. Poe o fascinující inteligentní ženě, nadané matematičce a fyzičce, kterou beznadějně zastínila oslnivá záře Einsteinova génia.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry

Vydáno: , Metafora

The Other Einstein , 2016

Jana283
11.04.2017 4 z 5

Kolik lásky a obětování může člověk nabídnout druhému, aby neztratil sám sebe?
Je genialita omluvou za sobectví a citovou prázdnotu?
Další velmi inspirativní kniha o ženách, které stojí za to poznat.

Marcela52
08.04.2017 5 z 5

Další z řady zajímavých životopisů nakl. Metafora. Určitě stojí za přečtení nejen díky zajímavým a méně známým faktům ze života Alberta Einsteina, ale především díky poutavě napsanému příběhu jeho manželky, která ač neméně schopná a geniální, žila neprávem v jeho stínu. Autorce se podařilo napsat nejen velmi poutavý román jednoho netradičního manželství, ale také upozornit na další neobyčejnou ženu, která byla díky svému geniálnímu muži téměř zapomenuta.

iška
26.03.2017 5 z 5

Díky Metafoře za tuto řadu beletrizovaných životopisů. Vždy se dozvím ještě něco nového a zároveň si dobře počtu. To mě baví.

Maanna
24.03.2017 3 z 5

U beletrizovaných životopisů mám vždy problém s tím, nakolik jim mohu věřit - vím, že se třeba autorka snažila a vycházela z fakt, ale pokud například jsou východiskem osobní dopisy, vždy tu hraje roli i osobní interpretace a pak už i autorský záměr. Postava Milevy pak místy vycházela trochu nevěrohodně, jako by autorka chtěla zdůraznit některý její rys a některé jiné se pak na chvíli ztratily. Měla jsem pocit, že čtu o výjimečné ženě, která si svou knihu zasloužila, ale že se z ní autorce ne vždy povedlo udělat životaschopnou literární postavu: místy jí byla, ale místy trochu "šustila papírem."

veronika0382
03.03.2017 4 z 5

Příběh geniální ženy, jejíž světlo zaniklo v ohromném Albertově stínu .... Mimochodem Einstein jako chlap mě hrozně štval! Byl to neskutečný sobec. .... Více v mojí recenzi zde :)

bookcase
01.03.2017 5 z 5

Další výborný životopisný román, který se čte jedním dechem.

veronika9143
22.02.2017 5 z 5

Nikdy jsem netušila jak moc se mi budou beletrizované životopisy líbit. Tento je zvláštní tím, že se jedná o opravdu silnou ženu, která stála po boku velikého génia. Její utrpení a nesnadný život, spojený se zvláštním manželem si nedokážu ani představit.

Alex.Barunka
10.02.2017 5 z 5

Další z velice povedených beletrizovaných životopisů, který se zakládá na skutečných faktech a mísí se k fikcí. Mileva, co by nadaná fyzička, která snad celý život bojuje. Bojuje za své vzdělání a za neuznávaný status vzdělané ženy, bojuje za svoje děti a za trochu uznání. Aneb, jaké to je, žít ve stínu Alberta Einsteina?