Egypťan Sinuhet - patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet - patnáct knih ze života lékaře https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459156/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-96p-459156.jpg 5 5075 706

Rozsáhlý historický román vynikajícího finského autora upoutá barvitě a historicky věrohodně vykresleným životem ve starém Egyptě v době kolem roku 1350 př.n.l. Dobové zvyklosti a reálie kreslí autor na pozadí podivuhodného životního příběhu moudrého starého lékaře, královského otvírače lebek. S uměleckým mistrovstvím promítá do dávné minulosti dodnes aktuální otázky prostřednictvím představitele vrcholné vzdělanosti té doby a dává nahlédnout do života egyptských panovníků stejně sugestivně, jako do života obyčejných bezejmenných lidí. Samotný životní příběh lékaře Sinuheta je nadčasovým zobecněním lidského osudu se všemi zvraty, vítězstvími i prohrami.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

bukiet
13.10.2021 5 z 5

Často používám čtení do ucha jako návratu k dávno prožitým příběhům. A u Waltariho Sinuheta tomu nebylo jinak. Jak opojné to bylo čtení před čtyřiceti lety, kdy sloužilo jako únik z normalizační šedi okolního světa a zároveň bylo skvělou učebnicí historie, etiky, politiky, vojenství a v neposlední řadě i lékařství. Waltariho román totiž ukazuje jak se vlastně stále nic nemění, jen kulisy a rekvizity. Děje se opakují, příběhy se znovuprožívají. Tento hutný román patří po zásluze k nejoblíbenějším a nejčtenějším románům dvacátého století a díky skvělému podání Lukáše Hlavici jsem se na čtyřicet hodin i já opět mohl vrátit do země Kemet, ale i do Babylónu a na Krétu.

Tobihaj007
10.10.2021 5 z 5

Kniha Egypťan Sinuhet pojednává o životě egyptského lékaře, který se (jak jinak) jmenuje Sinuhet.
Děj se odehrává ve velmi zajímavém dějinném období a to starověku, přesněji ve starověkém Egyptě a okolních státech, jako jsou třeba Sýrie či Babylon.
Sinuhet samozřejmě není reálná postava, ale smyšlený děj se částečně odehrává na pozadí skutečných historických událostí.
Svůj účel však kniha splňuje a to je vtáhnout čtenáře do děje, na čemž hraje významnou roli její výborný překlad.
Kniha je docela obsáhlá, což považuji spíše za plus než mínus vzhledem k její čtivosti a zábavnému a poutavému ději. Pravda, některé pasáže se zdají být zdlouhavé, ale to knížce moc rád odpouštím.

5/5

Jana512
03.10.2021 4 z 5

I když děj knihy je často plný zla a bolestí, hlavní hrdina Sinuhet, jako lékař, se snaží mírnit bolesti a protože svou " lékařskou praxi" se snaží rozšiřovat cestováním, tak nás uvádí do nejstarších vyspělých civilizací. Bohužel, donucen musel posloužit v zájmu vlády, svými schopnostmi, ač nerad. Kniha je tak vyznáním, co prožil a obohacující, o místech a situacích, které pečlivě nashromáždil.

Radous
30.08.2021 5 z 5

Již po dlouhá léta nazpět jsem několikrát narazil na myšlenku, že je potřeba doplnit jednu z mnoha kulturních mezer, které jsem zanedbal, tím víc, že se jedna o mé tak nějak historicky oblíbené téma – starověk. No po přečetní musím říct, že to stálo za to. Dá se říct, že je to po době kniha, kterou jsem přelouskal takřka jedním dechem. Vůbec se nedivím, že se jedná o dílo světové literatury. Dost by mě zajímalo, na kolik autor vycházel z historických faktů (kultura, mravy, souvislosti), ale co si tak vzpomínám z hodin dějepisu, tak nám to bylo doporučováno pro udělání si představy.
Rozhodně mě to vede k tomu, abych si to nějakým způsobem ověřil – obzvlášť právě otázku souvislostí (státní celky, rozkol v náboženství).
Také mě vrtalo hlavou, zda samotná ústřední postava nějakým způsobem nereprezentuje autorovo politické smýšlení (beru to ve smyslu, že valná většina knih ze světa byla u nás v průběhu socialismu nedostupná, propuštěny byly jen ty „korektní). Vzhledem k vývoji postavy a jejímu postupnému prozření (pravdou je, že toto se děje nejen kolem této postavy) ohledně stavu tehdejšího světa. Otázkou samozřejmě je, zda by takové myšlenky mohly totiž tehdy vzniknout – to co není normální nyní, to bylo zcela prostým standardem tehdy. Tak jako tak, je to nadčasové, protože „takto věci byly a budou“ – pouze formy projevu nespravedlnosti a útlaku se mění. Lidská přirozenost touhy po moci se všemi průvodními projevy se za celé věky nezměnila.
Čteno ve slovenštině (vydání někdy v osmdesátých letech).

J0hn
07.08.2021 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha z roku 1983. Z knihy by se dala vytáhnout spousta vtipných citátů, ale jinak byla dost nudná. Doposlouchano spíš z povinnosti. A použití slůvka AVŠAK v každé druhé větě mi dost rvalo uši.

Wladimirski
02.08.2021 5 z 5

Velmi zajímavým a květnatým jazykem líčený celoživotní příběh fiktivní postavy Sinuheta, avšak zasazen do reálných historických událostí Egypta 14st př.nl., tzv. Nové říše za vlády faraonů 18.dynastie. Poutavě líčené pořádky a události dané doby na všech úrovních společenského žebříčku, náboženských proudů a vztahů s okolními zeměmi. Rozsáhlé dílo, ale čtivé, zábavné i poučné. Zařazuji na svoji VIP poličku

BaPe895
02.08.2021 5 z 5

Krásná kniha, ve své době ji četl každý knihomil. Z dnešního pohledu bude ovšem možná působit příliš rozvláčně. Je to ale tempem doby,ne kvalitou knihy

niknikita
13.07.2021 5 z 5

Nádherná kniha pro trpělivé čtenáře.
Vrátila jsem se k ní už víckrát a přiznávám, že tentokrát kvůli čtenářské výzvě.
Egypťan Sinuhet mne baví pořád stejně, jako když jsem knihu četla poprvé a znovu jsem si potvrdila, že lidstvo ve svém myšlenkovém vývoji v mnohém nepokročilo a zůstalo nepoučitelné.

Irsaf
24.06.2021 4 z 5

Kdysi jsem zkoušela číst, ale nešlo to…
Teď jsem zvolila audioknihu a to bylo lepší…
Kniha je plná moudrosti a proto ji doporučuji všem…
Války a jejich popisů mohlo býti méně…
Jsem ráda, že jsem se k poslechu odhodlala a vydržela…

Barbanka
14.06.2021 4 z 5

Tak to bylo hodně náročné čtení. Příběh je to krásný, ale na můj vkus zbytečně zdlouhavý. Chvilkami jsem se od knihy nemohla odtrhnout, ale chvílemi mě zase nudila. Každopádně, jsou v ní nádherná moudra ze života, která budou platit v každé době....Jsem ráda, že jsem dočetla až do konce.....

Schamila
13.06.2021 5 z 5

Tak naposledy čteno hodně, ale hodně dávno. Bylo moc fajn si tuto nádhernou knihu znovu připomenout. Tentokrát jsem četla a zároveň hledala významná místa na netu, o to to bylo zajímavější. Příběh lékaře a celá historie byla popsána neskutečně. Jen je mi líto, že to mělo tak smutný konec. Všem moc doporučuji...

Majulda8
13.06.2021 5 z 5

Krásná kniha, i přesto že je velmi silná, mě moc mrzelo, když končila. Je velmi čtivá a moudra z ní jsou pravdivá.

hanka7114
06.06.2021 5 z 5

"Egy" s námi a nebo my s ním, prochází/me celým životem. Četla jsem knihu třikrát a žádná jiná mě do teď tolik neovlivnila. Nikdy nezapomenu jak jsem poprvé ve třinácti hltala dobrodružství Sinuheta, měla jsem kočku Mineu a mámu prudila odpovědí na vše "tvá slova jsou bzučení mouchy kolem mých uší" a toužila se stát egyptoložkou. Ve dvaceti jsem byla v úžasu z toho, kolik moudra mi dříve uniklo a teď nedávno, téměř ve třiceti letech jsem se k Sinuhetovi a Kaptahovi vrátila jako ke starým známým. Všechny postavy jsou totiž tak skvěle popsané že máte pocit, že je dobře znáte a je tomu tak. S těmito lidmi, se totiž potkáváme dnes a denně, v jakémkoliv období, kdykoliv v historii a kdekoliv na světě. A těším se, až se zase setkáme.

Bubo19
30.05.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem se díky chvále v mém okolí těšila, ale spoustu let jsem čtení odkládala, protože mě děsilo to množství stran. Nevím proč, ale čekala jsem příběh o poklidném životě lékaře ve starověkém Egyptě, který léčil i faraona. Místo toho jsem četla knihu, která je plná cestování, náboženských nepokojů, politikaření a válek. Místy je hodně drsná, ale najde se v ní i spousta zajímavých myšlenek. Sinuhet mě občas rozčiloval a chvílemi jsem s ním soucítila. A jeho otrok Kaptah? To je nadčasová postava.
Netvrdím, že knihu někdy přečtu podruhé, tak jako několik mých přátel, ale líbila se mi hodně.

"Lež může být příjemnější než pravda, je-li člověk sám a jeho první jaro to tam."
"O zítřku předem nikdo nic neví."
"Tvá slova jsou jako bzučení mouchy v mých uších."
"Nevím, k jakému užitku je člověku dobrota, neboť jen hlupáci, kteří nedovedou nic jiného, jsou dobří."
"Nevěřím, že je na světě něco nebezpečnějšího a zkázonosnějšího než je žena, jež je dosti krásná a dosti chytrá a jež nemá srdce."
"Člověk nemůže žít, nepovažuje-li se za lepšího než druzí, a není tak ubohého člověka, aby se v něčem nepovažoval za lepšího než druzí."
"Život lidí je totiž upředen v mnohém jen z představ."

Gracinka
13.05.2021 2 z 5

Období starověkého Egypta miluju, ale tuhle knihu jsem četla přes 5 týdnů. Několikrát jsem přemýšlela o tom, že ji ani nedočtu. Způsob, jak to bylo napsané byl naprosto příšerný, příběh byl zbytečně rozvleklý.

Noname007
11.05.2021 4 z 5

Opravdu skvělé čtení. Velmi se mi líbilo zasazení do doby a historických událostí. Po přečtení mi to totiž nedalo a musela jsem si vyhledat, jestli popisované osobnosti opravdu existovali a byli takoví jako zde.
Sinuhet mi přišel jako trochu komická postava co se týče jeho vztahu k ženám. Vždy jsem si říkala "A zase se nepoučil..."
Ale příběh byl velmi hezky napsaný a i všichni v okolí, kdo ho četli si ho velmi chválili.

Márrrty
08.05.2021 5 z 5

Snad nejlepší kniha co jsem kdy četla. Chvílemi dost drasavé a smutné ale přesto mě to naplňovalo nadějí a celkově to ve mně zanechalo silný vnitřní prožitek. Skvěle vykreslené reálie i jednotlivé postavy. Bylo to velice čtivé a plánuju knihu časem přečíst znova.

baji42
01.05.2021 5 z 5

Za dob mého mládí bylo téměř povinností přečíst tuto nádhernou knihu.

vercas945
25.04.2021 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih. Navíc ji mám spojenou s narozením starší dcery - říkám, že je odkojená na Egypťanu Sinuhetovi- četla jsem ji po porodu v porodnici a dočítala doma u kojení :-)

PaníLenka
19.04.2021 5 z 5

Přečteno za studií, tj. dávno, dodnes jeden z mých nejsilnějších zážitků