Egypťan Sinuhet

Mika Waltari: Egypťan Sinuhet - patnáct knih ze života lékaře. Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/289/egyptan-sinuhet.jpg 4.63566

Sinuhe egyptiläinen (1946)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Vyšehrad

Kniha Egypťan Sinuhet

Lucajda111
dnes

Tuhle knihu jsem přečetla několikrát.

Sariinka

Moc mě kniha dojala

Jarda403

Waltari je skvělý!

Romanka89

Mrzí mě to, vážně mě to mrzí, ale s touto knihou jsem se prala skoro 3/4 roku. Čtu i náročnější knihy, nevím co mi nesedělo, možná mi prostě nesedí Egypt, možná vážně moc nahuštěný text s minimem přímé řeči, těžko se mi to četlo, četla jsem mezi tím i spoustu jiných knih. Byly pasáže, které mě i zajímaly a bavily, ale více bylo těch popisných a pro mě útrpných. Připadám si vážně jako barbar ale mě toto dílo nesedělo.

Katoka2008

Nádherný příběh. Nezapomenutelný.

lenik284

četla jsem ji už dávno a líbila se mi!!

freejazz

dlho som odolával, ale asi to bolo dobre, lebo veľa detailov som si vychutnal.

Kacheenk

Četla jsem kdysi v mládí. Klasika, doporučuji

Sudeda

Po delší době jsem chtěl začít číst knihu, jenž by mne upoutala na delší čas. Až babička mi tuto knihu doporučila a proto jsem se do ní pustil. Vůbec mi nevadila obsáhlost knihy, ba právě naopak nějaký ten čas jsem se s ní i sžil. Hned jsem si zamiloval dlouhé a únavné monology Kaptaha a argument proti lidem jejichž mluva je jako bzučení mouchy kolem uší. :D Určitě mi však dokázala bezkonkurenčně nahlédnout do minulosti starých egypťanů a proto splnila svůj účel. :)

Le Chat

Poprvé mne kniha vůbec neoslovila, neseděl mi autorův styl a celkově jsem byla zklamaná. Nyní už vím, že jsem ke knize musela nejdříve dozrát. Na druhý pokus mne kniha doslova chytila a už nepustila... Úžasný historický román, plný zajímavých myšlenek.

sarka8222

Zajímavá a hezká knížka, četla jsem ji dvakrát a určitě si ji ještě přečtu.

Lie

Knihu jsem pro svůj odvěký zájem o starovéký Egypt zkoušela číst už asi ve 13ti, samozřejmě jsem se nedostala přes 100 stran, v té době jsem neměla šanci to pochopit. Teď jsem ji vzala znovu a zamilovala se do ní. Zanechala ve mě takovou stopu jako ze všech knih které jsem četla jen málokterá. Úžasné dílo. Nevím jak jinak to popsat. A ačkoli jindy nehodnotím názory ostatních, tady musím říct: Kdo tvrdí, že je kniha zdlouhavá, nudné a zbytečné pasáže a podobně, ten ji vůbec nepochopil a jejo slova jsou jako bzučení mouchy v mých uších ????

31.12.2018

Klasika, kterou jsem si přečetla až teď ve 22 letech...Strašně dlouhé dílo, které na svých stránkách odkrývá nesmírnou spoustu informací, příběhů, představ..Trošičku mi vadily opakující se slovní obraty a pasáže, celkově mě dílo nudilo jen v několika málo částech..Knihu jsem si přečetla, protože jsem mělo po čase chuť zase na nějakou světovou klasiku a věděla jsem, že knihu si zamilovala sestra, když ji četla někdy na střední...nemám až tak nadšené pocity jako ona, dokonce jsme se bavily, že chtěla číst Sinuheta po letech znovu, ale nedostala se přes sto stran...tedy možná je to dobou a trochu zastaralejším jazykem, možná opravdu velkou obsáhlostí, ale na víc než tři hvězdičky se v tomto případě necítím.

Elea
30.12.2018

Klasika s krásným popisem života ve Starém Egyptě.

Lusa
29.12.2018

Perfektní čtení!

zoew
05.12.2018

Knihu nebudu hodnotit, protože jsem jí nedočetla. Za sebe můžu jen říct, že nechápu tak vysoké hodnocení. Text byl dost šroubovaný, rozvleklý, děj se posouvá strašně pomalu. Po 200 stránkách jsem to vzdala, protože jsem se strašně nudila.

Messilina
27.11.2018

Co na tuto knihu říci. Egypťan Sinuhet je prostě skvělé a nestárnoucí dílo, které patří do zlatého fondu evropské literatury.

hanzmb
27.11.2018

Jedna z TOP 10 knih, které jsem v životě přečetl. Dostal jsem ji někdy v roce 1969 ( asi 1.vydání) a od té doby ji četl několikrát. Navíc v té době toho ke čtení moc nebylo, což zážitek ještě násobilo. Tady je 5 hvězdiček pořád málo. Z knih o Egyptě se nic této kvalitě nepřibližuje.

Norimberk

Moudrá kniha.
Skvělé zachycení tehdejší společnosti Egypta.
Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl.

Per-quiee
16.11.2018

Nádherná kniha, úžasně vtipná a relevantní na dobu, kdy byla napsána. Opačné recenze jsou pouze prach u mých nohou a drmolení Nubijců v mých uších :)

jfialova
12.11.2018

Vynikající kniha. Moc se mi líbil styl psaní, který celkovou atmosféru skvěle doplňoval. Dodnes, když někdo mele nesmysly, mi naskočí, že v mých uších jeho řeč je jako bzučení mouchy :-)

xxxtopol
11.11.2018

Egypťan Sinuhet byla povinná četba na střední škole. Nenáviděli jsme, když nás nejen češtináři, ale i ostatní kantoři, nutili, abychom si knihu přečetli, se slovy: "To je naprosto jedinečná a božská kniha. Jak to, že ji ještě neznáte?!" Zařekl jsem se, že ji nikdy nevezmu do ruky. Teď chápu, co učitelé chtěli, abychom s nimi sdíleli. Úžasný i šokující svět a dobrodružství královského otvírače lebek, který měl a má to nejhezčí srdce na světě. A pro ty, kteří četli: Nefernefernefer je jedna z nejodpornějších ženských literárních postav. Trochu mi připomíná Cathy v Steinbeckově Na východ od ráje. Kvůli těmto dvěma potvorám jsem měl chuť rituálně rozžvýkat a sníst celou knihu! Sinuhet patří mezi nejkrásnější příběhy, jaké jsem měl tu čest číst. Škoda, že dílo nemá 10 000 stran. Nebo 20 000. Klidně bych nešel spát celý rok, abych mohl neustále hltat každé Waltariho slovo. :)

Herolu
05.11.2018

Naprosto skvěla kniha ke které se ráda vracím.

katy238
03.11.2018

Sinuhet svým vyprávěním, úvahami i myšlenkami překračuje dobu. Nejenom dějovou, tedy starého Egypta, ale i dobu vzniku knihy, tedy první polovinu 20. století. Nejedná se o snadný kousek na čtení a je třeba u něj přemýšlet, občas se zastavit mezi stránkami, zahledět se a uvědomit si. K tomu mnoho knih neponouká a i v tomto je Waltariho Egypťan Sinuhet výjimečný. Nemá šanci stát se dnes masově čtenou knihou, ale kdo jej pochopí, v tom zůstane. A rád se k němu zase po čase vrátí.

železňák
25.10.2018

Narativni,epicke casti lepsi uvahovych. Obcasne opakovani temat a myslenek skodi celku. Prvnich sest knih lepsich zbytku knihy. Ctu to potreti a naposledy. Stacilo. Celkove 85 %.

m.zirhut
23.10.2018

(audiokniha) Uz kdysi jsem sahl po knize, ale po precteni nekolika stranek jsem usoudil, ze tato kniha nebude patrit mezi ty, do kterych se clovek zacte po par strankach. Odlozil jsem ji tedy a vratil se k ni az jako k poslechu. Bohuzel jsem z poslechu mel stejny pocit jako z cetby, ale vydrzel jsem. Kdyz uz mi prislo, ze by melo byt nacase aby mne poslech chytil, zjistit jsem, ze uz jsem v zaveru knihy.
Jinak mam trochu za zle staremu Egyptu,ze davali tolik jmen od A: Amon, Aton, Achnaton, Amenhotep ... To bohuzel moje roztekana soustredenost mela problem zpracovat.
Presto si knihu zarazuji mezi ty, ktere bych si rad poslechl znovu.

marhoul
22.10.2018

Milovaný Egypťan Sinuhet je kniha, kterou bych jednoznačně označila titulem "Povinná četba". Úchvatná bichle...

gladya
17.10.2018

Přečteno poněkolikáté po mnoha letech. Pořád stejně skvělé. Trocha historie, hodně fikce, vložení pohádek a inspirace příběhy z mytologie, celek je dokonalý.

Troufám si tvrdit, že pokud se vůbec člověku 20. a 21. století podaří popsat život a myšlení lidí ve starověku, Waltari to zvládl.

Výhrady těch, komu se nelíbí jazyk, jsou bzučením mouchy v mých uších. Vždyť jazyk je další důvod, proč je tahle knížka tak skvělá. Je škoda, že část lidí, asi hlavně mladých, tohle už dnes neocení. Pro koho je to nezáživné, nechť obětujte Chrobákovi, a taky Amonovi a Atonovi, neboť jistota je jistota. A pak možná pochopí.

vevu.
17.10.2018

Egypťan Sinuhet je jednou z těch knih, jejíž četbu jsem velmi dlouho odkládala. Odrazoval mě počet stran i archaický jazyk; ani jedno však nakonec nebylo mínusem.
Ale tak jako všichni jsem z ní "odvařená" nebyla, i když jsem se začetla a před zraky mi díky popisům vyvstávaly jednotlivé scény, osoby a prostředí.
Pro milovníky starého Egypta rozhodně jedna z "povinných" knih, pro ostatní fajn vhled do dané doby.

Je to však také kniha a životě se vší jeho krásou, slastmi, zlem a bolestmi. A z tohoto pohledu pro mě byla skvěle napsána.

possekre
16.10.2018

Jedna z knih, od kterých se nemůžete odtrhnout. A litujete, když se tou neskutečně tlustou bichlí pročtete za polovinu a dostáváte se stále blíž a blíž ke konci.