Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145715/bmid_egyptan-sinuhet-ga6-145715.jpg 5 5079 706

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

mauglie
15.04.2015 5 z 5

I po letech dokážu ze Sinuheta citovat dlouhé pasáže a to jsem tu knihu četla asi ve dvanácti. Brečela sem u ní, smála se, naprosto mě pohltila! Asi nejlepší kniha v mém životě!

Damato
14.04.2015 5 z 5

dostala jsem ji k 50 narozeninám, zrovna probíhala chřipová epidemie,měla jsem na čtení čas a byla to nejkrásněji strávená nemoc. Díky za tuto knihu

akdar72
01.04.2015 5 z 5

Kniha mě nutila hodně přemýšlet o životě. Kladla jsem si nepříjemné otázky a ještě více mě děsily odpovědi. Někdo má bibli, někdo korán, někdo Sinuheta. Budu se k ní vracet.

morava
27.03.2015 5 z 5

Briliantne napsana kniha, ktera mne pohltila hned od zacatku.Pri cteni jsem si uzivala dobrodruzstvi.Je to kniha plna moudrosti.Dekuji sama sobe za to, ze mne neodradil pocet stran.

Ivabel
24.02.2015 3 z 5

Knížka byla velmi rozsáhlá. Určitě se nečetla jedním dechem. Je vidět, že ji napsal severský autor, protože mi přijde, že všichni seveřani jsou takový naturalističtí, až perverzní :-) Když si mám vzpomenout, co se mi z knihy vybaví jako první, pak je to jen nezřízené souložení a neustálé pití vína. To je tam zmíněno asi 500 x... No nevím... Mně se jiné knihy z doby egyptské, např. Řeka bohů od Wilbura Smitha nebo Pomsta bohů od J. Christian, líbily rozhodně víc :-)

Ajvet
03.02.2015 5 z 5

Patří mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četla. V některých pasážích mě příběh tak vtáhnul do děje, že jsem s ním prožívala radost, smutek a přála mu, aby našel štěstí.

Milý Sinuhet, ten, jenž jest osamělý.

Liiiii
01.02.2015 3 z 5

Kniha Egypťan Sinuhet mě dlouho nebavila, než jsem jí přišla trochu na chuť. Koupila jsem si ji, protože jsem na ní slyšela jen samé superlativy a tak jsem si myslela, že její koupí neprohloupím a že to bude stát opravdu za to. Jaké bylo mé zklamání, když jsem jí začala číst. Ale nejsem člověk, co by hned tak něco vzdával. Nepustila jsem jí, i když čtení mě netěšilo a radovala jsem se jen z toho jak rychle postupuji a budu to mít už konečně za sebou (a to je v tomto případě hodně těžké, protože kniha má 803 stran). Nicméně tento přístup ke Egypťanovi Sinuhetovi se změnil někde ve 2/3 této bichle - kdy Sinuhet odchází z Egypta. Příběh měl mnohem větší spád a byl zajímavější a čtení mě bavilo - Sinuhet zažívá mnohá "dobrodružství", poznává jiné kultury, lidi, znalosti, náboženství, hodnoty. Ale bohužel v posledních čtyřech kapitolách (knihách) se kniha vrátila opět do stejných nudných kolejí, jako byla na jejím začátku. Ano, najdete ve vyprávění Sinuheta mnoho mouder - je jimi doslova napěchované - ale ta se také stále opakují a tak ztrácejí na síle. Pro mě je tato kniha trochu zklamání. Ale možná, když si jí znovu přečtu za deset-dvacet let, najdu v ní mnohem víc než teď.

pif69
12.01.2015 5 z 5

Kdo nečetl , jako by snad ani nebyl :-)) . Waltariho jednoznačně nejlepší historický román. Dá se číst jedním dechem , jen díky počtu stran je nutno mít dech pořádný . Doporučuji .

Sahalea
28.12.2014 2 z 5

Není to můj šálek čaje, což nevylučuje že kniha obsahuje jisté moudro.

hancass
22.12.2014 5 z 5

Neuvěřitelně skvělá kniha a vynikající autor, nepřekonatelný klasik světové historické literatury.

beran25
07.12.2014 4 z 5

Nečekal jsem, že tuhle knihu přečtu, ale překvapila mě.

wooloong
04.12.2014 5 z 5

Egypťana Sinuheta jsem četla před mnoha lety, ale utkvěl mi v paměti. Obzvláště Haremhebovy výroky: "Narodil se s oslím lejnem mezi prsty u nohou." nebo "Tvá slova jsou jak bzučení mouchy v mých uších." Jsou nezapomenutelné.
Většina Waltariho hrdinů si je nicméně hodně podobná. Obvykle mají tajemný původ mířící do nejvyšší společnosti a poněkud rozporuplný vztah k ženám.

CeP
21.11.2014 5 z 5

Skvěle, barvitě, poutavě a uvěřitelně napsaná kniha.
Doporučuji každému k přečtení

DooFooS
18.11.2014 5 z 5

První povinná literatura u které jsem zjistil, že povinná neznamená nudná a odstartoval si tak čtecí koníček, který stále trvá. Ještě teď si pamatuji, jak se mi kniha zdála odpudivě tlustá a jak jsem byl rozmrzelý, když jsem ji dočetl. Sledovat dospívání a život Sinuheta se všemi životními kotrmelci je všechno, jenom ne nudné a nezáživné. Egypt díky knize vnímám nejen jako dovolenkouvou destinaci s pyramidami, ale hlavně, jako zemi plnou nevšední historie s neustálým bojem o moc, s vrcholně intrikánskou diplomacií a se vším, co k úspěšné velmoci patří …a navíc také s pyramidami.

Rasto
05.11.2014 5 z 5

Vynikající knížka.

Felsenberg
31.10.2014 5 z 5

Po dočtení knihy se mi těžko hledají slova. V průběhu čtení jsem procházel různými pocity. Od nudy, přes ztrácení se v ději, až po pohlcení a fascinaci na konci. Na začátku jsem se těšil na konec, na konci jsem další stránky. Mé hodnocení? Naprosto výjimečná kniha. Asi tou délkou a rozvleklostí nebude pro každého. Ale pro trpělivé, citlivé a inteligentní čtenáře to musí být VELKÝ zážitek. Stále tu knihu v sobě cítím a musím jí ještě vstřebat a napevno usadit jako část mé duše. Hluboce se skláním před tímto dílem pana Waltariho. Mistře děkuji! Jen pro zajímavost - před Sinuhetem jsem četl Padesát odstínů šedi a ve srovnáním s ním mi Odstíny připadají jako lechtivá knížka pro retardované holčičky :-)

Witta
30.10.2014 5 z 5

Jena z nejlepších knih co jsem kdy četl- stále se chystám přečíst si ji znovu, ale je těžké se k tomu dostat, když je tolik skvělých knížek, které jsem ještě nečetl..:-)

srutkovaa
25.10.2014 5 z 5

Neskutečně výjimečné dílo. Rozhodně si zaslouží obdiv a ještě dlouho budu na Sinuheta vzpomínat.

CorneKraan
21.10.2014 5 z 5

Svět je krutý, ale tak tomu vždy bylo, je a bude. A srdce lidská jsou slabá a na tom se nikdy nic nezmění. A člověk je stejný od věků do věků. A všichni bohové všech krajin jsou stejní, všechny národy jsou stejné a všichni vládcové jsou stejní. A silní budou vždy vládnout slabým a chudým; a chytří budou vždy ovládat silné. A kdo jednou pil vodu z Nilu, vždy se bude chtít vrátit ji pít, a není nad pach pečených ryb ve vesetské čtvrti chudých a hlavně nad husu pečenou po vesetsku. A víno a pivo je nejlepším přítelem v radosti i ve smutku. A tak tomu vždy bylo, je a bude.
Toliko jsem si vzal z patnácti knih Sinuheta, lékaře, toho, jenž byl vždy osamělý, člověka, jehož část žije v každém z nás.

alef
03.10.2014 5 z 5

Sinuhet nás provází životem faraonů,utrpením otroků, ukáže nám touhu po vědění, ale také po moci, z ní vzešlé války,ale i sílu lásky a víry, to vše jeho očima, tak jak se žilo a jak svět okolo sebe vnímal on sám:

"Já, Sinuhet, syn Senmuta, jsem nicméně znechucen lží ve dnech své staroby a svého zklamání. Proto píši jedině pro sebe a píší jen to, co jsem viděl na vlastní oči nebo o čem jsem se přesvědčil, že mi bylo pravdivě vypravováno. V tom se liším ode všech, kteří žili přede mnou, i ode všech, kteří budou žít po mně…“

Sinuhet, na počátku plný síly a víry v pomoc lidem, na konci zodpovědný za smrt faraóna. Špatné činy, přestože většinou pochopitelné, si vyčítá do konce života, nevěří v bohy ani v to, že by se lidé někdy mohli polepšit:

„Toto napsal Sinuhet, Egypťan – ten, jenž žil osamělý po všecky dny svého života.“