Egypťan Sinuhe I.

Egypťan Sinuhe I. https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173230/bmid_egyptan-sinuhe-i-8my-173230.jpg 5 63 8

Pätnásť kníh Egypťana Sinuheho uvádza čitateľa do čias starého Egypta v rokoch 1390 až 1335 pred naším letopočtom. Múdry a vzdelaný lekár v štvrti chudobných prijal malého najdúcha, dal mu meno Sinuhe, zasvätil ho do tajomstiev liečenia a okrem všetkej starostlivosti ho zahrnul aj láskou. No Sinuhe, ktorého už aj meno predurčuje k osamelosti, postupne odvrhuje všetkých, čo ho milujú, až sa dostane na dvor faraóna Echnatona a stane sa jeho dôverníkom. Po faraónovej smrti však Sinuhe upadne do nemilosti a jeho bývalý priateľ, egyptský vojvodca a uchádzač o faraónsky stolec, ho pošle do vyhnanstva. Tu starnúci Sinuhe píše svoje pamäti, aby sám pred sebou ospravedlnil činy, ktorých sa dopustil často proti vlastnej vôli a vlastnému presvedčeniu, len zo slabosti a neschopnosti vzoprieť sa brutalite vládychtivých mocnárov. Množstvo exotických zážitkov, plnokrvných postáv historických udalostí udržiava čitateľa v ustavičnom napätí. Dielo Miku Waltariho preslávilo tohto fínskeho spisovateľa, narodeného r. 1908, po celom svete. Známy je divadelnými hrami a v posledných rokoch aj detektívkami, ale najznámejšie jednako zostávajú jeho historické romány: Egypťan Sinuhe, Riman Minutus a Nesmrteľný Turms.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Sinuhe The Egyptian , 1945

Prosíková
02.05.2021 5 z 5

Nádherná kniha s úžasným překladem paní Marty Hellmuthové. Četla jsem ji jako mladá holka a kniha se mi velice líbila. Teď jsem se k ní vrátila po desítkách let a musím říct, že teprve s nabyvšími životními zkušenostmi jsem ocenila hloubku a sílu myšlenek lékaře Sinuheta. Člověk je v podstatě pořád stejný, ať žil 2 tisíce let př. n. l. či v současnosti.

archivářka115
22.03.2021 5 z 5

Skvěle napsaná knížka. Nikdy nepřestanu obdivovat úžasný překlad z finštiny od pí. Hellmuthové.

jprst
27.02.2020 5 z 5

Možná, že jsem se dopustil chyby v čtenářské výzvě, protože tuto knihu jsem před mnoha ( a dodal bych vzhledem ke svému věku ještě jednou "mnoha") věky přečetl. Nicméně jsem si alespoň tuto poutavou knihu zopakoval, takže to až tak velká chyba nebyla a docela jsem si to užil.

Artim
14.02.2020 5 z 5

Když se řekne žánr historických románů, pak je tato kniha u mě jeho zosobněním. A právě ona mě přivedla v mých Kristových letech ke větší čtenářské aktivitě.
Od autora jsem četl následně i Pád Cařihradu, Tajemného Etruska a Jeho království. Všem jsem dal 5 hvězd ale kdybych mohl, Sinuhet dostane 6.
V té knize je snad úplně všechno, co lze od historického románu čekat - význačné a zajímavé historické pozadí, pohnutá minulost hlavního hrdiny, napětí a dobrodružství na mnohých výpravách, milostné rozčarování ale i přemítání nad vlastním osudem, filozofický přesah.
Četl jsem staré vydání a ty větné konstrukce a obraty (vliv má určitě i překladatelské umění) mě naprosto uchvátily a ty přechodníky, no krása. Waltari je za mě jazykový mazel!
Tady není co vytknout...

afinabul
17.08.2019 5 z 5

Keď som ju čítal po prvý krát, mal som 11 rokov. Odvtedy som ju prečítal možno 4x, netušiac, že život https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/sinuhet-134175 ako najstarší životopis sa skrz Waltariho premietne aj do môjho života. Ja SOM tiež Sinuhet!

Romanka89
25.06.2018 3 z 5

Pro mě náročná kniha, do které jsem se nemohla začíst a trvala mi hodně dlouho. Druhý díl si přečtu jen ze zvědavosti. Možná mi prostě nesedí příběhy z Egypta, kdo ví.

Čtenářská výzva 2018: Kniha poprvé vydaná před rokem 1950.

Sváťa3
06.04.2018 5 z 5

To je tu jen jeden komentář ?????? Miluju příběhy ze starého Egypta, právě díky této knize. Četl jsem ji alespoň 5x! Kdo ne, ať to okamžitě napraví, nebo se nikdy nedozví, kdo to byla Nefer Nefer Nefer. Mimochodem v češtině má tato knížka prý nejlepší překlad ze všech jazyků, do kterých byla přeložena a že je jich hodně!!!!!

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

Supr kniha o egyptanech a jejich rituálech.

starověký Egypt

Mika Waltari