Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318204/bmid_egyptan-sinuhe-iPI-318204.jpg 5 5080 706

Pätnásť kníh Egypťana Sinuheta uvádza čitateľa do čias starého Egypta v rokoch 1390 až 1335 pred naším letopočtom. Múdry a vzdelaný lekár v štvrti chudobných prijal malého opusteného chlapca, dal mu meno Sinuhe, zasvätil ho do tajomstiev liečenia a okrem všetkej starostlivosti ho zahrnul aj láskou. No Sinuhe, ktorého už aj meno predurčuje k osamelosti, postupne odvrhuje všetkých, čo ho milujú, až sa dostane na dvor faraóna Echnatona a stane sa jeho dôverníkom. Po faraónovej smrti však Sinuhe upadne do nemilosti a jeho bývalý priateľ, egyptský vojvodca a uchádzač o faraónsky stolec, ho pošle do vyhnanstva. Tu starnúci Sinuhe píše svoje pamäti, aby sám pred sebou ospravedlnil činy, ktorých sa dopustil často proti svojej vlastnej vôli a vlastnému presvedčeniu, len zo slabosti a neschopnosti vzoprieť sa brutalite vládcov. Množstvo exotických zážitkov, plnokrvných postáv a historických udalostí čitateľa udržiava v ustavičnom napätí. Kniha prekračuje rámec historického románu, pretože v nej nájdeme aj množstvo paralel so súčasnosťou. Mika Waltari ju vydal rok po skončení druhej svetovej vojny a z románu cítiť jeho vieru v humanizmus a ľudskú dôstojnosť.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Premedia

Sinuhet egyptiläinen , 1945

Divkazlesa
20.07.2023 5 z 5

Pro mě je to nejlepší historický román jaký jsem kdy četla. Kniha je plná moudrosti a čas od času se k ní vracím.

SONP
18.07.2023 5 z 5

Nikterak nelze patnácti knihám Sinuhetovým dát méně hvězd nežli právě pět, neboť vskutku jde o knihy pozoruhodné, proti nim jsou díla ostatní jen bzučením mouchy v uších čtenářových, pokud se ovšem nenarodil s lejnem mezi prsty.

Sinuhet obstojí nejenom jako svědectví o dobách dávno minulých, ale i jako podobenství na jakoukoliv dobu pozdější. Tím všim totiž proplouvá Sinuhet jako nerozhodný intelektuál, který se tu nechá ovládat ženami, tu náboženstvím a tu mezinárodní egyptskou politikou. A koho neodradí jistá až Tarantinovská "užvaněnost" této knihy, ten se dočká opravdu unikátního čtenářského zážitku.

Za všechno hovoří fakt, že jsem si v průběhu čtení zatrhl nespočet pasáží, padnoucích jako ulité na současnou společnost nebo na individuální životy nás, co jsme se narodili do technické civilizace a přitom je vše vlastně stejné, jako v době válečných vozů a otevírání lebek.

Zkrátka a dobře je to jednoznačných 100% i při druhém čtení a nehnu se ani o píď!

Terezka_U
17.07.2023 5 z 5

Už rozumím, proč je i po tolika letech od vydání stále velmi oblíbená. Líbila se mi lehkost, s jakou Mika Waltari píše, a velmi mile mě překvapilo množství komických pasáží, které bych v knize tohoto typu nečekala. Nenásilným způsobem jsem se navíc dozvěděla i něco málo z historie. Skvělá knížka.

GigiAcoma
16.07.2023 5 z 5

Naprosto skvělá audiokniha a hlavně Kaptah.

horskejvlk
15.07.2023 5 z 5

Ano, ano, pravý starověk- čas současnost který jak kněží předpovídají skončí a nastane nová doba, konec Minojské kultůry a velmocenského postavení Egypta i Kréty za obzorem čeká Helenská kultůra a o 1000 let později římské doba. Bezpochyby mysteriózní vypravěčský um spisovatele nás přenese o bez mála 3000 let zpět do srdce Egypta a provedete se jako by jste tam byly včera. Málokterý spisovatel tohle dokáže, ti ostatní ho pak napodobují ale čím to člověk se v čase nepřenese, zde ano. Doporučuji knihu číst u moře na dovolené zážitek se umocní.

Smrť
14.07.2023 4 z 5

Nebýt Sinuheta, dal bych této knize bezpochyby pět hvězdiček, protože má jednak poutavý děj a rovněž zajímavě popisuje prostředí a zvyky jednotlivých zemí, jimiž Sinuhet prošel. Krom toho se poměrně věrně drží i historických faktů.

Po přečtení Světa podle Garpa jsem si myslel, že už nikdy nenarazím na hlavní postavu, kterou bych nesnášel více než Garpa. Sinuhet se mu sice nevyrovnal, nicméně se mu velice přiblížil. Po celou knihu jsem ho považoval za ukňouraného, zatrpklého, otravného a remcavého idiota, který není schopen pochopit, kdy má zkrátka držet zobák a začít se chovat jako normální člověk. Naštěstí se v takových chvílích pravidelně objevuje Kaptah, který vše vrátí do zajetých kolejí, vždy když Sinuhet znovu a zase sklouzne k sebelítosti.

Jako historický román se podle mě řadí Egypťan Sinuhet mezi to nejlepší, co kdy bylo napsáno a nebýt hlavní postavy, patřila by tato kniha mezi mé nejoblíbenější.

Annicka
13.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Waltariho Sinuhetovi jsem se dlouhou dobu vyhýbala. Jednak mě trošku odrazovala ta délka, jednak nám na střední vtloukali do hlavy, že ta pravá historie je Zamarovský, ne Waltari. Až teď jsem si chtěla koupit nějakou audioknihu a narazila jsem na toto. A nelituji.

Kniha je skutečně objemná, zdánlivě plná balastu - dlouhé promluvy všech postav, navíc krášlené a obrazné - ale to je prostě ta doba, kdy se nemluvilo napřímo, kdy se neřeklo, že někdo je venkovský buran, ale že se narodil s lejnem mezi prsty u nohou apod.

Ale kniha je zajímavá i jako určité zrcadlo dnešní společnosti. Že není dobré mít za vládce blázny, děti a starce, kteří jsou zchváceni všemi problémy stáří. Atonův kult je popsán (snad) věrohodně a historicky pravdivě, ale je v něm možno vidět jasnou paralelu křesťanství (kříž, nebo celá jedna kniha, která se jmenuje Království Atonovo na zemi). Bojůvky mezi kříži a rohy dosti připomínají meziválečnou, ale trošku snad i dnešní rozpolcenou společnost. A Haremhebova promluva na začátku knihy o svaté válce mi připomněla Hitlera, až mě to děsilo...

Chytuš
05.07.2023 5 z 5

Bolestná cesta životem Sinuheta, toho, jenž byl osamělý a jenž chtěl v životě dostat svou míru plnou. Chybující, přesto čtenářovu srdci blízký, moudrý lékař. Je radost nechat se unášet takhle komplexním, krásným a poučným životním příběhem, je radost naslouchat Sinuhetovým slovům, i když jeho pouť životem nebyla vůbec lehká. Jedna z nejlepších historických knih, která se mi kdy dostala do rukou. A pokud tvrdíš cokoli jiného, jsou tvá slova jen bzučení mouchy v mých uších!

liduska.richter
27.06.2023 5 z 5

V mládí jsem se do téhle knížky zamilovala a od té doby jsem ji přečetla nesčetněkrát. Kéž by ještě dnes byl někdo schopen napsat něco tak komplexního a krásného!

Frizer
19.06.2023 5 z 5

Pravděpodobně nejlepší Historický román jaký jsem kdy četl a měl tu čest číst. Sinuhet je tak sympatická hlavní postava že se s ní musí kdekdo ztotožnit. Poslání které si vybral je obdivuhodné a popisy "starověkého světa" nemají konkurenci. V podstatě se dostanete do té doby nejlepším možným způsobem. Práce na tomto románu musela být monumentální a na románu je to znát. Jedna z deseti knih které bych si vzal na pustý ostrov.

petulkap0698
05.06.2023 5 z 5

Úžasná kniha, plánuji si ji přečíst až budu zase o něco starší. Skrývá se v ní mnoho moudrosti.

Kabuky
07.04.2023 5 z 5

Perfektní kniha, skvělý překlad. Čte se samo.

josska
03.04.2023 5 z 5

Konečně jsem se dostala k Egyptanovi Sinuhetovi ,,poslouchala jsem ji,,myslím,že jako knize bych se k ní jen tak nedostala,,je velice dlouhá,obsáhlá,k zamyšlení,,je to skvost....

AnastasijaV
25.03.2023 5 z 5

Velmi milá kniha. Moc se mi líbil způsob a styl psaní. Vložení příběhu do reálné doby s reálnými postavami je naprosto skvěle zpracované. Ke konci jsem byla trochu smutná, ježto (:)) jsem si uvědomila, že Sinuhet byl opravdu celou dobu sám a bylo mi ho trochu líto. Jako kdyby odcházel můj blízký přítel.

Miliarda
23.03.2023 5 z 5

Od začátku do konce fascinující kniha, která nabízí nejenom skvělý popis historických reálií, ale i silný příběh o lásce, zradě, přátelství a mnoha dalších "atributech", které má silný děj obsahovat. Nadto skvěle vykreslené postavy a popisy jednotlivých historických událostí a postav dělají z Egypťana Sinuheta jednu z nejlepších knih co jsem kdy četl. Rozhodně mohu jen doporučit.

Prateri
25.02.2023 5 z 5

Egypťane Sinuhete, opět jsme se po mnoha letech setkali. Dříve jsem vnímala skvělou knihu, krásný sloh, a nezamýšlela jsem se příliš nad tvým životem. Při našem současném setkání už jsem sledovala hlavně tvůj život, který nebyl bez chyby. Zamýšlela jsem se nad tvým konáním, které tě vynášelo na úspěšný vrchol a nebo tě sráželo na dno. Kniha o tobě je však stále krásná, plná poznávání starověkého Egypta, plná moudra, kterému musím s věkem dávat za pravdu stále více. A abych nezapomněla, tvůj bývalý otrok Kaptah měl lepší talent na zvládání života a byla s ním větší legrace.

alekis
22.02.2023 5 z 5

Stručné hodnocení
Pro pobavení: 5*
Pro poučení: 5*
Pro zamyšlení: 5*

Velmi dlouhá kniha, bohatý děj, mnoho událostí... Okamžiky dramatické, humorné i tragické...
Kultovní román, jehož název znám odedávna a až teprve teď jsem se rozhodla ho přečíst. Dobrý nápad, stálo to za to.
Jen ten Sinuhet... Zdá se mi, že nepoučil ze všeho, co za svůj život prožil a zůstal naivní, neřkuli trochu přihlouplý... a bohužel docela smutný - ale k tomu měl, tuším, důvod a taky povahu...
Přes všechna protivenství měl naštěstí možnost zestárnout a svůj příběh pro nás sepsat.

P. S. Zjistila jsem, že existuje ještě jedna kniha stejného jména, rovněž známá, jejím autorem je historik Vojtech Zamarovský. Tu si přečtu taky, bude to trochu iné kafé, podle komentářů bude ale nejspíš taky stát za to...
Nikdy není pozdě přečíst si dobrou knihu... :-)

Vendula897
16.02.2023 5 z 5

Knihu jsem dostala před pár lety , překvapila mě svým popisem tehdejšího Egypta...byla jsem při čtení tam, žila osamělý život společně se Sinuhetem, myšlenky z knihy se mi v mojí paměti nadobro usadily.
Čas trávený s touto knihou byl nezapomenutelný, první setkání se Sinuhetem bylo osudové, nezapomenutelné a pan Waltari mi svou knihou otevřel další čtenářské obzory. Děkuji

Alaglesia
12.02.2023 5 z 5

Už z doby na základní škole jsem milovala učení a vyprávění o Egyptě. Egypt mě vždy fascinoval svojí kulturou a vyspělostí. Proto, když se mi dostala asi v patnácti letech do rukou kniha Egypťan Sinuhet, s nadšením jsem se pustila do čtení. Tloušťka knihy mě opravdu neodradila. A lepší knihu, která Vás zavede do každodenního života starověkého Egypta, nenaleznete. Je to nádherný, strhující, dojemný příběh. Doporučuji přečíst každému.

kruppe
12.02.2023 4 z 5

Výborná kniha, na které mě iritovala jen jedna věc. Samotný Sinuhet. Jeho naivita. Jak s 3*Nefer, tak s Atonem. Jak říkal Kaptah:" Pane můj, ty jsi tak prostý, že se musím postarat, abys nedošel újmy... Jeho naivní názory mě doslova popouzely.