Eggenberkové

Eggenberkové https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290790/bmid_eggenberkove-z-bankerske-lavice-na--KAi-290790.jpg 5 4 3

Z bankéřské lavice na knížecí stolec. Knížecí rod Eggenberků zanechal v českých dějinách jen krátkodechou stopu, ale ne bezvýznamnou. Vždyť Eggenberkové vládli nejen Českým Krumlovem a celým jeho obrovským panstvím, ale také jako jeden z mála aristokratických rodů, usedlých na území českého království, se mohli (před nimi to byli pouze Lichtenštejnové a Albrecht z Valdštejna) pyšnit knížecím titulem. Nicméně tak činili toliko ve třech generacích, záhy vyhasli na nedostatek mužských následovníků, a jejich roli i majetek převzali Schwarzenberkové, kterým se dostal jak Krumlov, tak i jejich vévodský titul dědictvím po vychytralé Marii Arnoštce. Ani ne stoletou českou historií Eggenberků a jejich nijak zanedbatelným kulturním přínosem v epoše nastupujícího vrcholného baroka se zabývá kniha, jež kromě počátků a historie rodu obsahuje také kapitoly o eggenberských sídlech, kultuře a umění na jejich vévodském dvoře, eggenberských mincích a pečetích atd.... celý text

DominikCK
DominikCK
31.03.2022 5 z 5

Pěkně zpracovaná kniha zabývající se významným česko-štýrským rodem, jenž dlouhá léta sídlil v českokrumlovské rezidenci.

berau
berau
19.01.2020 3 z 5

Maximální využití archivních pramenů bych viděl jako klad i když je to někdy zdlouhavé čtení, dozvíme se informace, které jsou velmi cenné. Sledovat pohyb šlechtice podle data a místa zakoupených knih, to mne opravdu dostalo.

Pl2899
Pl2899
07.01.2017 5 z 5

Povedená kniha o historii šlechtického rodu, jenž se z poměrně obyčejných poměrů dokázal vyšvihnout na první místa v habsburské říši. Na konci knihy se nachází rozsáhlý poznámkový aparát a seznam použité literatury, což jsem ocenil.