Cháronove čísla

Cháronove čísla https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273175/bmid_charonove-cisla-LWr-273175.jpg 3 16 3

Edward Popielski série

< 2. díl

Máj, rok 1929. Komisára Edwarda Popielského vyhodili z polície, pretože odmietol uposlúchnuť rozkaz. Má teda čas na riešenie matematických hádaniek a... na lásku. Pekná Renata ho nahovorí, aby sa podujal na riskantnú úlohu a rýchlo sa dostáva do ťažkostí. A v Ľvove to opäť vrie. Mestom otrasie brutálna vražda. Len polícia vie, čo sa ukrýva v tajomnom liste od vraha. Po sérii detektívnych prípadov s Eberhardom Mockom zmenil Marek Krajewski prostredie, z Breslau sa presunul do medzivojnového Ľvova, aby predstavil policajného komisára Edwarda Popielského. Absolvent viedenskej univerzity je filológ a trpí zvláštnou formou epilepsie. V románe Cháronove čísla sa dostáva do zložitej situácie, keď príde o prácu aj zdroj príjmov a pokus živiť sa ako súkromný detektív komplikujú citové väzby k dávnej známosti. Záhadné odkazy sú príležitosťou pre vyšetrovateľa s prehľadom v matematike a starých jazykoch. Každý sa môže stať Bohom, stačí len poznať ten správny kód.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Premedia

Liczby Charona , 2011

JSmerda
05.11.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila více než detektivky od severských autorů.
Syrový příběh je zasazen do meziválečného Lvova (tehdy ještě Polského). Prostředí, doba a charaktery jsou výborně vystižené. Bohužel s žádnou postavou není možné se ztotožnit. Především hlavní komisař Popielský je sice vzdělaný elegán znalý etikety, ale současně je to nesympatický, vznětlivý macho s přebujelou erotickou fantazií.
Samotná detektivní zápletka není až tak podstatná, důležitější je spíše studium lidské povahy.

soukroma
16.08.2020 5 z 5

Originální, čtivé, napínavé: velmi zajímavý případ operující s magickými čtverci a hebrejskými čísly/písmeny, ošklivými vraždami a ještě odpornějšími pachateli, v kulisách nám téměř neznámých - tehdy polský Lvov, samozřejmě plný Ukrajinců, 30. let minulého století, s rostoucím národnostním hnutím a potíráním židů.
Vyhozený komisař z masa a kostí, však taky nejen jeho kůže dostala pořádně na frak, ciferník měl porozbíjený až hanba. Má své mouchy a ne zcela správné postupy, ale je taky vědátor - filolog (hebreista) a matematik, takže vše odpuštěno.
Jakkoli se mi zápletka celkem vzato nelíbila, těch odporností bylo až moc a ještě ten ulítlý závěr, kniha se moc dobře četla a v záplavě stejných moderních detektivek tahle rozhodně vybočuje, vším (i střídmou délkou). 90%

"Čísla jsou v mysli zakořeněna nejhlouběji a člověk může měnit jazyky, ovládnout je až neuvěřitelně dokonale, může být nadaný polyglot, avšak počítat bude výhradně a vždycky ve svém mateřském jazyce." /zajímavé, třeba ověřit/

Gracian1964
21.02.2016 3 z 5

Hneď ako som zbadal novú knihu od Krajewskeho, bez váhania som ju kúpil...neľutujem, i keď musím podotknúť, že séria s Eberhardom Mockom sa mi páčila oveľa viac. Na môj vkus priveľa matematiky, naopak však sympatická miera špinavostí a nekorektnosti. Už som si pomaly zvykol dávať sem prvé komentáre, škoda, že nemôžem dať plný počet, ale zas tak veľmi ma Popielski neoslovil...škoda, že zatiaľ nepreložili ďalšie knihy zo série a Breslau, hm....Budem čakať, čo iné mi ostáva, však?

detektivní a krimi romány polská literatura krimi

Marek Krajewski
polská, 1966