Ztracené světlo

Neodolatelný romantický příběh o přetrvávající síle opravdové lásky se šokujícím, nezapomenutelným koncem. – Lucy stojí před životním rozhodnutím. Než k němu dospěje, bude si muset přehrát svůj příběh, vlastně jejich příběh, od začátku. S Gabem se seznámí na univerzitě v jeden zvláštní den, který promění osudy všech zúčastněných. Je možné, aby našli smysl život jeden ve druhém? Anebo se mají podvolit proudům, které je od sebe odvádějí? Jejich třináctiletá cesta plná snů, touhy, žárlivosti, zrad a nakonec lásky je hlubokým a zároveň čtivým vykreslením jednoho (ne)obyčejného vztahu, ve kterém se může najít každý, kdo miloval......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/358145/ztracene-svetlo-75v-358145.jpg 4.1177

The Light We Lost (2017)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Nicolettee
31.12.2018

Jasná ukázka toho, jak to vypadá, když si někdo neváží toho, co má. Lucy mi nesedla ani trochu, přesně pro ni se hodí ono typické "pálí ho dobré bydlo", i když má život jako v bavlnce, všechno se jí daří, měla by být šťastná a spokojená, pořád se hrabe v tom "coby kdyby". Upnula se na chlapa, pro kterého byla splněná kariéra daleko více nežli láska (jo i tak to někdy v životě chodí, láska nemusí vždy hory přenášet) a ona nedokázala udělat za jejich vztahem tlustou čáru. Inu možná dobře ji tak, celý život pak stráví tím, že se nimrá v tom co bylo, takže žije spíše v minulosti. Jediné co se mi na knize líbilo, byl ten závěr, který jsem nečekala, ale jinak si ode mě knížka víc jak dvě hvězdičky opravdu nezaslouží.

DominaCZ
11.12.2018

Už anotace praví, že to bude rozhárané a bude se to ptát pořád dokola-ano, ne? Pokud ano, tak co když ne ???

SPOILER PRŮŘEZ DĚJE: vidí se pár minut a už ji hladí po vlasech...nedaleko od nich padaj dvojčata, oni pláčí a v další vteřině se cucají a nic je nezajímá...zanedlouho se ojedou a pak je několik stran o tom jak to všude dělaj a jak si ukazujou svý vlastní onanie. Už to mi docela stačilo.
Poté tuny kydů o vzájemný lásečce.

Říkáte, že sobec byl on. A proč? Protože měl možnost dělat to co chtěl, byť to byla riskantní věc ? On mě vytáčel tou věčnou agitačkou o nutnosti ukázat válku světu (prostě otravný sluníčko), a ona zase tím fňukáním, takže jedna jedna.
Holt prostě odjel, tečka.

Já potom už docela skákala, novej vztah mě nezajímal a tak jsem skočila na konec, který mě nedojal. Šel do středu válečné vřavy a stal se terčem, jež zasáhli ... jak litovat někoho, kdo do toho vlezl sám ??!!

Věta "nikdy jsi nepoznal dítě, které je MOŽNÁ tvoje" mě dostala.
KONEC.

Takže ne, nelíbilo, je to takový to ufňukaný ach lásečkováníčko, slovo láska na každé straně 10000000000x , ale chování tomu neodpovídá. Láska není jen o válení se v kabince nebo neustálým opakováním si prázdnejch slov, ale jsou to hlavně činy, jež aktéři nekonali, takže jako slaďáček pro naivky dobrý.
Pro nás reálisty je krásná leda obálka.

Lokina
28.11.2018

Ztracené světlo pro mě představovalo živý, procítěný, nekonečně romantický příběh.
V tomhle ohledu očekávání jsem mírně zklamaná. I když kniha je čtivá, oddychová a konec je smutný, který jsem ale tak trochu čekala, k srdci mi nepřirostla.
Styl psaní mi nevadil, zase to bylo něco jiného. Hlavní hrdinku Lucy jsem si moc neoblíbila, nevěděla, co od života chce, s kým ho chce prožít, ani to její citové rozpoložení mezi dvěma muži jejího života jsem nedokázala pochopit.

Julinka679
23.11.2018

Po 80 stranách, bohužel spíše přetrpěných, jsem až do konce přeskakovala mezi kapitolami. Hlavní hrdinka Lucy mi sympatická moc nebyla, styl jakým byla kniha napsaná mi skoro vůbec nesedl a já se jen těšila až knihu budu moct odložit :-/ i tak ale hodnotím 2*, zas takový průser to nebyl :-)

L.Helena
14.11.2018

Lucy mě celou dobu neskutečně štvala. Měla krásný život, vše jí vycházelo, akorát se zamilovala do neskutečného sobce, který dal přednost své práci před ní. A navíc se od ní nedokázal odpoutat a tím pádem ani ona od něj. Vadilo mi, že vlastně celá kniha byla jen o tomto vztahu, žádné drama, žádná špatná životní událost, se kterou by se opravdu musela vyrovnávat, prostě život jako v bavlnce... Závěrečná dramatická událost jako by to pak všechno měla ospravedlnit. Pro mě kniha byla pouhá červená knihovna a znevažování všeho toho dobrého, co hlavní hrdinka od života dostala.

Leniiis
03.11.2018

Moc krásný příběh o lásce. Pořád mě něco nutilo číst dál a dál, abych zjistila jak to dopadne.

monika0356
21.09.2018

Nevedela jsem co od teto knihy cekat, jelikoz to neni uplne muj zanr, ale naprosto me uchvatila, precteno jednim dechem, krasny pribeh :)

KaileyBlot
02.09.2018

Celou knihu mě celkem štvala a iritivala Lucy. Jakože na jednu stranu byla fakt blbá, ale na druhou stranu ji chápu. Tohle byl krásný příběh. A hlavně dokonale promyšlený a věřím, že dal spoustu let než byl kompletní, což si na tom dost cením. Přestože jsem nemusela Lucy, kniha mě bavila a když končila, opravdu jsem ji nedokázala odložit z ruky. Vůbec by mi nevadilo přečíst si pokračování, jak to se všema nakonec bylo.

kululinka
26.08.2018

Zvláštní kniha, překvapila mě. Nebýt čtenářské výzvy asi bych se k ní nedostala a přehlížela ji. Zvláštní styl psaní se mi moc líbil, strhlo mě to víc než bych čekala. A konec jsem já, cynik s úchylkou na vraždy a detektivky, kterého nerozhodilo ani “povinně obrečené Než jsem tě poznala”, jsem suverénně obrečela a těžko rozdýchávala. Jedna z knih, které vás poznamenají na vždy.

denisa8946
18.08.2018

Úžasná knížka v krásné obálce.
Zpracování textu mě nadchlo, nejvíce se mi líbilo, že až na konci knihy si člověk vše propojí a pochopí, proč autorka zvolila právě takový styl psaní. Po obsahové stránce byl příběh zajímavý, nejednalo se o jednu část hrdinčina života, ale o takový průřez jejím životem. Bylo to úplně něco jiného, než knížky, které jsem zatím četla.
A co se pocitů po dočtení týče... tak takové jsem taky nikdy neměla, nevím proč to tak bylo, ale tato knížka mě pořádně rozhodila, nikdy jsem z žádné knížky nebyla tak rozrušená. Většinou po dočtení jedné knihy začnu další den číst jinou, ale teď jsem nebyla schopná týden číst nic jiného, stále jsem ji měla v hlavě.
Doporučuji!

TerraNova
16.08.2018

Knížka na mě kromě grafického zpracování a anotace udělala dojem už při první kapitole, kde autorka zakomponovala událost z roku 2001 a následně se mi hodně líbilo, že autorka tam nezpomněla přidat i mnoho dalších událostí. Díky tomu mi to přišlo propracovanější, než jakákoliv jiná kniha. Plus konec a fakt, že život se netočí kolem vás a vašich přání a někdy vám prostě nedovolí být s tím, kým chcete.
Kniha byla napsána trošku do stylu knihy Odvrácená tvář lásky od Colleen Hoover - alespoň, co se milostných scén týče (a že těch tam je požehnaně - minimálně na začátku - teda, neříkám, že je to něco špatného).

Nejdřív jsem si nebyla jistá, jestli jsem nesáhla po knize moc brzo na svůj věk, ale teď si to nemyslím. Ze začátku mě iritovala Lucy, která všechno srovnávala s Gabem a vztahem, který s ním měla. Ale to asi není nic nenormálního..? Když nad tím tak zauvažuji, každý má svoje myšlenky a svůj způsob myšlení. Ano, ten její mi sice ze začátku vadil, ale chápu to - z části... Protože i moje polovina chtěla, aby byla s Gabem. Na druhou stranu mi bylo Darrena někdy až líto. Záleží z jakého úhlu se na to dívám. Možná byl na Lucy až moc stálý a perfektní. Přece jenom, každý ve vztahu hledá něco jiného. Každému asi vyhovuje něco jiného.

Na závěr bych příběh zhodnotila dobře (dala bych jí 4,5 hvězdičky, ale za ten konec - reálný a ne klasický pohádkový - a za obálku jsem nedala 4 hvězdičky, ale radši 5 hvězdiček.. Protože tohle je prostě realita. Na konci se mi ukápla i slza. I tak mi přišlo, že to, co chtěl Gabe po Lucy na konci, bylo až moc. Musel přece vědět, že to pro ni nebude jednoduché. Ale chápu jeho rozhodnutí a přání.
Za mě kniha splnila veškerá očekávání. Jen by mě zajímalo, co se stalo po tom. Jestli pravda vyšla najevo. Jak to pobraly ostatní postavy...

Dani3
16.08.2018

Nelíbilo se mi to. Hodně jsem „bojovala“ se stylem, jakým byla kniha napsaná a ani hlavní hrdinka mi nebyla nijak zvlášť sympatická. Její myšlenkové pochody mi prostě hlava nebrala, bylo to pořád jedno a to samé dokola.

Pedruska01
05.08.2018

Příběh jsem měla dlouho vyhlídnutý a svým způsobem jsem se na něj těšila, když jsem ho popadla do rukou. Od první stránky mě lehce vyděsil styl a asi jsem měla naprosto jinou představu, ale budiž. Naopak krátké kapitoly jsem velmi vítala. Vlastně, nečetlo se to zase tak hrozně, však nezvyk to byl. Naopak tomu, rychle jsem knihu zdolala. Jaksi mě to nutilo pokračovat.
Četla jsem Lucyino vyprávění o velké lásce ke Gabeovi. O zklamání, práci, novém muži - manželovi Darrenovi, jejich dětech - zkrátka o jejím životě. Cítila jsem z toho vyprávění, jak to pouto mezi Luce a Gabem bylo silné, trvalo roky. Milující bolest. Umělo potěšit, ale i pěkně potrápit. Přesto, jako bych to viděla jen přes nějaká skla neviditelných brýlí. Zase tak mě to do kolen nepoložilo. Zato jsem taky vnímala určitou dávku sobeckosti, nespravedlnosti a naivity. Lepení díry od jednoho chlapa druhým - sakra, copak to bylo fér se tahle chovat k Darrenovi? Nikomu nevadilo, že do toho vlastně nikdy nedávala 100%? A co Gabe? Musel přeci vědět, že když se zjeví v jejím životě, byť jen na malý okamžik, že po jeho odchodu zbyde zase a znovu jen holá prázdná pustina. Proč to Lucy dovolila? Stále dokola. Měla vlastně všechno, takřka dokonalý život a přesto nebyla spokojená. Věčně se jí něco nelíbilo, něco řešila... Proč si vlastně ubližovali navzájem? Proč to muselo postihnout i další? Nikdo neměl čisté svědomí. Lucy ty brýle taky nosila a nasadila je i manželovi.
Celé to vyprávění mi přišlo rádoby ploché. Ano, bylo silné, ale nedotažené, nevykreslené do jasných barev. Zvažovala jsem něco mezi 3-4 hvězdami. Jenže pak zbylo asi cca 20 stránek a moje srdce puklo, proměnilo se v prach a utopilo se v bolesti. Takový závěr bych nečekala. Zlomil mě a vážně těch několik stránek mě tentokrát na ty kolena srazily. To změnilo všechno a hodnocení tato kniha dostává nejvyšší, i přes tolik much, co ten příběh má. Ještě mi nezaschly slzy na tváři, takže se mi o tom těžko mluví. Nezáviděla jsem situaci, do které se Lucy dostala - ani na jedné straně. Nebylo zbytí, ale dá se s tím žít? Tohle by se dít nemělo. Takovéhle rozhodnutí, volby.
Zajímalo by mě taky, co bylo dál - co Darren? Ale možná je dobře, že kniha není delší anebo nemá pokračování, protože utnutí v takovém momentě zanechává mocné pocity ve čtenáři. Kniha je zvláštní, ale nakonec se mi moc líbila a chytla mě za srdce. :)

ivca7818
30.07.2018

Přiznám se, že se mi tato kniha příliš nelíbila a to ať už po stránce tematické, tak po stránce stylistické. Můj názor bude nejspíš ryze subjektivního rázu, nicméně hlavní hrdinka se chovala často jako kráva, promiňte mi ten výraz. Nebo spíš jako hloupá husa. Žena, která se ještě na vysoké zamilovala do nesprávného muže, který si ji nikdy nezasloužil, posléze ji zneužil a opustil a ona ho přesto i nadále milovala a nedokázala na něj zapomenout i přesto, že měla milujícího, byť ne vždy úplně dokonalého manžela a děti. Musím souhlasit s jedním ze zde uvedených komentářů, že mi na knize něco nesedělo. Možná způsob vyprávění v ich formě, který působil nevěrohodně. Možná patetičnost příběhu, jistá klišé a ani hlavní hrdinka se mi prostě nelíbila. Jinak se jednalo o klasickou vztahovku se zdánlivě truchlivým koncem, ale chování Lucy jsem často nechápala a pochopit ani nemohla. Za mě tři hvězdy.

Denčaa
24.07.2018

U této knihy jsem se hrozně dlouho rozmýšlela, jaké ji dát hodnocení. Ono kniha to byla výborná, ale nemohla jsem se ztotožnit s chováním hlavní hrdinky. To byl asi největší problém celé knihy. Nechci to tady úplně rozebírat, každý má na život a i na partnerský život jiný názor, ale Lucy se (za)chovala opravdu hnusně. A také jsem její chování mnohdy nechápala, jak může být tak naivní, co se týče muže, který ji opustil. Ale to byl asi tak jediný problém knihy. Musím vychválit styl vyprávění, na který si čtenář sice chvilku zvyká, ale je to pak neskutečně čtivé. Pro ty, kteří nečetli, je to vyprávěno z pohledu Lucy, která celý příběh tlumočí Gabovi. Plus nebo i mínus můžou být krátké kapitoly. Mě to na letní čtení sedlo, takže i tím děj hezky odsýpá. Není to asi titul, který bych si ještě někdy přečetla, ale zanechal ve mě svůj kus. Více na: https://www.instagram.com/knizni_dilna/

certik003
21.07.2018

Kniha je psaná formou vyprávění Lucy své osudové lásce Gabemu o tom, co k němu cítila a stále cítí a popisuje svůj život s ním i bez něho. Vypráví i o své lásce k dalšímu muži a vlastně je neustále srovnává. Je to takové hezké romantické vyznání, ale není vůbec přeslazené.

Eleanor-ka
18.07.2018

Dobrou knihu nepoznáte pouze podle toho, že se od ní nedokážete odtrhnout a celé odpoledne netrávíte ničím jiným, než hlavou ponořenou do jejich stran, ale především také proto, jaké pocity ve vás spustí a jestli vás přinutí se nad něčím specifickým zamyslet. Ztracené světlo je krásná kniha životního příběhu, který je reálný, silný, místy něžný, místy divoký a dostane vás každým coulem. Kniha je psána zvláštním stylem vyprávěním a to ji činní zajímavější, a je to také důvod, proč se četla tak strašně pěkně. Líbilo se mi i to, že autorka určité životní etapy hlavní hrdinky spojovala se skutečnými světovými událostmi. Nejedná se o žádný klasický drasťák nešťastné lásky jako z pohádky, ale o vskutku reálný příběh, v němž se hrdinové snaží přijít na to, jak být šťasten v rodinném životě bez toho, aniž by jejich kariéra a sny musely jít stranou. Líbil se mi New York, i pocity, které jste cítili spolu s Lucy a dokonce i konec, se kterým jste sice nepočítali, ale který vás ani nepřekvapil. Za mě rozhodně skvělý čtenářský zážitek.

Btw, byl by z toho i moc hezký film.

veronika9143
26.06.2018

Uznávám, že je to zvláštně napsaná kniha. Je to takové vyprávění, životního příběhu. Jak člověka poznamenají události, vztahy, děti, kariéra, cokoli. Jedna žena, dva muži, milostný trojúhelník, který nemá řešení. Všechno je zároveň dobře i špatně. Každý z nich miluje po svém, touží, chce dosáhnout největšího uspokojení.

Knize jsem nedala plný počet hvězd, protože si myslím, že se dala ještě trošičku lépe zpracovat. Také mi do jisté míry vadilo, jakým stylem byla napsaná. Také ve mě nevyvolala pocity, které jsem očekávala. Proto jednu hvězdu ubírám. Přesto si myslím, že ale za přečtení stojí, asi záleží na člověku, jak se s ní dokáže poprat.

micha-ella
12.06.2018

Asi nejsem dostatečně romantická, protože mě vyprávění Lucy o jejích láskách a o jejím životě místy nudilo. Konec jsem předvídala, takže mě taky nepřekvapil, je to na tři hvězdičky.

Mandlevest
09.06.2018

Knížka se mi moc líbila. Četla jsem před ní několik detektivek a knih s válečnou tematikou, tak jsem chtěla změnit žánr. Styl vyprávění mi nevadil, ba naopak, začetla jsem se v podstatě od první stránky. Příběh, i když měl námětem prvky "červené knihovny" byl vyprávěn civilně a neurážel. Za mě doporučuji.

ladyka
23.05.2018

Upřímná, dojemná niterní zpověď ženy, která milovala dva muže a každého jinak.. Uvěřitelný příběh o životě a vztazích, o tom, že některé situace nemají to správné řešení... Příběh o těžkosti i lehkosti lásky, o vášni. Kniha se mi moc líbila, postupně "zrála",úžasně a výstižně popisovala pocity a životní dilemata. Prožívala jsem to s Lucy, místy mě dostihlo silné dojetí, občas jsem si dávala pauzy, abych ty emoce mohla strávit a zažít. Přemýšlím, jak to všechno dopadlo..a ještě nějakou dobu přemýšlet a zpracovávat dojmy budu. Krásná obálka knížky to celé korunuje, doporučuji!

Mermaida
21.05.2018

Krásný příběh. Romantický, přesto velice silný.
Do příběhu je zasazen den 11. zaří, který je pro celý příběh klíčovým okamžikem. Hezky napsané, emotivní, romantické. Takové příběhy já můžu...
Za mě plný počet hvězd, protože tento příběh mě "doslova" pohladil po duši! :.)

Anna 13
21.05.2018

Absolutně uhrančivá kniha, která vás nepustí a kterou čtete dlouho do noci, i když víte, že musíte přestat, protože se ráno chcete probudit s tím, že budete moci v příběhu pokračovat...

Já nemám slov. V tom příběhu je tolik života, různých druhů lásky, těžkých dilematů,... Je to dechberoucí příběh o žáru lásky, která nikdy nemohla být uhašena a nikdy se nemohla dostat pod kontrolu. Všechny postavy sympatické... Gabe velmi rozporuplný hrdina, který na své chyby doplácí až na samotném konci. Ale byla to chyba?

Knížka rozpláče romantické duše a v hlavě rozproudí nový vír otázek, na které nemusíte hned najít odpověď. :)

Kladně hodnotím i přenádhernou obálku a styl, kterým autorka příběh ztvárňuje. Naprosto originální a emotivní.

Doporučuji každým úderem mého srdce.

Anysek3
12.05.2018

Krásný příběh, zpočátku až přehnaně dokonale vysněný vztah dvou mladých lidí, ale i přes to jsem jim fandila. Gabe na někoho možná působil jako sobec, ale když se člověk nad tím zamyslí,... každý z nás má nějaký sen,.. ale kolik z nás si za ním jde a obětuje svůj vztah, přátelé, rodinu, pocit bezpečí,...?! Z pohledu Lucy byl každopádně sobec, ale ani on ji neomezoval v tom prožívat svůj sen, naopak ji podněcoval k tomu aby se tím směrem vydala a dělala to co ji naplňuje a co miluje. Z mého pohledu Gabe byl naplno žijícím člověkem, dělal co miloval, prostě se jen nechtěl poddat každodenním rutinám, což je mnohem snažší, chtěl žít, inspirovat, být nápomocný, něco změnit,... Prožil si svůj sen a uvědomil si, že by chtěl poslechnout své srdce a jít za svou osudovou láskou,... všeho se pro ni vzdát,... jenže už bylo pozdě,... Srdcervoucí příběh,... Kniha krásně napsaná, formou dopisu?.. za mě skvělý,.. :) Dokázala bych si představit pokračování,... malého "Gaba", když čte dopis své matky.

Audrina
08.05.2018

Nějak nevím, jaký názor si na tuhle knížku udělat. Byla napsáná opravdu hezkým, poetickým jazykem, ale příběh jako celek mě úplně neuchvátil. Osudové lásce mezi dvěma hlavními hrdiny jsem nedokázala uvěřit. Lucy mi přišla v některých oblastech neskutečně dětinská a naivní, Gabe zase jako hrozný sobec.

Acquenta
27.04.2018

Jeden z nejkrásnějších milostných příběhů, co jsem kdy četla....moc těmto tématům neholduji, ale tahle kniha mě doslova přivedla k slzám. Smekám před autorkou, její styl psaní byl tak strašně čtivý a zajímavý, že doufám, že to není její poslední kniha.

domcalo
20.04.2018

Moc se omlouvám všem milovníkům této knihy. Mě se tedy rozhodně NELÍBILA.
Tak dávám alespoň * za snahu autorky něco napsat. Může mi někdo vysvětlit, proč se za jeden den ( to je deset stránek knihy ) holka seznámí s klukem svých snů 11.září v New Yorku, hned další stranu už spolu bydlí a za pár stránek se rozejdou?! Nevím, kde se stala chyba nebo jak bude kniha pokračovat, ale bohužel mě to už ani nezajímá. Knížce se moc omlouvám, že se stala mou vůbec první knihou, kterou jsem musela odložit asi po 15 stránkách. Celkově ani autorčin styl vyprávění se mi moc nelíbil a celé to na mě působilo tak nějak...divně. Asi se to mohlo ještě nějak dobře vyvinout, ale to už se nedozvím, protože trpělivost s touhle knížkou už mi opravdu nezbyla. Tak snad si ji užijete alespoň vy....

Vlcice72
15.04.2018

Milostný příběh, který mě ale zase až tak moc neuchvátil...

martina5069
13.04.2018

Krásná kniha o životě dvou zamilovaných lidech, kteří si prožily těžké chvíle. Příběh byl tak silný, že na něho budu hodně dlouho myslet. Nese poselství toho co se děje ve světě a my o tom nevíme, o tom jak těžké je správně se rozhodnout nebo jít za vlastním snem na úkor toho druhého. V epilogu sem se dozvěděla, že autorce pomáhali i jiní lidé aby byl příběh věrohodný a po přečtení některých komentářů proč je tam na začátku zakomponováno 11. září sem pochopila akorád to že lidi co to nechápou asi špatně četly nebo spíš nepochopily poselství celého příběhu protože konkrétně 11.září tam bylo zmiňované několikrát. Začátek knihy měl prostě svůj důvod prostě o tom jak to mají fotografové při válce nebo životních pohromách těžké. Příběh vlastně končí začátkem a začíná koncem. Mrzí mě, že nevím jak to dál pokračovalo s Lucy. Co se mi líbilo je že kniha je psaná jakoby formou dopisu nebo vyprávění? A trošku mě mrzelo, že nevím co bylo v té první vidané knize kterou napsal Gabe na té výstavě třeba by tam byl taky psaný příběh ohledně Lucy ale ta kniha zůstala zavřená v zásuvce. Za mě teda 5* zamilovala sem se, těším se na další příběhy autorky, právem má nálepku bestceler :-)

jaresovaklara
09.04.2018

Miluji tuto knizku! Konec jsem vubec necekala. Je to skvely. Cely ten pribeh je skvely!