Ecuador

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ecuador (1929) je cestovním deníkem muže, „který neumí ani cestovat, ani si vést deník“. Malíř a básník Henri Michaux (1899–1984) v něm popisuje své putování po Andách, Ekvádoru a brazilském vnitrozemí až k ústí řeky Amazonky. Tento první moderní cestopis je směsí přísného pozorování a smyslově vypjaté, až halucinogenní poezie a prózy. V textu dochází k neustálému střetu vnitřního světa cestovatele s invazivním vnějším světem. Neobyčejná živost knihy je dána především souběhem ochoty nechat se cizími místy proměnit a skepse, zda je to stále ještě možné, což v důsledku vytváří jakousi dynamiku střídajících se kontrastů. Sám Michaux, konstitucí slabý, neduživý kardiak, vyhrocuje tyto kontrasty velmi riskantní plavbou po řece Napo. Za tím vším se ale skrývá touha nahlédnout svět tak jako nikdo předtím....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363740/ecuador-Gfc-363740.jpg 4.411
Žánr
Literatura světová, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Rubato
Orig. název

Ecuador, 1929

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Ecuador

Palivo
30.01.2018

Jelikož jsem nikdy nejel na východ od Kladna, byl pro mě Ekvádor od Henriho Mišóa dost velký překvapení. Asi jako když jdete čůrat, a najednou se místo toho pokadíte. Jako například slavný jihoameričan Kaká.

Že je Mišó dobrej malíř a básník jsem už jaksi tušil (bylo to na internetu napsaný), ale že umí valit takový lonely planety, to jsem neměl nejmenší zdání. Ekvádor se tváří jako cestopis a vlastně to cestopis i je, ale není! No a teď se v tom bábo vyznej. Já bohužel žádnou bábu v bytě nemám. Nicméně, tenhle šílený kolotoč útržkovitých, poetických, surrealistických textů a básniček byl naprosto skvělej a já ho sám sobě ještě někdy do budoucna doporučuji. Do jihoamerických končin se každopádně nevydám, páč když mi někdo popíše, že musí v pokojíčku vybít mačetou 300 tarantulí než jde spát, to teda nezní zrovna jako dobrý airb'n'b.

NASCHLEDANOU