Džínový svět

Džínový svět https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12229/bmid_dzinovy-svet-e5f-12229.jpg 3 226 29

Prvotina Radka Johna Džínový svět (nyní vychází již potřetí) zaujala upřímností výpovědi. Pocity a názory sedmnáctiletého pražského gymnazisty Petra Bláhy, hlavního protagonisty a vypravěče příběhu, sdíleli v řadách čtenářů jeho vrstevníci, tehdejší teenageři; na svá školní léta, doby prvních lásek a studentských recesí si při četbě s chutí zavzpomínaly i starší čtenářské ročníky. Petr Bláha, vášnivě zapálený pro pravdu a čest, naivně vyzývající k souboji málem celý svět, je kritický nejen ke generaci rodičů, ale i k vlastní generaci. V čem se jeho představy a předsevzetí splnily, jak je to s pravdou, spravedlností, co vede v životě ke kompromisům – o tom bude vyprávět další kniha Radka Johna, Strach. Hrdina Džínového světa Petr Bláha, o dvacet let starší a moudřejší, tu jako novinář poznává zákulisí boje s chorobou AIDS.... celý text

haki34
haki34
06.02.2023 3 z 5

knihobudková... okem proletěná hodonocení, aj, asi to nebude až takový trhák. Nakonec jsem ale celkem mile překvapena, a váhám, jestli 3 či 4*... ubírám za skoky... autor skáče mezi 6.-7. třídou a gymplem. Deníček Petra Bláhy. Vzpomínka na doby minulé. I když už jsem trochu odrostlejší a dospívala jsem v 90tkách, i tak se mi Petr Bláha a jeho kámoši zdají až moc "dospělí"... navazovat vztahy v 7.třídě, opíjet se levným vínem, pokuřovat cigára, líbat se, jako fakt ? možná ještě na tom gymplu, ale základka ? no a potom gympl...upgrade na druhou. Rádobyintelektuálové nad pivem, pseudofilozofování, provokování ve škole, vztahy založené na manipulaci a vyhrůžkách. Pižlání si žil ještě nikomu štěstí nepřineslo. A Petrovy lásky ? opravdu mu někdo uvěřil, že ty holky miloval ? Opravdu mládí sebou nese tolik sobeckosti, zákeřnosti, bezohlednosti a lží ? Já se v tom nenašla. Jsem ročník 1982...mám také za sebou gympl. A minimálně moje parta žila mnohem klidněji než Petr..pravda nejsme pražáci ;)
Přečetla jsem, nelituji. Ale nevím, jak dlouho si budu pamatovat. Posílám knihobudkou dál...

Kabuky

V mládí jsem četl moc mě nazaujal děj, Memento je lepší od R. Johna

Kopretina
Kopretina
10.04.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila. Nějak podobně jsem pocitově prožila své dospívání, i když jsem se jinak chovala. Není špatné si připomenout mládí a pochopit pocity mladých, např. svých dětí.

Hyaenodon
Hyaenodon
30.01.2021 3 z 5

Na mě příliš málo příběhu a příliš mnoho otázek... Ale na druhou stranu se mi při čtení vybavovaly situace z vlastního dospívání.

jprst
jprst
06.11.2020 2 z 5

No, bylo by zajímavé, jak na svoji prvotinu nahlíží John v dnešní době. Ten příběh špatný není, ale je napsán tak, aby byl jako by kritický, ale současně příliš neprovokoval, zkrátka aby příliš nevybočoval z toho, co se tehdy vydávalo, což samo o sobě vypovídá poměrně dost o osobě autora.

Cajda
Cajda
31.08.2020 2 z 5

Nebavilo mne to, nedočetla jsem :o(

georginaa
georginaa
08.07.2020 3 z 5

Knihu jsem četla ve dvaceti letech. Přiblížení ze studentského života Petra. Vypráví své pocity, názory, přesvědčení, hledá pravdu i když někdy za hranice chápání, bojuje o místo ve společnosti. Jak se vyrovnat s okolím a svým životem.

sinamona
sinamona
30.07.2019 3 z 5

Kniha pro náctileté své doby, četla jsem v mládí. Téma mi bylo velmi blízké.

Messilina
Messilina
06.04.2019 3 z 5

Myslím, že to není špatně napsaná kniha, ale Memento bylo přeci jen lepší. Určitě to bylo dáno atraktivním tématem.

IgorGebiza
IgorGebiza
05.09.2018 3 z 5

prijemne nostalgicke citanie. mladsie rocniky asi nezaujme, ale kazdemu kdo prezil detsvo a mladost v socializme by sa pacit mohla.

RyonMathrin
RyonMathrin
26.02.2018 3 z 5

Hezký příběh o lásce ze skupiny dospívajících. Protože jsem četl zhruba v 18, líbilo se mi to moc. Znovu bych si už nepřečetl, ale knihu si dodnes pamatuji a to se mi u každého svazku nestane. Mladším a zamilovaným doporučuji.

petym
petym
02.11.2017 3 z 5

Ke knize jsem se dostal , když jsem koukal na můj oblibeny film- jen si tak trochu pisknout s Michalem Suchankem, to byl ještě malej ve filmu. A tak jsem chtel porovnat. Ze začátku jsem se nemohl začíst. Potom už to bylo lepší a navazovalo to na film okrajově. Ale dočteno s přemáhanim. Možná kdybych byl mladší , kniha se líbí víc.

Jana283
Jana283
25.09.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem na gymplu četla stále dokola a nechápala, proč se mezi mými spolužáky nevyskytuje někdo tak hloubavý a citlivý jako Petr (a já). Dokonce jsem mu psala dopisy - své názory na některé jeho postoje.

3nitka
3nitka
16.01.2016 4 z 5

Presne, v súčasnej dobe mladí knihu ani nepochopia. Mala význam vtedy, keď vyšla.

datel77
datel77
04.10.2015 3 z 5

kdysi jsem to hodně prožívala, ale v dnešní době je to jen čajíček.

kreyson
kreyson
08.08.2015 3 z 5

Pro puberťáka na konci socíku téměř povinná četba, dneska už patrně ne. Ani pro mě, ani pro dnešní puboše.

kolodze
kolodze
16.07.2015 1 z 5

zkusil sem po letech zase Johna protože Memento se mi dost líbilo ...ale tohle se fakt moc nepovedlo ...šedivá nuda kterou sem nedočetl ani do půlky ..za mně palec dolů

Damato
Damato
12.06.2015 3 z 5

Jako mladá jsem ji četla vícekrát, líbila se mi . Ale je pravda - viz komentář dole- že bych po ní v současné době už asi nesáhla

Lieska
Lieska
16.04.2015 5 z 5

Kniha, s ktorou som sa dokázala absolútne stotožniť v období dospievania. Hlavná postava Petr bol moje knižné alterego... Napriek tomu, že nie som nejaký knihomoľ, tak táto kniha ma sprevádzala asi tri roky môjho pubertálneho veku. Čítala som ju stále znova a znova a vypisovala si vety, ktoré mi boli blízke. Pokúšala som sa ju čítať i v tomto období, no už som z nej vyrástla, podobne ako z vtedajšej podprsenky :) Preto ju odporúčam najmä mladým, ešte sa hľadajúcim, čitateľom..

drogy dospívání rodinné vztahy mládež společenské romány

Radek John
česká, 1954