Lékařka

Lékařka https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83855/bmid_lekarka-83855.jpg 4 530 95

Dynastie Coleových série

< 3. díl

Dějištěm třetího románu Noaha Gordona, vyprávějícího o lékařské rodině Coleů, je současná Amerika. Poslední potomek rodu, Roberta J. Coleová, pokračuje v rodinné tradici a stává se významnou lékařkou. Po letech strávených v Bostonu, když její manželství skončilo a práce v nemocnici jí začíná připadat příliš odlidštěná, má pocit, že své existenci musí dát nový směr. Odchází do horského městečka uprostřed nedotčené přírody a otevře si zde soukromou praxi. S novými zkušenostmi, přáteli a bližními, jejichž osudy spoluprožívá a jimž se snaží pomoci, v prolnutí dobrého i zlého v každodenním údělu, kde je však prostor pro osobní volbu, postupně nachází nový smysl svého života.... celý text

Literatura světová Romány Zdravotnictví
Vydáno: , Knižní klub

Matters of Choice , 1995

meluzena
09.05.2018 5 z 5

Pokud čekáte stejnou exotiku a stejný typ čtení jako u Ranhojiče nebo Šamana, budete zklamáni (což ale nebude vina knížky, ale pouze vina vašeho očekávání).
I zde najdete lékařku z rodu Coleů - idealistku a velkou dříčku oddanou svému řemeslu. Děj je zasazen do současnosti a hlavní hrdinkou je žena, což logicky přináší jiná témata, jinou náplň knihy. Ano, tahle kniha není tak líbivá a snově vzdálená jako první dva díly, zato je však velmi lidská, reálná, nám nejbližší. I vztahy jsou tu komplikovanější - přesně tak, jak to člověk vidí všude kolem sebe; na přetřes přichází ústy svých hrdinů i špatný systém lékařského pojištění v USA, který nás Čechy netrápí, ale Američany ano.
Závěr překvapil. Příjemně.

Kniha je to vlastně docela obyčejná, protože takový příběh může žít každý z nás. Ale má v sobě něco opravdového, kvůli čemu stojí za to si ji přečíst.

„ ‚Z koně je hnojivo a další koně,‘ řekl mi Simon. ‚Z traktoru jsou jenom účty.‘ “

madja
18.04.2018 3 z 5

Zajímavý příběh, ale trochu smutný.

Jap
11.03.2018 5 z 5

Trochu jsem se knihy dle zdejších komentářů bál, ale nebylo proč. Určitě nemá tak pohádkový nádech jako Ranhojič nebo westernový děj jako Šaman, ale četba je to opět velmi pěkná. Celá trilogie je kvalitní a rád si ji někdy znovu přečtu.

druzickaster
11.02.2018 4 z 5

Z této trilogie je to asi nejslabší díl, ale pořád se dá v pohodě číst. Krapet ubralo asi i to, že je ze současnosti a proto už děj není tak exotický a nevšední. Každopádně nelituju, že jsem knihu četl.

Ajisek61
02.01.2018 3 z 5

Oddychovější četba. Nic napínavého a záživného. Ale příběh hezký :)

Květinka008
22.12.2017 3 z 5

Neznám Šamana ani Ranhojiče, ale vzhledem k jen niterné propojenosti lze Lékařku číst samostatně. Zjistila jsem, že mě nebaví popisy amerického systému čehokoliv, tady fungování zdravotnictví, navíc v 70. - 80. letech. Dočetla jsem s přemáháním, poslední třetina knihy je výrazně nejlepší - omezuje popisy a soustředí se na osobnost hlavní postavy. Překvapivý konec potěšil, knize to přidalo o jednu hvězdu.

Danielka001
25.11.2017 3 z 5

Neříkám, že příběh je špatný, ale mně se nelíbil; po Ranhojiči a Šamanovi jsem byla zklamaná. První dvě knihy mě vtáhly do děje - tato ne. Přesto veliký respekt panu Gordonovi, děkuji

VeronikaZ
23.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Zajímavý popis fungování amerického zdravotnictví a života venkovské lékařky a řada dalších zajímavých témat, zejména potraty a důležitost individuálního rozhodnutí každé ženy, ne společnosti a fanatiků.

Mindy
02.10.2017 2 z 5

To snad ani není Noah Gordon, přišlo mi to jak napsané na sílu,pro mě nuda,po Ranhojiči a Šamanovi velké zklamání

Kerberos
30.06.2017 4 z 5

Předchozí díly byly sice lepší,ale pořád dobré čtení.

rozvera
22.05.2017 4 z 5

Dobře popsán život lékařky v drsné přírodě malého horského města. V první části knihy mi cosi chybělo, ale možná to bylo tím, že jsem opomněla předchozí dvě knihy, na které tato navazuje.

petunkav
25.04.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila. Jednu hvězdu jsem ubrala pro moc zdlouhavé popisování přírody, okolí a pocitů. Někdy opravdu přehnané a zbytečně protáhlé.
Dalším mým pocitem je, že to snad ani nepsal stejný spisovatel, co napsal Ranhojiče. Je to úplně jiné - tím netvrdím, že špatné.

Boženka2
07.04.2017 4 z 5

Po Šamanovi a Ranhojiči trochu zklamání, ale i tak jsem knihu přečetla s chutí, moc se mi líbí, jak popisuje hory a přírodu.

čef
16.12.2016 5 z 5

Od autora jsem již přečetl dost na to, abych se těšil na každou jeho knihu, kterou objevím. Také Lékařka je psaná stylem, který zcela obdivuji. Nejde však jen o styl psaní, ale hlavně o velmi srozumitelné, lidské úvahy a myšlenky v knize obsažené. Každá jeho kniha mne vždy tak znovu povzbudí k tomu být otevřenější, chápavější, pracovitější a vůbec lepší než doopravdy jsem. Moc děkuji.

Janin
04.10.2016 3 z 5

Začátek knihy nebyl příliš čtivý a poutavý.Jako by to nebyl ani Noah Gordon.Někde u 80 stránky nastává kontrast mezi rychlým a neosobním Bostonem a krásou a drsností malého horského města.Pak už se od knihy nedá odtrhnout.Čtete jedním dechem,hltáte stránku za stránkou.Doporučuji.I když Ranhojič se mi líbil mnohem víc.

Janin
04.10.2016 3 z 5

Kniha nebyla čtivá od prvních stránek jako Ranhojič.Jako by to ani nebylo od Noaha Gordona. Bylo nutné se prokousat asi 80 stranami nepříliš poutavého čtení.Několikrát jsem chtěla knihu odložit.Přesto jsem to nevzdala a pak jsem hltala stránku po stránce a nemohla se odpoutat.Dočetla jsem jedním dechem.Zápletky,napětí,rozuzlení.Kontrast :bohatý a rychlý svět Bostonu a soukromá praxe v malém horském městečku.Doporučuji.

Vlastina67
23.09.2016 4 z 5

Kniha se mi moc líbila - pěkný příběh a popis přírody na horách ve všech ročních obdobích mě úplně nabíjel. Docela mě zarazil systém zdravotního pojištění v USA. Ale jinak se mi knížka moc hezky četla a mrzelo mě, že skončila. A vlastním jeden srdcový kámen! :-)

misickabl
31.07.2016 3 z 5

příliš krátké =)

Jia
22.05.2016 5 z 5

Po slabším začátku se odehrává silný příběh o lékařce, která ve svých 42 letech odchází z rušného velkoměsta a zřizuje si soukromou ordinaci na venkově, v drsném, ale krásném prostředí na horách.
Knížka nejen o nemocech, starostech a radostech jejích pacientů, ale i o jejím osobním životě, sbližování s místními lidmi, budování nového domova i o novém složitém vztahu.
Čtivý a krásný román.

Natyna3
02.05.2016 3 z 5

Nejprve jsem byla z knihy zklamaná, protože jsem měla velká očekávání po přečtení Ranhojiče, který se zařadil mezi nejlepší knihy, které jsem vůbec kdy četla.
Potom jsem knihu raději vnímala jako samostatný celek a docela se mi začla líbit..
Oproti Ranhojičovi to však bylo slabé..

lékařské prostředí lékařky lékaři

Noah Gordon