Lékařka

Lékařka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1436/bmid_lekarka-7af-1436.jpg 4 530 95

Dynastie Coleových série

< 3. díl

V rodině Coleů se lékařské povolání dědí z generace na generaci. Prvním doloženým ranhojičem v rodině byl Robert Jeremy Cole, který žil v jedenáctém století a vyučil se v Persii u slavného Svíceny. O sedm set let později se další lékař, Robert J Cole, po zapojení do politických nepokojů ve vlasti ocitne na útěku a připojí se k prvním osadníkům na původně indiánském území. Pro farmáře znamená přítomnost lékaře naději na přežití. Robův syn, přezdívaný Šaman, touží jít v otcových stopách... Tolik k začátku příběhu, popsaném v knihách Ranhojič a Šaman. Také Roberta J Coleová pokračuje v rodinné tradici a v osmdesátých letech minulého století se stává významnou bostonskou lékařkou.V osobním životě se ji však nedaří- rozpadá se jí manželství s Tomem Kendrickem a zjišťuje, že jí práce ve velké nemocnici nepřináší uspokojení. Roberta, jež zdědila vzácný rodový dar – schopnost vycítit v lidech blízkost smrti – odchází do horského městečka Woodlieldu, které leží uprostřed dosud nedotčené přírody, a otvírá si zde soukromou praxi. Ráda se nechá vtáhnout do starostí i radostí zdejších pacientů a brzy tu nalézá i přátele. Prostřednictvím nových zkušeností a prožitkem osudů svých přátel, jímž se snaží pomáhat, dobírá se nového smyslu života a podstaty lidského bytí, které znamená prolnutí dobrého i zlého v životním údělu každého člověka.... celý text

Literatura světová Romány Zdravotnictví
Vydáno: , Knižní klub

Matters of Choice , 1995

Vojslava
05.11.2023 4 z 5

Musím souhlasit s předchozími hodnotiteli: z trilogie nejméně zajímavá část, ale boj o potraty a systém zdravotní péče ve Spojených státech minulého století prostě nejsou tak barvité jako raný středověk nebo osidlování Západu. Ale hlavní hrdinka leckdy řeší podobná dilemata, probojovává se stejnými pochybnostmi jako hrdinové předchozích dílů a její vnitřní svět není o moc míň pochybující než jejich. Ve finále je to docela hezké čtení ve stylu "doktor z venkova" a určitě si to své čtenáře najde - i když sama asi už po téhle knížce hned tak nesáhnu.

tereza5767
20.08.2023 2 z 5

Ranhojič i Šaman, skvělé knihy, třetí díl však zklamal. Knihu jsem dočetla, ale bylo to spíše z principu dočíst trilogii, než že by mě příběh zaujal.

asam
09.08.2023 3 z 5

Jako by se autor už ze všeho v této sérii vypsal. Chyběla tam jiskra.

slunicko1958
03.03.2023 4 z 5

Souhlasím, že tento díl je z trilogie nejslabší, ale není špatný. Velice hezky se čte, děj rychle ubíhá. Příběh je občas lehce předvídatelný, občas se vám ani nechce věřit, že je z konce 20. století (zanedbaná lékařská péče nebo vztah k interupcím připomíná středověk). Nadchly mě popisy přírody ve všech ročních dobách.
Při čtení jsem měla pocit, jako by autor "vystřílel munici" v prvních dvou dílech trilogie. Ale i tento román se dá číst a své příznivce potěší.

Janniska
10.02.2023 5 z 5

Poslední z trilogie mě ani teď nezklamala.Mám tenhle typ vyprávění o lidských životech ráda.

lucakuca
18.12.2022 4 z 5

Nečekala jsem, že mě to chytne až takhle.
Prace a život a práce jedné doktorky. Když jsem zjistila, že je součást trilogie od Šamana, zbystřila jsem.
Tenkráte před sto lety, kdy jsem nebyla ani dítě ani dospělá, prostě jen vlající a chichotající se entita, jsem četla Šamana. Nepamatuji si, o čem byl. Pamatuji si jen, že jsem byla uchvácena.
V tomtom věku? Mě něco uchvátilo? Takže volba jasná - čtenářská výzva 2023 - kniha, kterou jste již četli - bude Šaman.
Díky Lékařko za znovuobjevení...

Anavi8912
01.10.2022 5 z 5

Za mě velmi zdařilá trilogie o lékařské dynastii Coleových. Asi nelze srovnávat jednotlivé díly. Každý má něco do sebe. Popisují velký časový úsek v historií medicíny od 11.století až skoro po americkou současnost. Líbí se mi styl psaní pana N.Gordona a určitě si ještě nějakou jeho knihu přečtu.

vlkcz
18.08.2022 4 z 5

Na úrovni Šamana, k absolutní spokojenosti ale přeci jen kousíček chybí.
Klady: Silná ženská hrdinka. Velice civilní příběh, který poklidně plyne přes různá úskalí. Současný, takže, i přes některé specifičnosti amerických reálií, mu člověk hned rozumí. Žalující tím, že lékařům už v provozování jejich poslání nebrání jen nevědomost, náboženství a předsudky, ale i politika a byrokracie.
Mínusy? Vlastně nevím. Asi tam jenom chyběla ta pověstná špetka čehosi. I tak ale potvrdila vzestupnou tendenci celé trilogie. (Vím, že jdu proti proudu, ale já to všeobecné nadšení Ranhojičem prostě nesdílím.)

lucifess
24.08.2021 4 z 5

Třetí v sérii, pro mě zároveň i nejslabší díl ze série. Pořád je to velmi dobrá kniha. Hlavní hrdinka R.J. je velice silná žena, která si musela naprosto všechno už od dětství vybojovat. Na jednu stranu je to obdivuhodné, všichni bychom k ní mohli vzhlížet, ale často mi připadala opuštěná a život nenaplněný. Sama obstát v horách, sama se naučit ovládat motorovou pilu, sama prořezat lesní cestu, sama postavit most přes vodu, sama, sama, sama... a kam a pro co se člověk vlastně žene?
Přiznám se, že kniha pro mě nemá moc konec. Mohla by skončit jak dřív, tak i později. Bylo to, jako když se autor rozhodl, že knihu ukončí například 31.8. a co dopíše, to dopíše.

JitaJL
18.08.2021 5 z 5

Nelze srovnávat s Ranhojičem ani Šamanem, a přesto se mi příběh moc líbil. Je zasazen do nedávné minulosti a na rozdíl od předchozích dílů je hlavní hrdinkou a pokračovatelkou lékařské tradice žena. Žena dle mého názoru silná, odvážná a neskutečně lidská. Obdivovala jsem ji po celou dobu a i když konec nedopadl podle mých představ, dojal mě a nechal určitý prostor pro myšlenku, jak by to mohlo dál v budoucnu pokračovat.

dominika8192
03.08.2021 5 z 5

Kvalit Ranhojiče to nedosahuje, ale to se nepovede žádné knize. Ani sám velký génius nepřekročí svůj vlastní stín a nenapíše nic podobně skvostného. V záři Ranhojiče se Lékařka jeví jako průměrná kniha, nemastná a neslaná, ale zdání klame. Je působivá, jemná a laskavá a ačkoli řeší vážná témata, servíruje je čtenáři něžně a nenásilně. Ne, nebudu se inspirovat poslední větou anotace, v níž se praví, že se ke knize čtenář rád vrátí. Přečetla jsem ji jednou a stačilo. Ale promrhaný čas to nebyl.

tamdr
30.05.2021 3 z 5

Mně se nejvíce líbil Ranhojič a u toho asi zůstanu i po této knize

hardrock
01.02.2021 4 z 5

Mne sa ten príbeh páčil. Áno, je iný ako Liečiteľ. Áno, je iný ako Šaman, ale bavilo by vás čítať znovu to isté? Toto je príbeh zo súčasnosti, chýba mu pach histórie prvých dvoch dielov. Kniha je však plná človečenstva a ľudskosti. Lekárska veda, rovnako ako rod Coleovcov ide š ďalšou generáciou stále dopredu, presne ako to ukázal záver tejto knihy. Podľa mňa to bolo dôstojné zakončenie Cole ságy.

Karol477
08.01.2021 3 z 5

Příběh není špatný, ale ve srovnání s předchozím dílem Šamanem je o poznání horší. Váhala jsem i nad 4ma hvězdičkama.

evvva
27.12.2020 3 z 5

Po Ranhojičovi a Šamanovi poněkud slabší kousek, nicméně, dočteno, odškrtnuto a hurá na další....

EvikU.
02.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Kniha se mi četla stejně pěkně jako předešlé 2 díly. Nebylo to tak zajímavé z pohledu historie, protože 20 století máme v nedávné paměti. Ale i tak to bylo hezké čtení.

SPOILER: Lékařka R. J. Coleová si toho prožila dost. Mrzel mě ten konec ve smyslu, že se rozešli s Davidem, když se nakonec vrátil a mohli spolu být šťastný. A také to, že se s ním nesnažila spojit, když zjistila, že dostala znovu velký dar. Být maminkou. No pár stránek bych ještě zvládla. Doporučuji.

roman6788
29.10.2020 4 z 5

Nebolo to az take zazivne ako predosle dva diely, ale snaha sa ceni.

georginaa
19.10.2020 3 z 5

Na začátku nové práce jste nadšeni, po pár letech spěchu a chaosu jste vyhořelí a vůbec nevidíte smysl svého života. Dokud nedostanete druhou šanci a nový stimul k duševní spokojenosti. To se právě stalo Robertě, která toho měla už dost a našla si nový život v malém městečku. Docela pěkný příběh.

bararich8
13.04.2020 4 z 5

Bohužel musím souhlasit, že s předchozími knihami, s Ranhojičem především, se Lékařka moc srovnávat nedá. Na druhou stranu, když jsem se pročetla pro mě poněkud zmateným začátkem, příběh mě pohltil a četl se velmi lehce.

pavel8652
31.03.2020 3 z 5

Na rozdíl od Ranhojiče a Šamana byla pro mne tato kniha nudná a "bez šťávy".Vlastně jsem se jen prokousal na konec.Vzhledem k předchozím dvěma knihám to ale byla jakási povinnost.Své čtenáře si kniha jistě najde,ale pro muže to podle mne moc není.

lékařské prostředí lékařky lékaři

Noah Gordon