Lékařka

Lékařka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1436/bmid_lekarka-7af-1436.jpg 4 530 95

Dynastie Coleových série

< 3. díl

V rodině Coleů se lékařské povolání dědí z generace na generaci. Prvním doloženým ranhojičem v rodině byl Robert Jeremy Cole, který žil v jedenáctém století a vyučil se v Persii u slavného Svíceny. O sedm set let později se další lékař, Robert J Cole, po zapojení do politických nepokojů ve vlasti ocitne na útěku a připojí se k prvním osadníkům na původně indiánském území. Pro farmáře znamená přítomnost lékaře naději na přežití. Robův syn, přezdívaný Šaman, touží jít v otcových stopách... Tolik k začátku příběhu, popsaném v knihách Ranhojič a Šaman. Také Roberta J Coleová pokračuje v rodinné tradici a v osmdesátých letech minulého století se stává významnou bostonskou lékařkou.V osobním životě se ji však nedaří- rozpadá se jí manželství s Tomem Kendrickem a zjišťuje, že jí práce ve velké nemocnici nepřináší uspokojení. Roberta, jež zdědila vzácný rodový dar – schopnost vycítit v lidech blízkost smrti – odchází do horského městečka Woodlieldu, které leží uprostřed dosud nedotčené přírody, a otvírá si zde soukromou praxi. Ráda se nechá vtáhnout do starostí i radostí zdejších pacientů a brzy tu nalézá i přátele. Prostřednictvím nových zkušeností a prožitkem osudů svých přátel, jímž se snaží pomáhat, dobírá se nového smyslu života a podstaty lidského bytí, které znamená prolnutí dobrého i zlého v životním údělu každého člověka.... celý text

Literatura světová , Romány , Zdravotnictví

Vydáno: , Knižní klub

Matters of Choice , 1995

Yorika
04.03.2020 4 z 5

Nemyslím si, že je kniha horší než předchozí dvě. Je jen jiná. Možná je mi dokonce jako ženě bližší.
Roberta má v sobě stejnou houževnatost a sílu, jako její předci. Její odvaha je mi sympatická.
Důstojné zakončení celé triologie.

Mantikocka
15.02.2020 5 z 5

Další skvělá kniha o lékařích.

vikyna9
16.12.2019 4 z 5

Knihu jsem omylem četla jako první. A líbila se. Po čtení Šamana a Ranhojiče jsem za svůj omyl byla nakonec ráda. Neříkám, že je slabší, jen ty dvě předčily tuto. Nevím, jak bych ji hodnotila, kdybych přečetla v pořadí, jak jsem měla.

Tyet
25.10.2019

na stránce 91 jsem knížku zaklapla, bezbřehá, plytká nuda, je to bohužel červená knihovna, na to nemám čas :)

Szekynka
25.09.2019 5 z 5

Tak mám za sebou Šamana a Lékařku. Nemůžu tvrdit jako většina, že by byla lékařka slabší, mě byl její příběh docela blízky, stejně tak jsem si ale zamilovala Šamana. Tím, že autor zasadil knihy do úplně odlišných dob a prostředí nedají se myslím knihy úplně porovnávat. Za mě měly obě něco do sebe.

Jandulena
27.08.2019 5 z 5

Kniha byla čtivá od začátku do konce. Ale pravdou zůstává, že předchozí dvě knihy byly zajímavější. Nicméně jsem ráda, že jsem ji četla. Člověk se alespoň před knihu mohl dozvědět o americkém zdravotním systému a zjišťuje, že to tam opravdu není velká hitparáda.

Schary
25.08.2019 2 z 5

Čtivé, nicméně postrádá kvality a zajímavost předchozích dílů.

Alma.steffl
01.08.2019 3 z 5

Konec ságy rodu Coleů. Oproti předchozím dílům slabé. Historie Gordonovi sedí líp.

Jara 56
14.07.2019 3 z 5

Přečteno, dle mého je to nejslabší z autorových románů, ale i tak se dá číst.

verense
28.03.2019 4 z 5

Typicky čtivý Noah Gordon, i když vyznění Lékařky asi není tak "exotické", jako tomu bylo u Ranhojiče či Šamana. Možná je to tím, že hlavní hrdinkou je žena, možná tím, že se jedná o dobu nám daleko bližší. Náhled do problematiky zdravotního pojištění a konfliktů s odpůrci potratů byl zajímavý, zase se mi potvrdilo, že USA jsou jednou z posledních zemí, kde bych chtěla žít. Moc pěkné završení trilogie.

harena
20.02.2019 4 z 5

Pokračování dynastie Coleů, tentokrát je hlavní hrdinkou žena, lékařka, která žije v osmdesátých letech minulého století. Také podědila tzv. vzácný "dar" po Roberu Coleovi, který žil v jedenáctém století. Noah Gordon je veliký vypravěč, v knize nejen popisuje současnou krizi, kde statisíce lidí nemají na lékařskou péči a sugestivně popisuje i odpor a fanatickou nenávist odpůrců potratů, ale také vyzdvihuje lidskost a přátelství, radost i lásku. První díl Ranhojič byl úžasný, podmanivější, exotičtější, nezapomenutelný a líbil se mi mnohem víc, i když tato kniha je nám bližší. Celá trilogie je krásné čtení.

JarmilaNovotna
25.01.2019 5 z 5

Škoda že nebude další pokračování.

zdenaR
11.01.2019 5 z 5

Krásný a čtivý závěr trilogie - pro mě by mohl být delší :-)))

alekis
19.11.2018 3 z 5

Zatímco Ranhojič a Šaman mě doslova oslnili, třetí část trilogie byla o něčem jiném... snad proto, že se odehrává v dnešní době, není tak dramatická a romantická jako ty předcházející. Přečetla jsem, a rozhodně to nebylo žádné utrpení, šlo to, ale nemám úmysl se znovu ještě jednou k této knize vrátit.

Tedyla
23.09.2018 5 z 5

Moc pěkná knížka, hezké zakončení trilogie. Mohla ale být delší

BlaniVan
17.07.2018 2 z 5

Nejslabší díl ze série Dynastie Coleových. Kniha sama o sobě je čtivá, ale nemá žádnou výraznější zápletku. Tak trochu o všem a o ničem zároveň. Nic není pořádně dořešené a vše vyšumí do ztracena...

Boby17
17.07.2018 5 z 5

Noah Gordon i ve svém třetím pokračování lékařské série vytvořil hluboce lidský příběh, který čtenáře nutí k zamyšlení. Jak světová velmoc číslo 1 programově zanedbává své občany, jak je těžké žít bez zdravotního pojištění, jak fanatici dokážou pro svou pravdu ubližovat jiným, jak je těžké s někým žít a ještě těžší žít bez něj/ní, jakou cenu má přátelství a lidská důstojnost. Dávám všechny hvězdy a doporučuji knížku k přečtení.

Grety
01.07.2018 3 z 5

Životní příběh ambiciózní lékařky z nedávné minulosti. Trošku historie, trošku lásky a smutku se šťastným koncem.

Pergola
04.06.2018 5 z 5

Třetí román ze ságy rodu Coleů-lékařů. Kniha se odehrává v nedaleké minulosti a zajímavě popisuje život a práci samostatné lékařky v horách - kde lidé žijí na samotách hodně vzdálených od měst - obchodů, služeb a v neposlední řadě lékařů a nemocnic. Roberta poznává nové lidi, získává přátele a snaží se pomáhat všem jak je v jejích silách. Dostává se tak k poznání lidského bytí i smyslu svého života. Kniha končí nadějí na nový život. Příběh se mi moc líbil, doporučuji k přečtení.

tinka1974
03.06.2018 5 z 5

moc hezký román. pro mě byl z celé trilogie nejhezčí a dokonce jsem si objednala knížku vlastní, jak mi upoutal. myslím, že je to tím, že je z nedávné minulosti a spoustu zápletek z děje je možné prožívat i v našem reálném životě. R.J. velmi obdivuji. Dokáže přivést k zamyšlení a to se hodně cení

lékařské prostředí lékařky lékaři

Noah Gordon