Dýchat s ptáky

Dýchat s ptáky https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1067/dychat-s-ptaky-1067.jpg 4 60 4

Václav Cílek v této knize navazuje na předešlá díla, především na Krajiny vnitřní a vnější (2002, rozšířené vydání 2005) a Makom. Kniha míst (2004, rozšířené vydání 2007). Zabývá se znovu krajinou a místy, životním prostředím a klimatem. Dokonce se opatrně věnuje „popisu světa při velkém skoku dopředu, při kterém jsme se víc soustředili na výkon než na to, kam skáčeme...“ Knihu doplňují kromě fotografií také ilustrace z pozůstalosti malířky Olgy Karlíkové, která třicet let poslouchala zpěv ptáků a soustředěně jej zaznamenávala.... celý text

Literatura naučná , Věda

Vydáno: , Dokořán

Bakana
03.03.2023 3 z 5

Milé čtení. Dýchá z toho, že Cílek je laskavý člověk.
Jen bych ocenila, kdyby knížka byla malinko míň o pocitech a obsahovala malinko víc faktů.

Greenfingers
22.05.2019 4 z 5

První polovina knihy, ve které se autor zabývá popisem míst jemu blízkých, mě až natolik nezaujala. Některé eseje z této části na mě působily poněkud chaoticky, pán Cílek byl místy až příliš rozvláčný a místy odbíhal od tématu (viz esej o Olomouci).
Zato druhá polovina knihy se mi líbila o mnoho více. Bylo hned patrné, že autor je tady "doma". Problematika klimatu, jeho vývoje, změn a predikce do budoucna jsou jednou z jeho domén. Oceňuji nejenom jeho odbornost, zaujetí pro věc, ale i zajímavé postřehy a nápady, jak se s hrozícím globálním zhoršováním klimatu vyrovnat. Přestože ne všechny jeho návrhy řešení mi připadají reálné, podněcují alespoň k zamyšlení.
Hodně se mi líbily krátké eseje psané pro týdeník Respekt, ve kterých se autor velice trefně vyjádřuje k některým tématům, např. vzdělávání, školský systém, televize, reklama a další.

HanaSputnik
03.05.2017 4 z 5

Útěcha míst !!!
"Pozoruji svět a snažím se smířit s jeho proměnami pomocí věcí, které jsou stálé a přinášejí útěchu. Je to dědictví dlouhé minulosti, krása míst, proměnlivá pravda oblaků, trvanlivost skal, barvy přírody, gotický oblouk, hudební paměť i jazyk barokních učenců a kralických překladatelů. A jsou to také knihy. Myslím, že v příštích letech o hodně přijdeme, ale také nám toho mnoho krásného zůstane. Soustřeďuji se na to, co zůstává, a snažím se nelitovat toho, co odchází."

Ikkju
23.12.2011 4 z 5

Zajímavé čtení k zamyšlení. Cílkovo spojení posvátna a přírody, geologie, míst se mi hodně líbí, a přitom zůstává při zemi.