Dýchat s ptáky

Dýchat s ptáky

Václav Cílek v této knize navazuje na předešlá díla, především na Krajiny vnitřní a vnější (2002, rozšířené vydání 2005) a Makom. Kniha míst (2004, rozšířené vydání 2007). Zabývá se znovu krajinou a místy, životním prostředím a klimatem. Dokonce se opatrně věnuje „popisu světa při velkém skoku dopředu, při kterém jsme se víc soustředili na výkon než na to, kam skáčeme...“ Knihu doplňují kromě fotografií také ilustrace z pozůstalosti malířky Olgy Karlíkové, která třicet let poslouchala zpěv ptáků a soustředěně jej zaznamenávala. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1067/dychat-s-ptaky-1067.jpg 4.235
Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Dokořán

HanaSputnik

Útěcha míst !!!
"Pozoruji svět a snažím se smířit s jeho proměnami pomocí věcí, které jsou stálé a přinášejí útěchu. Je to dědictví dlouhé minulosti, krása míst, proměnlivá pravda oblaků, trvanlivost skal, barvy přírody, gotický oblouk, hudební paměť i jazyk barokních učenců a kralických překladatelů. A jsou to také knihy. Myslím, že v příštích letech o hodně přijdeme, ale také nám toho mnoho krásného zůstane. Soustřeďuji se na to, co zůstává, a snažím se nelitovat toho, co odchází."

Lector
26.09.2014

Třetí zastavení na cestě Cílkovou knižní tvorbou. Podobný styl, podobná struktura, podobná témata a přece jiná kniha. To však platí především o druhých dvou třetinách knihy, věnovaných úvahám klimatickým a „sociologickým“. Jak už jsem se DK dvakrát vyjádřil, Cílkovy filozofické a filozofující úvahy inspirované tu významným kostelem, tu starou jabloní (trochu bagatelizuji – omlouvám se) mi vždy rychle zevšední a já ztrácím dychtivost číst dále.
Smysly mi vždy zbystří, až když se dostanu k esejům o klimatu a společnosti. Tam je V. Cílek hodně silný a já obdivuji jeho široký záběr a schopnost kombinovat fakta, hledat mezi nimi souvislosti a vytvářet nové obrazy skutečnosti – logické a zřejmé, ale do té doby trapně schované mezi nejapnými zprávami masmédií.
Doporučuji vám Dýchat s ptáky. Když začnete na straně 125, budete rovnou číst to, co na knize považuji za nejpřínosnější (k začátku se můžete vrátit poté – návaznost mezi částmi knihy je spíše symbolická).
Cílek filozof: **, Cílek klimatolog *****, Cílek „sociolog“ ****.
Další moje postřehy a komentáře – viz moje recenze: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/vaclav-cilek-filozof-klimatolog-a-sociolog-2447

Ikkju
23.12.2011

Zajímavé čtení k zamyšlení. Cílkovo spojení posvátna a přírody, geologie, míst se mi hodně líbí, a přitom zůstává při zemi.