Dybuk a ďábel

Dybuk a ďábel https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336664/bmid_dybuk-a-dabel-gbG-336664.jpg 4 20 9

Soubor jedenácti mysticko-realistických povídek se pohybuje na hranici vážna a grotesknosti. Jejich židovští, katoličtí, protestantští či nevěřící hrdinové se setkávají se Smrtí i s anděly, s démony a dybuky v podobě zcela reálné, potýkají se s neobvyklými schopnostmi prorockými, se zázraky i s putováním v čase, s duchy dob dávno minulých, a to vše na samém počátku třetího milénia. Zázraky se dějí i dnes, i dnes se lidem zjevují andělé, i dnes k nám promlouvají duše mrtvých, neboť nevysvětlitelné, které je mezi nebem a zemí, je v tomto světě přítomno stále.... celý text

Povídky , Literatura česká , Záhady

Vydáno: , Brána

Dybuk a ďábel - O věcech mezi nebem a zemí , 2017

Lenka4
28.03.2024 5 z 5

Kniha má jedinou chybu – obrázek na obálce. Budí dojem, že obsah bude tuze vážný, drsný, na nervy neblaze působící. Netřeba se ale báti. Jedná o čtení milé, laskavé, trochu dojemné, chytré, nápadité, vtipné, ba dokonce i třeskutě veselé (např. když se tři smrťáci hádají o nebožtíka).

PFP
02.08.2022 4 z 5

Dlouho jsem se tak nezasmála. Hlavně první 3 povídky mi sedly. Ke konci mi to přišlo slabší, ale i tak si tuto knížku nechám a nepošlu dál. Jen škoda toho přebalu, dlouho mne odrazoval a s celkovou atmosférou knížky nemá nic společného.

ondras666
29.04.2022 5 z 5

Povídková kniha, kde si každý najde to své. Povídky se hodně točí kolem víry, hned několika vyznání, kolem konce života a mnoha tradic a pověr. Kniha mě oslovila, styl psaní je dobrý. Některé povídky slabé, ale jiné to vyváží dokonale. Za mě krásné dílo.

aliza
12.03.2022 3 z 5

Knihu také hodnotím průměrně, mám raději romány než povídky. U většiny povídek byla první polovina zbytečně rozvláčná, než to nabralo ten správný spád. A ano, některé povídky byly lepší, jiné horší, jak už to u povídek bývá. Ale určitě stojí za přečtení.

vlkcz
03.07.2021 4 z 5

Skoro 5*. Ale protože jde o sbírku povídek (byť se v řadě z nich objevují stejné postavy), téhle kvality nedosahují všechny. Na druhou stranu ani jedna z povídek není úplně špatná, dokonce jenom průměrná. A to je co říct. Osobně mě nejvíc zaujal poetický Taube a vtipná Moody by se divil. Naopak mi úplně nesedlo trochu zmatené Setkání po letech a poněkud školometský Photogeist.
Autor podává všechny povídky s lehkým vtipem a nadhledem, přesto v člověku vyvolá potřebu dané téma sám promyslet.
Také je škoda chybějící korektorské práce, projevující se ve velkém počtu překlepů, nesedících pádů apod.

Marekh
20.04.2019 3 z 5

Knihu bych hodnotil průměrně. Nejvíce se mi líbily tyto povídky: TAUBE, PHOTOGEIST, STARÝ FUTRÁL. Naopak mne příliš neoslovila povídka DYBUK A ĎÁBEL. Podle této povídky je pojmenovaná tato kniha a nelíbily se mi další povídky, např. NALEZENEC, SETKÁNÍ PO LETECH. Jiné povídky působily na mě průměrně.

Myslím si, že tato kniha neosloví všechny čtenáře, ačkoliv se třeba zajímají o záhady a rádi čtou knihy s tímto námětem. Hrdinové povídek jsou Židé, katolíci, protestanti a nevěřící a povídky se nesou v tomto duchu. V některých povídkách se dočteme, jak to mají složité lidé, kteří uzavřeli manželství a každý z nich je jiného náboženského vyznání - manžel je například katolík a manželka Židovka. Sledujeme, jak to vnímají jejich rodiče, podle jaké víry budou vychovávat děti apod. V jedné povídce si přečteme o rozdílných názorech na víru mezi lidmi různého náboženského vyznání. Povídky nejsou moc strašidelné. Nalezneme u nich humor a také se u nich můžeme zamyslel nad různými věcmi mezi nebem a zemí. Autorův jazyk působil na mě tak, jakoby to byl autor, který psal v 19. století, což se mi celkově líbilo.

Na konci knihy nalezneme SLOVNÍČEK HEBREJSKÝCH A JIDIŠ VÝRAZŮ. Slovo DYBUK znamená démon.

Kniha má pěkný přebal. V textu jsem našel několik překlepů.

bara.pavelekova
11.05.2018 2 z 5

Povídky pěkné, ale spousta náboženských pojmů. Věřím, že spoustě lidí se kniha bude líbit ale můj šálek kávy to není...

Tydvik
05.03.2018 5 z 5

Velmi hezká kniha povídek. Tajemných, lidských a humorných. Všechny jsou protkané náboženskou mystikou – židovskou i křesťanskou; ale vlastně i na těch 72 panen dojde.
Coby zarytá polyteistka jsem si občas musela nějaké informace dohledávat, zejména jak to bylo s tím Jákobem a Ezauem, takže jsem teď i o něco chytřejší.
Nedokážu říct, která z povídek se mi líbila nejvíc…a to je podle mě ta nejlepší vizitka pro povídkovou knihu.

Iwíček
10.02.2018 4 z 5

Z knihy jsem byla na jednu stranu nadšená, na druhou stranu mě ale docela zklamala. Neustále si kladu otázku, zda jsou opravdu v podobných publikacích nutné vulgarismy. A také jsem byla zklamaná z jazykového zpracování, tolik chyb na pár stránkách... Na druhou stranu mě potěšila grafika a zvolené téma a náměty.