Dvůr trnů a růží

Dvůr trnů a růží https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307426/bmid_dvur-trnu-a-ruzi-xBw-307426.jpg 4 4307 875

Úžasný a mrazivý příběh na motivy Krásky a Zvířete od autorky série Skleněný trůn. Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, zaútočí na ni podivný tvor. Odvleče ji do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že tajemným únoscem je jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku. Feyre čeká těžký úkol - musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce. „Oslňující svět, dokonale propracované charaktery postav a samozřejmě vrchovatě romantiky“. - RT Book Reviews „Jednoduše úchvatné … Série Skleněný trůn byla hitem, (a) tato nová řada je připravena pokračovat ve stopách Skleněného trůnu“. - Booklist „Sarah J. Maasová přichází s něčím, co může být její dosavadní nejlepší práce… okouzlující, strhující a nápadité… Budování nového světa je dokonalé, tak jak to dokáže jen Maasová!“. - USA Today... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , CooBoo

A Court of Thorns and Roses , 2015

Iwíček
05.10.2023 5 z 5

Abych pravdu řekla, tato kniha si mě získala. Odehrává se ve fantastickém světě, bohatém na kouzla a víly. Děj je živý a čtenáře baví od začátku do konce, protože se v něm neustále něco děje. Vyprávění je bohaté na množství nečekaných zvratů. Dílo vřele doporučím všem čtenářům, kteří mají rádi fantasy literaturu.

Sitting-Bull
03.09.2023 1 z 5

To jakože fakt? Pokud ano, tak moje první setkání s autorkou vůbec nedopadlo dobře a ačkoli čtu různé žánry, tohle tedy nedávám. Děj této knihy je snad ještě pitomější, než Colferova Těžko uvěřitelného příběhu, kde se hlavní postavy taky chovají hloupě až pitomě... Nejmladší ze tří zchudlých šlechtičen se dokáže lovem postarat o sebe a své sestry a otce, který taky vlastně není co k čemu. Ještě že ta jediná schopná dokáže vesničany naučit klást oka na zajíce, skolit vlka střelou do oka a k tomu krásně malovat. Ach jo.

Kopretina18
30.08.2023 5 z 5

Musím se hned na začátku přiznat, že i když jsem si pořídila celou sérii, vůbec se mi do ní nechtělo pouštět a byla jsem rozhodnutá, že ji prodám. Pak jsem si ale řekla, že než to udělám, zkusím si přečíst aspoň kousek, abych věděla čeho se to vlastně chci dobrovolně vzdát. A moje hodnocení? Tak tohle bylo něco. Kniha se mi líbila hned od prvních stránek, bylo to čtivé, pořád to mělo nějaký děj. Strašně se mi líbilo to, že v tom šel opravdu poznat ten reteling na Krásku a Zvíře (což je jedna z mých nejoblíbenějších Disney pohádek) a zároveň to byl originální a krásný příběh se skvělým magickým světem. Bavilo mě to odhalování všech těch tajemství, to, jak to tam vlastně autorka dávala skoro celou dobu čtenářům na oči, ale vlastně to bylo krásně ukryté. Zamilovala jsem si i postavy, i když je pravda, že mi ze začátku trošku vadila povaha Feyre, přišla mi místy arogantní, až taková kyselá a zbytečně zachmuřilá. Ovšem s každou další stránkou jsem si ji zamilovávala víc a víc a ve finále jsem ji i chápala, proč taková je a stala se z ní moje nejoblíbenější postava. Kniha ve mně vyvolávala spousty pocitů a dokonce jsem se u ní i několikrát rozbrečela, což se mi ještě u žádné knihy opravdu nestalo. Teď se chystám na další díl a jsem zvědavá, co se tam bude dít dál. Jsem ráda, že jsem se rozhodla si ji přečíst, protože už teď, po tom prvním díle vím, že TOTO bude moje další nejoblíbenější série a nejspíš bude patřit i mezi srdcovky, ke kterým se budu ráda znovu vracet. Příběh se mi líbil natolik, že jsem se rozhodla si pořídit i první tři díly v angličtině (nikdy jsem nic v angličtině nečetla). Celkové hodnocení je takové, že můžu všemi deseti knihu doporučit, opravdu stojí za to.

Anniee
29.08.2023 4 z 5

To vypadá na novou závislost, co mi zlomí srdce. Feyre se zatím tváří jako můj oblíbený typ hlavní hrdinky a namakaní vílí vladaři jsou samozřejmě zážitek. Uvidíme, co ta kombinace přinese dál.

Erudite
27.08.2023 5 z 5

Knihu jsem doslova zhltla (i s trny) za čtyři dny. Postavy mě chytly svými drápy a vtáhly mě do světa Prythianu a nenechaly mě jít dokud jsem nepřečetla poslední slova. Těším se na další díl.

Komaeda
25.08.2023 3 z 5

Docela dobrý

jahoda444
18.08.2023 5 z 5

Diky bohu za Booktok. Už delší dobu na mě vyskakovaly videa o sérii ACOTAR a tak jsem si řekla, že to prostě zkusím, když tolik lidí říká, že je to skvělá série.
Jenže pak jsem viděla, jak vypadá český přebal knihy a chuť mě nějak přešla, protože se mi vážně nelíbil.
Nějaký čas jsem se videím vyhýbala, ale pak jsem si prostě řekla, že si teda celou sérii naslepo koupím v angličtině a panebože!
Z videí jsem samozřejmě okoukala, že první kniha je nejslabší, takže jsem vážně zvědavá na další, protože za mě to bylo super!

VeDny
12.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Po skleněných trůnech jsou dvory příjemná změna. Jediná dějová linka netříští zážitek, postavy jsou značně nedokonalé, dělají chyby a chovají se tak nějak uvěřitelně (když trochu přimhouříme oči). Prostředí bylo zajímavé, tak podobné trůnům a přesto úplně jiné. Zvrat s nákazou mě skutečně překvapil. Jediné, co bych knize vytkla, co jsem si neuměla užít, bylo, jak se Feyre první polovinu knihy chovala. Zpětně dává smysl, proč se tak podivně, naivně a neuvěřitelně chovali ostatní. Ale její reakce na jejich milost, pohostinnost a milosrdenství či obrovský zájem vůbec nedávaly smysl. Žádný vděk za darovaný život, žádná pokora, žádná hrůza z tak bizarního neopodstatněného zájmu prastarých víl, které jí dělaly 24/7 chůvu. Pak už lepší, ale rozjezd trochu zklamání.

gabca2003
09.08.2023 4 z 5

První polovina knihy nebyla nijak zvlášť akční, měla spíše takový pohádkový spád děje. Ale poté děj nabral na obrátkách a autorka opět překvapila. Trošku jsem měla také problém, že kniha je psána v ich-formě, a ne v er-formě, jak jsem byla zvyklá ze série Skleněný trůn. Na první díl slušný rozjezd série, uvidím, co přinesou další díly.

Majuš333
09.08.2023 5 z 5

'Zůstaň s vladařem!'

"Takto vypadá váš život? Prokazujete milost lidem, kteří porušili Úmluvu, a dopřáváte si lahodné jídlo?" Výmluvně jsem se při tom zadívala na Tamlinův bandalír, válečnický oděv a Lucienův meč.
Lucien se drze uculil. "Také tančíme s duchy za svitu úplňku a krademe lidská novorozeňátka z kolébek a místo nich vám podstrkujeme svoje"

Je len veľmi malé množstvo sérií, ktoré sa dokážu natrvalo zapísať do našich sŕdc. Séria 'Dvůr trnů a růží' medzi ne rozhodne patrí a je to jedna z mojich najmilovanejších sérií. Nastal ten správny čas si ju zopakovať a zahriať srdiečko :)
Tamlin alebo Rhysand? To je otázka...!?!
V tejto prvej časti to je Tam, ale Rhys už mu šliape na päty a o chvíľu ho míľovými krokmi krásne predbehne :)

"Sice tě nesmírně rád vidím, drahá Feyre," pronesl Rhysand natažený na lůžku s hlavou podepřenou o ruku, "ale opravdu mě zajímá, proč se mi prohrabuješ v krbu?"
"Nařídili mi, abych z popela vybrala čočku, nebo mi serveš kůži z těla."

"Nemáš pro mě žádné lichotky?"
"Už o sobě máš beztak dost vysoké mínění. Pochybuju, že pro tebe lichotky maličké lidské holčičky něco znamenají."

isabokmal
06.08.2023 5 z 5

První díl z ACOTAR série jsem si hodně užila. Musím se tedy přiznat, že mi chvilku trvalo zvyknout si na první osobu, z které je to psané, neboť já sama tvořím ze třetí osoby.

Bavilo mne, jak se Tamlin s Lucienem před Feyre natřásájí a jak se jim ona naoplátku snaží věřit. A když se objevil pan Rhysand.. říkala jsem si: "Chlape, ty si věříš!"
Upřímně mne ani na chvilku nenapadlo, kam to celé směřuje a když autorka spustila svojí jízdu ke konci knihy, jak je u ní ve zvyku, valila jsem oči!! Nakonec jsem dočítala a hlavou mi běhala hromada otázek.. (na které jsem už dostala odpovědi v druhém dílu - ale o tom až jindy..)

Feyre mi v tomhle díle moc nesedla, v dalších dílech to bylo lepší.
Ale DOPORUČUJU! Opět jsem se setkala s tolika scénami, které mne donutily se smát a k smrti nesnášet záporáka

EjkaM
06.08.2023 4 z 5

Jak udržet ducha mladistvým i ve věku vyšším?! Číst Young adult! Tahle pohádka pro starší funguje. Má povedený příběh, promyšlené fantasy postavy i prostředí, napětí by se dalo krájet, akčních scén tolik, aby člověk nemohl odložit knížku, než přečte ještě aspoň jednu stránku. Klasický milostní příběh a erotika v dobře odhadnuté míře. Co dodat?! Sice se v první třetině občas vytrácí kontinuita a pasáže jsou sekané, těším se na pokračování.

Okoslav
31.07.2023 3 z 5

První půlka za dvě hvězdy, druhá za tři, takže budu hodná a zůstanu u tří. Do druhého dílu aspoň nakouknu, minimálně proto, abych se přesvědčila, že mě čtenářská intuice neklame a Maas zopakuje svou osvědčenou rutinu ze Skleněného trůnu. Už zbývá jen tipovat, co tentokrát vymyslí, aby se zbavila Nápadníka číslo 1 a mohla Neohroženou Hrdinku spárovat s Nápadníkem číslo 2 (ano, všichni víme, kdo to bude).

Poznámka pod čarou: četla jsem na internetu spoooustu debat na téma Maas vs. Bardugo. Nechápu, jak tohle může být vůbec k diskusi, protože zatímco knihy Bardugo fungují samy o sobě, a jsou tak přístupné nejen YA čtenářům, ale i těm klasickým fantazáckým (koukám na vás, Šest vran), tak když z knih Maas odeberete veškeré pokusy o romanci a erotiku, zbude vám pár víl a jinak velké tučné nic.

Hanathor
28.07.2023 5 z 5

Nemám slov. Těším se na další díl :)

zatoulane_knihy
23.07.2023 4 z 5

Za mě to byl super první díl série. Lehké seznámení s děním a dvory.

Knihu jsme četli z pohledu Feyr. Líbilo se mi, jak zde autorka nevynechala žádné pocity. Mám ráda, když jsou situace popsány opravdu z reálných pocitů, i když jde o fantasy.

Jen mě mrzí jak se zachoval Tamlin i když chápu, proč to udělal. Celkově se mi jeho postava v tomto díle velice zamlouvala. Nejvíc jsem jsi zatím oblíbila Rhyse a Luciena. Ti jsou mojí miláčci knihy.

Pak se mi zde líbila kuráž a povaha Frey a těším se jak to bude pokračovat dále. Jsem velice zvědavá jak se teď bude vyvíjet příběh a co mě dále čeká v této sérii. Určitě nemám žádné očekávání a snažila jsem se vyhýbat různým informacím, aby mi to nezkazilo radost z dalších dílů.

Knížku jsem měla přečtenou za pár dní, takže super čtivost bez nějakých zádrhelů nebo nudy. Nechybělo zde hodně akce.

Víc k tomu nevím co dodat. Opravdu za mě hodně povedený první díl. Nic tu nechybí a stojí za přečtení.

Dean_Sami
18.07.2023 5 z 5

Do knihy jsem se velmi rychle začetla, zkazila mi můj dlouhý večer v práci. Že začátku jsem měla pocit, že je to klasické fantazi, ale čím více jsem četla tím více jsem se do této knihy zamilovala. Pokud chcete intriky, mírnou erotiku a hrdinku, která není hlupá, pak je kniha právě pro vás

Nikotina
14.07.2023 3 z 5

Ve 22 letech jsem se rozhodla, že bych si měla přečíst alespoň nějakou YA literaturu a kamarádka mi doporučila právě tyto knihy. Líbilo se mi, že už jsou všechny díly vydané a já nemusím čekat, proto jsem se do knížek pustila. Jelikož fantasy nečtu, bylo to úplně něco jiného, než jsem doposud znala a nebudu lhát - první dvě knihy jsem měla přečtené snad za 3 dny. Když řeknu, že první kniha se mi líbila, tak druhá se mi líbila ještě více. Třetí kniha byl ale už oříšek a nebojím se říct, že autorka opravdu neumí psát války. V knihách jsem našla několik nesrovnalostí, ale celkově mohu říci, že byly fajn a stojí za přečtení. První díl 7/10, druhý 9/10 a třetí 5/10.

Margherita_N
14.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Upřímně, nejdřív jsem knize dala dvě hvězdičky, za pár dnů se mi to rozleželo a řekla jsem si, ale tak v rámci žánru to asi nějak tak šlo. Je to pohádka pro velmi mladé slečny, které můžou snít spolu s fantasy Popelkou Feyre o tom, že jednou při lovu v lese, kterým zabezpečuje to málo jídla pro neschopnou rodinu, potká prince a ten ji vezme s sebou na pohádkový zámek. Dobře, trochu přeháním, Feyre na nic takového při lovu nevinných zvířátek pro chromého otce a dvě starší sestry nemyslela, ale stalo se. Příběh ale psala Maasová, takže Feyre si musí taky pošpinit ruce krví, i když zdaleka ne tolika lidí/víl jako Aelin ze Skleněného trůnu. Opět mi u autorky vadila nedotaženost, nevysvětlování, nepřibližování atmosféry, pocitů. Blbě se mi do Feyre vciťovalo, protože postřehů z jejího nitra bylo málo. Na prahu se objevil mluvící vlk a řekl jí, ať s ním jde, tak s ním šla. Najednou přišli do jeho říše na severu za zdí (mávám Hře o trůny), aniž bychom se něco dozvěděli o průběhu dvoudenní cesty. Přitom já jsem si to představovala právě podobně jako cestu Jona Sněha, který bydlel zhruba na stejném místě (vždyť obě ságy dokonce používají pro svůj svět mapu Británie) a jeho pobyt na zdi byl taky doživotní. Jenže na rozdíl od něj se od Feyre nic nedozvíme, ani žádná nostalgie po opuštěné rodině moc neproběhne. A pak už se devatenáctiletá holka dostane do nekonečně bohatého sídla, kde má odteď až do konce svých dnů žít se dvěma sexy fešáky. Takže od začátku visí ve vzduchu to, s kým si na zdánlivě opuštěném místě za zdí začne a jak moc divoké to bude. Noo asi jsem po tom napínání čekala větší erotiku. Ale jak píšou i čtenářky pode mnou, chemie mezi ústřední dvojicí není největší a našel by se tam pro příští díly ještě někdo v tomhle směru lepší.

ladakach
12.07.2023 5 z 5

"Hype" okolo této knihy mě přesvědčil, abych si ji také přečetla a vytvořila vlastní názor. Po zjištění, že se jedná o retelling Krásky a Zvířete jsem byla lehce zklamaná, jelikož jsem se těšila na ryze nový svět s originálním příběhem. I tak jsem tomu ale dala šanci a nelituji ani za nic! Do fantasy světa, který je skvěle promyšlený a detailně popsaný, jsem byla vtažena již od prvních stránek. Viděla jsem vše tak živě a barevně. Vše dávalo perfektní smysl. Feyre se mi místy protivila pro svou paranoiu, přecitlivělost a hysterii, ale v průběhu jsem jí začínala přicházet na chuť. Pozitivně hodnotím taktéž podrobně popsané drastické scény, ze kterých místy běhal mráz po zádech. Dokonale to naopak vyvažovaly pasáže milostné. Moje prvotní obavy z předvídatelnosti vývoje příběhu byly zbytečné. Samozřejmě člověk tak nějak tuší, jak to celkem dopadne, ale pro mě je mnohem důležitější a zajímavější JAK. Což jsem tady tak úplně odhadnout nedokázala a hltala jsem každou stránku, abych se to dozvěděla - především na konci. Autorka mě svým psaním a vyjadřováním velice příjemně překvapila a rozhodně sahám po pokračování.!

elfinkaa97
10.07.2023 5 z 5

Já jsem naprosto nadšená! Miluju fantasy, ale už dlouho jsem nenašla takhle skvělý fantasy svět, který by mě absolutně vtáhl do děje a nepustil. Dokonce ani ve spánku jsem si neodpočinula, jelikož se mi Prythian objevoval i ve snech. Člověk v příběhu skutečně vidí prvky z Krásky a zvířete, přesto není vždy na první pohled jasné, co se bude dít na další stránce. Pokud jste někdy četli fantasy knihy od Míši Burdové, velmi mi to tahle série připomíná. Je to pecka a hned se vrhám na další díl!