Dvůr trnů a růží

Dvůr trnů a růží https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286248/bmid_dvur-trnu-a-ruzi-5Mh-286248.jpg 4 4296 875

Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale Tamlin – jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce. ! Jak upozorňuje i sama autorka, tato série obsahuje velmi explicitní erotický obsah. Řeší se zde znásilnění, násilí na ženách, psychické problémy, promiskuita, diskriminace, problémy s alkoholem, potrat a traumatický porod, smrt blízké osoby, válka, traumata z dětství a spousty dalších věcí.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , CooBoo

A Court of Thorns and Roses , 2015

EleaMcKey
18.01.2023 5 z 5

Tak tuhle knížku jsem zhltla jednim dechem a musim říct, že předčila moje očekávání. Měla jsem ji v merku už pár let a teď nechápu, proč jsem s jejim čtením tolik otálela :).
Feyre mě ze začátku trochu štvala, ale pak jsem si na ni zvykla a začala jí fandit :).

Thalin
04.01.2023 5 z 5

Když se mi ta knížka před lety dostala do rukou, tak jsem nečekala nic extra. Jen nějakou předělanou frází na Krásku a zvíře. Ale Maas to tak hezky rozvedla a předělala po svém a zapojila do vlastního světa, že tam vlastně ta inspirace něčím jiným ani není moc poznat. Má to spád děj, sympatickou hlavní hrdinku. Sice mi svou zatvrzelostí místy lezla na nervy, ale pořád jsem jí fandila. Což se moc nedá říct o ostatních obyvatelích zámku, ty jsem si oblíbila až po delší době a pak ta oblíbenost s dalšími knihami dost kolísala. Ale i tak to patří mezi mé oblíbené fantasy knihy a svět.

Pog
30.12.2022 4 z 5

Příběh dívky Feyre, která při lovu zabije vlka, načež je unesena tajemnou bytostí do říše víl a nadpřirozených stvoření. Do svého únosce se časem zamiluje a je to právě ona, kdo má prolomit jeho kletbu a zachránit (nejen) jeho dvůr. Jedná se v podstatě o retelling Krásky a zvířete s určitými prvky z jiných známých příběhů.

Pro mě byla kniha dost rozporuplná. Na jednu stranu jsem nechápala její oblíbenost a vysoké hodnocení, na stranu druhou se mi líbila. Začnu asi klady. To byla celková promyšlenost příběhu, která pořádně vyšla najevo až ke konci. Prostředí, do kterého byl děj zasazený se mi taky vcelku líbilo.
Záporně hodnotím především některé postavy. Navzdory autorčině snaze jsem si nedokázala hlavní protagonisty oblíbit, ani jeho, ani ji. Naopak vedlejší postavy byly většinou velmi sympatické, prošly si nějakým vývojem a pro své činy měly nějaké motivy. To hlavní dvojice byla dokonalá a bezchybná už od začátku, jako čtenář jsem se s nimi nemohla ztotožnit a lezli mi skoro pořád na nervy. Hlavní hrdinka mi začala být trochu sympatická až ke konci, ale její protějšek vůbec. Jinak se tam našly drobnější chybičky, které ale nemají až takový vliv na celkové hodnocení a nepřijde mi důležité se jimi zabývat.

Zpočátku jsem si říkala, že do dalších dílů nepůjdu (tenhle díl byl uspokojivě ukončen tak, aby mohl stát i samostatně a nebylo nutné další díly číst), ale od doby, co jsem knihu dočetla, na ni pořád myslím a zajímá mě, co bude dál, takže určitě budu v dohledné době číst i další díly.

MarQi25
20.12.2022 2 z 5

První jsem přečetla od autorky sérii Skleněný trůn - a to jedním dechem. Nedočkavě jsem se proto vrhla na tuto knihu, aby jsem si dala další dávku jejího díla. Šla jsem do čtení s až moc velkým očekáváním a bohužel mne kniha zklamala v porovnání s předchozí sérií.
Děj je o dost slabší a přistihla jsem se, že si přeji smrt hlavní hrdinky, která je chvílemi (po většinu času) nesnesitelná a její "láska" taktéž. Nevzdala jsem se ovšem tak snadno a alespoň si vychutnávala nový fantasy svět a vyčkávala, co se stane v dalším díle.
Trpělivost se vyplatila! Druhým dílem se vše hezky rozjelo a knihy se staly "neodložitelnými". Vydržte, stojí to za to. :)

Vixiene
17.12.2022 5 z 5

Po takové době jsem se konečně dostala ke Dvorům. Nebudu lhát, ale tendence S.J.Mass, že každý další díl je tlustší a tlustší mě od čtení neustále odrazovala. Trošku jsem se bála, že mi série nesedne (co si budeme povídat, už úplně nespadám do cílové skupiny čtenářů), ale během čtení prvního dílu mi prostě omládla dušička a byla jsem z toho nadšená. Během pár dnů jsem knížku přelouskala (pracovních dnů, takže toho času moc nebylo, tak je to asi všeříkající :D).

Víly, magie, nestvůry - to všechno dostanete. Feyre jde jednoho dne lovit a zabije vlka. Co nevidět si ji najde nestvůra, která ji odvleče do jiného světa, kde Feyre čeká mnoho nebezpečí. Protlouká se dosud neznámým a zjišťuje, že ne vše může být tak, jak vypadá.

Svět je vykreslený opravdu hezky a ač jsem byla připravena na velké množství krutosti a explicitního sexuálního obsahu, tak ani jedno z toho nebylo až tak markantní (nebo mi to tak aspoň nepřišlo), nicméně musím stále brát v potaz to, že je kniha určena i pro mladší čtenáře a tehdy už to je asi trošičku na hraně.

Nedá se říct, že by mi Feyre byla nějak zvlášť sympatická, ale ostatní postavy mám ráda (ehmehm Rhysand :D). Někde tady na DK jsem v komentářích četla o přirovnání Rhysanda k Damonu Salvatorovi a nemůžu nic jiného, než souhlasit :-D

Doporučuji všemi deseti a jsem ráda, že mám před sebou ještě tolik dílů, ikdyž prokousat se těmi stovkami stran bude asi oříšek :-D

sylva8672
12.12.2022 5 z 5

Po dlouhé době jsem odložila severské detektivky a pustila se do této knihy. Už dlouho jsem ji měla v hledáčku, ale pořád jsem se k ní nějak nemohla dokopat. A to byla chyba!!! Kniha mě chytla od úplného začátku. S malým synem mám hodně málo času na čtení a chvíle, kdy usne a ja můžu dospat probdělou noc, bych platila zlatem...! Ale teď jsem se těšila až usne, abych mohla pokračovat ve čtení. Kniha mě úplně pohltila a už se moc těším na další díl.

kiwizak
08.12.2022 5 z 5

Vtipné.. kdysi jsem tomu dala dvě hvězdičky a nedočetla, rozhořčená. Do druhého čtení jsem se pustila poté, co jsem si přečetla jinou knihu od autorky , kterou nebudu jmenovat... Protože kdo ví, ten ví, a kdo neví, ten se k tomu musí pročíst. Nyní mi připadalo jako bych četla jinou knihu.. nedokážu to moc vysvětlit, snad jen že jsem za tu dobu přečetla spoustu jiných knih, včetně těch, kde figurují víly, a tak se změnil můj čtenářský pohled. Tentokrát jsem se nemohla odtrhnout, takže musím dát pět hvězd... A pořídit další díly :D

Breberuše
01.12.2022 5 z 5

Tak tohle... Nemám slov. Úplně mě uchvátila. Vůbec se nebojím říct, že je to opravdu nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Jak může někdo něco takového vymyslet?? Krásná romantika, která brala dech, napětí, všechno propracované, pochopitelne... Jdu se vrhnout na další díl. Už teď se těším a zároveň netěším, až budu mít dočteno. Budu cítit prázdnotu, smutek a budou mi všechny postavy chybět ..

Ta_s_knihou
26.11.2022 5 z 5

K téhle knize jsem se dokopávala měsíce. Do té doby jsem byla Massovou i tématem víl nepolíbená a nevěřila jsem, že by mě to vůbec mohlo bavit. No..pro jednou jsem se zase šeredně spletla.

Je pravda, že jsem moc neočekávala. O to větší šok jsem utržila, když jsem se od knihy nemohla odtrhnout a přečetla jí ani ne za den (stálo mě to sice pracovní morálku na další den, ale když je kniha dobrá..)

Musím jednoznačně vyzdvihnout popisy. Teď, když už jsem od Massové četla víc věcí, vím, že to prostě umí. Poutavě, dechberoucně a prostě úžasně. Dokázala jsem se vcítit nejen do postavy Feyre, k níž jsem měla trochu delší cestu, ale především do celého světa víl a jeho dvorů (tady především toho jarního). Hltala jsem to, můj pochmurný pokoj rázem zmizel a byla jsem tam s Feyre. Prožívala to všechno, fandila jí a to hlavně pod horou, kde jsem jejímu charakteru totálně propadla.
Faktem je, že některé popisy byly na můj vkus už zbytečné a zdlouhavé, ale rozhodně to není nic, co by ubíralo na kvalitě.

Začátek je opravdu dost pozvolný a spíše zaměřený na pocity hrdinky, než nějakou akci, ale pak..panečku to byla jízda. Na posledních cca 100 stránkách jsem nevěřila.

Co se týká ostatní postav musím říct, že se asi odkláním od názoru většiny a Tamlin mi vůbec nesedl. Neměla jsem ho ráda, vysloveně jsem se modlila, aby zmizel a jen tak se už neobjevil. Zato Rhys mi sedl od prvního moment. Totálně jsem mu propadla. Měla jsem trochu spoilery z fan artů, takže jsem tak nějak tušila, že není úplně takový, jaký se zdá být, ale..no nebudu prozrazovat. Ve 2. díle se všechno naprosto a dokonale vysvětlí. A co se týče Luciena a Nesty s Elain..v tomhle díle jsem je spíše nevnímala. Lucien byl prostě jen poslušný následovník Tamlina a její sestry mi přišly takové neslané nemastné (což se samozřejmě dost rychle změní).

Celá série se rozhodně řadí k těm nejlepším, jaké jsem kdy četla. Je tam prostě všechno. Napětí, akce, romantika, brutalita, erotika, magie..prostě všechno, co od knihy očekávám.

5/5

Gleam
24.11.2022 1 z 5

Nic závratného jsem od knihy nečekala, spíš romantickou oddechovku, i tak mne kniha zklamala. Kráska a zvíře. No, do dalších dílů se asi nepustím.

Vjeerus
14.11.2022 4 z 5

Maas je pro mě už taková sázka na jistotu. Otravná hlavní hrdinka a zástup sexy borců, ze kterých si může vybírat zabalených do obří bichle, která se čte velmi snadno a rychle.
Milé překvapení bylo, že se mi začátek knihy tolik netáhl, jak jsem u této autorky zvyklá, i když je fakt, že dost dlouho hádáte, co by mohla být ta hlavní zápletka, protože zjišťování, že víly jsou taky jen myslící bytosti by se po chvilce omrzelo.
Za mě tedy velké dobré, pokud si chcete odpočinout a zakoulet očima nad zástupem nasvalených dívčích idolů a užít si příběh jak z pohádky, kdy se chudá holka vyšvihne ze dna jen svým důvtipem... A velkou dávkou štěstí.
Závěr knihy byl povedený, trochu opepřený krutostí. Kniha by mohla stát i sama, děj se vcelku uzavře a tudíž i lidi, co je kniha nenadchne, dostanou vcelku ucelený příběh a nemusí tolik pátrat po "a co bylo dál".

Veber
12.11.2022 1 z 5

Bohužel, tohle ne. Dvě hvězdy dávám za to, že se to četlo celkem lehce. Kniha obsahuje nějaké nelogičnosti. Postavy jsou velmi ploché - za nejzajímavější považuji Luciena a Rhyse. Někteřé části knihy mi přišly hrozně natahované. Glorifikace násilí a týrání. Pak by mě zajímalo, pro jaké věkové skupiny kniha je, protože osobně mi nepřijde šťastné říkat mladým dívkám (hlavní hrdince je 19), že mít sex s někým abyste se necítily samy je Ok (to co se dělo před příchodem za zeď). Hodně mi vadilo,že já lásku Tamlina a Feyre nějak z té knihy vůbec necítila. Hlavní záporačka se v podstatě projevila taky málo. A Tamlin... nehne ani brvou, když jeho milou ponižují a týrají a když mají příležitost být tajně chvíli spolu, tak by si to spolu jen rozdali?
Můj problém bude, že jsem začala s Novikovou (a jejím Hvozdem) a to se s tímhle zkrátka vůbec nedá srovnat....

kimChristopher
10.11.2022 5 z 5

Přestože jsem se ze začátku ke knize moc neměla, absolutně jsem se ji zamilovala!
Kuráž, kterou Feyre měla, bych v životě nesebrala. A tohle se mi na ní líbilo, jak jednala podle sebe.
Jsem ráda, že jsem na tuhle knihu nezanevřela ještě před čtením a brzy se určitě objeví v mojí skromné knihovničce :).

Péťa Z.
09.11.2022 5 z 5

Knížku jsem dostala k Vánocům. Až teď jsem si našla čas a chuť zkusit, jaká bude.
Prvních pár stránek jsem trochu pochybovala, jestli je to pro mě to, co hledám...
Jo! Konečně jsem se u čtení dobře bavila! Samozřejmě, téma je ohrané, ale bezvadně zpracované.

Autorka píše velmi čtivě. Obzvlášť mě zaujaly takové ty pasáže o umělečnu, kdy Feyre pozoruje okouzlující svět plný barev, tvarů, světla a stínů, aby jej mohla zachytit na plátně... Fantaskní postavy jako netvoři a poskoci Amaranthy jsou barvitě vylíčené, až z navozených pachových vjemů mrazí. Hra s jazykem je úchvatná. Já tohle v knížkách úplně zbožňuju.

Romantická linka s lehkým erotickým nádechem příjemně okoření zajímavě se rozvíjející děj.

Zprvu mi postava Feyre nepřišla příliš zajímavá. Má spoustu nedostatků, autorka ji nestylizuje jako neomylnou a dokonalou hrdinku. Postupně jsem si ji oblíbila.

Protože se děj věrně odráží od známé předlohy, já naopak oceňuji, že autorka dodržela klasické motivy z pohádky.
Proč ne? Proč se nedržet něčeho, co funguje, když to zajímavě dokážu přenést na papír...

K tomu se pojí i hádanka, která může kletbu zlomit okamžitě. Ruku na srdce - o čem byste chtěli, aby byla? :⁠-⁠)

Včera ráno jsem dočetla závěr. A ještě odpoledne jsem k narozeninám dostala další dva díly. :⁠-⁠)
Paráda, hned jsem se začetla do dvojky. Ta má 657 stran, což by mě u jiné knihy možná odradilo. Nicméně i tady očekávám skvělou zábavu. :⁠-⁠)

Slunik127
05.11.2022 3 z 5

Knihu jsem precetla rychle, je dobre napsana, ctiva. Na druhou stranu me neskutecne stvala podobnost s pohadkou Kraska a zvire. Kdyz se kniha od tohoto tematu lehce vzdalila, a ja si ji zacala naplno uzivat, vydrzelo mi to Jen par stranek, protoze se preslo na fifty shades of grey, nasledovane Popelkou a otrepanou variaci na spln Tri ukoly/vyres hadanku. Jako kdyby autorka nemela vlastni napady. A to nemluvim o tom, ze hadanka byla tak lehka, ze jsem znala odpoved driv nez jsem ji docetla. Docetla jsem, byl to vykon. Druhy dil mi prisel o dost lepsi, takze se timto nenechte odradit. ;) I kdyz doporucuji precist si spis Skleneny trun.

alsae
04.11.2022 5 z 5

Nad knížkou jsem dlouho váhala, ale jsem ráda, že jsem jí nakonec dala šanci. Střední část knížky trošku ztratila spád, dlouho tam bylo plno nejasných věcí. Ale pak už to nabralo na obrátkách a četla se skoro sama. Souhlasím, že Tamlin je taková nijaká postava, prostě mu něco chybí. Rhysand byl zajímavý už po pár řádcích, takže se těším na další díl.

rosta75
19.10.2022 4 z 5

Nedávno jsem dočetl první díl,louskám druhý.Kdybych si v knihovně všiml,že na zadní straně knihy je pod ukázkou dopsáno něco o malé obměně na téma Kráska a zvíře asi bych ji nevzal.Přečetl jsem knihu za 3 dny a jediné co k tomu dodám,zvláštním způsobem mě uklidňovala.

popeluška
16.10.2022 5 z 5

Dlouho se mi do knihy nechtělo ale dcera mě přesvědčila a já jsem za to moc ráda. Kniha byla naprosto úžasná, velká pecka. Četla se nádherně, děkuji autorce za mistrovské dílo....

Loire
14.10.2022 5 z 5

Musím říct, že jsem knihu četla na doporučení a přes pomalejší a nudný začátek mě kniha pohltila a musela jsem ji skoro pořád číst. Opravdu můžu říct, že to bylo hodně záživné a chvílemi to člověk začal docela i prožívat, když Feyre neposlechla a zúčastnila se slavnosti a tam měla velké štěstí, že se skoro nic nestalo. Pak to nedokázala při slavnosti vydržet a opět vyšla z pokoje a tam už ji zachytil Tamlin... No myslela jsem si, že to bude horší, úplně jsem to prožívala a říkala si, ať se nic nestane, hlavně ať ji nikam nedotáhne :D naštěstí se nic nestalo a dopadlo to dobře a nemluvím o konci knížky, kdy jsem to prožívala ještě více a doufala jsem, že to zvládne. Díky bohu se to vše zvládlo a knížku jsem na konci jedním hltem zvládla a už se nemůžu dočkat až budu číst další díl.

Artep071
10.10.2022 4 z 5

Přes kostrbatý začátek se rozjíždí napínavý příběh plný dobrodružství a emocí ... opět mě autorka vtáhla do děje. Na Feyre si pomalu zvykám a stránku za stránkou se mi dostává pod kůži ..... těším se na další pokračování a domluvu mezi Feyre a Rhysandem :)....
Závěr této knihy byl fantastický ..tolik napětí a všech těch různorodých emocí co autorka vloží do písmenek je strhující ...

láska magie smrt erotika pro dívky romantika víly, rusalky fantasy romantasy

Sarah J. Maas
americká, 1986
2015  86%Skleněný trůn
2016  86%Dvůr trnů a růží
2017  94%Dvůr mlhy a hněvu
2016  93%Královna stínů
2020  91%Rod země a krve

Kniha Dvůr trnů a růží je v

Přečtených5 898x
Knihotéce1 349x