Dvůr trnů a růží

Úžasný a mrazivý příběh na motivy příběhu Krásky a Zvířete. Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale Tamlin – jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/286248/dvur-trnu-a-ruzi-5Mh-286248.jpg 4.51596

Dvůr trnů a růží (1.)

A Court of Thorns and Roses (2015)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, CooBoo

AjkaHynkova

Ač již cca 20 let nemám na young adult nárok, tuto knihu jsem přečetla jedním dechem a musela si hned dojít koupí druhý díl. Úžasné.

ketvin

Při čtení prvního dílu jsem pořád nevěděla, jestli to Skleněný trůn překoná, nebo ne... Vztah mezi hrdiny byl chvílemi "divný", ale ten příběh byl ... dokonalý, napínavý, skvělý, nečekaný... A ta divnost mezi Tamlinem a Feyre? Tu jsem pochopila ke konci knihy a tak hrozně jsem se těšila, až se to v dalších dílech rozlouskne... Tohle prostě autorka umí, jak ukázala už v Trůnu.... Perfektní série od perfektní autorky. Bez chyby. A tedy i podle hodnocení, první díl je nejslabší, ale i tak většinu podobných knih překoná.... ❤

kikibo

Nemám slov , můj žebříček nejoblíbenějších knih se právě rozrostl a hurá na druhý díl.

Emičkazknihy

Knihu hodnotím až po dočtení celé série, proto budu mít možná trošku zkreslený názor. Ale nemohu si pomoct a recenzi na tuto knihu napsat, jelikož se dostala, mezi mé nejoblíbenější knihy. Kniha mě zaujala, kvůli obsahu. Vím že přepsat Krásku a zvíře, je docela častý nápad. Ovšem říkala jsem si že by se mohlo jednat o něco nového. Tak jsem se do knihy pustila. Ze začátku jsem měla problém knize porozumět a pochopit tamní svět a jejich tajemství. Když jsem se do čtení ponořila, myslela jsem si že postupně všechny tajemství odhaluji. Po konci knihy jsem si říkala že mě už nic nemůže překvapit, jelikož drama, láska a nebezpečí se ve knize objevovali, jako kdyby to byla samozřejmost. Nebylo to však tak že jsem si říkala, jejda zase je v nebezpečí a zase a zase. Kniha každé nebezpečí odhalila předem a potom se v něm hlavní hrdinka oběvila, nebylo to tak že by někde byli nebezpečí zbytečné. Když jsem četla, vesměs se ve mě střídali pocity: hrůza, strach, smích, porozumění, nechápavost a dalších milión pocitů, o kterých jsem ani nevěděla že existují.

Magič

Líbilo se mi jiné zpracování knihy na motivy Krásky a zvířete. Nechybělo tomu vůbec nic. Akce, spád, láska, nenávist, boj a strach na každém kroku. Klidně by to tímhle dílem mohlo skončit, ale nemůžu se dočkat ostatních dílů .. takže se vrhám na dvojku!

Эva

Přiznám se, že vůbec nechápu tak vysoké hodnocení této knihy. Celý příběh mi přišel úplně hloupý a předvídatelný až hrůza. Chvílemi jsem si říkala, jestli to autorka vůbec může myslet vážně... Například ta hádanka... Odpověď snad musela dojít úplně každému kromě hlavní hrdinky. No, dobře, do dalšího dílu se nedám, už teď mám pocit, že mi kleslo IQ o 10 bodů.

miska331

To bylo tak pomalý a zdlouhavý, že jsem v posteli u toho hned usnula. Lepší než kinedryl. Dvojka prý je lepší, ale nevím, jestli na ni dojde.

Terry11

... A tolik jsem se na ni tešila!
Nu, asi už jsem velká holka, protože toho prostě pro mne bylo málo . Málo dynamiky, málo dramaticnosti, hlavni postava málo sympaticka a hrdina málo hrdinný. Autorka málo originalni jak v tématu, tak ve stylistice. Čeho bylo přehršel, to byla rozvláčnost, naprosto nudné a ničim zajímavé pasáže, určitá nelogičnost charakterů.

Elern

Nechci knihu "Dvůr trnů a růži" zkritizovat. Mým cílem je napsat objektivní komentář. Zkusím vzít v potaz i to, že nejsem teenager, ale ani ostřílený dospělák.

Za prvé, knihu jsem nedočetla. Odložila jsem ji někde v polovině a po dvou měsících si přiznala, že tohle není můj šálek kávy. Začátek byl docela nadějný, dost podobný začátku v Eragonovi, ale nemohla jsem si prostě pomoct. Čím déle jsem ji četla, tím méně mě bavila.

Za druhé, Skleněný trůn od této autorky mě připadal lepší. Svižněji se četl, hlavní hrdinka byla drsnější než Feyre a zápletka mě bavila daleko více. Přesto mě ani Skleněný trůn nedokopal k tomu, abych si přečetla další díl.

Za třetí, svět za zdí vypadal vážně zajímavě, ale místo nějakých propracovaných detailů jsem dostala nápor pubertálního románku a nesmyslných pasáží z prostor zámku. Nebyl důvod proč číst dále, když se tam prakticky nic zajímavého pro mě nedělo.

Nedokázala jsem pochopit v čem je dvůr tak unikátní. Tento žánr je u mě pase. Vyrostla jsem. Můj čas je dost drahý na to, abych se věnovala těmto knihám. Věřím, že pro pár let mladší generaci je dvůr asi bomba ... pro mě už ne. Proto dávám nakonec dvě hvězdičky, protože jako Young adult je to obstojné.

Kingomolka

Wow ! Paráda :) tak toto mně překvapilo... super čtení. Nemohla jsem přestat. !

hledaseniki

Young adult žánr se mě už dávno netýká, přesto se tomuto žánru absolutně nebráním, ba naopak si ráda přečtu něco docela jiného. Dvůr trnů a růží mám na svém seznamu už od jeho vydání a kamarádka do mě tak dlouho šila, až jsem to konečně přečetla.
Dvůr trnů a růží se dost podobá disneyovce Kráska a Zvíře, nicméně Sarah J. Mass se rozhodla jít svou vlastní cestou a vložila do příběhu své nápady a to je jedině dobře. Musím říct, že Kráska a Zvíře je jedna z mých nejoblíbenějších pohádek vůbec, pochopitelně mám na mysli zrovna tu animovanou od Disneyho!!! A kniha, která má okolo 440 stánek, se mi dostala pod kůži ostatně jako samotné postavy.
Feyre jsem měla občas chuť nakopnout, ale řekla bych, že to bylo úmyslné, protože přece jen jde o knižní sérii a autorka chtěla její postavu rozvíjet a to se povedlo, takže v průběhu příběhu se čtenářům vztah k hlavní hrdince změní, alespoň já jsem to tak měla. Sarah J. Mass nám ukazuje nový svět plný víl a musím přiznat, že mě to vážně dostalo. Kdo by nezbožňoval kousavého Rhysanda (ano, přiznávám bez okolků, chtěla bych si ho vzít). Zhltla jsem to raz dva, jen mě zatraceně mrzelo, že tam Rhysand nebyl daleko víc. Zamilovávat do postav se mi stává hodně málo a v teen příbězích už vůbec ne, tady se to vážně povedlo a při čtení některých pasáží jsem si myslela, že jsou snad v příběhu stránky z 50 odstínů…

Petra38

hodnotim zpetne, serii už mám davno precetenou takzemuzu rict ze je to v poradi druhy nejsilnejsi dil serie..

HNEDOOCKA

Krásná série, těším se na další díl :)

Gedzita

Po Trůnu, ze kterého jsem moc nadšená nebyla, jsem se zase nechala do něčeho ukecat. Že je to lepší a úžasný a nejvíc... No, za mě není. Na knížce mi totiž vadila zásadní věc - je to jak přes kopírák předělaná jednička Skleněného trůnu. Hlavní náctiletá hrdinka, drsňačka s pohnutým osudem (co se chová jak totální slepice), je nucena pobývat v honosném sídle, kde se koupe, chodí po zahradě, odhaluje světoborná tajemství, občas se jí do cesty postaví nějaká úděsná příšera a hlavně, má dva spolubydlící, kámoše a Toho Pravého. A nakonec to po nějakém tom sexu, vraždění a spasitelství vypadá, že Ten Pravý asi vůbec nebude Ten Pravý, páč o čem by byly další díly...
Literárně je to dost špatný. Absence logiky, vykrádačka všeho možného, bože, ty dialogy!!! Kdybych patřila do náctileté cílovky, byla bych asi nadšená, ale až moc mi vadilo, že se autorka nenamáhala začátek postavit jinak, jen změnila kulisy a navíc neumí moc psát Ale dobře, bylo by z toho skvělý anime :D
Ale jdu číst dvojku, neumím prostě nechávat série rozečtené. Doufám, že se alespoň děj konečně pořádně rozjede.

Míša06

Kniha byla velmi čtivá a byla velmi hezky napsána. Nemůžu vytknout nic zásadního. Líbilo se mi to rozuzlení a odhalení kletby. A jak Feyre bojovala. Knihou jsem prolítla za pár dní, opravdu se čte velmi snadno. Kniha se mi líbila a rozhodně si přečtu pokračování.

Makaja

Lepší než skleněný trůn, ale svoje mouchy to má. A nelogičnosti. Feyre je mi nesympatická (což se nezmění až do konce série) a to se pak nečte úplně lehce. Proto ta hvězda dolů. A mmch na hádanku jsem odpověděla hned po jejím přečtení - myslím, že nebyla až tak těžká pro tak důvtipnou dívku, jakou Feyre měla být.

BarbRyc

Už dlouho jsem se do žádného příběhu tak nezamilovala, žádnou knihu nepřečetla jedním dechem a už dlouho mě žádná nerozbrečela, jako tomu bylo v případě Dvoru... I když jsme právě nečetla, přemýšlela jsem nad postavami, nad tím, jak to asi bude pokračovat. Pět hvězdiček mi zde nestačí!

Julinka679

Po tom, co jsem dávala asi tak 3 šance Skleněnému trůnu (bohužel jsem neuspěla, ale zkusím to ještě jednou) jsem se nehodlala vzdát a zabrousila do jiné série od Maasové.
Osobně nechápu proč je tahle kniha a celá série hodnocená tak dobře. Je to celkem velká vykrádačka a začátek knihy je nabitý nekvalitními dialogy. Někde uprostřed se to začíná lepšit, napínavější to bohužel je až s Rhysandem a Amaranthou. Tamlina, Luciena a Rhyse jsem si celkem oblíbila ale Feyre bohužel moc ne :-/
Autorčin styl psaní jsem nepochopila... když se děj postupně vystavěl a nabral "grády" tak to Maasová zabila a děj se musel znovu vystavovat a tak znovu a znovu...
Každopádně obálka je nádherná, oceňuji myšlenku "Kráska a zvíře" a konec taky nebyl tak špatný takže budu hodnotit jako dobrý průměr :-)

Jostik_21

Vůbec se mi nechtělo do čtení této knihy. Možná kvůli tomu, jak se o ní všichni bavili. Samozřejmě jsem to dlouho odkládat nemohla a tak jsem se rozhodla, že si knížku vezmu na ”dovču” na tři dny. Kniha mě velmi bavila, ale chvilkami bohužel vůbec ne a tak jsem ji
musela zavřít a jít se bavit ven. Ale stále jsem se ke knize vracela, až do té doby, dokud jsem ji nedočetla. Určitě ji doporučuji a těším se na další díl.

Pitbullka

Byla jsem vůči téhle knize skeptická a oddalovala jsem její čtení. A chyba! Ten příběh mě prostě baví i když sakra přesahuju věk cílové skupiny. Není to kdo ví jak složité čtení ale prostě mě baví.

MayaBu

Nebylo to úplně špatné, ale nijak ohromená nejsem. Nemám ráda, když je děj příliš předvídatelný, čemuž se u retellingů jaksi nelze vyhnout, tedy znáte-li originál. Takže jsem se alespoň utvrdila v tom, že nebudu úplně retellingový typ a už vůbec ne na pohádky.
Naštěstí byla tahle knížka čtivá, opravdu čtivá, ikdyž první polovina mohla být proškrtaná. Na Feyre jsem si musela chvíli zvykat, Luciena jsem si naopak oblíbila velice rychle a Tamlin? Takový nijaký, hlavně vedle Rhyse. Nestává se často, že bych měla bad boye v oblibě, ale ráda jsem udělala výjimku :)
Od knihy jako takové jsem ovšem čekala víc (třeba obtížnější hádanku, když na ní tolik záviselo...)

P.S. Když o tom zpětně přemýšlím, tak mi ta knížka přijde hloupější a hloupější...prostě je to oddechovka, nic víc

Rumnnec

Kniha je prostě báječná! Jako všechny od Maasové :-)

pipa36

Nově zpracovaná a dobře rozvedená klasická pohádka o Krásce a netvorovi... Líbilo se mi to. Hlavní hrdinka je sice taková "nána" sem tam dokonce "nána pitomá", ale po čase jsem si ji oblíbila a začala jsem jí i fandit. Do dalších dílů určitě půjdu.

Lea

Dlouho jsem se téhle sérii vyhýbala - stejně jako kdysi Hunger Games, podobně jako nedávno Kronikám pozůstalých. A proč? Kvůli tomu poprasku. A možná ještě víc (jako u HG) kvůli obálkám, které se mi prostě nelíbily. Neříkaly mi vůbec nic o tom, co bych měla čekat uvnitř. Nebo spíše ve mně evokovaly cokoliv jiného, než co by mě mohlo bavit číst.

Po čase jsem si stáhla ukázku do čtečky a... než jsem ji měla dočtenou, už jsem objednávala celou knížku. Ten začátek mě vážně strhl, což kdejaká kniha na prvních stránkách nedokáže. Po pár kapitolách jsem ale začala mít vážný problém s Feyre. Možná jsem vychovaná špatně, ale nechápu, opravdu nechápu, jak se člověk, který žil v chudobě na pokraji smrti, může tak strašně vzpírat, když se mu konečně trochu poštěstí, o vlídném zacházení hostitele ani nemluvě. Ale ona ne. To bude radši truchlit a trhat si žíly kvůli krkavčí matce a zbytku rodiny, které se hodila jen proto, aby nemuseli hnout nikdo prstem.

Trochu nešťastně byl pro mě zvolený pojem "víly". Já si víly představuji jako toho chudáka, co přinesl do Jarního dvora Tamlin (ačkoliv raději s křídly pěkně na svém místě). Zkrátka křehká, éterická stvoření, co spí na květech nebo tančí v závojích při měsíčku. Já vím, ve světě se používá to slovo v rozsáhlejším měřítku. Ale přesto bych uvítala nějaké souhrnné pojmenování všech těch bytostí, které by mi při každém slově "víla" neevokovalo tutéž zažitou představu. Například v sérii Mercedes Thompson se jim ponechal název prostě Fae, což obsáhlo veškeré krásné i hrůzné bytosti, které nemohly lhát a nesnesly železo.

Tamlin a Lucien. Oba jsem si oblíbila hned. Luciena možná od začátku trochu víc. Tamlin mě vzal za srdce nejspíš hlavně po Noci ohňů. Účel té slavnosti a pozdější setkání s Feyre mi dovolil si uvědomit, že mi na něm přece jenom taky záleží.

No jo, a pak ten Rhysand. Proč my holky milujeme nejvíc tyhle "bad boye" s něžným srdcem pohřbeným hluboko uvnitř? :) Od první chvíle, kdy se v knize objevil, jsem věděla, že to bude autorčin další miláček. Tak doufám, že mě ještě překvapí, protože na můj vkus se svým potenciálem ke konci prvního dílu až moc vyměknul.

Ještě musím zmínit, že jsem nečekala v knize young adult až tolik/takovým způsobem prezentovaného sexu. Ale zvykla jsem si. Do příběhu to patřilo stejně tak jako upřímně vylíčená surovost Amaranthy a jejích posluhovačů.

Tak teď ani nevím, jestli jsem po dočtení víc nadšená nebo rozčarovaná. Ale z dobrých knih by člověk asi měl být od obojího trochu :) Za mě zatím asi nejlepší verze "Krásky a zvířete". Potřebuji si chvíli vydechnout, ale další díl už ve čtečce samozřejmě čeká.

Btw. Tu hádanku jsem uhodla na druhé přečtení, takže mě trochu zamrzelo, že hlavní hrdinka s tím měla až takový problém. Ale chápu - ubralo by to ději napětí a nejspíš i úrodnou půdu pro "poskvrnění" až moc obětavé hlavní hrdinky ;)

leník511

Asi jsem čekala trošku víc, ale i tak se mi to moc líbilo. Jo a těm kterým se to moc nelíbilo, tak dejte šanci dalším dílům, které jsou naprosto úžasné.

Gabusinka

Dlouho jsem tuto sérii odkládala, asi jsem se bála zklamání,protože sérii Skleněný trůn naprosto miluju a četla jsem ji už několikrát.
Tahle kniha mě dostala ze čtecí krize a já se do ní naprosto zamilovala. Neříkám,že další díly nejsou lepší,ale je skvělá. Musím všem doporučit. Je to napínavé,romantické a prostě úžasné. Jenom musim teda říct,že po přečtení druhého dílu jsem se na některé scény začla dívat jinak (to asi každý) a těšim se až si ji přečtu za nějaký čas znovu.

Petronela258

Když jsem tuhle sérii objevila, nijak mě nelákalo si ji přečíst. Nejdříve jsem se vrhla na Skleněné trůny, které mě naprosto pohltily a oblíbila jsem si styl psaní SJM, díky kterému jsem se rozhodla přečíst i sérii Dvorů.

Momentálně píšu už čtvrtý pokus o komentář. Do teď nevím, jestli se mi kniha víc líbila nebo nelíbila.

Nejtěžší pro mě bylo, se srovnat s osobností Feyre - jak moc natvrdlá ta holka uměla být, to je nepopsatelný. Navíc jsem nepochopila autorčin záměr, co se týká malování... vůbec mi to do příběhu nezapadalo. Jestli potřebovala "dotvořit" osobnost Feyre? Nebo pro to má využití v příštích dílech? Mně každopádně každá ta chvíle v knize věnována malování, přišla prázdná a zbytečná...

Luciena jsem si oblíbila hned!
K Tamlinovi nemám pořádně co říct, jeho postava mi přišla "plochá". Každá chvíle, kterou s ním Feyre strávila, ve mě nevyvolala žádné vzrušení - napětí, smutek, vztek, rozkoš -, prostě nic. To jsem byla víc unesená ze vztahu vznikajícího mezi Feyre a Lucienem.
A Rhysand? Možná jen díky jeho postavě se jdu pustit do dalšího dílu. Jen díky němu v sobě dokážu potlačit nechuť k postavě Feyre. Díky, Rhysande!

ivič

Hezká, oddechová kniha. Určitě doporučuji, ale bez urážky, další díly mě bavily o dost víc.

LuScha

Do této knihy jsem se bála pouštět, jelikož jsem autorku ještě moc neznala, ale už začátek knihy na mě udělal dobrý dojem.

rakkaus

Zajímavej nápad na fantasy, oddechové a zábavné a i když se mi u prvního dílu zdá, že ještě autorka nebyla tak vypsaná, člověka to vtáhne a okouzlí. I když je hlavní hrdinka někdy ne moc uvěřitelně samonasírací. I když je děj předvídatelnej. Pěkný je to :)

pohádky převyprávění pro dívky

Sarah Janet Maas