Dvojí život Heleny Grahamové

Román nás zavede do zpustlého zámku, kam se přistěhuje mladá krásná žena s malým synkem. Tato cizinka je pro okolí velkou záhadou, protože se úzkostlivě vyhýbá sousedům. Okolí netuší, zda je vdaná, a proto je velmi pohoršeno, když tuto ženu začne navštěvovat svobodný muž z blízkého panství.

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15085/dvoji-zivot-heleny-grahamove-4Yz-15085.jpg 4.1224
Vydáno, Naše vojsko

The Tenant of Wildfell Hall, 1848

Kniha Dvojí život Heleny Grahamové

bod

Z knížek sester Brontëových se mi tato líbila nejméně , když budu upřímná, nelíbila se mi vůbec. Pro mne to už byla červená knihovna...a to mám Janu Eyerovu a Na Větrné hůrce moc ráda.

Starmoon
30.12.2020

Takýchto paní Grahamových je ešte aj v dnešnej dobe dosť. Škoda. Pri podobných príbehoch vždy ľutujem, že ľudská skúsenosť je neprenosná. To naozaj nie je spôsob, ako mladé naivné slečny so spasiteľským syndrómom zachrániť od podobného osudu? Osobne by som všetkým takým odporučila stále dookola čítať dialóg, v ktorom sa teta snaží Helen upozorniť, ako si vybrať správneho muža – a ak by reagovali podobne ako Helen, potom si prečítať celý román. Možno aspoň niektorým otvorí oči, ako si želala aj sama autorka.

Majstrovské, veľmi umne napísané dielo, ktorému by sa síce dalo aj čo-to vytknúť (napríklad ťažko veriť, že niekto by si písal také dlhé a detailné denníkové záznamy vrátane dialógov), ale najmä veľa pochváliť. Ak by som mala porovnávať, táto sestra zanechala podľa mňa najkvalitnejšie dielo.

LucinkaPevensi
17.09.2020

Anne Brontëová píše trochu rozvlekleji než její dvě sestry. Nicméně příběh je psán vcelku originální formou a hrdinové jsou vskutku realističtí. Hlavní postava je přesně tak tajemná, tichá, trpělivá a inteligentní jak by měla být a konec je... no, to si domyslete. Velice kvalitní a romantické čtivo.

Zdeniczka
19.06.2020

Je vidět, že v případě rodiny Brontë se s talentem roztrhl pytel. K naší smůle bohužel zůstalo jen u jedné generace, která navíc zemřela poměrně brzy, jinak bychom byli možná svědky pokračujícího talentu a dalších skvělých děl. Miluji Janu Eyrovou, ale dílo mladší sestřičky řadím hned za ni. Svižné tempo, propracované postavy, tehdejší doba se svými názory a předsudky, typická anglická krajina, to mě baví. Nestihla jsem se nudit, každá postava ve mně vzbuzovala nějaké emoce. No, a odchod Arthura, to byla karma - tak dlouho hýřil a trápil Helenu, až se mu to na konci pěkně vrátilo. Nemusím dodávat, že jsem Heleně a Gilbertovi (a vlastně všem, kdo tam měli nějakou smůlu) držela pěsti. Skvělé dílo!

myryjam
26.05.2020

Knihu jsem měla ve verzi audio a musím konstatovat, že i třetí sestra měla velký literární talent. Příběh je méně dramatický než u sester, předvídatelný, ale napsaný tak skvěle, že člověka drží v napětí a vy se přistihnete, že se bojíte nebo se Vám najednou na ústech objeví úsměv.

Věrulička
12.03.2020

To, jak se vztah hlavní hrdinky a jejího muže rozpadal, aniž by Helena udělala cokoli špatně, mě děsilo mnohem víc, než Větrná hůrka od Emily. Myslím, že je to dost nadčasové.

mi-380
24.01.2020

Četba na pokračování, aplikace Český rozhlas.
V podobné literatuře mám mezery a tento stav se jen tak nezmění. Zpočátku navenek klidný, monotónní až nudný život hlavní hrdinky, která si citlivým až přecitlivělým vnitřním prožíváním vynahrazuje nedostatek podnětů, mě nijak zvlášť neoslovil, stejně jako její další tragické osudy a životní peripetie, které si svou pýchou a pasivitou (zřejmě znamení doby) sama na sebe přivolávala. V příběhu mě držela zvědavost, kvalitní rozhlasová četba a krátké, cca pětadvacetiminutové úseky.
Zaujal mě autorčin pohled na život anglické vyšší třídy začátku devatenáctého století, na podřadné postavení žen ve společnosti, na její striktní rozdělení lidí na čtyři skupiny (citlivé hodné ženy, zlomyslné ženy drbny, vnímavé muže džentlmeny, zkažené muže hrubiány) a zajímavý je i styl vyprávění, kdy příběh se splétá ze dvou hlavních zdrojů.
70 % (196 hodnotících je aktuálně na průměru 83 %).

P.S.
Krátký život sester Brontëových připomíná smutné osudy našich předků v době, která si nebyla schopna poradit s dnes běžnými nemocemi.

Lindah
23.01.2020

Poutave napsana klasika. Neni tu zadna dlouha nudna pasaz,kde dej neplyne,jako u jinych z teto doby. Mozna i ctivejsi nez klasiky jejich sester