Dveře do léta

Dveře do léta https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12843/dvere-do-leta-12843.jpg 4 689 145

Byl jednou jeden kocour a ten neměl rád déšť. A sníh ho studil do tlapek. Ale choval pevné přesvědčení, že když se otevře dostatečný počet dveří, jedny přece musí vést do jasného letního dne… A protože na konci dvacátého století se pomocí hypotermie a cestování v čase dá uniknout skoro všemu – možná, že za třicet let opravdu jedny dveře povedou když ne do léta, tak alespoň do lepších časů… Skvělá sci-fi, snad vůbec nejčtenější román Roberta Heinleina. Vydejte se do Velkého Los Angeles – a ani se nemusíte nechat zmrazit.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Door into Summer , 1957

kuruteku
16.02.2020 5 z 5

Joj, to byla lahůdka. Už jsem toho od Heinleina přečetl hodně. A došel jsem k závěru, že pro každou otevřenou mysl by mohla některá z jeho knih být tou vstupní - pro revolucionáře Měsíc je drsná milenka, pro konzervativce Hvězdná pěchota, pro volnomyšlenkáře Cizinec v cizí zemi, pro romantiky, pro drsnou školu i paranoiky Vládce loutek, pro romantiky možná Číslo bestie. A pro ty, co nemají rádi scifi právě Dveře do léta. Jenom jednou jsem měl nepříjemný pocit, že se v ději ztrácím, jinak je tam všechno na správném místě ve správný čas. Trochu filosofování, trochu práce rukama, trochu právničiny a trochu kočkování, cestování časem, které musí klapnout - četl Douglas Adams tuto knihu, aby motiv cestování časem použil v Holistické kanceláři? Až bych řekl, že začnu hledat své dveře do léta.

Schmetti
13.02.2020 2 z 5

K této knížce (já poslouchala audioknihu) povím asi jen tolik, očekávala jsem úplně něco jiného. Anotace mě nalákala. V knížce je moc úřednických, právnických, obchodních a technických záležitostí. Tyhle všechny věci jsou hodně zdlouhavé.

effa
17.01.2020 5 z 5

Úžasná lehká sci fi oddechovka od mého oblíbeného autora

jan7940
14.01.2020 5 z 5

Asi každý z nás hledá své dveře do léta.

Hloupejhonzacz
08.01.2020 3 z 5

Geniální konstruktér cestuje časem, aby dosáhl spravedlnosti. Pohodové čtení

veronika0269
28.10.2019 3 z 5

První půlka knihy mne vůbec nezujala. Nebavila mne sebelítost vypravěče a jeho přehnaná láska ke kocourouvi. Zápletka nakonec ale byla zajímavá a konec knihy jsem zhltla. Nechali byste se zmrazit na 30 let? Nejsem ohledně budoucnosti tak pozitivní jako autor. I v závěrečné úvaze hlavní postava věří v lepší budpucnost díky lidské tvořivosti. Bude to asi tím, že je kniha opravdu stará

Paulika
17.10.2019 3 z 5

Je to spíše obchodně-právní thriller zasazený do naší alternativní historie než čisté sci-fi. Jako sci-fi je to už hodně vyčpělé; plné anachronismů, vědeckých a technických nesmyslů. Ano, je to vůči románu z 50. let minulého století nespravedlivé, ale je to bohužel tak. Pokud si libujete v těchto neuskutečněných představách, tak si přidejte k hodnocení ještě jednu hvězdu.

Ales.BD
17.07.2019 3 z 5

Četl jsem kdysi v mládí a teď zkusil audioverzi. Už to není úplně ono. Nejenom že značnou část zabírají úřednicko-ekonomické patálie (podvod, peníze, patenty), ale také naplnění vztahu, který vlastně neexistoval nepůsobí moc důvěryhodně. Nicméně dobré věci jsou: hezký motiv hledání dveří do léta (reálně i obrazně), roztomilé představy o budoucnosti (napsáno 1957) a víra v pozitivní vývoj. Audioverze tomu myslím neprospěla. Otakar Brousek ml. to krapet pokazil ledabylým přednesem a hroznou angličtinou.

Chytuš
15.07.2019 4 z 5

Čtecí návrat po více než 20 letech... Musím uznat, že jako studentce se mi knížka líbila mnohem víc - jednak jsem neměla načteno a tehdy mi ani nevadil ten legrační pohled "do budoucnosti" - na léta 70. a obzvlášť pak na rok 2000... Je zajímavé, kam si autor představoval, že se společnost od 50tých let (kdy kniha vznikla) posune. Pro mě osobně ale ve výsledku teď už poněkud rušivé. Pokud by autor události přesně nedatoval, bylo by to parádní odpočinkové a nadčasové sci-fi... Takhle už jen nostalgicky úsměvné. Ale odpočinkové je to pořád :-)

JoeSurikata
14.07.2019 4 z 5

Velmi dobrá klasika inteligentního sci-fi. Byť je rozuzlení zápletky hodně dlouho předvídatelné, přesto se mi kniha dobře četla. Z profesionálního hlediska jsem si vychutnal zejm. líčení poměrů v americkém ústavu pro mentálně retardované osoby a porovnal si to s tím, v čem žiju já (jako zaměstnanec, pochopitelně :)

EmanuelBremi
08.07.2019 5 z 5

Příjemné odpolední čtení. Dle anotace jsem čekal jako hlavní postavu kocoura, ale ani člověk mi vůbec nevadil. Příběh mě zaujal a delší popisné pasáže mi nevadily. Člověk by se mohl hádat, zda cestování časem funguje tak nebo jinak, ale to mi nevadilo. Autor měl svou vizi.
5 z 5 hvězd za příjemnou jednohubku.

BobyBond
14.06.2019 5 z 5

Krásně napsaný sci-fi román o lásce, pokroku, pomstě a cestování časem. Doporučuji každému fanouškovi sci-fi. Jedná se o klasiku v tomto žánru. Pro mě osobně je zajímavé pozorovat velice vizionářskou představu budoucnosti odehrávající se v roce 2001 očima současnosti. Kromě knihy doporučuji i skvěle zpracovanou audioknihu z audio vydavatelství Walker a Volf v režii české spisovatelské legendy fantasy a sci-fi Jiřího Walkera Procházky .

Pasadenka
10.06.2019 4 z 5

Po skvostné hvězdné pěchotě mě zlákala další knížka od stejného autora. Líbí se mi staré sci-fi, má pro mě takovou nostalgickou patinu. Když svět ještě nebyl tak přetechnizovaný, tak autoři utíkali ve svých příbězích do zákoutí, které dnes vyznívají docela směšně. Na tento druh knížky člověk musí mít srdce. ♥

Jinak příběh samotný je hezký, potažmo jak postavy i myšlenky. Žádná špína, jen čistý příběh o zradě, nezlomnosti jo a trochu i té lásky. Skvělá knížka na léto. :)

gleti
28.05.2019 5 z 5

každý hledáme své Dveře do léta. Zatím, než otevřeme ty pravé dveře, kochejme se Heinleinovou sci-fi pohádkou, v níž dobro pomocí vědy a techniky zvítězilo nad zlem.

letadlosknihou
22.02.2019 5 z 5

Je to sci-fi a není to sci-fi. Taková krátká studie o možné budoucnosti a co všechno by se mohlo stát při cestování časem. Už je to delší doba, co jsem ji četla, ale pořád mi leží v hlavě a asi si ji jednoho dne přečtu znova. Už jenom kvůli tomu kocourovi, co hledá dveře do léta :)

Ziriath
07.02.2019

Moje první setkání s autorem. Kniha je celkově jiná, než by se z anotace dalo očekávat, především nejde o futuristicky a scénicky vykreslené sci-fi, popisnosti tam moc nenajdete - spíše se tam řeší právní spory konstruktéra a jeho znepřátelených společníků v jeho firmě a jak nakládá s akciema, a jak tohle řeší s pomoci kryogeniky a cestování časem, které se tam objeví trochu jak deus ex machina.
Z mého oboru mě potěšil ten předvídaný 'Autocad' nebo 'Solid', zde ale ve formě samostatného stroje.
SPOILER
Působil na mě pedofilně vztah hlavní postavy a malé Ricky - jedenáctiletá holka se zasnoubí s o dvacet let starším chlápkem, deset let na něj čeká, nechá se zmrazit a pak se hned radostně vezmou, jako wtf?

denniys
23.12.2018 5 z 5

Velmi příjemné,krásné scifi..nic nechybělo,nic nepřebývalo,dokonale vyvážená kniha se sympatickým hlavním hrdinou,zajímavá vize budoucnosti..

Dimas
06.12.2018 4 z 5

Překvapivě fajn knížka, kterou jsem objevila díky Čtenářské výzvě.

elotriel
10.11.2018 4 z 5

Super kniha, napínavý děj, hezky se čte, jen technické popisy vynálezů mne bavily méně.

ModráLaboratoř
09.11.2018 5 z 5

Věřím, že každý z nás hledá své dveře do léta. Mohou být zamčené nebo schované za starou tapetou, ale jednou za čas se nám je podaří najít. Když čtu dobrou knihu, tak si tím otevřu své vlastní dveře. To už pak přeslechnu cvaknutí kliky i zavrzání pantů.

Dveře do léta jsou vážně dobrou knihou. Je to ten typ příběhu, kdy si uděláte výlet na druhý konec vesmíru a do oběda jste zase zpět. A můžete ho číst stále pořád a dokola a nikdy nezreziví. Po dočtení posledního odstavce se hřejivé pudinkové světlo jednoduše přelije i do reality a svět je zase jednou v pořádku.
Nehledě na to všechno – kočky a cestování v čase jsou nejlepší možnou kombinací. A to i podle „kočičího protokolu, který je přísnější než diplomatický“, jak napsal sám autor.